Jump to content

Recommended Posts

Διαφωνώ Θοδωρή, τότε ποιος ο λόγος να επεξεργαζόμαστε το νερό ως προς τις σκληρότητες, ph κλπ.  

Για να παρέχουμε στα ψάρια κάτι όσο το δυνατόν πιο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον και να ζουν σε καλύτερες συνθήκες

Βιότοπος δεν είναι μόνο τα ψάρια, οι πέτρες, τα φυτά και τα ξύλα.  Το νερό είναι μέρος του βιότοπου και ίσως να είναι και από τα σημαντικότερα κατά τη γνώμη μου.

Κατανοώ ότι οι συνθήκες μπορεί να αλλάζουν και να μην είναι σταθερές αλλά πόσο γρήγορα αλλάζουν και σε τι βαθμό;

Εννοείται ότι δεν πάμε να αντιγράψουμε την φύση γιατί η φύση δεν αντιγράφεται.   Όσο καλές συνθήκες και να παρέχουμε στα ψάρια μας, όσο πιο κοντά πλησιάσουμε στο 100% του βιότοπού τους, ποτέ δεν θα είναι όπως στης φύση.

 

Κι ομως Μακη ετσι ειναι. Το πρωι αλλη θερμικρασια, το βραδυ αλλη. Ριχνει μια βριχη και κατεβαζουν τα βουνα νερο και αλλαζουν ολα σε λιγα λεπτα. Εμεις παιζουμε με μεσους ορους.

Ας πουμε ο mikrogeophagus altispinosus ζει σε θερμοκρασια 26 βαθμους κατα μεσο ορο. Για να ζευγαρωσει θελει 28 με 30! Με πιανεις. Εμεις επεξεργαζομαστε το νερο για να δωσουμε τον ιδανικο μεσο ορο! 

 

Παιδια τα εχουμε ξαναπει....

Οι πληροφοριες που εχουμε ειναι ελαχιστες και αοριστες δυστηχως και βασιζονται σε μερικους τυχερους που εχουν ερευνησει τις περιοχες...

Περιοχες που αν περασεις Αυγουστο ειναι ετσι και Δεκεμβρη ειναι γιουβετσι...

Τα νερα στους ποταμους αλλαζουν ραγδαια αναλογως με τις κληματολογικες συνθηκες και της παρεμβασεις της φυσης και του ανθρωπου....

Στα ιδια ποταμια μπορει να δουμε διαφορετικες παραμετρους νερου και διαυγειας και βαθους....

Και μιλαμε για ζουγκλα μην ξεχνιομαστε με οτι αντικτυπα εχει αυτο στα ποταμια...

Οι πληροφοριες ελαχιστες και ακομα και οι ιθαγενεις πολλες φορες δεν ξερουν τα νερα..

Κατα την γνωμη μου ειναι γλυκια τρελα να ψαχνεται   καποιος να προσομειωσει το ενυδρειο του με αυτο που συμβαινει στους ποταμους και μπραβο του που το γουσταρει και το φτιαχνει τοσο  ομορφα στο μυαλο του ...

Αλλα....

Εχετε σκεφτει το θεμα κοπαδιασμα...

Το θεμα φωλιασμα ..

Τα ποσο διαφορετικα μηκη και βαθη που βρισκονται ψαρια που ζουν στα ιδια ακριβως νερα...

Θα επρεπε να εχουμε ενυδρεια καμμια 30 αρια μετρα μηκος και αλλα τοσα βαθος για να μπορεσουμε να φτασουμε καπως  κοντα σε πραγματικη  βιοτοπικη προσεγγιση...

Με μεχρι και 300 ψαρια ομαδες πολλες φορες....

Ακομα και τα ψαρια μας ειναι επιλεκτικες αναπαραγωγες τις περισοτερες φορες...

Ομορφη σκεψη και ωραια τρελα!!!

Αλλα δυστηχως και απιαστο ονειρο μαζι...

