Jump to content

Sun Sun 1200 Με Δισκους


coolmind

Recommended Posts

Δεν βιαζομαι ομως, απολαμβανω οτι μπορω να εχω.

:)

 

Αυτο ειναι το καλυτερο,

 

Link to comment
Share on other sites

Και ενα βιντεο του τεταρτου ταισματος της ημερας.
Οι μικροι ειναι 3 ημερες στο ενυδρειο την ημερα του βιντεο δηλαδη εχθες.

Έγινε επεξεργασία - coolmind
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-112:          :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Αμε αμε :thumbsu: .

Για δυο λογους

1)Ο stendker λεει οτι τα ψαρια του ειναι ελευθερα απο βακτιρια ενω τα αλλα δεν ειναι,οποτε το λεει για να μην κολησουν κατι απο τα αλλα καλυτερα να ειναι μονα τους.

2)Απο θεμα χαρακτηρα οτι οι υπολοιποι ειναι πολυ αγριοι και μπορει να υπαρξουν θεματα μεταξυ τους.

 

Αυτο που βλεπω αυτες τις λιγες ημερες που τα εχω (stendker)ειναι οτι εχουν πολυ εντονο χαρακτηρα και δεν κανουν πολυ πισω οταν υπαρχει προκληση.

Οταν παρουν ογκο θα εχουν καποια θεματα αλλα θα επελθει ηρεμια μετα την καταιγιδα.

Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια

 

 

Για τον ιδιο λογο που δεν βαζουμε αγρια με εκτροφης!

 

Οι διαφορες σε αυτα τα δυο που ειναι η εχουν το ιδιο νοημα?

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορες σε αυτα τα δυο που ειναι η εχουν το ιδιο νοημα?

Να φανταστώ ότι Δίσκοι Stenker=Ψάρια εκρτοφής απαλλαγμένα από βακτήρια και Ασιατικοί δίσκοι=άγρα ψάρια μη απαλλαγμένα από βακτήρια;

Ή λέω κοτσάνα;

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ότι Δίσκοι Stenker=Ψάρια εκρτοφής απαλλαγμένα από βακτήρια και Ασιατικοί δίσκοι=άγρα ψάρια μη απαλλαγμένα από βακτήρια;

Ή λέω κοτσάνα;

 

Εκτροφης!

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο                      : Sun Sun 1200 120X61X47 περίπου 300 λίτρα καθαρά

Φίλτρανση                   : Eheim Proffesionel 3 2080

                                      Eheim Proffesionel 2 2128

Θερμοστάτες               : Jaeger 300 Watt + 210Watt Eheim 2128

Φωτισμός                    : 2X39 Watt T5, 9 ώρες την ημέρα

Υλικά φίλτρανσης        : 20 λίτρα Sera Siporax,4 λίτρα Eheim Substrat pro

Διάκοσμος                   : Άμμος λευκή 30 κιλά carad 6.

                                      Ρίζες Mopani,Morewood,redmoor

Φυτά                            : Κερατόφυλλο, Riccia ,Φακί

Ψάρια                          : 3 Δισκοι Cuipeua, 1 Red Alenquer,

                                    8 Stendker Santarem 8cm

                                      Στο πρόγραμμα είναι να μπουν και 30~50 Cardinal

Ψάρια Βυθού και Pleco :15 coridoras bronze

                                      1 L137 Soniae

                                      1 Pecoldia

                                      1 Loricaria Catfish

Μετρήσεις                     :Ph   6,8

                                       Gh   4

                                       Kh   2

                                       No3  5~10

Ξηρές Τροφές                :Tetra Diskus,Min - Ocean Nutrition Diskus Flakes, Spirulina Flakes

Κατεψυγμένες Τροφές   :Gamma Blister - Bloodworms, Stendker - GoodHeart.

 

Το ενυρδείο λειτουργεί περιπου 3 μηνες,εκανα μια τρυπα με dremel για να μπορει να μπει ταιστρα,και συνδεθηκε στην εξοδο του 2128 και το φιλτρο στο καπακι του ενυδρειου.

