Jump to content

Σωστη βιολογια ενος νεου ενυδρειου


Recommended Posts

On 19/11/2016 at 0:26 ΠΜ, το μέλος Sturm έγραψε:

Διακρινω ειρωνια και δεν μου αρεσει Δημητρη! Αλλα θα στο κανω πιο νιανια αν και το χω ξαναπει και σε αλλα θεματα. Η αμμωνια ειναι η χημικη ενωση αζωτου και υδρογονου! Στοιχεια τα οποια ειναι αφθονα στον αερα, στο νερο κτλ κτλ. Λογικο οτι θα υπαρξει πηγη αμμωνιας στο νερο; παμε παρακατω. Νερο, ζωντανο στοιχειο με πληθωρα μικροοργανισμων. Οπως ειπες κι εσυ απονιτροποιητικοι παραγοντες και βακτηρια υπαρχουν μεχρι και σε μια χουφτα χωμα! Λογικο να δημιουργηθουν και οι αποικειες υπο καταλληλες συνθηκες;
3 ενυδρεια εχω στρωσει ετσι.

Greetings from the dark side!
 

 

 

@Sturm Μόλις βρήκα χρόνο και είπα να απαντήσω σε αυτό το ΠΟΛΥ σημαντικό θέμα!

 

1ον) Δέν είναι ειρωνεία καθώς φυσικά γνωριζόμαστε και ο λόγος που στο έγραψα έτσι είναι γιατί για να γράψεις κάτι τέτοιο όπως έγραψες, δηλαδή "αφήνω το ενυδρείο στην τύχη του και ότι μετά από 40 μέρες έχει στρώσει και βάζω ψάρια" θα πρέπει να το τεκμηριώσεις και να παραθέσεις αναλυτικά στοιχεία ότι αυτό είναι εφικτό!Το φόρουμ το διαβάζουν χιλιάδες χρήστες εγγραμμένοι και μή και το να διαβάζουν κάτι που μπορεί να οδηγήσει σε θάνατο των ψαριών από αμμωνία αφού δέν είναι τεκμηριωμένο είναι πέρα για πέρα λάθος!Περιμένω λοιπόν να μας περιγράψεις αναλυτικά τον τρόπο.

2ον) Έγραψες για νερό ζωντανό με πληθώρα μικροοργανισμών....Λάθος μιάς και το νερό που βάζουμε στο ενυδρείο θεωρητικά είναι απαλλαγμένο από μικροοργανισμούς κατά την χλωρίωση του, γιαυτό και βάζουμε αντιχλώριο για να είναι ασφαλές για τους ζωντανούς οργανισμούς μας

3ον) Αποικίες από βακτήρια θα δημιουργηθούν μόνο άν βρούν συνθήκες ευνοϊκές για τον πολλαπλασιασμό τους (αμμωνία). Δές και προηγούμενο λίνκ που έβαλα, άρα σε αυτό που περιγράφεις ο αριθμός των βακτηριδίων θα είναι ανάλογος της αμμωνίας δηλαδή σχεδόν μηδενικός!

 

Μήπως λοιπόν άν μετά από 30-40 ημέρες που βάζεις ψάρια, τα βάζεις π.χ. σιγά σιγά και σε περίοδο αρκετών ημερών με ελάχιστο ταίσμα και ακόμα και τα ελάχιστα βακτήρια που υπάρχουν προλαβαίνουν να πολλαπλασιαστούν και έτσι καταλήγεις να στρώνεις με ψάρια?

Αυτό και φυσικά μπορεί να γίνει, (ταλαιπωρώντας τα ψάρια) γιαυτό και σου ζητώ να είσαι προσεκτικός και περιγραφικός γιατί κάποιος νέος που το διαβάζει μπορεί να κάνει το ίδιο και στις 30 ημέρες να βάλει 15 αφρικάνες μαζί και την επόμενη μέρα να στείλει το ενυδρείο στην χωματερή.....

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο Θοδωρής μάλλον θα εννοεί αυτό που μας είπε ο Bleher τη πρώτη φορά που ήρθε .

Το ερώτημα ήταν σχετικό με το στρώσιμο των ενυδρείων και η απάντηση ήταν απλά να φτιάξουμε το κατάλληλο aquascape για τα ψάρια μας και απλά να βάλουμε τα ψάρια μας μετά απο δύο ημέρες .

