Jump to content

Diy Reactor Co2


nicpapa

Recommended Posts

Εχω δοκιμάσει αρκετα με το co2 , για την διαχυση του.

Απο 24 ωρο εως με ηλεκτροβανα να ανοιγει αρκετα πριν τα φωτα.

Τελευταια το ετρεχα με εναν κυκλοφορητη aquaclear, 800 λιτρα την ωρα, πηγενε καλα το συστημα αλλα δεν μου αρεσε η τοσο εντονη κυκλοφορια και οι μικρες φυσαλιδες στο νερο, το ενυδρειο γεμιζε φυσαλιδες,

Ενα ξαδερφος ειχε ενα φιλτρο σαν την οσμωσης, οποτε και ειπα να δοκιμάσω αλλο τροπο διαχυσης co2...

Δεν ξερω αν την ξερεται αυτην την μεθοδο, ειναι παρομια με αυτα της ista που πουλάνε στο ebay...

Η μεθοδος ειναι Cerges' Reactors...

Στην ουσια το συνδεουμε μετα την εξοδο του φιλτρου μας και του δινουμε και co2 , ετσι εκει μεσα δημιουργηται μια πιεση , οπου και καταφέρνουμε να ενσωματοσουμε το co2 στην στηλη του νερου.

Στην εξοδο του φιλτρου στο ενυδρειο δεν βγαζει καμια φυσαλιδα ουτε μεγαλη ουτε μικρη... :)

Το εστησα σημερα στις 3 το μεσημέρι, μειωσα τον ρυθμο του co2 στο μισο απο τι το ειχα με τον κυκλοφορητη, και μετα απο 4-5 ωρες που πηγα να το δω, δεν εβλεπα καμια φυσαλιδα απο το φιλτρο , καμια διαροη , τα φυτα φωτοσυνθετανε , αλλα μερακα ψαρια , ητανε ανάποδα και βαριανασενανε...

Ισα που τα προλαβα, ανοιξα αερανλτιες , και εβαλά κυκλοφορητη να αναταρασει την επιφανεια.

Τελικα ολα οκ ...

Απο ρυθμο στο co2 απο 4-5 φυσ/δευτε αφησα 1 φυσ/δευτ.

Παντως μου έκανε τρομερη εντυπωση , οτι ανεβασε τοσο το co2 σε λιγες ωρες και με λιγοτερη παροχη.

Το κοστος της κατασκευης αφου ειχα το δοχειο μου βγηκε στα 2,5 ευρω... :)

Θα το δοκιμάσω και θα πω εντυπωσεις , αρχικα πρεπει να το ρυθμισω σωστά...


post-47325-0-25231900-1415401625_thumb.jpg

post-47325-0-76859800-1415401632_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον ακουγεται, ειδικα γιαυτους που θελουν co2 αλλα δεν εχουν την οικονομικη ανεση! Περιμενουμε περαιτερω πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ύψος έχει ο κάδος σου;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ύψος έχει ο κάδος σου;

Χρηστο ειναι τερατακι....

Δες το φιλτρο πισω ειναι το eheim ecco pro 300 εχει υψος 4οcm περιπου...

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις γιατί σε ρωτώ, γιατί έκανα και εγώ ένα άλλα το ύψος του κάδου είναι 28 εκατοστά με αποτέλεσμα να διαφεύγουν φυσαλίδες όχι μεγάλες αλλά μικρές δεν μπορείς να της διακρίνεις με το μάτι εύκολα αλλά αν βγάλεις με κάποια κάμαρα βίντεο ή φωτογραφία σε λειτουργία μακρο μπορείς να δεις αν σου διαφεύγουν ή όχι φυσαλίδες.

Πάντως σε έμενα με τα 28 εκατοστά με διαφεύγουν φυσικά θα παίζει ρόλο και η δύναμή του φίλτρου που δεν έχω και μικρό, για αυτό θα κατασκευάσω ένα με ποιο μεγάλο κάδο ώστε να έχω ακόμη καλύτερη διάχυση, λέω να βάλω μέσα και μερικές βιομπαλες για πιοι γρηγορότερη διάσπαση των φυσαλίδων.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο εγω δεν περιμενα να δουλεψει αυτο το πραμα, αν το δεις το εχω βάλει και προχειρα.

Ο καδος ρε συ ειναι πολυ μεγαλος σε σχεση με τα 10" που εχω στην οσμωση, δεν εχει μονο το υψος αλλα και το πλατος...

