Jump to content

Πολλά Αρσενικά Betta Στο Ίδιο Ενυδρείο


Husky_Jim

Recommended Posts

Θα ηθελα splendens αλλα αν ειναι δυσκολο με imbellis ισως να ειναι πιο ευκολο.

 

Ακατορθωτο δεν νομιζω οτι ειναι γιατι σε βιντεο εχω δει οτι συγκατοικουν σε εκταση 10Χ5 μετρα πολλα μαζι.Καβγαδες σιγουρα θα υπαρχουν γι'αυτο ονομαζονται και μονομαχοι αλλα σε πολλα λιτρα θα χωριζουν ειτε επειδη καποιος θα κανει πισω ειτε επειδη καποιο αλλο θα τους αποσπασει την προσοχη.

 

Σε συνέχεια της ερώτησης του argy1 (και όχι angry αλλά ούτε agry :) ), η άποψη μου είναι η εξής:

 

Όπως γράφεις και στο παραπάνω quote το έχεις "δεί" σε ενυδρείο(?) ή σε κάποιο άλλο χώρο διαστάσεων 10μ Χ 5μ, όπως καταλαβαίνεις δέν νομίζω ότι μπορείς να εξομιώσεις αυτές τις διαστάσεις/συνθήκες σε ενυδρείο, με αποτέλεσμα 99,9% να έχεις μάχες και απώλεια ψαριών.

 

Είναι κάτι που δέν θα στο πρότεινα.

 

Ποιά είναι η άποψη σου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι κανεις δεν εχει δωσει σε αυτο το ψαρι ενα μεγαλο ενυδρειο για να δει κοινωνικες συμπεριφωρες.Αν το γκουγκλαρουμε στο ιντερνετ το μονο βιντεο που υπαρχει σε ενυδρειο 100 λιτρα ειναι το δικο μου.Πως μπορουμε λοιπον να ξερουμε αν μπορει να συμβιωσει με περισσοτερα του ειδους αφου το στριμωχνουμε σε μικρες γυαλες.Ειναι χωροκατακτητικο και σε λιγα λιτρα λογικο να εχουμε απωλειες.

Αν ομως ειχε περισσοτερο χωρο?

Δεν ξερουμε και δεν το εχει δοκιμασει κανεις.Πολλοι γραφουν για το ελαχιστο αλλα οχι για το μεγιστο και κανεις ως τωρα δεν του εχει "χαραμισει" μεγαλο ενυδρειο.

Δεν ξερω αν γινεται τελικα αλλα θα ηθελα πολυ να το δοκιμασω οταν βρω αρκετο χρονο και χωρο και μπορεσω να το στυσω και να το συντηρησω οικονικα.Εστω και μονο απο περιεργια.Αφου επιβιωνει στη φυση μαζι με αλλα και πετυχαινει και αναπαραγωγες κατι συμβαινει το οποιο ακομα δεν γνωριζουμε.Ισως τελικα και να του αρεσουν οι "τσαμπουκαδες" δεν εχει αποδειχθει οτι ενας καβγας θα του κανει κακο αν εχει χωρο να φυγει ο χαμενος,ισως και να τον γουσταρουν,απλα οταν συμβει σε 10-20-30- λιτρα λογικο καποιος να το παρακανει και να εχουμε απωλεια.

Α,και προφανως δεν μιλαω για τετοιες διαστασεις σε ενυδρειο.Οι διαστασεις αυτες ειναι σε φυσικες "λακουβες" μεσα στις οποιες ζουν ανα δεκαδες στη φυση.Σε ενυδρειο δεν ξερω ουτε εγω ουτε κανεις προφανως ποσα θα μπορουσαν να ζησουν σε 200-300 λιτρα ας πουμε με φουλ φυτα και συνθηκες blackwater.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρ των πειραματισμών (για αυτούς που θυμούνται - είχα full planted ενυδρεία με piranha και πλέκο με συνεχώμενες επιτυχημένες γέννες στο ίδο ενυδρείο, αλλά αυτό δέν αποτελεί των κανόνα) όμως το συγκεκριμένο θα το τολμούσα σε ένα ενυδρείο ειδικών διαστάσεων περίπου 1,5μ μήκος Χ 1μ πλάτος Χ 30εκ. ύψος με φυσικό διάκοσμο και φυτά με 3 αρσενικά μάξιμουμ και διπλάσιο αριθμό αρσενικών.