Στην επιμονή μας για την αμμωνία , μας απάντησε για μικρό αριθμό ψαριών στην αρχή και προσοχή στο τάισμα .

Στη συνέχεια δε που τον ρωτήσαμε για το που θα βρεθούν τα βακτήρια και ρωτήθηκε για τη χρήση σκευασμάτων ζωντανών βακτηρίων η απάντησή του ήταν ότι τα βακτήρια ούτως η άλλως υπάρχουν παντού τα δε σκευάσματα τα θεωρεί περιττά και επειδή ήμασταν πιεστικοί μας είπε ότι αν βιαζόμαστε μπορούμε να πάρουμε χώμα απ το κήπο μας και το ενυδρείο θα είναι έτοιμο .

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

Ο Θοδωρής μάλλον θα εννοεί αυτό που μας είπε ο Bleher τη πρώτη φορά που ήρθε .

Το ερώτημα ήταν σχετικό με το στρώσιμο των ενυδρείων και η απάντηση ήταν απλά να φτιάξουμε το κατάλληλο aquascape για τα ψάρια μας και απλά να βάλουμε τα ψάρια μας μετά απο δύο ημέρες .

Στην επιμονή μας για την αμμωνία , μας απάντησε για μικρό αριθμό ψαριών στην αρχή και προσοχή στο τάισμα .

Στη συνέχεια δε που τον ρωτήσαμε για το που θα βρεθούν τα βακτήρια και ρωτήθηκε για τη χρήση σκευασμάτων ζωντανών βακτηρίων η απάντησή του ήταν ότι τα βακτήρια ούτως η άλλως υπάρχουν παντού τα δε σκευάσματα τα θεωρεί περιττά και επειδή ήμασταν πιεστικοί μας είπε ότι αν βιαζόμαστε μπορούμε να πάρουμε χώμα απ το κήπο μας και το ενυδρείο θα είναι έτοιμο .

 

 

Άρα επιβεβαιώνεις αυτό που λέω ότι αυτό που περιγράφει ο Θοδωρής είναι για ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕ ΨΑΡΙΑ πράγμα επικίνδυνο και που σε καμία περίπτωση δέν προτείνουμε σάν ΑΚΟΥΑΖΟΝ γιατί βάζει σε άμεσο κίνδυνο τα ψάρια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και είναι στρώσιμο με ψάρια άλλωστε στη συνέχεια της κουβέντας μας είπε και ότι άμα δε σπάσεις αυγά ομελέτα δε τρως .

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν στην φύση κάποιοι απαραβίαστη κανόνες και ένας από αυτούς είναι πως από το τίποτα δεν γίνεται τίποτα. 

Σίγουρα είναι πολύ δύσκολο έως απίθανο να έχουμε ένα ενυδρείο πλήρες αποστερημένο, για αυτόν τον λόγο όταν στήνουμε ένα ενυδρείο και τίποτα να μην βάλουμε μέσα το ενυδρείο θα στρώσει στις προβλεπόμενες μέρες.-

 

Αλλά ,(τώρα έρχεται το αλλά) τα βακτήρια που θα έχει δεν επαρκούν ούτε για ένα ''κατούρημα'' ενός ψαριού, παρόλο που το ενυδρείο πρακτικά είναι στρωμένο ουσιαστικά και ενυδρειακα δεν είναι γιατι ο αριθμός των βακτηριών είναι πολύ πολύ μικρός.

 

Η μέθοδος του @Sturm είναι η μέθοδος στρωσίματος με ψάρια, μια μέθοδος που την πράττω εδώ και δεκαετίες και αν τα πράξουμε όλα ορθά είναι 100% ακίνδυνη (το έχω αναλύσει πλήρες και τεκμηριωμένα  σε παλιότερα ποστ).

 

@ΣΤΑΜΑΤΗΣ έως τώρα έχω φάει πολλές ομελέτες αλλά ''αυγά'' δεν ''έσπασα'' :)

 

Το θέμα με το στρώσιμο είναι το θέμα με τα μεγαλύτερα κολλήματα που έχουν η χομπιστες και κάνουν την ζωή τους δύσκολη, ένας που στρώνει με αμμωνία ότι και να γραφτεί δεν αλλάζει γνώμη (πες τον αλκοολικό να κόψει το αλκοόλ γιατί του κάνει κακό).

