Jump to content

Αναπαραγωγή Ancistrus cf. Cirrhosus


ΕΥΤΥΧΗΣ

Recommended Posts

Καταρχην μπραβο Ευτυχη για την ωραια προσπαθεια σου!!! Και με κανεις να θυμηθω παλι την λιγη γενετικη που εμαθα στη σχολη.Ειναι διαφοροι οι τροποι που το γονιδιο ενος χαρακτηριστικου αλληλεπιδρα και αυτο ειναι και η μαγεια της φυσης!Αλμπινο δεν πιστευω να βγει κανενα αλλα πιθανον να εχουν αλλο χρωματισμο πιο ανοικτο.Με χαρα παρακολουθω την εξελιξη και ευχομαι τα καλυτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Dio45 έγραψε:

Καταρχην μπραβο Ευτυχη για την ωραια προσπαθεια σου!!! Και με κανεις να θυμηθω παλι την λιγη γενετικη που εμαθα στη σχολη.Ειναι διαφοροι οι τροποι που το γονιδιο ενος χαρακτηριστικου αλληλεπιδρα και αυτο ειναι και η μαγεια της φυσης!Αλμπινο δεν πιστευω να βγει κανενα αλλα πιθανον να εχουν αλλο χρωματισμο πιο ανοικτο.Με χαρα παρακολουθω την εξελιξη και ευχομαι τα καλυτερα.

Να σαι καλα ! Περιμένω και εγώ να δω τι θα γίνει με ανυπομονησία !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ψώφιο είχε θεματα στα πτερυγια αν προσεξεις στις φωτο...σημαίνει πρόβλημα στην ανάπτυξη....όχι τα υπολοιπα δεν κυνδυνευουν μιας και αυτο ειναι κάτι που το έπαθαν στο "παρελθον" αυγο/κατα την εκκολαψη/λεκιθικο σακο...

 

οσο θα κανεις και αλλες γεννες και θα βλεπεις πολλα μικρα θα φτασεις στο σημειο να τα αναγνωρίζεις και να ξερεις ακριβως ακομα και απο αυγα αν μια γεννα θα παει καλα ή όχι... :thumbup:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Το ψώφιο είχε θεματα στα πτερυγια αν προσεξεις στις φωτο...σημαίνει πρόβλημα στην ανάπτυξη....όχι τα υπολοιπα δεν κυνδυνευουν μιας και αυτο ειναι κάτι που το έπαθαν στο "παρελθον" αυγο/κατα την εκκολαψη/λεκιθικο σακο...

 

οσο θα κανεις και αλλες γεννες και θα βλεπεις πολλα μικρα θα φτασεις στο σημειο να τα αναγνωρίζεις και να ξερεις ακριβως ακομα και απο αυγα αν μια γεννα θα παει καλα ή όχι... :thumbup:

:bow::bow::bow:

Άφωνος !!!

Link to comment
Share on other sites

Κακή μέρα 3 μωρά σφηνωμένα απο την εσωτερική μεριά της " προστατευτικής "  καλτσας   του φίλτρου που μάλιστα ειναι και η τελευταία φορα που χρησιμοποιείται σε γόνο τέτοιου μεγέθους .

Αεραντλία μόνο και καθημερινές αλλαγές , που ούτως η άλλως γινόντουσαν 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Κριμα..

Και εγω παντως συνφωνω για αεραντλια ή ακομα καλυτερα αεροφιλτρο.Οτιδηποτε αλλο μπορει να κανει ζημια αν βρεθουνε κοντα τα αυγα/μικρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Κριμα..

Και εγω παντως συνφωνω για αεραντλια ή ακομα καλυτερα αεροφιλτρο.Οτιδηποτε αλλο μπορει να κανει ζημια αν βρεθουνε κοντα τα αυγα/μικρα.

Αλήθεια ειναι ,όσο καλα και να πιστεύουμε  οτι τα έχουμε προφυλάξει . Το τελευταίο δίμηνο αφιέρωσα πολλές ,παρα πολλές ώρες στις αναπαραγωγές και θα συνεχίσω , έμαθα πολλα πράγματα δυστυχώς τα περισσότερα με τον άσχημο τρόπο .

