Jump to content

Ξεκίνημα με biopellets


Recommended Posts

Για σας παιδιά,

Σήμερα αγόρασα εξοπλισμό και ξεκινάω biopellets για να λυθεί το πρόβλημα των νιτρικών μια και καλή. Ο ριάκτορας είναι έτοιμος, το ίδιο και η αντλία και έχει αγοραστεί το σακουλάκι.

 

Το ενυδρείο μου είναι 180 λίτρα+40 λίτρα sump και απ'ότι κατάλαβα απο τις οδηγίες χρειάζομαι 220 ml. Σωστά υπολόγισα ή λάθος;

 

Ο ριάκτορας είναι της DD και η αντλία μια 300 l/h. Διαβάζοντας απο δω κι απο κει σε ξένα forum κατάλαβα τα εξής:

 

 -Την ποσότητα που μου αναλογεί τη βάζω σταδιακά, ξεκινώντας με 100 ml και αυξάνοντας σιγα-σιγά μέχρι να φτάσω τη συνιστώμενη δόση. 

 - Η έξοδος του ριάκτορα πρέπει να μπεί στην είσοδο του skimmer.

- Συχνή μέτρηση KH για να μην ανέβει πάνω απο 8.

- Υπάρχει η πιθανότητα να εμφανίσω κυάνο.

 

Τι απο όλα αυτά ισχύει και τι πρέπει να προσέξω; Επίσης, πριν μπει το υλικό δεν χρειάζεται κάποια προετοιμασία; ή το ρίχνω κατευθείαν στο ριάκτορα;

 

Αντε να δούμε παιδά γιατι τα νιτρικά είναι "καυτό" θέμα!:sword:

 

φωτό απο τον εξοπλισμό

 

 

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη Ξεκινας με την χαμηλωτερη ποσοτητα αφου την εχεις σε νερο ενυδρειου η οσμωσης για 24 ωρες.Η αντλια 300 λιτρα ουτε καν ειναι μικρη,θελουμε ροη οχι πολυ ουτε λιγη και να γυρνανε ομοιομορφα παντου.Στα λιτρα σου μια 800 θα εισαι οκ με βανα.Σε περιπου 21 μερες εχουν αποδωσει στο full τα πελλετ.Ναι το kh κατω απο 8 ,θα σου ελεγα 7,3.Μετρας τωρα χ νιτρικα εαν σε 15 μερες ειναι τα ιδια προσθετεις,επισεις βαζεις βακτηρια.Η εξοδος στο σκιμερ ναι,δεν εχεις ιδεα τη θα βγαζει.Καλη αρχη φιλαρακι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος teoxan έγραψε:

Για σας παιδιά,

Σήμερα αγόρασα εξοπλισμό και ξεκινάω biopellets για να λυθεί το πρόβλημα των νιτρικών μια και καλή. Ο ριάκτορας είναι έτοιμος, το ίδιο και η αντλία και έχει αγοραστεί το σακουλάκι.

 

Το ενυδρείο μου είναι 180 λίτρα+40 λίτρα sump και απ'ότι κατάλαβα απο τις οδηγίες χρειάζομαι 220 ml. Σωστά υπολόγισα ή λάθος;

 

Ο ριάκτορας είναι της DD και η αντλία μια 300 l/h. Διαβάζοντας απο δω κι απο κει σε ξένα forum κατάλαβα τα εξής:

 

 -Την ποσότητα που μου αναλογεί τη βάζω σταδιακά, ξεκινώντας με 100 ml και αυξάνοντας σιγα-σιγά μέχρι να φτάσω τη συνιστώμενη δόση. 

 - Η έξοδος του ριάκτορα πρέπει να μπεί στην είσοδο του skimmer.

- Συχνή μέτρηση KH για να μην ανέβει πάνω απο 8.

- Υπάρχει η πιθανότητα να εμφανίσω κυάνο.

 

Τι απο όλα αυτά ισχύει και τι πρέπει να προσέξω; Επίσης, πριν μπει το υλικό δεν χρειάζεται κάποια προετοιμασία; ή το ρίχνω κατευθείαν στο ριάκτορα;

 

Αντε να δούμε παιδά γιατι τα νιτρικά είναι "καυτό" θέμα!:sword:

 

φωτό απο τον εξοπλισμό

 

 

1.jpg

Καλή αρχή αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω 2 πράγματα. 1 πως μετράς 100 ml για στερεά και 2 πως βάζεις την έξοδο στην είσοδο του skimmer. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος niknik έγραψε:

Καλη αρχη Ξεκινας με την χαμηλωτερη ποσοτητα αφου την εχεις σε νερο ενυδρειου η οσμωσης για 24 ωρες.Η αντλια 300 λιτρα ουτε καν ειναι μικρη,θελουμε ροη οχι πολυ ουτε λιγη και να γυρνανε ομοιομορφα παντου.Στα λιτρα σου μια 800 θα εισαι οκ με βανα.Σε περιπου 21 μερες εχουν αποδωσει στο full τα πελλετ.Ναι το kh κατω απο 8 ,θα σου ελεγα 7,3.Μετρας τωρα χ νιτρικα εαν σε 15 μερες ειναι τα ιδια προσθετεις,επισεις βαζεις βακτηρια.Η εξοδος στο σκιμερ ναι,δεν εχεις ιδεα τη θα βγαζει.Καλη αρχη φιλαρακι.

Ευχαριστώ Νίκο!  

Στις οδηγίες του ριάκτορα γράφει για biopellets αντλία 300-500 λίτρα. Τα biopellets είναι της ίδιας εταιρείας. Λες να πρέπει να πάω σε 800αρα, έτσι;

Για τα βακτήρια το διάβασα και στα ξένα forum, ποιά βακτήρια μου συνιστάς;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος PanaGreco έγραψε:

Καλή αρχή αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω 2 πράγματα. 1 πως μετράς 100 ml για στερεά και 2 πως βάζεις την έξοδο στην είσοδο του skimmer. 

 

Η συσκευασία είναι 500ml. Τα 220 που θέλω είναι περίπου τα μισά. Νομίζω οτι η αναλογία ml-γραμμάρια είναι σχεδόν η ίδια.

Για το δεύτερο, ο σωλήνας που δίνουν με το ριάκτορα χωράει στην είσοδο του skimmer μου. Αλλιώς, μάλλον με πατέντα γίνεται.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος teoxan έγραψε:

Ευχαριστώ Νίκο!  

Στις οδηγίες του ριάκτορα γράφει για biopellets αντλία 300-500 λίτρα. Τα biopellets είναι της ίδιας εταιρείας. Λες να πρέπει να πάω σε 800αρα, έτσι;

Για τα βακτήρια το διάβασα και στα ξένα forum, ποιά βακτήρια μου συνιστάς;

 

Κοιτα βαλτηρια οποια δουλεψεις δηλ microbacter η blend η biodigest η ενναλαξ εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος PanaGreco έγραψε:

Καλή αρχή αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω 2 πράγματα. 1 πως μετράς 100 ml για στερεά και 2 πως βάζεις την έξοδο στην είσοδο του skimmer. 

Πανο εγω εχω εναν ουροσυλεκτη και μετραω ετσι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Η συσκευασία είναι 500ml. Τα 220 που θέλω είναι περίπου τα μισά. Νομίζω οτι η αναλογία ml-γραμμάρια είναι σχεδόν η ίδια.

Για το δεύτερο, ο σωλήνας που δίνουν με το ριάκτορα χωράει στην είσοδο του skimmer μου. Αλλιώς, μάλλον με πατέντα γίνεται.

 

Θωδωρη μην δενεις κομπο οτι θελεις 220 και τελος ,ουτε καν το καθε συστημα εινα ανεξαρτητο και διαφορετικο.Διυλεθοντας τα θα κρινεις.Κοιτα εγω εχω την εξοδο των πελλετ να ριχνει στο σημειο που η αντλια του σκιμερ τραβαει.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, δηλαδή ίσως να χρειαστώ περισσότερα ή και λιγότερα ανάλογα με τις μετρήσεις.

 

Πάντως διβάζω ανάμικτες κριτικές έξω.

Αλλοι τα αποθεώνουν, άλλοι τα έβγαλαν γιατι έπιασαν κυάνο, πολλοί γράφουν ότι έβγαλαν τον ριάκτορα του αντιφώς γιατι τους δημιουργούσε προβλήματα με τα biopellets..

Νομιζω έχει να κάνει και με τον τρόπο χρήσης τους και κατάλαβα ότι θέλει πολυ προσοχή.

Θα ξεκινήσω σιγα-σιγά και βλέπουμε.

 

Ευχαριστώ Νίκο!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος teoxan έγραψε:

Κατάλαβα, δηλαδή ίσως να χρειαστώ περισσότερα ή και λιγότερα ανάλογα με τις μετρήσεις.

 

Πάντως διβάζω ανάμικτες κριτικές έξω.

Αλλοι τα αποθεώνουν, άλλοι τα έβγαλαν γιατι έπιασαν κυάνο, πολλοί γράφουν ότι έβγαλαν τον ριάκτορα του αντιφώς γιατι τους δημιουργούσε προβλήματα με τα biopellets..