Και αν κάποιος πάρει στραβά τα έτυμα βακτήρια ότι και να τον πεις θα βρίσκει πάντοτε ένα στραβό βγαλμένο από το μανίκι είναι όπως με της ποδοσφαιρικές ομάδες.

Και εγώ που στρώνω με ψάρια πάντοτε με λένε ότι τυραννώ τα ψάρια.

Για αυτό και δεν επεμβαίνω πλέον στα διάφορα είδει στρωσίματος ας το στρώσει ο κάθε ένας όπως θέλει πάντως από της μεγαλύτερες βλακείες που κάνουμε είναι όταν συνδυάζουμε δυο διαφορετικούς τρόπους στρωσίματος εκεί τα κάνουμε συνήθως θάλασσα.

 

Όσο για την τροφή έχει κάποια θετικά αλλά και αρνητικά που μπορεί να μην εμφανιστούν (πχ σαπρομύκητες ορθότερα σαπρόφυτα ή σαπρότρωφα) αν την αλλάζουμε ανά τακτά διαστήματα και την έχουμε μέσα σε διχτάκι,

Εξάλλου αργά ή γρήγορα οι σαπρομύκητες θα μπουν στο ενυδρείο μας έστω και ένα σαλιγκαράκι να ψοφήσει αυτοί θα εμφανιστούν.

Μπορεί αυτά που θα γράψω να ακουστούν περίεργα αλλά ενυδρείο χωρίς σαπρόφυτα ή σαπρότρωφα δεν νοητέ, δεν γίνεται, και δεν είναι υγιές. Κάποια σπάνια σαπρότρωφα μπωρούν να προκαλέσουν σήψης σε ζωντανούς οργανισμούς μόνο όταν είναι εξασθενισμένοι  οι οργανισμοί και προσβληθούν από πολλούς σαπρότρωφους οργανισμούς μαζι, 

και αν αναρωτιέστε γιατί τότε δεν τους θέλουμε εξ αρχής στο ενυδρείο θα σας πω. Συνήθως σε ένα νέο ενυδρείο τα ψάρια είναι στρεσαρισμένα και το ανοσοποιητικό τους σύστημα πεσμένο και κάποια ψάρια μπορεί να είναι και εξασθενισμένα η ψιλοάρρωστα, οπότε είναι επιρρεπείς σε σήψης από τα σαπρότρωφα.

Αργότερα όταν δα ψάρια μας εγκληματιστουν και δυναμώσουν τότε δεν διατρέχουν κίνδυνο από τους σαπροτρωφους οργανισμούς που μπορεί να είναι ή μύκητες ή και βακτήρια.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψαρια δεν βαζω ποτε μεσα στο ενυδρειο αν οι μετρησεις μου δεν μου δειξουν ασφαλη αποτελεσματα.
Η αμμωνια που δημιουργειται ειναι λιγη και τα βακτηρια εξισου λιγα. Αρκουν ομως για να ξεκινηση η αποικιση! Γιαυτο και με το που μπουν τα ψαρια μεσα ολα ξεκινανε ομαλα.
Φυσικα εννοειται πως τις πρωτες μερες εισαι προσεκτικος σε ταισματα κτλ κτλ! Ετσι ειναι σε καθε μεθοδο νομιζω.
Οποιος θελει να πειραματιστει ας βαλει μια γυαλα με ενα φιλτρο μεσα και ας την αφησει ενα μην και κατι περιπου. Δειτε τα αποτελεσματα και μονοι σας. Εγω τα ενυδρεια μου ετσι τα εχω στρωσει.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι κολλατε με τον αριθμο των ψαριων και αν θα μπουν ολα μαζι ή λιγα λιγα...

Δλδ αν εχω μια γιαλα 1500 λιτρων με δυνατη φιλτρανση και τιγκα με φυτα που τρεχει 2 μερες δεν μπορω να βαλω 15 ψαρια μικρου μεγεθους αφοβα;;

Ή αν εχω μια γιαλα 5 λιτρων μετα απο δυο μερες μπορω να πεταξω και κροκοδειλο μεσα;;:hehe

Και βεβαια με τις αναλογες αλλαγες νερου...

