Jump to content

Γεννα δισκων


stathis spithas

Recommended Posts

Σταθη λεω για τα ιδια ψάρια που ηταν στην γεννηστρα κ τωρα μπηκαν στο μεγάλο.δλδ αν κοπει μεινει ίδιο η επιταχυνθεί η ανάπτυξη τους.πιστεύω οτι βγαινει καποιο συμπέρασμα αν οπως ειπα κ πιο πανω τρωνε κανονικά.

Ναι μητσαρα μου...

Κσταλαβα τι λες αλλα κοινωνικο απο κοινωνικο εχει διαφορες σε αυτο προσπαθω να σου εστιασω...

Πχ κοινωνικο ειναι και 700 λιτρα μονο με δισκους με γατοψαρα και γεωφαγους (συνολο γυρω στα 20 κατι ψαρια)με φουλ φυτα και ριζες αλλαγες απο νερο βρυσης 30 % και τυρφη....

Και κοινωνικο ειναι και 300 λιτρα bare bottom μονο δισκους και ανσιστρακια (γυρω στα 12 ψαρια) δυο φυτακια και αλλαγες 40-50% δυο-τρεις φορες την βδομαδα μονο απο προφιλτρα βρυσης..

Με τα ιδια ταισματα....

Επειδη με τα ψαρια μου τα εχω ζησει και τα δυο στο δευτερο ενυδρειο σαν περιγραφη η αναπτυξη τους ηταν αλματωδης σε σχεση με το πρωτο...

Οπως εχω μεγαλωσει "δυστηχισμενα" ψαρια σε σκετες γιαλες με μεγαλες αλλαγες μεχρι τον 10+ μηνα εκει να δεις αναπτυξη!!

Που να καταφερεις να κρατησεις τα ψαρια μεχρι να χρονισουν κιολας....

Τα αρκετα "καθαρα"λιτρα βοηθαν..

Το "καθαρο" νερο και η σωστη θερμοκρασια επισης...

Οπως το"καλο" και συστηματικο ταισμα...

Και ποσα αλλα που συμπληρωνουν ενα συνολο και δεν περιμενεις απο μενα να στα πω αφου τα ξερεις φιλαρακι....

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ άβυσσος η αναπτυξη του δισκου!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...