Jump to content

Βακτηρια - βρωμανε ή οχι ?


Recommended Posts

Συμφωνώ με τα παιδιά. 

 

Ανοιγεις το μπουκάλι, γίνεται αισθητή η μυρωδιά , χρησιμοποιέις το προϊόν, το ξαναβιδώνεις και τέλος.  Σε 5 λεπτά έχει φύγει η όποια μυρωδιά υπάρχει. Το δικό μου άπαξ και το βιδώσω δεν μυρίζει απολύτως τίποτα. 

 

Τα δικα μου βρωμάνε μετα το άνοιγμα!

 

Τουλάχιστον οι τελευταίες 5-7 συσκευασίες μεγαλες που βαζω!

 

Τωρα που το λες πριν κανα χρονο δεν μου μύριζαν .... και το δουλεύω τουλάχιστον 10 χρονια το SB!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου βρωμάνε μετα το άνοιγμα!

 

Τουλάχιστον οι τελευταίες 5-7 συσκευασίες μεγαλες που βαζω!

 

Τωρα που το λες πριν κανα χρονο δεν μου μύριζαν .... και το δουλεύω τουλάχιστον 10 χρονια το SB!!!

 

Ναι όλα το ίδιο μυρίζουν. Απλώς δεν διαρκεί αυτή η μυρωδιά. Εξάλλου ανοίγεις και αερίζεις τον χώρο και όλα είναι εντάξει. Και λιπάσματα ακόμη αν ρίξεις σε κλειστό χώρο πάλι και αυτά έχουν μια μυρωδιά. Οτιδήποτε ρίχνουμε μέσα απο τέτοια δεν τα κάνουμε σε κλειστούς χώρους. Εδώ και που ξυπνάμε μετά ανοίγουμε το δωμάτιο να αεριστεί ο χώρος. Πάντως εφόσον πιάνει το ψυγείο σου μυρωδιά δεν χρειάζεται να το φυλάς εκεί. Για ποιο λόγο το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να το έχει στο ψυγείο. Σε θερμοκρασία δωματίου μακρυά απο το φως του ήλιου. Σε σκιερό μέρος.

 

Παρόλο που δεν το γράφει καπου στις οδηγιες το ψυγείο εγω το βαζω!

 

Οπως και ολα τα ζωντανά ζουμιά τύπου φυτοπλαγκτόν , ζωοπλαγκτόν κτλ και ο λόγος οτι απο την στιγμή που ερχονται σε επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα να

 

μπούνε σε ενα είδος καταστολής λόγω χαμηλής θερμοκρασίας!

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που δεν το γράφει καπου στις οδηγιες το ψυγείο εγω το βαζω!

 

Οπως και ολα τα ζωντανά ζουμιά τύπου φυτοπλαγκτόν , ζωοπλαγκτόν κτλ και ο λόγος οτι απο την στιγμή που ερχονται σε επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα να

 

μπούνε σε ενα είδος καταστολής λόγω χαμηλής θερμοκρασίας!

 

 

Όχι καμία σχέση. Όλα τα αναφέρουν. Μόνο στο nite-out το κάνεις επειδή σου λέει ως ανώτερη θερμοκρασία τους 20 βαθμούς που όπως και να το κάνεις θερμοκρασία δωματίου είναι οι 24 καταλαβαίνεις δεν είναι δυνατόν 20 βαθμοί σε ένα δωμάτιο. Το special blend δεν χρειάζεται. Σου παραθέτω και τις οδηγίες απο τα material safety data sheet που έχει η εν λόγω εταιρία και για τα δύο προιόντα.

