Jump to content

Μια σταγονα απο θαλασσα


isildur_13

Recommended Posts

Να φανταστω 24 βαθμοι ειναι οκ? Ή παω ψηλοτερα??

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Να φανταστω 24 βαθμοι ειναι οκ? Ή παω ψηλοτερα??

25

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2016 at 7:51 PM, Husky_Jim said:

Αγαπητέ συμπατριώτη περιστεριώτη...ΒΑΣΙΚΗ αρχή είναι να μήν δημοσιεύουμε τιμές από τον εξοπλισμό μας και τα ψάρια μας.

 

Ακόμα και άν εσύ έχει πεί στην γυναίκα σου την αλήθεια πολλοί συμφορουμίτες δέν έχουν κάνει το ίδιο και μπορεί βάση του 'τιμοκαταλόγου' σου να την πληρώσουν άσχημα!!!! :D

 

Μεγάλη αλήθεια!κρύβε λόγια. ..

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι τα φωτα σας... Καθως το ενυδρειο επιασε 1025 αλατοτητα... Ηρθε η ωρα του βραχου....

Ενα απο τα πιο σημαντικα κομματια...

Θελω συμβουλες για το τι σχηματα να διαλεξω...τι να προσεξω...καθως κ ποσα κιλα...! Το ενυδρειο ειναι 75 λιτρα καθαρα...

Επισης εχω ενα κομματι 3 κιλων απο το προηγουμενο pico...το οποιο τρεχει εδω κ αρκετο καιρο μονο του...με λιγο τροφουλα ανα διαστηματα....πως μπορω να τεσταρω σε τι βαθμο ειναι "ζωντανος" πλεον???

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω με 6 κιλά θα είσαι εντάξει.Προτίμησε μικρά κομμάτια για να έχεις επιλογές για το aquascape.Να προσέξεις να έχει ζωηρό χρώμα, να "μυρίζει" θάλασσα (αν μπορέσεις να το κάνεις αυτό στο μαγαζί που θα αγοράσεις), μην έχει παράσιτα (εμφανή τουλάχιστον). Κάπως έτσι μπορείς να καταλάβεις και για τον βράχο που τρέχει μόνος του. Τον έχεις σε μια λεκάνη με ένα κυκλοφορητή και θερμοστάτη;Πως τον έχεις; Αν είναι οκ θα σου έλεγα να πάρεις μόνο Νεκρό Βράχο (είναι και πιο φθηνός) και θα τον μπολιάσει ο υπάρχων.

Link to comment
Share on other sites

Τρεχει με θερμοστατη κ φιλτρακι κανονικα...τρωει κ λιγη τροφη ανα 4-5 μερες...! Φαινεται οκ...σαν τοτε που τον αγορασα..,αλλα ποτε δε ξερω...κ θα ηταν δυσαρεστο για ενα κομματι βραχου να παει λαθος μια καινουργια αρχη...

Ισως ενα τεστ αμμωνιας να μου εδειχνε κατι?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και ένα τεστ νιτρικών θα βοήθαγε, ακόμα και νιτρωδών. Ουσιαστικά δλδ να εξασφαλίσεις οτι "δουλεύει" ο κύκλος του αζώτου. Και ένα τεστ φωσφορικών να δείς τι γίνεται. Αλλαγές νερού του κάνεις;Στο φιλτράκι έχεις αντιφώσφορο και άνθρακα ή απλά το έχεις για ροή;Γνώμη μου είναι ότι αν τα τεστ δεν δείξουν κάτι, δεν θα έχεις πρόβλημα. Εγώ θα τον χρησιμοποιούσα.Αλλά αυτή είναι μια άποψη, περίμενε να απαντήσουν και άλλα παιδιά που είναι πιο έμπειροι και μπορεί να έχουν αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μυρισε τον εαν μυριζει θαλασσα εισαι οκ,τα τεστ θα σε βοηθαγαν,διαλεξε ενα κοματι για βαση και απανω σε αυτο χτισε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gallos έγραψε:

πιστεύω με 6 κιλά θα είσαι εντάξει.Προτίμησε μικρά κομμάτια για να έχεις επιλογές για το aquascape.Να προσέξεις να έχει ζωηρό χρώμα, να "μυρίζει" θάλασσα (αν μπορέσεις να το κάνεις αυτό στο μαγαζί που θα αγοράσεις), μην έχει παράσιτα (εμφανή τουλάχιστον). Κάπως έτσι μπορείς να καταλάβεις και για τον βράχο που τρέχει μόνος του. Τον έχεις σε μια λεκάνη με ένα κυκλοφορητή και θερμοστάτη;Πως τον έχεις; Αν είναι οκ θα σου έλεγα να πάρεις μόνο Νεκρό Βράχο (είναι και πιο φθηνός) και θα τον μπολιάσει ο υπάρχων.