Το πεκολντια ειναι ο μεγαλυτερος σε ηλικια τυπος στο ενυδρειο(τον εχω περιπου 12 χρονια),εχει περασει απο 3 διαφορετικα ενυρδεια και ειναι πολυ ησυχος,εδω τα εχει βρει λιγο σκουρα με τον soniae,αλλα εχει πιασει ο καθενας μια περιοχη και ολα ειναι οκ μεχρι στιγμης.

Οι τελευταιοι κατοικοι(santarem)μπήκαν πρίν απο 2 ημέρες,και τρωνε σαν πιρανχας!!!

Θελω να πω ενα ευχαριστω στον Μαστερ των δισκων,τον κυριο Βασιλη Ζαχαροπουλο για την βοηθεια, τα ψάρια, καθως και στον Κωστα Ζαχαροπουλο επισης για την υποστηριξη.

Ακολουθουν φωτογραφιες.

 

Φιλε πολυ ωραιο το ενυδρειο, αυτο που μου αρεσει υπερβολικα ειναι το στησιμο των ξυλων.

Link to comment
Share on other sites

Άρα;

 

Εκτροφεις και οι δυο!

Link to comment
Share on other sites

Και από τους 2 παραγωγούς δίσκων τα ψάρια είναι εκτροφής, αλλά έχουν διαφορετική ανοσία σε αρρώστιες και κουβαλάνε διαφορετικά “πράγματα”

οπότε τυχών ανάμιξη δίσκων από διαφορετικούς παραγωγούς μπορεί να έχει αποτέλεσμα να χάσουμε τα ψάρια του ενός ή του άλλου ή και τα δύο ...

Το ίδιο ισχύει και με την ανάμιξη με άγριους μπορεί να κουβαλάνε βακτήρια που δεν έχουν ανοσία οι εκτροφής και ανάποδα ...

Link to comment
Share on other sites

O stendker λεει οτι καλο ειναι να μη τα βαζει κανενας με αλλου εκτροφεα για τους λογους που ανεφεραν οι φιλοι εδω.Απο την αλλη πλευρα ομως τα ψαρια τα ειχα και δεν ηθελα να τα δωσω,οποτε θα προσπαθησω να τα κρατησω.Μοιραια καποια στιγμη θα αναγκαστω να βγαλω καποια λογο χωρου.

Προς το παρον ταιζω φουλ, και αλλαζουν απο ημερα σε ημερα.θα εχετε συντομα καινουργιες εικονες.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερο ενυδρειο !!

Απο τους δισκους μεχρι και το στησιμο

Ολα υπεροχα

 

:thumbsu:  :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φοβερο ενυδρειο !!

Απο τους δισκους μεχρι και το στησιμο

Ολα υπεροχα

 

:thumbsu:  :thumbsu:

Σε ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

1. Το "στήσιμο" του ενυδρείου... είναι αρκετά ενδιαφέρον.

2. Αυτά τα περί... δίσκων απαλλαγμένων από βακτήρια, ΜΗ ανάμιξης δίσκων Ασίας με Stendker κλπ. είναι ανέκδοτα.

3. Σχόλιο για την ποιότητα των δίσκων του (πλέον)... ας ΜΗΝ κάνω καλύτερα.

4. Εγώ στο ενυδρείο...βλέπω κάποια λάθη.

5. Επειδή κάποιοι γνωρίζουμε χρόνια αυτόν τον χώρο και τους ανθρώπους του... τα "μαστεριλίκια" λυπάμαι αλλά είναι άστοχα.-

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορες σε αυτα τα δυο που ειναι η εχουν το ιδιο νοημα?

 

Ναι πανω κατω το ιδιο ειναι, απλα πηγαινε προς τον Παρασκευα περισσοτερο για μια συζητηση που ειχαμε περι των δικων του ψαριων!!

Link to comment
Share on other sites

1. Το "στήσιμο" του ενυδρείου... είναι αρκετά ενδιαφέρον.  (!)

