Jump to content

Νέο project Αφρική μεριά


Recommended Posts

Οχι ακομα περιμενω τις εκπτωσεις μηπως και γλυτωσουμε κανενα πενηνταρικο.Κατα 90% το Α1800

Link to comment
Share on other sites

Ποιο a1500 ρεεε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σας παιδια! Καλο φθινοπωρο σε οσους επεστρεψαν και χαρουμενες διακοπες σε αυτους που φευγουν.Εγω μολις επεστρεψα και εφερα μαζι μου αμμο και πετρες απο τον τοπο μου,να εχω και κατι να βλεπω και να μου θυμιζει.Αφου εκανα ολες τις δοκιμες στην διαρυθμιση των επιπλων του σπιτιου για να δω που θα βαλω το νεο ενυδρειο,δυστυχως κατεληξα να παρω το anubias a1500.Εχω μηκος για 3μετρο και δεν εχω φαρδος.Και το 1500 οριακο ειναι.Τεσπα θα ηθελα τα φωτα σας για να ξεκινησω να καθαριζω αμμο και πετρες.Ειναι απο πεντακαθαρη παραλια που η θαλασσα την καθαριζει συνεχεια λογω μεγαλου κυματος σχεδον καθε μερα.

Βρασιμο δεν παιζει λογω ποσοτητας.Εχω ακουσει για ξυδι και για χλωρινη.Τι εχεται να μου προτεινετε και πως?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεπλυμα με αφθονο νερακι πετρες και αμμο και εισαι μια χαρα Κοσμα,Αφρικη!

 

Καλως ηρθες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε σε έναν κουβά άμμο λίγο ποιο πάνω από την μέση βάλε μέσα το λάστιχο να τρέχει νερό και κρατώντας το κάνε αργα κυκλικές κινήσεις.Κανε αυτό για κάνα 5 λεπτό 8λεπτο και είσαι οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω Γιωργο! 

Το πλυσιμο με νερο ειναι μονο για την σκονη ετσι? Μικροοργανισμους δεν εχει η θαλασινη αμμος?Ελεγα στο πρωτο νερο να βαλω και λιγο ξυδι

 

Ευχαριστω Μακη!

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να εχει σε λιγες μερες δεν θα υπαρχει.Οτι ζει στην θαλασσα ή στην ξηρα (αναλογως απο που την πηρες,βρεγμενη ή οχι) αποκλειεται να ζησει στο γλυκο νερο.Μην παιδευεσαι,καλο πλυσιμο για την σκονη και τα σκουπιδακια που μπορει να υπαρχουν και θα ειναι μια χαρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο φθινοπωρο αγαπητε και καλη αρχη!!

Οπως ειπε και ο Μιχαλης απλα πραγματακια στο πλυσιμο χωρις ξυδια κλπ...

Εννοειται οταν με το καλο το ξεκινησεις θα τρεξεις και 2-3 μερες ανθρακα στο φιλτρο σου ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μου λυσετε μια απορια που θα με βοηθησει στην επιλογη των ψαριων.

Ολα τα ψαρια γεννουν με την ιδια συχνοτητα ή αλλα πιο πολυ και αλλα πιο λιγο? Επειδη διαβαζω συνεχεια υπερπροσπαθειες χομπιστων να βγαλουν τα μωρα ή την μανα ή αλλαζουν ψαροσυνθεση ή ξεστηνουν και στηνουν απο την αρχη τι εχετε να μου προτεινετε ωστε να αποφυγω οσο το δυνατον τετοιες καταστασεις?

Link to comment
Share on other sites

Μη σε ανχωνει αυτο γιατι αν δεν βγαζεις τα νεογεννητα απ το ενυδρειο ελαχιστα,πραγματικα θα καταφερουν να ενηλικιωθουν.Θα τα τρωνε δυστυχως τα μεγαλα.Ολα πανω κατω με την ιδια συχνοτητα γεννανε.Τα malawi λιγοτερα σε αριθμο αλλα πιο ικανα στο να επιβιωσουν,τα tanganyika περισσοτερα αλλα,ολοκληρο σμηνος θα ελεγα αλλα κ πολυ πιο ευαισθητα.Προβλημα θα χεις αν κανεις καποιο species tank με νανοκιχλιδες tanganyika οπου εκει πραγματικα θα εχεις μεγαλο αριθμο μικρων που θα επιβιωσουν.Αλλα κ παλι για να μεγαλωσουν τοσο ωστε να εχεις πλεον ιχθυοφωρτιση στο ενυδρειο σου θα σου παρει ενα εννιαμηνο με ετος.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ Γιαννη!!! Το σιγουρο ειναι οτι θα ειμαι σε malawi και πιο συγκεκριμενα που θα εξαρτηθει και στο τι μπορω να βρω σε haps και καμμια Aulonacara.(3 χαρεμια)

Link to comment
Share on other sites

Οτι βαλεις μεσα σκεψου οτι θα εμφανιστει απο το σκαψιμο..

Προσωπικα θα ελεγα τιποτα μεσα, και τοποθετηση με προσοχη και με την σειρα,Πετρες,αμμο,νερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο κατω τοποθετουσα πετρες-πλακες στο ιδιο χρωμα με την αμμο και απο πανω εστηνα...

Ετσι και που εσκαβαν δεν φαινονταν ουτε τα πλαστικα ουτε dow οπβς σωστα ειπε ο Μιχαλης...

Ξαναεσπρωχνα την αμμο στα κενα και τελειωσε....