Τα παθήματα γίνονται μαθήματα , συνεχίζουμε γερά !!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι γίνεται με την τροφή και τη συσσώρευση αμμωνίας, εγώ έχω αλλάξει 3 φορές γνώμη μια έβαζα μία έβγαζα το φίλτρο, απ τη μία τα κουράζει και τα εξοντώνει όσο μικρή κι αν είναι η ροή, απ την άλλη μου κράταγε το νερό με μηδενική αμμωνία, σκέτο με την αεραντλία θα πρέπει στο 10 λεπτο να βγάζεις την τροφή να μη βρωμίζει το νερό αλλά απ την άλλη δεν θα προλαβαίνουν να τρώνε όλα τα ψάρια και θα είσαι αναγκασμένος να ταίζεις 20 φορές τη μέρα. Στη γεννήστρα που έχω μέσα στο ενυδρείο τα πράγματα πάνε σαφώς καλύτερα και μάλλον εκεί θα κυνηγήσω τις αναπαραγωγές. Εμένα στο μικρό ενυδρείο απ τα 40 γατόψαρα έχουν μείνει 10 και δεν ξέρω τελικά πόσα θα τα καταφέρουν, σίγουρα ήταν ένα καλό μάθημα και για μένα, πλέον την επόμενη φορά είμαι σίγουρος ότι θα σώσω περισσότερα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Το θέμα είναι τι γίνεται με την τροφή και τη συσσώρευση αμμωνίας, εγώ έχω αλλάξει 3 φορές γνώμη μια έβαζα μία έβγαζα το φίλτρο, απ τη μία τα κουράζει και τα εξοντώνει όσο μικρή κι αν είναι η ροή, απ την άλλη μου κράταγε το νερό με μηδενική αμμωνία, σκέτο με την αεραντλία θα πρέπει στο 10 λεπτο να βγάζεις την τροφή να μη βρωμίζει το νερό αλλά απ την άλλη δεν θα προλαβαίνουν να τρώνε όλα τα ψάρια και θα είσαι αναγκασμένος να ταίζεις 20 φορές τη μέρα. Στη γεννήστρα που έχω μέσα στο ενυδρείο τα πράγματα πάνε σαφώς καλύτερα και μάλλον εκεί θα κυνηγήσω τις αναπαραγωγές. Εμένα στο μικρό ενυδρείο απ τα 40 γατόψαρα έχουν μείνει 10 και δεν ξέρω τελικά πόσα θα τα καταφέρουν, σίγουρα ήταν ένα καλό μάθημα και για μένα, πλέον την επόμενη φορά είμαι σίγουρος ότι θα σώσω περισσότερα. 

Το πιο σημαντικό Κώστα ήταν η ανταλλαγή απόψεων εδώ μέσα η βοήθεια και η καθοδήγηση που είχαμε απο τα παιδιά , γιαυτο ειναι καλό να γράφει κάποιος και τα καλα και τα άσχημα που συμβαίνουν !

Ειμαι σίγουρος οτι θα τα πας καλύτερα την αλλη φορα !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 ημερών φάγανε πρώτη μέρα τροφή IMG_4385.JPG

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ξαναγενησανε , και βγηκανε τα  μικρα εδω και 2 ημερες στο 100λιτρο.

Αν και τα ψαρια δεν ειναι στις σωστες παραμετρους , εδω και αρκετο καιρο, απο τοτε που ελειπα, δεν βρισκω χρονο να κουβαλησω νερο  Αο.

Και τα εχω σε νερο δικτυου, 24gh 22kh...  αυτα παρολο τις σκληροτητες ξανναγενησανε...

Παρα τις σκληροτητες δεν βλεπω καποια διαφορα στις συμπεριφορες.

Στο ενυδρειο εχει 2 γεννες , 100+ μωρα και τωρα ειναι η τριτη.

Εχω προφιλτρο στο φιλτρο και δεν το προλαβαινω μπουκωνει γρηγορα απο τις πολλες τροφες...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος nicpapa έγραψε:

Εμενα μου ξαναγενησανε , και βγηκανε τα  μικρα εδω και 2 ημερες στο 100λιτρο.

Αν και τα ψαρια δεν ειναι στις σωστες παραμετρους , εδω και αρκετο καιρο, απο τοτε που ελειπα, δεν βρισκω χρονο να κουβαλησω νερο  Αο.

Και τα εχω σε νερο δικτυου, 24gh 22kh...  αυτα παρολο τις σκληροτητες ξανναγενησανε...

Στο ενυδρειο εχει 2 γεννες , 100+ μωρα και τωρα ειναι η τριτη.

Εχω προφιλτρο στο φιλτρο και δεν το προλαβαινω μπουκωνει γρηγορα απο τις πολλες τροφες...