Τα λίτρα ενός ενυδρείου δέν λένε κάτι και είναι ένα λάθος που κάνουν οι περισσότεροι, οι διαστάσεις παίζουν τον συμαντικότερο ρόλο και όχι το σύνολο των λίτρων.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο φυσικα και θα το δοκιμαζα σε μακρυ ενυδρειο με χαμηλο υψος.Το θεμα ομως μιας και ανοιχτηκε ειναι να βρισκαμε και περισσοτερες πληροφοριες για τον βιοτοπο του ψαριου,τι αριθμος κατοικοι σε συγκεκριμενες εκτασεις και γενικα περισσοτερα για την συμπεριφορα τους στον φυσικο τους κοσμο.

Π.χ. ειναι τα αρσενικα κρυμενα και βγαινουν μονο οταν χρειαζεται?

Διεκδικουν καποιο σημειο και το υπερασπιζονται?

Καπως επιβιωνουν χωρις καθημερινους σκοτωμους.

Αν γνωριζαμε περισσοτερα θα βοηθουσε στο στυσιμο ενος τετοιου ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Αργυρη, κανεις λαθος σε αυτο που λες οτι μονο το δικο σου ειναι! Πολλοι φιλοι εδω μεσα εχουν πειραματιστει και παρακολουθουμε με ενδιαφερον τις εξελιξεις τους! Οπως και να χει, ακομη και σε μεγαλο ενυδρειο, υπαρχουν οι πιθανοτητες να τραυματιστει ενα ψαρι ή να σκοτωθει, κατι που γινεται και στη φυση! Εγω παντως ειμαι μαζι σου γιατι μου αρεσει η σκεψη σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο φυσικα και θα το δοκιμαζα σε μακρυ ενυδρειο με χαμηλο υψος.Το θεμα ομως μιας και ανοιχτηκε ειναι να βρισκαμε και περισσοτερες πληροφοριες για τον βιοτοπο του ψαριου,τι αριθμος κατοικοι σε συγκεκριμενες εκτασεις και γενικα περισσοτερα για την συμπεριφορα τους στον φυσικο τους κοσμο.

Π.χ. ειναι τα αρσενικα κρυμενα και βγαινουν μονο οταν χρειαζεται?

Διεκδικουν καποιο σημειο και το υπερασπιζονται?

Καπως επιβιωνουν χωρις καθημερινους σκοτωμους.

Αν γνωριζαμε περισσοτερα θα βοηθουσε στο στυσιμο ενος τετοιου ενυδρειου.

Πολύ σωστές οι απορίες σου.....!!!!Θα προσπαθήσω να βρώ απαντήσεις... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο το ειχε κανει o chocolate_puma αν θυμαμαι καλα.Παντως ακομα και αν δεν το καταφερουμε να στυθει ενα τετοιο ενυδρειο θα ηταν καλο αν μπορουσαμε να συγκεντρωσουμε περισσοτερες πληροφοριες για τους αγαπημενους μονομαχους μας και την συμπεριφορα τους.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός έχει 1,5μ Χ 1,5μ χώρο?Εγώ βάζω την γυάλα...... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που παει καλα σαν πειραματισμος αυτη την στιγμη ειναι 1 αρσενικος και 3 θηλυκες με λιγο κυνηγητο αλλα υπαρχει συμβιωση.Σε λιγες μερες μπαινει προπστα ενα ενυδρειο σε στυλ χελωνιερας και πολλα φυτα ,με δυο ζευγαρια wild type και ειδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδευεστε,οι μονομαχοι,δεν ζουν μονο σε λακουβες αλλα και σε οριζονες που ειναι τεραστιοι σε εκταση.

Οπως πολυ σωστα ειπε και ο Husky,αυτο μπορεις να το κανεις μονο σε ενα μεγαλο ενυδρειο με πολλες κρυψωνες οπου ολοι οι αρσενικοι θα εχουν το χωρο τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βοηθάει τη συζήτηση, αλλά διατηρώ καμιά 15αριά αρσενικούς plakat wild type σε ενυδρείο με διαστάσεις 100 x 43 x 30 (ύψος νερού) cm.

Μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν 2 μεγαλούτσικες ρίζες red wood και φύλλα καρυδιάς, πλατάνου, μπανανιάς, μανόλιας και βελανιδιάς. Τα ψάρια γενικώς, δεν χρησιμοποιούν κρυψώνες και κυκλοφορούν ελεύθερα σε όλα τα σημεία χωρίς κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα. Κάποια χτυπήματα σε πτερύγια, κυρίως στα νεότερα ψάρια, υπήρχαν από το pet shop. Όταν έβαλα μαζί και θηλυκά, αυτά ήταν πιο κυριαρχικά και έπεφτε ξύλο. Το ίδιο συνέβηκε κι όταν έβαλα στο ενυδρείο αρσενικά half moon plakat. Αυτά, αν και νεοεισερχόμενα, ήταν επιθετικά και δημιουργούσαν προβλήματα.