Μπραβο παντως στα παιδια που καιγονται τα ματια τους στο διαβασμα ψαχνοντας πληροφοριες ........

 

Δυστυχως οπως ειπες Σταθη δεν εχουμε τις προυποθεσεις να κανουμε το τελειο βιοτοπικο. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν θα το προσπαθησουμε με τα μεσα που εχουμε. Αν ηταν να το πηγαιναμε ενα βημα πιο κατω, ας περναμε μια γυαλα και τελειωνε η υποθεση. Τρελα ναι και ονειρο ναι. Αυτα εχουμε με αυτα πορευομαστε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οπως ειπες Σταθη δεν εχουμε τις προυποθεσεις να κανουμε το τελειο βιοτοπικο. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν θα το προσπαθησουμε με τα μεσα που εχουμε. Αν ηταν να το πηγαιναμε ενα βημα πιο κατω, ας περναμε μια γυαλα και τελειωνε η υποθεση. Τρελα ναι και ονειρο ναι. Αυτα εχουμε με αυτα πορευομαστε.

 

Το ιδιο πραγμα λεμε Θοδωρη...

Ομορφο τρυπακι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μετα σου λενε μερικοι μερικοι πως η Αφρικη εχει περισσοτερο ενδιαφερον! Ε δεν παμε καλα! Χαχαχαχαχα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολοι εχετε κατα καποιο τροπο δικιο!

 

Ας ξεκινησουμε απο την αρχη,ειναι χομπι που σημαινει οτι ο καθε ενας κανει αυτο που τον ευχαριστει..

Το βιοτοπικο ή βιοτοπικης προσεγγισης (και οι δυο εκφρασεις μας φερνουν στο μυαλο το ιδιο πραγμα ετσι κι αλλιως) ειναι μια κατηγορια του χομπι του ενυδρειου.

Αλλος ασχολειται με το φυτεμενο,αλλος με τις γεννες σε barebottom ενυδρειο και rack,αλλος εχει κοινωνικο κτλ..

Ο καθε ενας ιδιοκτητης καποιου απο τα παραπανω ενυδρεια βρισκει περισσοτερο ενδιαφερον σε συγκεκριμενα σημεια.

Πχ εγω οταν ακουω να προσπαθυν να υπολογισουν ποσο καλιο θελει ενα φυτο για να γινει κοκκινο ή να σηντηρηθει,δεν συνεχιζω να διαβαζω καν το θεμα,μου ειναι αδιαφορο.Το ιδιο μπορει να κανει και καποιος αλλος σε δικες μου αποριες και προβλημματισμους.Απο μεσα μας μπορει να λεμε "Με τι ασχολειται τωρα ο ανθρωπος" ομως αυτο ειναι που σε καποιον αλλο δινει χαρα και γεμιζει δημιουργικα την ημερα του.

 

Οποτε ο καθε ενας κουβαλαει την δικη του λοξα μεσα στην ιδια τρελα που εχουμε ολοι!

 

Το ποσο βιοτοπικο ειναι τωρα ενα ενυδρειο ειναι υποκειμενικο.Πιστευω (αν και δεν εχω ασχοληθει με αυτο) οτι δεν προσαπθουμε να αντιγραψουμε το ποταμι αλλα ενα μερος του ποταμου,δηλαδη ενα συγκεκριμενο σημειο.

Και αυτο γιατι το λεω..

Οπως ειπε ο Μακης ειναι το νερο,το νερο παιρνει τα στοιχεια απο τα πετρωματα που ομως σε ολη την πορεια του ποταμου δεν ειναι ιδια.Εμεις δεν μπορουμε να παρουμε μια χουφτα απο καθε σημειο και να τα βαλουμε μεσα σε ενα ενυδρειο..

Επισης πολυ σημαντικο ειναι το οξυγονο,το ποταμι οξυγονωνεται περισσοτερα σε καποια συγκεκριμενα σημεια στην πορεις του.Αυτο σημαινει οτι ενα μερος του ποταμου μπορει να μην εχει δυνατο ρευμα ή αναταραξη αλλα το νερο εκει να ειναι γεματο οξυγονο.Αρα στο ενυδρειο τι θα κανουμε?