2. Αυτά τα περί... δίσκων απαλλαγμένων από βακτήρια, ΜΗ ανάμιξης δίσκων Ασίας με Stendker κλπ. είναι ανέκδοτα:bigemo_harabe_net-163:

3. Σχόλιο για την ποιότητα των δίσκων του (πλέον)... ας ΜΗΝ κάνω καλύτερα. Πές μας να μαθαίνουμε...

4. Εγώ στο ενυδρείο...βλέπω κάποια λάθη. Πες μας να μαθαίνουμε...

5. Επειδή κάποιοι γνωρίζουμε χρόνια αυτόν τον χώρο και τους ανθρώπους του... τα "μαστεριλίκια" λυπάμαι αλλά είναι άστοχα.- 

 

Link to comment
Share on other sites

1. Το "στήσιμο" του ενυδρείου... είναι αρκετά ενδιαφέρον.

2. Αυτά τα περί... δίσκων απαλλαγμένων από βακτήρια, ΜΗ ανάμιξης δίσκων Ασίας με Stendker κλπ. είναι ανέκδοτα.

3. Σχόλιο για την ποιότητα των δίσκων του (πλέον)... ας ΜΗΝ κάνω καλύτερα.

4. Εγώ στο ενυδρείο...βλέπω κάποια λάθη.

5. Επειδή κάποιοι γνωρίζουμε χρόνια αυτόν τον χώρο και τους ανθρώπους του... τα "μαστεριλίκια" λυπάμαι αλλά είναι άστοχα.-

1) Για το πρωτο σε ευχαριστω.

2) Ο λογος που δεν δινω ιδιαιτερη σημασια σε αυτα που γενικοτερα γραφονται ειναι γιατι πολυ απλα εχω καποιες υποτιπωδεις γνωσεις και το βασικοτερο εχω καποιον ανθρωπο,χομπιστα που εγινε επαγγελματιας(Ζαχαροπουλος Βασιλης η αλλιως discus master για εμενα), και αν συμβει κατι(που δεν θα συμβει τιποτα οπως δεν συνεβει τα τελευταια 15 χρονια)ολα θα λυθουν αναιμακτα.

Συνολικα σε αυτα τα 20+ χρονια που ασχολουμε με τα ενυρδεια εχω χασει απο αγνοια στην αρχη 2 cobalt blue αγορασμενους 50.000 δραχμες στις αρχες τις δεκαετιας του 90,και αυτο γιατι δεν ηξερα τιποτα και τους εβαλα σε ενα ενυρδειο 400 λιτρων που πριν ειχε μεσα 4 oscar χωρις να αλλαξω τιποτα.......

Μετα τις αλλαγες σε αυτο το συγκεκριμενο ενυρδειο ειχα μεσα για χρονια 200 cardinal και καποιους δισκους χωρις θεματα.Προσφατα εχασα αλλον εναν για τον οποιο ευθυνομουν εγω γιατι το ενυδειο το εβλεπα καθε 15 ημερες περιπου και λειτουργουσε στον αυτοματο(τοποθεσια εξοχικο),αρκετα με την ιστορια μου

3)Αυτα που βλεπω εγω ειναι αλλα, τρωνε σαν βοδια, και εξελισσονται μερα με την ημερα.Οταν γινουν ταψια θα μπορεσω να τα κρινω καπως(υπομονη μεχρι το καλοκαιρι).Τα μεγαλα που εχω δει με εχουν αφησει με το στομα ανοικτο οποτε εχω αλλη γνωμη.

4)Θα ηθελα να ησουν συγκεκριμενος και οχι οτι εχω πλακοστομους και αν ανεβει η θερμοκρασια θα εχουν θεματα η οτι τα cory κ.λ.π. Ο pekoldia ειναι 12 χρονων και εχει περασει απο δισκους σε αφρικανες μετα σε γεωφαγους και τωρα παλι σε δισκους.Στα προηγουμενα ενυρδεια ηταν σε βρυση και τωρα προσαρμοζεται στην οσμωση σιγα σιγα,με θεαματικα αποτελεσματα στην συμπεριφορα του και στα χρωματα του.Αν εχεις εμπειρια δωστο μου να το καταλαβω εμπρακτα, με γνωμη και αποψη με υποσταση, οχι βλεπω κατι αλλά.

