Jump to content

Recommended Posts

Παιδια καλως ορισα στην παρεα σας.Καινουριος στο φορουμ αλλα και στον χωρο.Προσφατα μου καρφωθηκε να παρω δυο βατραχακια του νερου αφου τα ειδα σε μια φιλη και μου αρεσαν.Πηγα σε πετσοπ και πηρα δυο xenopus laevis απως ειναι η επιστημονικη τους ορολογια,ονοματι "pink-floyd" μιας και ειναι ροζ.Γενικα εχω ασχοληθει στο παρελθον με περιεργα οντα οπως ιγκουανα,καμπιες που γιναν πεταλουδες και αλλα τρελα αλλα οπως καθε φορα ψαχνομαι να μαθω πληροφοριες για το ειδος που υποχρεουμαι να φροντισω απο την στιγμη που το αναλαμβανω.Εχω διαβασει αρκετα στο φορουμ και στο διαδυκτιο γενικα για το ειδος αλλα εχω ακομα αποριες και προβληματισμους.Το δυσκολο ειναι οτι ειναι βατραχοι σε περιβαλλον ενυδρειακο και αυτο με μπερδευει λιγο..

Για να σας εξηγησω στην αρχη πηρα τα υποτιθεται απαραιτητα που μου ειπαν στο πετσοπ,!γυαλα! 5 λιτρων....χαλικι,αντιχλωριο,τροφη σε μπαστουνακια αν το λεω σωστα και ενα φυτο ψευτικο.Στην πορια και διαβαζοντας πολυ εμαθα οτι ο χωρος ειναι ενοχλητικα μικρος και χρειαζονται φιλτρο.Επειδη ομως ειναι βατραχοι και οχι ψαρια δεν ειναι απαραιτητο το στρωσιμο του ενυδρειου και δεν χρειαζεται να ειναι και 60 λιτρα.

Πηρα λοιπον ενα ενυδρειο σαφως μεγαλυτερο απο τη γυαλα χωριτικοτητας 20 λιτρων,εβαλα το νερο με αντιχλωριο το αφησα μια μερα και εκανα προσαρμογη μπερδευοντας σιγα σιγα το νερακι το καινουριο με το νερο της γυαλας.Εβαλα την επομενη τα βατραχακια τα οποια αμεσως φανηκαν περιεργα να εξερευνησουν τον χωρο και πληρως ενεργητικα.Το φιλτρο το εχω λιγο πιο ψηλα για να δημιουργει αναταραξη στην επιφανεια.

Αυτα σαν αμεση λιση για να φυγουν απο την γυαλα.Θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζεται τι χρειαζεται να κανω ωστε να ειναι ευτυχισμενα και αυτα και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου.

Οι συνθήκες τους είναι παρόμοιες με τα κλασσικά "μαύρα" που περιγράφονται εδώ, μόνο που γίνονται πολύ μεγαλύτερα, και έχουν την δυνατότητα να σκαρφαλώσουν από τα καλώδια και να την κοπανήσουν (σπάνια βέβαια συμβαίνει αυτό).

Κατά τα άλλα θα καλυφθείς με αυτά που λέει το άρθρο, και περιμένουμε και μια παρουσίαση του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για το λινκ,ενοειται το εχω διαβασει και αυτο ηταν και ο λογος που επεσα πανω στο φορουμ σας.

http://imageshack.com/i/exBV0fgpj

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Και ενα βιντεο..

https://www.youtube.com/watch?v=8x957ajFDXE&list=UU4UrZqzuY9_XTyNbqjVMi6A

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι στην δευτερη εβδομαδα λειτουργιας ξεκινησε να δημιουργειται αλγη,σε μορφη μεμβρανης και προσκολαται επανω στο πλαστικο φυτο.Απ'οτι διαβασα αυτο δημιουργειται απο υπαρξη μεταλου στο ενυδρειο και φυσικα απο υπερβολικο ταισμα.