 

Γενικα ενας ποταμος ειναι ζωντανος και με τεραστια εκταση,αλλου συγκεντρωνονται τα ψαρια,αλλου εχει καταρακτη,υπαρχει το δελτα του ποταμου κτλ..

 

Αρα θεωρω οτι σε ενα βιοτοπικο ενυδρειο πρεπει να ειμαστε ετσι κι αλλιως προιδεασμενοι οτι θα δουμε μια προσπαθεια μεσα σε ενα ενυδρειο και οχι το ιδιο το ποταμι.

Ακομα και αν παρουμε πετρες και αμμο απο εκει,δεν μπορουμε να αντιγραψουμε χιλιαδες μιλια σε ενα δυο ή τρια μετρα το πολυ.

Οποτε αφηνουμε τους παλαβους (βλεπε sturm) να προσπαθουν να το πλησιασουν οσο μπορουν και απολαμβανουμε τις εικονες των ενυδρειων τους,αν μας αρεσουν,αλλιως το αγνοουμε και βλεπουμε τις κατηγοριες που μας γεμιζουν περισσοτερο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Και μετα σου λενε μερικοι μερικοι πως η Αφρικη εχει περισσοτερο ενδιαφερον! Ε δεν παμε καλα! Χαχαχαχαχα!

Ε τωρα τι να σου πω,να στα χωσω και να ακυρωσω οτι εγραψα με τοσο κοπο παραπανω..και να σου πω γιατι το πλησιαζω πιο ευκολα προσφεροντας ιδιες συνθηκες στα ψαρια μου..δεν θα το κανω... :P

 

Απλα ρε φιλε τα ψαρια μιας λιμνης ειναι πιο ευκολο να πλησιασεις τις τελειες συνθηκες μεσα σε ενα ενυδρειο,και ειδικα τις λιμνες τις αφρικης.Σκληρο νερο,καλα οξυγονομενο,δυνατη κυκλοφορια,πετρες και αμμο.Τα ψαρια ειναι ενδημικα και χωροκτητικα,που σημαινει οτι κανουν φωλιες και αναπαραγωνται στο ιδιο ακριβως σημειο.

Οι αφρικανες ειναι λες και φτιαχτηκαν για να ζουν στα ενυδρεια!!

Τα ψαρια ειναι πανεμορφα και παρα μα παρα πολυ εξυπνα!

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Μιχαλιο, το ξερω πως κατα βαθος ζηλευεις! Το ξερω πως θα θελες να ξαναγυρισεις πισω αλλα ξερεις τι καραμουζα σε περιμενει! Οποτε χωσε οσο θελεις. Το αυτι μου δεν ιδρωνει! Χτισε κανα σπιτι με τις πετρες κι ασε τι κανουμε εδω! Εμεις δεν εχουμε ενδιαφερον! Χαχαχαχα

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Αργησα να απαντησω και ζητω συγγνωμη. Φιλε bilaus και Σταθη. Δυστυχως δεν εχω παει στον Αμαζονιο ( ακομη ) για να σας πω 100% οτι το ταδε ψαρι ζει εκει και το αλλο ζει παρα περα. Βασιζομαι κι εγω στο ιντερνετ οπως κι εσεις. Επειδη λοιπον μου αναφερετε διαφορα sites σας αναφερω λοιπον κι εγω οτι αλλα τοσα και αρκετα αξιοπιστα οπως το seriously fish και το animal world δεν αναφερουν πουθενα τα agasizii στον Madeira. Βεβαια οπως μου ειχε πει και ο κυριος Bleher, στο διαδυκτιο, ο ενας αντιγραφει τον αλλο χωρις να εχουν ιδεα του τι πραγματικα συμβαινει.Περαν τουτου ομως, επειδη θελω να κραταω το μυαλο μου ανοιχτο, θα δεχτω οτι ισως καποια ποικιλια να ζει στον Madeira. Για να κανεις λοιπον βιοτοπικο Madeira θα πρεπει να βρεις την συγκεκριμενη ποικιλια και οχι μια ποικιλια η οποια θα ζει στο Solimoes

καλησπερα φιλε sturm,φυσικα ουτε εγω εχω παει αμαζονιο για να ξερω τι γινεται εκει.