5)Το οτι εισαι παλαιος,οπως και εγω αλλωστε(δουλευα και σε καταστημα με ενυρδεια την δεκαετια του 90),δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να "ριξεις"τον εαυτο σου ποιο κατω και να αναγνωρισεις την γνωση και την εμπειρια καποιου που εχει εντρυφησει σε ενα κομματι οσο ελαχιστοι,οπως ειναι ο Ζαχαροπουλος Βασιλης η αλλιως discus master για εμενα και να μαθεις, να αλλαξεις, κατι που εκανες λογο των γνωσεων που αποκτας απο αυτον .Αν καποιος εχει αμφιβολιες καλο θα ηταν να παει μια βολτα στο καταστημα του για να δει απο κοντα την κατασταση των ψαριων και των ενυρδειων του και μετα να τον κρινει.

Έγινε επεξεργασία - coolmind
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Για το πρωτο σε ευχαριστω.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

 

2) Ο λογος που δεν δινω ιδιαιτερη σημασια σε αυτα που γενικοτερα γραφονται ειναι γιατι πολυ απλα εχω καποιες υποτιπωδεις γνωσεις και το βασικοτερο εχω καποιον ανθρωπο,χομπιστα που εγινε επαγγελματιας(Ζαχαροπουλος Βασιλης η αλλιως discus master για εμενα), και αν συμβει κατι(που δεν θα συμβει τιποτα οπως δεν συνεβει τα τελευταια 15 χρονια)ολα θα λυθουν αναιμακτα.

Συνολικα σε αυτα τα 20+ χρονια που ασχολουμε με τα ενυρδεια εχω χασει απο αγνοια στην αρχη 2 cobalt blue αγορασμενους 50.000 δραχμες στις αρχες τις δεκαετιας του 90,και αυτο γιατι δεν ηξερα τιποτα και τους εβαλα σε ενα ενυρδειο 400 λιτρων που πριν ειχε μεσα 4 oscar χωρις να αλλαξω τιποτα.......

Και τι πιστεύεις ότι έφταιξε τότε ακριβώς... ανάλυσε το λίγο παραπάνω.

 

Μετα τις αλλαγες σε αυτο το συγκεκριμενο ενυρδειο ειχα μεσα για χρονια 200 cardinal και καποιους δισκους χωρις θεματα.Προσφατα εχασα αλλον εναν για τον οποιο ευθυνομουν εγω γιατι το ενυδειο το εβλεπα καθε 15 ημερες περιπου και λειτουργουσε στον αυτοματο(τοποθεσια εξοχικο),αρκετα με την ιστορια μου

3)Αυτα που βλεπω εγω ειναι αλλα, τρωνε σαν βοδια, και εξελισσονται μερα με την ημερα.Οταν γινουν ταψια θα μπορεσω να τα κρινω καπως(υπομονη μεχρι το καλοκαιρι).Τα μεγαλα που εχω δει με εχουν αφησει με το στομα ανοικτο οποτε εχω αλλη γνωμη.

Δικά σου μεγάλα εννοείες; Καμμιά φωτογραφία υπάρχει;

 

 

4)Θα ηθελα να ησουν συγκεκριμενος και οχι οτι εχω πλακοστομους

Πλεκόστομο προφανώς εννοείς.

και αν ανεβει η θερμοκρασια θα εχουν θεματα η οτι τα cory κ.λ.π. Ο pekoldia

Peckoltia... μάλλον ήθελες να γράψεις.