Ολα ειναι σχετικα και δυστηχως ολοι εχουμε στο μυαλο μας ενα συγκεκριμενο τυπο ενυδρειου οταν αναφερομαστε σε στρωσιμο...

Δυστηχως....

Οι μεθοδοι ειναι γνωστοι εδω και χρονια δεν εχει αλλαξει τπτ κατα την γνωμη μου...

Βακτηρια και πηγες αμμωνια αρκετες!!

Υπομονη θελει και μετρησεις για να νιωθει ο "παλιος"χομπιστας πιο ασφαλης και ο "νεος" να γνωριζει που βαδιζει...

Εγω προσωπικα προτιμω την ασφαλεια να στρωνει-ωριμαζει το ενυδρειο μονο του(οπως κανει και ο θοδωρης) οταν δεν μπολιαζω απο δικο μου παλι ενυδρειο που θα ειμαι ομως σιγουρος οτι δεν εχει ουτε αλγες που λεει ο λογος....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι κολλατε με τον αριθμο των ψαριων και αν θα μπουν ολα μαζι ή λιγα λιγα...

Δλδ αν εχω μια γιαλα 1500 λιτρων με δυνατη φιλτρανση και τιγκα με φυτα που τρεχει 2 μερες δεν μπορω να βαλω 15 ψαρια μικρου μεγεθους αφοβα;;

Ή αν εχω μια γιαλα 5 λιτρων μετα απο δυο μερες μπορω να πεταξω και κροκοδειλο μεσα;;:hehe

Και ολα αυτα με τις αναλογες αλλαγες νερου οταν ειναι αναγκαιο;

Ολα ειναι σχετικα και δυστηχως ολοι εχουμε στο μυαλο μας ενα συγκεκριμενο τυπο ενυδρειου οταν αναφερομαστε σε στρωσιμο...

Δυστηχως...

Οι μεθοδοι ειναι γνωστοι εδω και χρονια δεν εχει αλλαξει τπτ κατα την γνωμη μου...

Βακτηρια και πηγες αμμωνια αρκετες!!

Υπομονη θελει και μετρησεις(κατα την γνωμη μου)για να νιωθει ο "παλιος"χομπιστας πιο ασφαλης και ο "νεος" να γνωριζει που βαδιζει...

Εγω προσωπικα προτιμω την ασφαλεια να στρωνει-ωριμαζει το ενυδρειο μονο του(οπως κανει και ο θοδωρης) οταν δεν μπολιαζω απο δικο μου παλι ενυδρειο που θα ειμαι ομως σιγουρος οτι δεν εχει ουτε αλγες που λεει ο λογος....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Εγω προσωπικα προτιμω την ασφαλεια να στρωνει-ωριμαζει το ενυδρειο μονο του(οπως κανει και ο θοδωρης) οταν δεν μπολιαζω απο δικο μου παλι ενυδρειο που θα ειμαι ομως σιγουρος οτι δεν εχει ουτε αλγες που λεει ο λογος....

Μπορεί να κάνουμε ότι θέλουμε και να νιώθουμε ασφαλής ή και να είναι ακόμη, αλλά θα ήθελα να μας πεις πως το ενυδρείο στρώνει και ωριμάζει μόνο του. Τη βάζεις μέσα και πότε, πχ φυτά πέτρες βυθό ψάρια πότε τα βάζεις όλα αυτά;και δεύτερων μετά που τα βάζεις τη κάνεις από αλλαγές νερού κτλ.

 

Πολλά πράγματα στο ενυδρείο είναι απλά αλλά υπο προϋποθέσεις, αν αυτές δεν της αναφέρουμε ευδιάκριτα τότε ο αρχάριος θα τρέξει να βάλει ψάρια μέσα και θα νομίζει ότι όλα είναι οκ, ή θα μπερδευτεί από όλα που γράφονται και θα στρώνει το ενυδρείο επί μήνες. 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή παρέμβαση και από εμένα 

Μιας και μιλάμε για στρώσιμο , στρωμένο ενυδρείο έχουμε μετά το 6μηνο . ...Δείτε το ενυδρείο σας στις 20,40 μέρες ,2 κ 6 μήνες κ μετά τα λέμε . 