Ολοι προσπαθουμε με οτι μπορουμε να ξετρυπωσουμε να πλησιασουμε τον βιοτοπο που μας αρεσει.

Διαβαζοντας λοιπον διαφορα αρθρα του mike wise ο οποιος εχει ασχολιθει αρκετα με τα apistograma ,ειδα οτι η οικογενεια pulchra agassizii ηταν η πρωτη που μεταναστευσε στον ποταμο madeira.

Μεχρι καποια χρονια πριν (δεν γνωριζω ποσα) για να εχεις βιοτοπικο madeira με agassizii επρεπε να ειχες οικογενειας pulchra.

Αργοτερα ομως εμφανιστηκαν και agassizii οικογενειας agassizii.

Γενικα παντος και σε εκθεσεις που εχει παρουσιασει ειδα οτι το ειδος εχει εξαπλωθει απο ucayali σε madeira μεχρι rio negro.

Επειδη και εγω εμπιστευομαι παρα πολυ το seriusly αν δεις αναφερει οτι το σιγκεκριμενο ειδος σημερα βρισκεται σε μεγαλο μερος του αμαζονιου, φαντασου οτι απο ucayali φτανει μεχρι belem.

Αφου μεχρι και στις φωτογραφιες του seriusly γραφει (προελευση απροσδιοριστη)

Τα δικα μου agassizii παντος ειναι pulchra και πιστευω οτι εχω τις προιποθεσεις για rio madiera.

Αν δεις τον χαρτι που ανεβασα πιο πανω εχει την οικογενεια pulchra agassizii με μπλε γραφημα.

Υ.Γ θα ηταν καλο να βρεθουμαι καποια στιγμη να τα πουμε και απο κοντα γιατι βλεπω οτι και εσυ εχεις παθος με βιοτοπικα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρθεις στη συγκεντρωση να τα πουμε.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως Μακη ετσι ειναι. Το πρωι αλλη θερμικρασια, το βραδυ αλλη. Ριχνει μια βριχη και κατεβαζουν τα βουνα νερο και αλλαζουν ολα σε λιγα λεπτα. Εμεις παιζουμε με μεσους ορους.

Ας πουμε ο mikrogeophagus altispinosus ζει σε θερμοκρασια 26 βαθμους κατα μεσο ορο. Για να ζευγαρωσει θελει 28 με 30! Με πιανεις. Εμεις επεξεργαζομαστε το νερο για να δωσουμε τον ιδανικο μεσο ορο! 

 

 

Δυστυχως οπως ειπες Σταθη δεν εχουμε τις προυποθεσεις να κανουμε το τελειο βιοτοπικο. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν θα το προσπαθησουμε με τα μεσα που εχουμε. Αν ηταν να το πηγαιναμε ενα βημα πιο κατω, ας περναμε μια γυαλα και τελειωνε η υποθεση. Τρελα ναι και ονειρο ναι. Αυτα εχουμε με αυτα πορευομαστε.

 

Αυτό θέλω να σου πω και εγώ Θοδωρή, το πιο απλά πράγμα, αλλά εσύ το πήγες ακόμα παραπέρα (βροχές, διαφορετικά σημεία του ποταμού, διαφορετικές συνθήκες πρωί και βράδυ κλπ.)