 

 

Special Blend

 

 

Section 7 : HANDLING & STORAGE
Precautions for safe handling
Minimize exposure in accordance with good hygiene practice.
Keep out of reach of children.
Prevent skin and eye
contact. Wash hands thoroughly with soap and water after use. Avoid contact with eyes.
Conditions for safe storage, including any incompatibilities
Store material at temperatures below 120º F./49ºC. and above 32ºF.IOºC.
Specific end use(s)
NA

 

 

 

 

 

Nite-out

 

Section 7 : HANDLING & STORAGE
Precautions for safe handling
Minimize exposure in accordance with good hygiene practice.
Conditions for safe storage, including any incompatibilities
0 C to 20 C for product viability only. The lower the temperature the longer the shelf life. Must be stored in original
container with closed lid.
Specific end use(s)
Keep out of reach of children.
Link to comment
Share on other sites

 

Όχι καμία σχέση. Όλα τα αναφέρουν. Μόνο στο nite-out το κάνεις επειδή σου λέει ως ανώτερη θερμοκρασία τους 20 βαθμούς που όπως και να το κάνεις θερμοκρασία δωματίου είναι οι 24 καταλαβαίνεις δεν είναι δυνατόν 20 βαθμοί σε ένα δωμάτιο. Το special blend δεν χρειάζεται. Σου παραθέτω και τις οδηγίες απο τα material safety data sheet που έχει η εν λόγω εταιρία και για τα δύο προιόντα.

 

 

Special Blend

 

 

Section 7 : HANDLING & STORAGE
Precautions for safe handling
Minimize exposure in accordance with good hygiene practice.
Keep out of reach of children.
Prevent skin and eye
contact. Wash hands thoroughly with soap and water after use. Avoid contact with eyes.
Conditions for safe storage, including any incompatibilities
Store material at temperatures below 120º F./49ºC. and above 32ºF.IOºC.
Specific end use(s)
NA

 

 

 

 

 

Nite-out

 

Section 7 : HANDLING & STORAGE
Precautions for safe handling
Minimize exposure in accordance with good hygiene practice.
Conditions for safe storage, including any incompatibilities
0 C to 20 C for product viability only. The lower the temperature the longer the shelf life. Must be stored in original
container with closed lid.
Specific end use(s)
Keep out of reach of children.

 

Σωστός !

 

Τώρα θα μυρίζει και το υπόλοιπο σπίτι :argue: !!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρόνια το χρησιμοποιώ ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μυρωδιά μόνο εκείνη τη στιγμή. Ούτε το ντουλάπι που το φυλάσσω δεν μυρίζει

Link to comment
Share on other sites

Σωστός !

 

Τώρα θα μυρίζει και το υπόλοιπο σπίτι :argue: !!!

e07705e729020e3e3a1be5a1013b18c5cf1225fd

 

 

XAXAXAXAXAXAXA

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρόνια το χρησιμοποιώ ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μυρωδιά μόνο εκείνη τη στιγμή. Ούτε το ντουλάπι που το φυλάσσω δεν μυρίζει

Απο την στιγμη που το ανοιγω και μετα!

Σαν να μην ασφαλιζει σωστα το καπακι!

 

Γι αυτο το βαζω σε 2 σακοθλακια!

Link to comment
Share on other sites

e07705e729020e3e3a1be5a1013b18c5cf1225fd

 

 

XAXAXAXAXAXAXA

 

 

 

..............................  Τώρα δέσαμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που το ανοιγω και μετα!

Σαν να μην ασφαλιζει σωστα το καπακι!

 

Γι αυτο το βαζω σε 2 σακοθλακια!

Όταν βγάζεις την μεμβράνη επειδή πάντοτε δεν βγαίνει αυτούσια δοκίμαζε να το καθαρίζεις απο πάνω καλά και να βγάζεις όλα τα υπολείματα μεμβράνης και κόλλας. ϊσως να μην σου ασφαλίζει καλα΄. Αν πατάει καλά το καπάκι δεν έχει θέμα

Link to comment
Share on other sites

 

προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει τα special blend και τα θεωρώ απο τα καλύτερα της αγοράς. και εγώ χρησιμοποιούσα βελόνα, όχι για τη βρώμα αλλα για να μην ερχονται σε επαφή με την ατμόσφαιρα και αλιώνονται. Άλλα βακτήρια που έχω χρησιμοποιήσει και τα θεωρώ καλά είναι τα microbacter, biogigest και zeobak