Κσι οντως το στησιμο πρεπει να ειναι προσεκτικο ειδικα αν εχεις σκοπο να φτασεις τον βραχο ψηλα γιατι εκτος απο τον πατο υπαρχουν και τα πλαινα και μπροστνα τζαμια που κυνδινευουν..

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν να βαλω κατω κατω τις πιο πλακε πετρες που εχω,στην συνεχεια τις πιο μικρες και οσο ανεβαινω τις μεγαλυτερες.Οι μικρες να ειναι σχεδον σε ολο το μηκος του ενυδρειου και οι μεγαλυτερες δυο λοφακια οχι πολυ ψηλα.Το υψος να το δινει η τελευταια πετρα που θα ειναι η μεγαλυτερη

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει ποτε να σπαει ενυδρειο απο πτωση πετρας ενω ειναι γεματο με νερο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ουτε εγω...

Αλλα εχω δει δεκαδες τζαμια χιλιογρατσουνισμενα απο στησιματα που δεν ειναι στερεα και οι βραχοι φτανουν ψηλα..

Και μονο γιαυτο ειναι καλο να κρατηθει ενας βαθμος ασφαλειας....

Γιατι μπορει να μην το εχουμε δει ή ακουσει αλλα δεν παει να πει οτι η πτωση πετρας μεσα σε ενυδρειο ειναι ακινδυνη...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν μου αρεσει οταν σκαβουν να φαινεται το φελιζολ ή οτιδηποτε αλλο στον πυθμενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπερα! Να σας ρωτησω για 4 ψαρακια αν ταιριαζουν χωρις να υβριδιζουν? saulosi,elongatus mphanga,lab.hongi,afra

Link to comment
Share on other sites

Τα αρσενικα saulosi με τα mpanga μοιαζουν πολυ οπως κ τα afra με τα hongi οποτε θα τα φοβομουν.Αλλα ας μας πουν κ οι πιο εμπειροι.Απο την αλλη εχει τοοοσα ειδη.Γιατι να το ρισκαρεις?

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω Γιαννη! Δεν θα το ρισκαρω γι'αυτο ρωταω πριν κανω οτιδηποτε.Προσπαθω να συνδιασω ψαρια που μου αρεσουν,που ταιριαζουν,με διαφορετικους χρωματισμους και που μπορω να βρω σχετικα ευκολα κυριως απο χομπιστες και οχι πετσοπ.

Αν πουμε οτι το στανταρ ειναι τα saulosi μπορειτε να μου προτινετε 2 ακομα χαρεμια να τα συνδιασω(εκτος caeruleus και acei)?

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου αρεσει βρε,αρκει να μην πολυμοιαζουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοσμα οπως λεει και ο Γιαννης,οτι σου αρεσει εσενα.Αν δεν μοιαζουν χρωματικα δεν θα υβριδισουν αλλα και παλι,υπο προυποθεσεις..

Οι αφρικανες ειναι ψαρια που προσαρμοζονται και αυτος ειναι ο λογος που εχουν εξελιχθει τοσο πολυ.Προσαρμοζονται,βρισκουν λυσεις και τροπους να επιβιωσουν σχεδον σε ολες τις συνθηκες.Φτιαχνουν αποικιες,μπορουν να ξεχωρισουν βαθμους συγγενιας,βρισκουν τροπο να αναπαραχθουν και να προφυλαξουν τα μικρα τους ακομη και με απατες!Καποια ψαρια κατωτερα στην ιεαραρχια μπορει να προσπαθησουν να ριξουν σπερμα την στιγμη που γονιμοποιουνται δυο αλλα ψαρια,ετσι το ψαρι που δεν μπορει να ζευγαρωσει και ενω βρισκεται σε αδιεξοδο σκεφτεται οτι ισως μπορεσει να μεταφερει τα γονιδια του σε μια νεα γενια.Δεν μπορει να εγγυηθει κανεις οτι δεν θα υβριδισουν,απλα αποφευγοντας τα ομοια ειδη (αν θες πανω απο δυο) και διατηρωντας σωστες αναλογιες αρσ-θυλ μειωνονται οι πιθανοτητες.

 

Γνωμη μου ειναι η εξης,το ενυδρειο σου ασχετα απο τα λιτρα η επιφανεια του βυθου ειναι μεγαλυτερη απο το δικο μου (240λιτρα) κατα 30 εκκατστα μπροστα και 20 στο πλαι,το υψος μας ειναι αδιαφορο.Οριοθετησε το με ενα μετρο να δεις ποσο μικρη διαφορα ειναι σε εμβαδον.Ολα τα ενυδρεια μας ειναι μικρα,μην το ψαχνεις :P Για εμενα με ενα και μονο ειδος διμορφικο θα εισαι μια χαρα.Εγω ηδη σκεφτομαι για μεγαλυτερο (ακομη δεν το εστησα) και εχω διωξει και πολλα ψαρια.Μην φοβασαι το ενα ειδος,θα σε καλυψει και απο θεμα κινησης και απο θεμα χρωματος.Ειναι πολυ ομορφα ψαρια,με δυναμη και κινηση που οσα μετρα και να τους δωσεις θα καλυπτουν εν ριπη οφθαλμου με μια κινηση τους.

Εκτος βεβαια και αν δεν σε νοιαζουν τα υβριδια που θα προκυψουν,αυτη ειναι μεγαλη κουβεντα αλλα ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση και αντιληψη επι του θεματος.Αν σε νοιαζει οι απογονοι να ειναι καθαροι γενετικα,η λυση ειναι μια,spieces

Γνωμη μου,φιλικα :)

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...