Εγώ μιλάω απλά για μέσους όρους.  Δηλαδή αν θέλω εγώ για παράδειγμα να φτιάξω ένα βιοτοπικό rio orinoco και να βάλω μέσα τα ψάρια που ζουν σε αυτόν το βιότοπο δε σημαίνει ότι έφτιαξα βιοτοπικό αν τα ψάρια αυτά θέλουν κατά μέσο όρο μαλακό νερό, ph 6-6.5 και blackwater, ενώ εγώ τα έχω σε σκληρό νερό με ph 7.8 και clearwater...  Δεν φτάνω καν στο σημείο που αναφέρεις να αλλάζουν οι συνθήκες σε λίγα λεπτά,  μιλάω για σχετικά σταθερές και ιδανικές συνθήκες για τα ψάρια σε σχέση με τους μέσους όρους του βιότοπού τους.  Πάντως και αυτό που μου είπες κάπου αλλού για τις πέτρες... με προβλημάτισες...

Αν κάποιος έχει κανένα βιβλίο να δανείσει να διαβάσουμε σχετικά με Αμαζόνιο και βιότοπούς του, είναι καλοδεχούμενο.. :)

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την εναπόθεση των αυγων, μήπως ειναι καλύτερα με τις στρογγυλές, αλλα αν αυτές που εχω δεν κάνουν για αυτή τη δουλειά τα ψάρια θα βρίσκανε άλλου να αφήσουν.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θελουν πλατιες λειες πετρες. Η λαβα ειναι σαγρε και ακανονιστου σχηματος.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα ραμ συγκεκριμενα εμενα εκτος σπο την πρωτη φορα που μου γεννησαν σε κατι φυλλα ανουμπιας τις υπολουπες 3-4 μου τα κολλησαν σε πετρες λαβας και σε ενα πυλινο κιουπι που εχω στο ενυδρειο...

Με τεραστια ποσοστα επιτυχιας εκκολαψης....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Ειχα να μπω 2-3 μερες και μπηκα να ανεβασω ενα ακομα βιντεακι που βρηκα και ειδα οτι ανοιξε μια πολυ ωραια κουβεντα για το βιοτοπικο.....

Τωρα ομως δεν ειμαι σε θεση να κατσω να γραψω κι εγω γιατι νυσταζω :)  αν και συμφωνω με τα περισσοτερα που ειπωθηκαν....αυριο!

 

 

 

Βιντεο απο Rio Caur'es Βραζιλια

 

https://youtu.be/VnTBoGqNoAE

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Φάτε Tapajos να χορτάσετε!!!!! :)

 

Ίσως τα μοναδικά βίντεο από αυτήν την περιοχή από τον φίλο Δρ. Walter Lechner (που συνδιοργανώσαμε μαζί στην αποστολή στον Rio Xingu) και οποίος βρίσκεται αυτήν την στιγμή στον Rio Tapajos.......

 

Acará bandeira, Skalare - Aquarium-Live 1f642.png ... Rio Jamaraqua, Parque Nacional Flona

 

Aquarium.... Rio Jamaraqua, Parque Nacional Flona

Tucunaré - Cichla sp.

Tucunaré and Mesonauta

Acará bandeira, Skalare, angelfish, Pterophyllum sp.

 

hygftuhgfhfg

 

 

Mesonauta - Lago Preto, Rio Tapajos - near the pousada of Ronaldo Ponta de Pedras

 

Acestrorhynchus (?) - Igarape Rio Jamaraqua, Parque Nacional Flona

Dicrossus and Apistogramma (?) - very, very shy and hidden... Rio Jamaraqua, Parque Nacional Flona

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη μας έστειλες...αυτά είναι :thumbup:

Ένα ενδιαφέρον χαρακτηριστικό που παρατηρώ στα βίντεο με τα Σκαλάρια είναι ότι δεν ζουν στην ..."ξεραΐλα" (μόνο ρίζες και άμμο!) όπως συνηθίζουμε να φτιάχνουμε εδώ τα βιοτοπικά....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος south έγραψε:

Δημήτρη μας έστειλες...αυτά είναι :thumbup:

Ένα ενδιαφέρον χαρακτηριστικό που παρατηρώ στα βίντεο με τα Σκαλάρια είναι ότι δεν ζουν στην ..."ξεραΐλα" (μόνο ρίζες και άμμο!) όπως συνηθίζουμε να φτιάχνουμε εδώ τα βιοτοπικά....