 

+1000

Ειδικά τα biodigest σπας την αμπούλα και ρίχνεις όλο το περιεχόμενο στο νερό. Έτσι ρίχνεις πάντα φρέσκα βακτήρια που δεν έχουν έρθει ποτέ σε επαφή με τον αέρα για να αλλοιωθούν. Ένα άλλο πλεονέκτημα είναι ότι τα ρίχνεις ανά 15 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

+1000

Ειδικά τα biodigest σπας την αμπούλα και ρίχνεις όλο το περιεχόμενο στο νερό. Έτσι ρίχνεις πάντα φρέσκα βακτήρια που δεν έχουν έρθει ποτέ σε επαφή με τον αέρα για να αλλοιωθούν. Ένα άλλο πλεονέκτημα είναι ότι τα ρίχνεις ανά 15 ημέρες.

Ποσα ml ριχνεις Λουκα?

Link to comment
Share on other sites

Ειδα αυτο το βιντεο και εμεινα :

και αμεσως σκεφτηκα αυτο που εχω με γλυκο νερο με guppies που τρεχει 3-4 χρονια τωρα !

Μηπως ψαχνουμε βακτηρια εκει εξω ενω τα εχουμε ετοιμα στο σπιτι μας !!

και αντι για αυτο στο βιντεο να βαλω ενα απο τα σφουγγαρια του παλιου ενυδρειου (γλυκου) στο νεο θαλασσινο για μερικες μέρες που θα ειναι γεματο βακτηρια ?

Γιατι διαβαζω στα σκευασματα με βακτηρια οτι κανουν γαι για θαλασσινο και για γλυκο νερο ,που σημαινει οτι τα βακτηρια ειναι κοινα και στα 2

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Ποσα ml ριχνεις Λουκα?

Μία αμπούλα Διονύση είναι από 120 εώς 1000 λ. Τη ρίχνεις ολόκληρη. Δες εδώ.http://www.prodibio.com/bacteria-tank-delete-algae-tank-freshwater-marine-aquarium-bilogical-filtration

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια που έχουν πλεων αναπτυχθεί στο γλυκό νερό έχουν προσαρμοστεί σε συνθήκες γλυκού νερού. Η απότομη μεταβολή αλατότητας πιστεύω θα τα σκοτώσει και δεν θα έχεις αποτέλεσμα. 

Το οτι κάποια σκευάσματα κάνουν και για θαλασσινό και για γλυκό πιθανόν να οφείλεται στο οτι έχουν βάλει μέσα στο μπουκάλι διάφορα στελέχη βακτηριδίων, άλλα για γλυκό και άλλα για αλμυρό. Το στέλεχος που είναι για γλυκό νερο θα επιβιώσει στις συνθήκες γλυκου νερου και  θα πολλαπλασιαστεί.  Το ίδιο αντίστοιχα  και στο θαλασσινό.  

Επίσης βάζουν βακτήρια που να ζουν σε μεγάλο εύρος αλατότητας.

Όταν μια καλλιέργεια βακτηριδίων ζήσει για ενα μεγάλο διάστημα σε συγκεκριμένες συνθήκες τότε προσαρμόζονται και ευδοκιμούν στις συγκεκριμένες συνθήκες. Δηλαδή τα βακτήρια απο το ενυδρείο των Guppy είναι πλέων έτοιμα προσαρμοσμένα για γλυκό νερό. Κάθε μέρα (λεπτό δηλαδή) βακτήρια αναπαράγονται και πεθαίνουν  Με τις εναλλαγές γενεών έχουν διαμορφώσει τον οργανισμό τους(DNA) για γλυκό νερό και φυσικά έχουν επικρατήσει τα στελέχη που είναι για 100% γλυκό νερό.  