Τρόποι υπάρχουν πολλοί και όπως ειπώθηκε ήδη έχουν αναλυθεί πολλές φορές . Καθένας αναλαμβάνει την ευθύνη των πράξεων του.

Προσωπικά στρώνω με μπόλι συνήθως . Μπόλι από ενυδρείο πουγνωρίζω καλά κ δεν έχουν παρατηρηθεί ασθένειες , φάρμακα ή απώλειες ψαριών.Τώρα αν σε ενυδρείο χάθηκε ένα ψάρι 5 μήνες πριν,χωρίς ασθένεια σε άλλα ψάρια κ φοβόμαστε , είναι σαν λέμε ότι πέθανε κάποιος κ φοβόμαστε μην βγούμε έξω γιατί θα μολυνθουμε από τον αέρα. 

Προσοχή βέβαια πάντα . 

Όσο για τους αρχάριους υπάρχουν έτοιμα κείμενα από την ομάδα του ΑΖ που παρέχουν κατά το δυνατόν ασφάλεια . Δεν μπορεί σε όλες τις κουβέντες να λέμε τι θα πει ο αρχάριος . Ευθύνη του!Ας ψάξει κ ας διαβάσει, ας ρωτήσει στην τελική , γιατί ΔΕΝ είμαστε επιστήμονες της νασα κ θέλουμε να πάμε και εμείς παρακάτω τις γνώσεις μας . Οποιος μπαίνει μέσα κ διαβάζοντας ένα ποστ δικό μου κ τρέχει να το κάνει,χωρίς να το φιλτράρει,  επειδή βαριέται λογικα , ποιος του φταίει ; Και προς θεού , δεν λέω το αντίθετο , προσέχω πολύ τι γράφω . :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο...

Αυτο ηθελα να τονισω και εγω οτι δεν γινεται να αναφερομαστε στην διαδικασια στρωσιματος λες και ολα τα ενυδρεια ειναι ιδια!!

Και το φυτεμενο;Και το αφρικανικο;Και το δισκαδικο;Ολα ιδια;

Μαλλον δεν γινεται γιατι μιλαμε για διαφορετικες παραμετρους νερου...

Με αλλα λιτρα;

Αλλη δυνατοτητα φιλτρανσης;

Αλλο στησιμο;

Αλλα βιολογικα υλικα;

Με παλια απο αλλο ενυδρειο υλικα (πετρες ή αμμο ή ακομα και νερο)και με "και με καινουργια";

Οχι ομως και οτι η διαδικασια ειναι αγνωστη!!!

Συνηθως το στησιμο του ενυδρειου γινεται πρωτο και μετα μπαινουν τα ψαρια αφου εχει στρωθει το φιλτρο μας...

Αν τα βαλουμε νωριτερα οι αλλαγες νερου επιβαλονται για να μην τα καψουμε....

Τουλαχιστον σαν ακολουθια οπως υπαρχει στο δικο μου μυαλο...

Και ξεχωριζοντας παντα το στρωσιμο του φιλτρου απο το στρωσιμο του ενυδρειου...

Τον αριθμο  ποτε δεν μπορουμε να το γνωριζουμε με ασφαλεια χωρις μετρησεις εκτος αν εχουμε την εμπειρια να "υποθεσουμε"...

Και βεβαια...

Εκτος απο "ειδικα" ενυδρεια οπως πχ γεννηστρες που πολλες φορες δεν γινεται καν στρωσιμο στην ουσια...

Οπως και για τις αλλαγες νερου το ποτε ειναι αναγκαιες δεν το γνωριζουμε ουσιαστικα χωρις μετρησεις...

Οποτε δεν μπορω να σου μιλησω συγκεκριμενα για στανταρ στρωσιμο ουτε να το κατηγοριοποιησω ουτε καν χρονικα..

Το αφηνω απλα και στρωνει-ωριμαζει μονο του οπως αναφερα και πιο πανω..