 

 

Έχουμε ΠΟΛΛΛΑΑΑΑΑΑ να μάθουμε ακόμα Χρήστο......μακάρι να υπάρχουν για χρόνια οι βιότοποι και να μήν τους καταστρέψουμε και να προλάβουμε να 'ξεστραβωθούμε'......όπως έχω πεί και σε κατ ιδίαν συζητήσεις μας έχει φάει ο απολυταρχισμός....κάποτε τα ενυδρεία με δίσκους ήταν φυτεμένα και high maintenance και ξαφνικά το γυρίσαμε 180 μοίρες και το μόνο που 'υπάρχει' είναι άμμος ξύλα άντε και κανά βότσαλο.....

 

Η φύση έχει τα πάντα και δέν είναι απόλυτη σε τίποτα..... ;)

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ένα άλλο ταμπού στην Ελλάδα είναι η λευκή άμμο και η χαμηλή ροή... Στο προσφατο ταξίδι σου στον αμαζόνιο που βρείκατε λευκή άμμο και τι ροή?

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσαμε να βλέπαμε τα ίδια σημεία ανά εποχή , ο θεός γνωρίζει μόνο τι θα βλέπαμε . ...

Ένα ποτάμι που θα κάλυπτε όλη την Ευρώπη , με διακυμάνσεις τεράστιες πχ στο στάθμη του , και εμείς προσπαθούμε να το απεικονισουμε σε μια γυάλα . ....λογικό να θέλουμε ένα μπούσουλα για να νοιώθουν καλά τα ψάρια μας, αλλά να γινόμαστε απόλυτοι είναι αστείο , ας μου επιτραπεί η έκφραση :)

Δημήτρη σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας αυτά τα υπέροχα βίντεο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος south έγραψε:

Δημήτρη ένα άλλο ταμπού στην Ελλάδα είναι η λευκή άμμο και η χαμηλή ροή... Στο προσφατο ταξίδι σου στον αμαζόνιο που βρείκατε λευκή άμμο και τι ροή?

 

Ηροήφυσικά και ήταν απίστευτη αλλά είναι χαρακτηριστική των συγκεκριμένων ποταμών....βέβαια και στα κομμάτια με χαμηλή ροή ήταν κατά πολύ μεγαλύτερη αυτής των ενυδρείων μας....Τώρα για την άμμο το έχω ξαναπεί....σχεδόν πουθενά δέν υπάρχει στην νοτια αμερική άσπρη ξέξασπρη....από μπέζ και πάνω.....'μαρμαρόσκονη' πουθενά...!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στα παραπάνω βίντεο πάντως αν δεν γελιέμαι οι ροές είναι πολύ χαμηλές...

Να υποθέσω και γι αυτό αυτή η θολούρα στο νερό ??

Link to comment
Share on other sites

Τρομερο υλικο! Ξερει κανεις τι φυτα ειναι αυτα που παιζουν στα βιντεο; Ενα μου φανηκε σαν καμπομπα η κανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Τρομερο υλικο! Ξερει κανεις τι φυτα ειναι αυτα που παιζουν στα βιντεο; Ενα μου φανηκε σαν καμπομπα η κανω λαθος;

 

Πες μου σε πιο βίντεο να σου πώ....ΟΜΩΣ δεν είμαστε σίγουροι άν κάποια φυτά είναι  'native' ή 'introduced'....και αυτό μετά από συζήτηση με τους ανθρώπους που γύρισαν τα βίντεο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αχαααα! Παντως το χω δει σε αρκετα βιντεο αυτο το φυτο που μοιαζει με καμπομπα! Και το αλλο που ειναι σαν νουφαρο ωραιο ειναι. Το θεμα βεβαια ειναι να το δεχονται και τα ψαρια!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω για πιο βίντεο λές αλλά η Cabomba είναι native εκεί... ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...