Οταν δουλευει , χθες που το ειχα παρατηρησει ,δεν φαινεται και στις φωτος αλλα επάνω εχει 5 cm co2 ,και κατω ειναι το νερο.

Απο τι καταλαβα η διαχυση δεν την πετυχενει με τις βιομπαλες , αλλα απο την πιεση που πιανει μέσα στο δοχειο.

Αν ξεφευγουν πολυ πολυ ψιλες φυσαλιδες δεν με πειραζει.

Το φιλτρο που εχω δεν εχει την τρομερη ροη, ισως και γιαυτο δεν ξεφευγουν φυσαλιδες.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ δεν περίμενα να δουλέψει καλά και για αυτό στην αρχή έκανα ένα πρόχειρο με ότι υλικά είχα, ίσος σε εμένα με διαφεύγουν γιατί εκτός το ότι είναι κοντό είναι και στενό 5 εκ. διάμετρο ο εξωτερικός σωλήνας και 2 ο εσωτερικός για αυτό ίσος με διαφεύγουν.

Αφού πέρασε το πειραματικό στάδιο θα πάω τώρα σε κάτι πιο εξελιγμένο.

Φυσικά και εμένα δεν με πειράζει που διαφεύγουν κάποιες φυσαλίδες αλλά λόγο τρέλας θέλω να αγγίξω όσο μπωρό το 100%, εξάλλου χόμπι κάνουμε και για εμένα και αυτός η κατασκευές ανήκουν στο χόμπι.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ δεν περίμενα να δουλέψει καλά και για αυτό στην αρχή έκανα ένα πρόχειρο με ότι υλικά είχα, ίσος σε εμένα με διαφεύγουν γιατί εκτός το ότι είναι κοντό είναι και στενό 5 εκ. διάμετρο ο εξωτερικός σωλήνας και 2 ο εσωτερικός για αυτό ίσος με διαφεύγουν.

Αφού πέρασε το πειραματικό στάδιο θα πάω τώρα σε κάτι πιο εξελιγμένο.

Φυσικά και εμένα δεν με πειράζει που διαφεύγουν κάποιες φυσαλίδες αλλά λόγο τρέλας θέλω να αγγίξω όσο μπωρό το 100%, εξάλλου χόμπι κάνουμε και για εμένα και αυτός η κατασκευές ανήκουν στο χόμπι.

Ισως Χρηστο εκει ειναι η διαφορα, σε εμενα εχει μεγαλο υψος , οι μεγαλες φυσαλιδες δεν φτανουν μεχρι κατω.

Και νομιζω το βασικοτερο ειναι οτι ειναι περιπου στα 10 εκ η διαμετρος του, επομενως και μεγαλυτερη επιφανεια νερου-co2.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον ακουγεται, ειδικα γιαυτους που θελουν co2 αλλα δεν εχουν την οικονομικη ανεση! Περιμενουμε περαιτερω πληροφοριες!

Εσυ μαλλον καπου μπερδευτικες! αχαχααχαχ :P

Αυτο μπαινει σε μπουκαλα αντι για διαχυτηρα μεσα στο ενυδρειο,οπωτε αν δεν εχεις μπουκαλα δεν κανεις δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ μαλλον καπου μπερδευτικες! αχαχααχαχ :P

Αυτο μπαινει σε μπουκαλα αντι για διαχυτηρα μεσα στο ενυδρειο,οπωτε αν δεν εχεις μπουκαλα δεν κανεις δουλεια.

Kαλα το μονο σιγουρο ειναι αυτο! Νομιζα οτι ειναι καποια μεθοδος για να εχεις co2 χωρις να εχεις μπουκαλα! Οτι να ναι!

Link to comment
Share on other sites

Kαλα το μονο σιγουρο ειναι αυτο! Νομιζα οτι ειναι καποια μεθοδος για να εχεις co2 χωρις να εχεις μπουκαλα! Οτι να ναι!

αχαχαχχαχχ το καταλαβα! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Νίκο, αυτό δεν είναι δηλαδή θήκη φίλτρου Α/Ο 10" ;

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, αυτό δεν είναι δηλαδή θήκη φίλτρου Α/Ο 10" ;

Ειναι στο υψος του φιλτρου Αο 10" αλλα ειναι πολυ πιο χοντρο κα εχει μεγαλυτερη διαμετρο  εισοδο εξοδο, πρεπει να ηταν απο φιλτρο κεντρικης παροχης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...