Μιας και τα βατραχια μου λοιπον ειναι ανθεκτικα και δεν χρειαζονται στρωμενο ενυδρειο αποφασισα να κανω μια γεναια αλλαγη νερου,και αφαιρεσα τα παντα απο μεσα.Εννοω το χαλικι γιατι ειναι αρκετα μεγαλο και η τροφη μενει ενδιαμεσα χωρις να μπορει να φαγωθει,και φυσικα το φυτο που διαπιστωσα οτι ο κορμος του ειναι απο σιρμα (το μεταλο που λεγαμε) παρολο που το πηρα απο πολυ γνωστο μαγαζι και υπιτιθεται ειναι για ενυδρειο.

Ετσι λεω να αφησω για 3 μερες αδειο το ενυδρειο εως οτου ερθει ενα ψιλο χαλικακι που περιμενω απο Ναξο και να βαλω μια ανουμπια μεσα.Θα βαλω το υποστρωμα που πρεπει και απο πανω το χαλικακι μου που ειναι μικρο και δεν θα στεκονται μεγαλες ποσοτητες τροφης αναμεσα και να φυτεψω και το αληθινο το φυτο.

Περιμενω την γνωμη σας

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες για την αλλαγή.

Στο θέμα τάισμα, θα "μάθεις" σιγά σιγά το πόσο τρώνε τα ζώα σου και θα το μετριάσεις

Για μια ολοκληρωμένη παρουσίαση, συμπλήρωσε αν θές αυτή την φόρμα

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία χελωνιέρας:
Αφρικανικος βατραχος με νυχια.Xenopus Laevis

Γενικές Πληροφορίες:
Διαστάσεις Χελωνιέρας: (ΜxΠxΥ):30x25x25
Συνολικά Λίτρα:20
Sump (λίτρα):15

Οργανισμοί:
Χελώνες:
Άλλα είδη:2 βατραχοι

Διακοσμητικά υλικά:
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα:
Ψεύτικα Φυτά:
Στεριά:
Άλλα διακοσμητικά :
Βυθός:υποστρωμα για φυτευτο και ψιλο χαλικι

Φωτισμός:εμεσως απο παραθυρο
UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας):
Άλλες λάμπες:
Διάρκεια φωτισμού:6 ωρες
Απόσταση UVB λάμπας απο στεργιά:

Υποστήριξη οργανισμών :
Φίλτρανση:ναι με εσωτερικο φιλτρο
Θέρμανση/ Ψύξη:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:jbl goldpearls mini


Παράμετροι:
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση:
Αλλαγές νερού:καθε 3 μερες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:αντιχλωριο και προσαρμογη θερμοκρασιας δωματιου
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:μαζεμα ακαθαρσιων με αποχη και ξεπλυμα φιλτρου

Φωτογραφίες:https://imageshack.com/i/exBV0fgpj


Βίντεο:https://www.youtube.com/watch?v=8x957ajFDXE&list=UU4UrZqzuY9_XTyNbqjVMi6A

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα εστρωσα το ενυδρειο με jbl manado το οποιο ειναι μου ειπαν υποστρωμα με λιπασμα και δεν χρειαζεται χαλικι απο πανω.Επισης φυτεψα μια anubia nana και εβαλα και μια cladophora aegagrophila. Θα ανεβασω και φωτογραφια μολις στρωσει η θολουρα του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια ανακαινηση τωρα ειναι καλυτερα τα βατραχια.

post-59611-0-89873400-1409926063_thumb.jpg

post-59611-0-97622100-1409926073_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραια...!!!! την ανουμπια δεστην καπου γιατι φυτεμενη θα σου σαπισει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι φυτεμενη.Την εχω δεσει σε μια πετρουλα με κλωστη.Μονο μερικες ριζες ειναι μεσα στο χαλικι αλλα ο κορμος της ειναι απ'εξω.

Βεβαια η αληθεια οτι θελω να βαλω κατι μεσα στο ενυδρειο ( ξυλο,πιο μεγαλη πετρα δεν ξερω) αλλα προς το παρων την εχω ετσι.

Link to comment
Share on other sites

ααα οκ γιατι πιο πανω γραφεις ΄΄φυτεψα μια ανουβια ΄΄΄ και μπερδευτηκα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η κλαδοφορα θα δημηουργησει προβλημμα? Πρεπει να φυγει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...