Παλαιότερα, όταν σε άλλο ενυδρείο δοκίμασα νiα βάλω μαζί 5 crowntail έγινε χαμός.

Μετά από αυτά που δοκίμασα τουλάχιστον νομίζω ότι, οι ποικιλίες των betta με μακριά πτερύγια όπως και αυτές των show plakat (half moon κ.λ.π) δεν συμβιώνουν ειρηνικά μεταξύ τους. Οι wild type plakat, χωρίς όμως την παρουσία θηλυκών, τα πάνε μια χαρά σε ενυδρεία σαν και το δικό μου, ίσως και σε αυτά με λίγο μικρότερο μήκος.

Όσο για imbellis που ανέφερε ο Argy1 και από όσο γνωρίζω, δεν τους φέρνουν τα pet εκτός ειδικής παραγγελίας βέβαια. Κάποιο pet Αθήνας γράφει πάνω σε ενυδρείο του "imbellis (peaceful betta)", αλλά είναι wild type plakat και όχι imbellis.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα! :)

Husky Jim, δεν είναι angry ο άνθρωπος, argy τον λένε! :P

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα! :)

Husky Jim, δεν είναι angry ο άνθρωπος, argy τον λένε! :P

αχαχαχα το διόρθωσα...

Link to comment
Share on other sites

τωρα λεει agry!!!χαχαχαχαχ

Διόρθωση είς το τετράγωνο..... :P

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου οταν τον ειχα στο 200λιτρο (1,0 χ 0,40 χ 0,50)

40.jpg

39.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για του λόγου το αληθές:

Η ποιότητα του βίντεο είναι απαράδεκτη, αλλά μια εικόνα τη δίνει για το πως συνυπάρχουν τόσα αρσενικά wild type plakat σε ένα ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο το ειχε κανει o chocolate_puma αν θυμαμαι καλα.Παντως ακομα και αν δεν το καταφερουμε να στυθει ενα τετοιο ενυδρειο θα ηταν καλο αν μπορουσαμε να συγκεντρωσουμε περισσοτερες πληροφοριες για τους αγαπημενους μονομαχους μας και την συμπεριφορα τους.

Κι ελεγα γιατί είχα λόξυγγα σήμερα!!!

Αυτό που είχα (μέχρι να το χαλάσω) ήταν ένας αρσενικός και 3 θηλυκιές, σε 80λιτρο ενυδρειο

Αρσενικούς δύο ή περισσότερους μαζί, δεν εβαλα ποτέ κι ούτε θα το δοκίμαζα σε τόσα λίγα λίτρα

Βλέποντας τα ποστ του Σωτήρη και έχοντας μια μικρή εμπειρία με το συγκεκριμένο είδος, θεωρώ πως σε πολλά λίτρα μπορούν να συνυπάρξουν αρσενικοί μονομάχοι. Άλλωστε και στη φύση δεν νομίζω πως ζουν με χωρίσματα ανάμεσα τους

Link to comment
Share on other sites

Για του λόγου το αληθές:

Η ποιότητα του βίντεο είναι απαράδεκτη, αλλά μια εικόνα τη δίνει για το πως συνυπάρχουν τόσα αρσενικά wild type plakat σε ένα ενυδρείο.

Δεν παίζει το βίντεο. :)

Link to comment
Share on other sites

Όσα φαίνονται στο βίντεο, μαζί και αυτό που λες είναι αρσενικά wild type plakat σε διάφορους χρωματισμούς, προφανώς λόγω προσμίξεων με άλλες ποικιλίες splendens, δηλαδή imbellis, smaragdina και mahachai. Μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν ακόμα ένα betta imbellis και ένα mahachai αρσενικά και τα δύο, αλλά δεν είναι στο πλάνο.

Σε άλλο ενυδρείο μικρότερο έχω προσωρινά 5 mahachai που τα πηγαίνουν μια χαρά μεταξύ τους και σε μερικά 20λιτρα υπάρχουν smaragdina και half moon plakat το κάθε ένα μόνο του όμως γιατί ειδικά τα half moon είναι επιθετικά και δεν συμβιώνουν με άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη πολλα μπραβο απο μενα! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...