Καλώς τα δέχτηκες !!!

Link to comment
Share on other sites

11 μερών αρχίζουν και ξεθαρρεύουν σε όλο το ενυδρείο 

IMG_4418.JPG

IMG_4419.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 μερών & 2 το l071IMG_4464.JPGIMG_4463.JPG

Link to comment
Share on other sites

2 βδομαδων σήμερα , πάλι η πρώτη τροφή που δοκίμασαν με λαιμαργία όπως και στη προηγούμενη γεννά τα wels chips της sera .IMG_4481.JPG

3 μερών και το l071 που ειναι μόνο του δυστυχώς , το άλλο χάθηκε χθες 

IMG_4480.JPG

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα αλλαγη, ο αρσενικος ειναι ακομη στην φωλια , τον ακουμπησα να δω μηπως φυγει , αλλα τπτ. :)

Εχει γουστο να εχουν παλι αυγα.

πριν λιγο καιρο τα ειδα με τον σακο , και σημερα βγαινουν για φαγητο μαζι με τα αλλα.

 

Oi φωτος ειναι χαλια απο το κντ...

Τα ειχα παρει χαμπαρι οταν μπουκωσε το προφιλτρο, πηγαν στην επιφανεια. 

 

IMG_20170108_112516_zpsie5kmag0.jpg

 

IMG_20170115_190959_zpsqq7fmqwi.jpg

 

IMG_20170115_190317_zpshjd7eom0.jpg

 

IMG_20170115_190607_zps3icb3vsb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Σημερα εκανα αλλαγη, ο αρσενικος ειναι ακομη στην φωλια , τον ακουμπησα να δω μηπως φυγει , αλλα τπτ. :)

Εχει γουστο να εχουν παλι αυγα.

πριν λιγο καιρο τα ειδα με τον σακο , και σημερα βγαινουν για φαγητο μαζι με τα αλλα.

 

Oi φωτος ειναι χαλια απο το κντ...

Τα ειχα παρει χαμπαρι οταν μπουκωσε το προφιλτρο, πηγαν στην επιφανεια. 

 

IMG_20170108_112516_zpsie5kmag0.jpg

 

IMG_20170115_190959_zpsqq7fmqwi.jpg

 

IMG_20170115_190317_zpshjd7eom0.jpg

 

IMG_20170115_190607_zps3icb3vsb.jpg

Πανέμορφα Νίκο μπράβο !

Link to comment
Share on other sites

Μιας εβδομάδας το l071

IMG_4576.JPG

20 μερών τα cirrhosusIMG_4577.JPG

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά Ευτυχη! Σιγά σιγά δημιουργείς ένα όμορφο φωτογραφικό αρχείο με την εξέλιξη στο 1ο στάδιο της ζωής τους :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Μια χαρά Ευτυχη! Σιγά σιγά δημιουργείς ένα όμορφο φωτογραφικό αρχείο με την εξέλιξη στο 1ο στάδιο της ζωής τους :)

Δημήτρη αυτός ειναι ο σκοπός !

Τις πρώτες δυο βδομάδες τις έχω ανεβάσει εδώ ,απο κει και πέρα τις υπόλοιπες τις έχω στον υπολογιστή και στο τέλος θα δημιουργήσω ενα βιντεάκι μικρό για αυτό !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

My grow out tank ..

IMG_4608.JPG

IMG_4610.JPG

Με τον καταπληκτικό φωτισμό του ..IMG_4606.JPG

Και μια φωτό απο το δείπνο !!!

IMG_4605.JPG

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Και ένα σημερινό βιντεάκι απο τα μικρά μου 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λογω μεγάλου φόρτου εργασίας άδειασα τα grow out tank και τα μικρά μοιράστηκαν στα ενυδρεία . Αλλη μια γεννά είχαμε όμως και επειδή δεν έχω καθόλου χρόνο ,τα έβαλα σε ενα diy egg tumbler μέσα στο ενυδρείο και οτι γίνει .Ειχε πετάξει τα αυγά απ έξω πάλι και όταν γύρισα είχαν φαγωθεί τα μισά απο σαλιγκάρια και μικρά αλλα ψαρια .

Δεν τον βολευε καθόλου η φωλιά το έβλεπα οποτε ελπίζω με τις πήλινες να αισθάνονται τουλάχιστον πιο άνετα 

IMG_5177.JPG

IMG_5178.JPG

IMG_5179.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...