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια που έχουν πλεων αναπτυχθεί στο γλυκό νερό έχουν προσαρμοστεί σε συνθήκες γλυκού νερού. Η απότομη μεταβολή αλατότητας πιστεύω θα τα σκοτώσει και δεν θα έχεις αποτέλεσμα. 

Το οτι κάποια σκευάσματα κάνουν και για θαλασσινό και για γλυκό πιθανόν να οφείλεται στο οτι έχουν βάλει μέσα στο μπουκάλι διάφορα στελέχη βακτηριδίων, άλλα για γλυκό και άλλα για αλμυρό. Το στέλεχος που είναι για γλυκό νερο θα επιβιώσει στις συνθήκες γλυκου νερου και  θα πολλαπλασιαστεί.  Το ίδιο αντίστοιχα  και στο θαλασσινό.  

Επίσης βάζουν βακτήρια που να ζουν σε μεγάλο εύρος αλατότητας.

Όταν μια καλλιέργεια βακτηριδίων ζήσει για ενα μεγάλο διάστημα σε συγκεκριμένες συνθήκες τότε προσαρμόζονται και ευδοκιμούν στις συγκεκριμένες συνθήκες. Δηλαδή τα βακτήρια απο το ενυδρείο των Guppy είναι πλέων έτοιμα προσαρμοσμένα για γλυκό νερό. Κάθε μέρα (λεπτό δηλαδή) βακτήρια αναπαράγονται και πεθαίνουν  Με τις εναλλαγές γενεών έχουν διαμορφώσει τον οργανισμό τους(DNA) για γλυκό νερό και φυσικά έχουν επικρατήσει τα στελέχη που είναι για 100% γλυκό νερό.  

 

ευχαριστω ,τελικα παραγγειλα το easy life easystart 250ml :

http://www.aquavivere.gr/analosima/frontida-nerou/easystart-bacterial-combi-system

Ολλανδικη εταιρεια βλεπω ειναι , με καλες κριτικες το προιον... θα δειξει στην πορεια

Link to comment
Share on other sites

τα brightwell δεν βρομανε αλλά και αυτά που λέτε όχι τόσο πολύ όταν το ανοίξεις μυρίζει μετά το κλείνεις τέλος

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πειμενω την δευτερα τα βακτηρια easy life easystart ,αλλα προχτες εκανα το πειραμα κ εβαλα τον υαλοβαμβακα απο το ενυδρειο γλυκου που εχω 4 χρονια τωρα

Το αποτελεσμα , απο 4 το ΝΟ2 που μετρησα προχτες(τελειως μωβ) , πηγε μηδεν σημερα! τελειως καθαρο το τεστ!

θα ξαναμετρησω αυριο για σιγουρια και ΝΟ3 να δω

Αρα τι θελει να πει ο ποιητης ? ετυχε ή δουλεψε στ αληθεια??

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτηση σχετικη:

Τα βακτηρια για να συνεχισουν να ζουν θα πρεπει να ριχνουμε κατι πχ τροφη , ή γινεται με τον κυκλο του αζωτου αυτοματα  οσο στρωνει το ενυδρειο και μετα μολις στρωσει πρεπει να ριχνουμε κατι (τροφη ή απο τα αποβλητα των ψαριων)?

Στο διαστημα που εχει στρωσει το ενυδρειο δηλ και μεχρι να μπουν τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Για τα ΝΟ2 παίζει απλά να τελείωσε η φάση του κύκλου του ενυδρείου και απλα να συνέπεσε με την τοποθέτηση υαλοβάμβακα. 

 

Πιστεύω λίγο τροφούλα καλό θα κάνει. Απόβλητα ψαριών δεν θα έβαζα. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις ,τελικα δεν μου ειπατε καποιο καλο αλλα να μην βρωμαει ????

Επισης γιατι χρειαζεται χοντρη βελονα ? ποσο χοντρη εννοεις?

Seachem stability κορυφή και δεν βρωμάει ούτε καν μυρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...