Νομιζω έχει να κάνει και με τον τρόπο χρήσης τους και κατάλαβα ότι θέλει πολυ προσοχή.

Θα ξεκινήσω σιγα-σιγά και βλέπουμε.

 

Ευχαριστώ Νίκο!

 

Λενε χωρις αντιφωσφωρο ,εγω εχω ,ναι μπορει να βγαλεις κυανο,αλλα θα φυγει με επιθετικη χρηση σκιμερ , βακτηρια,ελαφρυ χερι.Τα δουλευω 22 μηνες τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Εχω τον ιδιο ριακτορα αλλα χρησιμοποιώ biopellets all in one της tropic marine. Στα 340λιτρα περιπου μαζι με σαμπ εχω για αρχη τοποθετήσει 200ml.Εγω οταν ειχα παρει τον ριακτορα ειχε μια αντλία το κουτι στα 1000l/h .επειδη ομως τα δικα μου ειναι πιο ογκωδη δεν ειχαν πολυ μεγαλη ροή και την αλλαξα με μια 1700l.

Για να μπορέσεις να εχεις μεγαλυτερη κυκλοφορία(θα δεις το γραφει κ στις οδηγίες) να βγάλεις τα σφουγγάρια που εχει καθως και το μαυρο πλαστικό στο κατω μερος του ριακτορα και θα  μεγαλώσει η κυκλοφορία. Θεωρω οτι η 300λ αντλία που εχεις ειναι πολυ μικρη και δεν θα εχεις μεγαλη κινηση μεσα στον ριακτορα. Καλο θα ηταν να την άλλαζες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος nwarr3n85 έγραψε:

Εχω τον ιδιο ριακτορα αλλα χρησιμοποιώ biopellets all in one της tropic marine. Στα 340λιτρα περιπου μαζι με σαμπ εχω για αρχη τοποθετήσει 200ml.Εγω οταν ειχα παρει τον ριακτορα ειχε μια αντλία το κουτι στα 1000l/h .επειδη ομως τα δικα μου ειναι πιο ογκωδη δεν ειχαν πολυ μεγαλη ροή και την αλλαξα με μια 1700l.

Για να μπορέσεις να εχεις μεγαλυτερη κυκλοφορία(θα δεις το γραφει κ στις οδηγίες) να βγάλεις τα σφουγγάρια που εχει καθως και το μαυρο πλαστικό στο κατω μερος του ριακτορα και θα  μεγαλώσει η κυκλοφορία. Θεωρω οτι η 300λ αντλία που εχεις ειναι πολυ μικρη και δεν θα εχεις μεγαλη κινηση μεσα στον ριακτορα. Καλο θα ηταν να την άλλαζες. 

Εννοειτε οτι θα βγουν Θωδωρη τα σφουγγαρια.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος niknik έγραψε:

Εννοειτε οτι θα βγουν Θωδωρη τα σφουγγαρια.

 

Ναι, εννοείτε ότι θα τα βγάλω.  Το λέει και στις οδηγίες. Θα αγοράσω μεγαλύτερη αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξεκινήσει εδώ και 10-15 μέρες pellets np.

Ριακτορα κινεζικό μικρό 300λτ αντλία με ιδανική αναταραξη στα 100μλ που εχω βάλει . Δεν μπορεί να σηκώσει πανω απο 200μλ.

Τα αποτελέσματα δεν μπορω να σας τα πω ακόμα γιατί με έχουν προβληματίσει και ειναι πολυ νωρίς .... Σε καμία 10αρια μέρες θα επανέλθω .

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Εχω ξεκινήσει εδώ και 10-15 μέρες pellets np.

Ριακτορα κινεζικό μικρό 300λτ αντλία με ιδανική αναταραξη στα 100μλ που εχω βάλει . Δεν μπορεί να σηκώσει πανω απο 200μλ.

Τα αποτελέσματα δεν μπορω να σας τα πω ακόμα γιατί με έχουν προβληματίσει και ειναι πολυ νωρίς .... Σε καμία 10αρια μέρες θα επανέλθω .

Με 100ml που εβαλες δεν θα εχεις αποτελεσματα.Μετρα νιτρικα και αυξησε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, παιδεύομαι εδω και ώρες.

 

Αφού τα μούλιασα σε νερό όσμωσης 24 ώρες, τα έβαλα στο ριάκτορα αφού είχα βγάλει τα σφουγγάρια , έβγαλα και το κάτω μαύρο πλαστικό όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω και 

έβαλα μια αντλία 800 λίτρα. Αφού παιδεύτηκα να τον κλείσω καλα γιατι έσταζε απο παντού τωρα έχω άλλο θέμα.

