Jump to content

akadama για υπόστρωμα


GreenMachineGR

Recommended Posts

 Καλησπερα παιδια .Μου εδωσε ενας φιλος 2λ ακαμαντα που το ειχε αγορασει απο Κρητη , σκεφτομαι να το βαλω ως το κυριο υποστρωμμα στο ενυδρειο των 30λ μου , το ενυδρειο τρεχει με γυππυς και περιμενω echicoullaris..αξιζει??

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με πιάνεις αδιάβαστο...μπορείς να δώσεις παραπάνω  πληροφορίες (φωτό,λίνκ,κτλ)...εγω δέν το εχω ξαναακούσει...το γκούγκλαρα και το μονο που μου βγαζει είναι το πόστ σου στο άκουαζον!

 

Μήπως δέν γράφετε έτσι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ααχαχχα τώρα κατάλαβα...είναι και πρωί... :)

 

Λοιπόν, πρώτα απο όλα εξαρτάτε απο πιό Akadama έχεις, πόσες φορές είναι ψημένο κτλ.

 

Τί θα βάλεις στο ενυδρείο και τί ακριβώς χημεία νερου θέλεις να έχεις;γιατί θα σου είξει ph κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξέρεις να το χειρίζεσαι τότε καλύτερα άστο.

Στα ενυδρεία συνήθως βάζουμε το καλλοψημένο κρατά ποιο πολύ σε σχέση με το απλό, Επίσης πρέπει να μπει στεγνό και όχι βρεγμένο άρα πρέπει να ξεστήσεις το ενυδρείο σου.

Στην αρχή κατεβάζει έντονα το Ph και της σκληρότητες από λίγο έως πολύ (ανάλογος την ποσότητα)  αλλά όσο περνά ο καιρός τόσο λιγότερο το κατεβάζει και σε 4-5 εβδομάδες χάνει την έντονη δράσει του. Για αυτό συνήθως το βάζουμε εξ αρχής χωρίς ψάρια και μέχρι να στρώσει το ενυδρείο χάνει και την έντονη δράσει του, μετά και για κάποιους μήνες κατεβάζει το Ph ελαφρός και λειτουργεί ως ένα κοινό υπόστρωμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Προσωπικά με πιάνεις αδιάβαστο...μπορείς να δώσεις παραπάνω  πληροφορίες (φωτό,λίνκ,κτλ)...εγω δέν το εχω ξαναακούσει...το γκούγκλαρα και το μονο που μου βγαζει είναι το πόστ σου στο άκουαζον!

 

Μήπως δέν γράφετε έτσι;

Εχω φτιαξει και εγω ενα παρομοιο θεμα με υποστρωματα....

Και καποια στιγμη θα γραψω καποια συμπερασματα....

Δυστηχως αυτοι που τα εχουν χρησιμοποιησει στην Ελλαδα ειναι ελαχιστοι...

Εδω και λιγο καιρο καθομαι και πειραματιζομαι με "χουφτες" που βρισκω  απο συνχομπιστες....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.yamadori-eshop.gr/blank-m6elk/864c9779-50f0-90cc-15ec-1b3eaeac1d66  αυτο εχω , απλα το θελω να το βαλω σε ενα φυτεμενο που 8α μπει κατα κόρων parvulla  και guppy

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος GreenMachineGR έγραψε:

http://www.yamadori-eshop.gr/blank-m6elk/864c9779-50f0-90cc-15ec-1b3eaeac1d66  αυτο εχω , απλα το θελω να το βαλω σε ενα φυτεμενο που 8α μπει κατα κόρων parvulla  και guppy

 

Με το PH θα είσαι εντάξει?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ιδεα σκεφτομαι να το ξεκινησω με dry start και μετα απο 3-4 βδομαδες βαζω τα ψαρια .... τι λετε για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος GreenMachineGR έγραψε:

δεν εχω ιδεα σκεφτομαι να το ξεκινησω με dry start και μετα απο 3-4 βδομαδες βαζω τα ψαρια .... τι λετε για αυτο?

 

Άστο 5 με 6 εβδομάδες καλύτερα.....

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...