ειναι 12 χρονων και εχει περασει απο δισκους σε αφρικανες μετα σε γεωφαγους και τωρα παλι σε δισκους.Στα προηγουμενα ενυρδεια ηταν σε βρυση και τωρα προσαρμοζεται στην οσμωση σιγα σιγα,με θεαματικα αποτελεσματα στην συμπεριφορα του και στα χρωματα του.Αν εχεις εμπειρια δωστο μου να το καταλαβω εμπρακτα, με γνωμη και αποψη με υποσταση, οχι βλεπω κατι αλλά.

5)Το οτι εισαι παλαιος,οπως και εγω αλλωστε(δουλευα και σε καταστημα με ενυρδεια την δεκαετια του 90),

Περιοχή;

 

δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να "ριξεις"τον εαυτο σου ποιο κατω και να αναγνωρισεις την γνωση και την εμπειρια καποιου

Για να είναι κάποιος επαγγελματίας τόσα χρόνια... σίγουρα κάτι θα πρέπει να γνωρίζει... ΔΕΝ γίνεται διαφορετικά. Εγώ ΔΕΝ το αμφισβήτησα... ούτε μίλησα γι' αυτό.

που εχει εντρυφησει σε ενα κομματι οσο ελαχιστοι,

Ελάχιστοι τότε... ΝΑΙ συμφωνώ... αλλά στα ίδια "πέτρινα" χρόνια... υπήρχαν κι άλλοι με γνώση στο θέμα δίσκος (και ΔΕΝ θα αναφέρω ονόματα).

οπως ειναι ο Ζαχαροπουλος Βασιλης η αλλιως discus master για εμενα και να μαθεις, να αλλαξεις, κατι που εκανες λογο των γνωσεων που αποκτας απο αυτον .Αν καποιος εχει αμφιβολιες καλο θα ηταν να παει μια βολτα στο καταστημα του για να δει απο κοντα την κατασταση των ψαριων και των ενυρδειων του και μετα να τον κρινει.

 

Το κατάστημα στην Ισμήνης (ο πρώτος Ωκεανός... με τον Βασίλη Ζαχαρόπουλο και τον Ντίνο Κεχρά)... ήταν το μόνο που εκείνα τα χρόνια εύρισκα κατεψυγμένες τροφές για τους δίσκους μου... οπότε προσωπικά έχω άποψη... και ξέρω για ποίον μιλάω. Τον νεότερο Ζαχαρόπουλο (Κώστα)... ΔΕΝ τον γνωρίζω ούτε σαν φυσιογνωμία.

Τα λοιπά τα θεωρώ λοιπόν... φιλική διαφήμιση.- ;)

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ υπαρχουν πετρινα χρονια στο θεμα δισκου και γενικα στο θεμα ενυδρειο, αυτο το παραμυθι πρεπει να τελειωσει καποια στιγμη... Οσοι θεωρουν οτι υπηρξαν τετοια μυθικα ονειρα ας μας πουνε ποιοι μαγαζατορες τους απεκρυβαν πληροφοριες να παμε να τους βρουμε να μας εξηγησουν το γιατι. Εχει καταντησει κουραστικο. 

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ υπαρχουν πετρινα χρονια στο θεμα δισκου και γενικα στο θεμα ενυδρειο, αυτο το παραμυθι πρεπει να τελειωσει καποια στιγμη... Οσοι θεωρουν οτι υπηρξαν τετοια μυθικα ονειρα ας μας πουνε ποιοι μαγαζατορες τους απεκρυβαν πληροφοριες να παμε να τους βρουμε να μας εξηγησουν το γιατι. Εχει καταντησει κουραστικο. 

 

 

 

Θεωρείς ότι η ίδια πληροφορία υπάρχει τώρα με το διαδίκτυο και τότε; Την έζησες εκείνη την εποχή... και το λες;

Γιατί ΔΕΝ πας καλύτερα μια βόλτα σε αυτά τα pet-shop που αναφέρουν καθημερινά διάφορα μέλη στα forum... για την παραπλάνηση που τους κάνουν;

Κουραστικό καταντάει άλλο πράγμα... και γι' αυτό έχει μιλήσει ο Αϊνστάιν.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...