 

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω,απο την προσωπική μου εμπειρια,στο ενυδρειο αυτο που εχω τωρα και το εστρωσα πριν απο 4 περιπου μηνες,απλα αφησα το νερο να ωριμασει...ακολουθωντας την θεωρια που λεει οτι τα βακτηρια υπαρχουν στο περιβαλλον αρα θα αποικησουν με τον καιρο και στο νερο του ενυδρειου.

Αμμος,πετρες καινουρια.Ξυλα,τα μισα καινουρια,κανα δυο μικρα παλια.Φιλτρο και υλικα καινουρια.Μπολι πηγα να βαλω τελευταια μερα πριν βαλω τα ψαρια αλλα τελικα δεν εβαλα πρωτον γιατι ειχα μετρησιμα νιτρικα και δευτερον (και ισως σημαντικοτερο) γιατι η ιχθυοφορτωση θα ηταν ουτως ή αλλως πολυ μικρη....8 μικρα ψαρακια σε 500 περιπου λιτρα...

 

Πιστευω οτι σιγουρα καποια βακτηρια μπαινουν στο νερο με τον καιρο (40 περιπου μερες το ειχα αφησει εγω)

Απλα δεν ειμαι σιγουρος αν αρκουν αυτα τα βακτηρια για να θεωρηθει ενα ενυδρειο στρωμενο...αλλα και με το μπολι το ιδιο δεν γινεται?Ενα μικρο αριθμο δεν βαζουμε?Που κι αυτα χωρις τροφη θα ψοφησουν.....

 

Ταυτοχρονα ομως σιγουρα το ενυδρειο στρωνεται και με τα ψαρια στην πορεια.....

 

Παντως,οπως λεει και ο Σταθης,σιγουρα η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη....αναλογα το μεγεθος του ενυδρειου,αναλογα ποσα και τι ειδους ψαρια,αναλογα το φιλτρο,αναλογα τα υλικα του διακοσμου(καινουρια ή μη) κ.ο.κ. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ένας ακόμη που έστρωσε το ενυδρείο του με ψάρια και δεν το γνώριζε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος georgerocks έγραψε:

Εγω,απο την προσωπική μου εμπειρια,στο ενυδρειο αυτο που εχω τωρα και το εστρωσα πριν απο 4 περιπου μηνες,απλα αφησα το νερο να ωριμασει...ακολουθωντας την θεωρια που λεει οτι τα βακτηρια υπαρχουν στο περιβαλλον αρα θα αποικησουν με τον καιρο και στο νερο του ενυδρειου.

Αμμος,πετρες καινουρια.Ξυλα,τα μισα καινουρια,κανα δυο μικρα παλια.Φιλτρο και υλικα καινουρια.Μπολι πηγα να βαλω τελευταια μερα πριν βαλω τα ψαρια αλλα τελικα δεν εβαλα πρωτον γιατι ειχα μετρησιμα νιτρικα και δευτερον (και ισως σημαντικοτερο) γιατι η ιχθυοφορτωση θα ηταν ουτως ή αλλως πολυ μικρη....8 μικρα ψαρακια σε 500 περιπου λιτρα...

 

Πιστευω οτι σιγουρα καποια βακτηρια μπαινουν στο νερο με τον καιρο (40 περιπου μερες το ειχα αφησει εγω)

Απλα δεν ειμαι σιγουρος αν αρκουν αυτα τα βακτηρια για να θεωρηθει ενα ενυδρειο στρωμενο...αλλα και με το μπολι το ιδιο δεν γινεται?Ενα μικρο αριθμο δεν βαζουμε?Που κι αυτα χωρις τροφη θα ψοφησουν.....

 

Ταυτοχρονα ομως σιγουρα το ενυδρειο στρωνεται και με τα ψαρια στην πορεια.....

 

Παντως,οπως λεει και ο Σταθης,σιγουρα η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη....αναλογα το μεγεθος του ενυδρειου,αναλογα ποσα και τι ειδους ψαρια,αναλογα το φιλτρο,αναλογα τα υλικα του διακοσμου(καινουρια ή μη) κ.ο.κ. 

 

Χρήστο αναφερεσαι στο Γιώργο;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος georgerocks έγραψε:

Εγω,απο την προσωπική μου εμπειρια,στο ενυδρειο αυτο που εχω τωρα και το εστρωσα πριν απο 4 περιπου μηνες,απλα αφησα το νερο να ωριμασει...ακολουθωντας την θεωρια που λεει οτι τα βακτηρια υπαρχουν στο περιβαλλον αρα θα αποικησουν με τον καιρο και στο νερο του ενυδρειου.