Να προσθεσω πορωδες και ελαφρυ ,με κοραλινη και να μυριζει θαλασσα,

Link to comment
Share on other sites

Αν η μυρωδιά θυμίζει θάλασσα και δεν βγαίνει τίποτα δυσάρεστο λογικά είναι οκ..

Link to comment
Share on other sites

Ο βραχος αγοραστηκε... Προτιμησα μικρα κομματια για να βολεψει το aquascape, παρα ενα ολοκληρο...

Το θεμα ομως τωρα ειναι ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να κολλησω το παζλ....

Τσιμεντο ταχειας?? Υπαρχει κανενα προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

IMG_20161224_183137.jpgΤα κομματια κολληθηκαν με το τσιμεντακι της durostick... Δε ξερω ποσοι τοχετε ξαναδοκιμασει ωστε να με βοηθησετε...αλλα σε ποση ωρα πιστευετε οτι πρεπει να το βαλω στο νερο?? Ποσο αντεχει ενας "ζωντανος βραχος εξω απο το νερο???

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

Αυτα οκ...ηδη τον εχω σε υγρασια κ μεσα στη ζεστη...! Το τσιμεντο λεει οτι σε μια ωρα πηζει οσο το κανονικο σε μια μερα.... Νομιζω ο Νικ εχει χρησιμοποιησει τριμεντο ταχειας...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Αυτα οκ...ηδη τον εχω σε υγρασια κ μεσα στη ζεστη...! Το τσιμεντο λεει οτι σε μια ωρα πηζει οσο το κανονικο σε μια μερα.... Νομιζω ο Νικ εχει χρησιμοποιησει τριμεντο ταχειας...

Ναι εχω δουλεψει και αυτο και nyos κλπ.Πολυ καλη δουλεια ,εγω ειμαι κατα του τσιμεντου.Θελει κουραρισμα για οτι βγαλει γιατι θα ρθξει το ph και μπορει να σου κανει ζημιες.Εκτος αυτου σε βαθος χρονου μπορει να αρχισει να θριματιζετε,αυτη ειναι η γνωμη μου και μονο.Πολυ καλη δουλεια για μενα βαλτον μεσα και βαλε και ανθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Ναι εχω δουλεψει και αυτο και nyos κλπ.Πολυ καλη δουλεια ,εγω ειμαι κατα του τσιμεντου.Θελει κουραρισμα για οτι βγαλει γιατι θα ρθξει το ph και μπορει να σου κανει ζημιες.Εκτος αυτου σε βαθος χρονου μπορει να αρχισει να θριματιζετε,αυτη ειναι η γνωμη μου και μονο.Πολυ καλη δουλεια για μενα βαλτον μεσα και βαλε και ανθρακα.

Θα ανεβάσει το ph ήθελες να πεις Νικόλα. Το στέλνει στον θεό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Θα ανεβάσει το ph ήθελες να πεις Νικόλα. Το στέλνει στον θεό.

Ναι σωστα Λευτερη ανεβαζει το ph και για την ακριβεια με ισχυρες διακυμανσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Γνώμη μου αφού βάλεις τον βράχο παρακολούθα συστηματικά το ph σου για 15-20 μέρες.

Και ανθρακας οπωσδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας....Ετσι κ αλλιως θα κουραριστει ο βραχος κ θα περιμενω το σκιμμερ να "ισιωσει" οποτε εχω μπροστα μου ενα μηνα....

Link to comment
Share on other sites

IMG_20161226_133749.jpgΜπηκε λοιπον ο βραχος κ τρεχει...προσπαθησα να φτιαξω οσα περισσοτερα "μπαλκονια" μπορουσα..κ κρυψωνες..! Η πορεια θα δειξει εαν ειναι λειτουργικος....

Αποριων συνεχεια λοιπον... Βαζω το φωτιστικο κατευθειαν πανω? Ή σταδιακα αυξανω κ ωρα κ ενταση ανα βδομαδα???

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος isildur_13 έγραψε:

IMG_20161226_133749.jpgΜπηκε λοιπον ο βραχος κ τρεχει...προσπαθησα να φτιαξω οσα περισσοτερα "μπαλκονια" μπορουσα..κ κρυψωνες..! Η πορεια θα δειξει εαν ειναι λειτουργικος....

Αποριων συνεχεια λοιπον... Βαζω το φωτιστικο κατευθειαν πανω? Ή σταδιακα αυξανω κ ωρα κ ενταση ανα βδομαδα???

 

Το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...