Τα μισα pellets είναι κάτω και αναδεύονται και τα άλλα μισά εχουν ανέβει στο πάνω μέρος. Δοκίμασα να αλλάξω τη ροή με τη βάνα που έχει στην είσοδο αλλά έχασα ροή.

 

Μήπως θέλει τελικά μεγαλύτερη αντλία; Ετσι όπως είναι τωρα προφανώς δεν δουλεύουν σωστά.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

Ρε παιδιά, παιδεύομαι εδω και ώρες.

 

Αφού τα μούλιασα σε νερό όσμωσης 24 ώρες, τα έβαλα στο ριάκτορα αφού είχα βγάλει τα σφουγγάρια , έβγαλα και το κάτω μαύρο πλαστικό όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω και 

έβαλα μια αντλία 800 λίτρα. Αφού παιδεύτηκα να τον κλείσω καλα γιατι έσταζε απο παντού τωρα έχω άλλο θέμα.

Τα μισα pellets είναι κάτω και αναδεύονται και τα άλλα μισά εχουν ανέβει στο πάνω μέρος. Δοκίμασα να αλλάξω τη ροή με τη βάνα που έχει στην είσοδο αλλά έχασα ροή.

 

Μήπως θέλει τελικά μεγαλύτερη αντλία; Ετσι όπως είναι τωρα προφανώς δεν δουλεύουν σωστά.

 

Βγαλε την αντλια απο το ρευμα και σε 2 δευτερα ξαναβαλτην.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Βγαλε την αντλια απο το ρευμα και σε 2 δευτερα ξαναβαλτην.

 

Λοιπόν Νίκο, πήρα την ιδέα σου και την άλλαξα λίγο.. Εκλεισα την αντλία , έκλεισα και τη βάνα τελείως, άνοιξα την αντλία και άνοιγα τη βάνα πολύ σιγά μέχρι να φτάσει στο τέρμα ανοιχτή.

 

Κάποια κομμάτια έχουν μείνει, αλλά θα προσπαθήσω πάλι. Νομίζω ότι οφείλεται στο ότι ξεκινάει η αντλία δυνατά και κάποια κολλάνε επάνω.

 

Ευχαριστώ!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Λοιπόν Νίκο, πήρα την ιδέα σου και την άλλαξα λίγο.. Εκλεισα την αντλία , έκλεισα και τη βάνα τελείως, άνοιξα την αντλία και άνοιγα τη βάνα πολύ σιγά μέχρι να φτάσει στο τέρμα ανοιχτή.

 

Κάποια κομμάτια έχουν μείνει, αλλά θα προσπαθήσω πάλι. Νομίζω ότι οφείλεται στο ότι ξεκινάει η αντλία δυνατά και κάποια κολλάνε επάνω.

 

Ευχαριστώ!

 

Ετσι ειναι :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μην σε ανησυχεί καθολου !

 

Και εμενα απο την 3-4 μερα κατέβηκαν κατω!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος teoxan έγραψε:

Ενα βίντεο με τη ροή. Να μειώσω ή να αυξήσω;

 

https://youtu.be/ubtY2KVq7OQ

 

 

 

Aστα οπως ειναι, Θωδωρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Ενα update με τα biopellets, συμπληρώνοντας 15 μέρες. Μέτρησα χτες και σήμερα νιτρικά δύο συνεχόμενες φορές για να είμαι σίγουρος. Είμαι στο 2-5 σχεδόν. 

Την πρώτη μέρα λειτουργίας ήμουν στα 25..

Παρατηρώ επίσης μια σινουλάρια που έχει κλείσει εδω και δυο μέρες καθώς και ένα σαρκόφυτο. Μπορεί να είναι και τυχαίο.

Σε ποσότητα είμαι στα 200ml.

Ταϊζω κανονικά flakes δυο φορές την ημέρα και μια φορά την εβδομάδα τις ανεμώνες ένα κύβο κατεψυγμένη mysis.

Βακτήρια ρίχνω τα special blend.

Είναι δυνατόν σε 15 μέρες να πέσουν τόσο πολύ και τόσο γρήγορα; Μήπως κάνω κάτι λάθος; Μετράω και ξαναμετράω και πάλι εκεί είμαι, μεταξύ 2 και 5.

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν πράγματι να πέσουν τόσο γρήγορα αλλά από τη μικρή εμπειρία μου μάλλον πήγες γρήγορα στα 200ml. Θα σου έλεγα να πας πιο σιγά. Το ενυδρείο σου θα προσαρμοστεί καλύτερα έτσι, η βιολογία στα pellet θα αναπτυχθεί πιο ομαλά και ισως έτσι να μην έχεις κανένα θέμα με άλγες και cyano

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...