Αμμος,πετρες καινουρια.Ξυλα,τα μισα καινουρια,κανα δυο μικρα παλια.Φιλτρο και υλικα καινουρια.Μπολι πηγα να βαλω τελευταια μερα πριν βαλω τα ψαρια αλλα τελικα δεν εβαλα πρωτον γιατι ειχα μετρησιμα νιτρικα και δευτερον (και ισως σημαντικοτερο) γιατι η ιχθυοφορτωση θα ηταν ουτως ή αλλως πολυ μικρη....8 μικρα ψαρακια σε 500 περιπου λιτρα...

 

Πιστευω οτι σιγουρα καποια βακτηρια μπαινουν στο νερο με τον καιρο (40 περιπου μερες το ειχα αφησει εγω)

Απλα δεν ειμαι σιγουρος αν αρκουν αυτα τα βακτηρια για να θεωρηθει ενα ενυδρειο στρωμενο...αλλα και με το μπολι το ιδιο δεν γινεται?Ενα μικρο αριθμο δεν βαζουμε?Που κι αυτα χωρις τροφη θα ψοφησουν.....

 

Ταυτοχρονα ομως σιγουρα το ενυδρειο στρωνεται και με τα ψαρια στην πορεια.....

 

Παντως,οπως λεει και ο Σταθης,σιγουρα η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη....αναλογα το μεγεθος του ενυδρειου,αναλογα ποσα και τι ειδους ψαρια,αναλογα το φιλτρο,αναλογα τα υλικα του διακοσμου(καινουρια ή μη) κ.ο.κ. 

 

Βασικα ήθελα να κάνω παράθεση την δημοσίευση του Χρήστου, αλλά μου βγαίνει του Γιώργου. ;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Βασικα ήθελα να κάνω παράθεση την δημοσίευση του Χρήστου, αλλά μου βγαίνει του Γιώργου. ;;;;;;;

 

Είχες πατήσει την παρεθεση απο πρίν και το είχε κρατήσει....ξανακάντο! ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Είχες πατήσει την παρεθεση απο πρίν και το είχε κρατήσει....ξανακάντο! ;)

Παρένθεση ή παράθεση;:shifty:

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

ένας ακόμη που έστρωσε το ενυδρείο του με ψάρια και δεν το γνώριζε.

Αναφέρεσαι Χρήστο στον Γιωργο ;

Και τελικά πιο είναι το ενδεικνυόμενο στρώσιμο; Αυτή η κουβέντα έχει γίνει σαν τον γόρδιο δεσμό. Δεν λυνεται με τίποτα.

Όχι αμωνια που ειναι δηλητηριο, όχι ψάρια που καίγονται, όχι υγρά βακτήρια γιατι μαλλον δεν θα δουλέψουν χωρίς τροφή (ποια άραγε τροφή,  αμμωνία που είναι δηλητήριο η ψάρια που καίγονται?), δεν χρειάζεται να περιμένεις βάζοντας βακτήρια γιατί είναι αχρηστα! Μονο μπολι και παλι τα ψάρια που θα μπουν σχετικα γρήγορα μάλλον θα καίγονται αρχικά...

Η τελικά να ρίχνουμε χώμα από τις γλάστρες μας;;;;

Μήπως λίγο "διυλιζουμε τον κονωπα" και μπερδεύουμε όποιον μας διαβάζει; 

Υπάρχει στρώσιμο που δεν καίει τα πρωτα ψάρια;;;;;;

Πολύ σωστα αναφέρθηκε οτι το ενυδρείο εινα στρωμενο αρκετά αργότερα απ' οτι φανταζόμαστε (5-6 μήνες)... Λοιπον οι πρώτοι κατοικοι δεν υποφέρουν;  Εστω και μετα απο 40 μέρες βακτήρια κτλ κτλ; 

Αν είναι έτσι, υπάρχει έστω και 1 ενυδρείο που στρώθηκε "χωρίς ψάρια";;;

Τροφή για σκέψη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι ενας εμπειρος μπορει να το στρωσει με ψαρια.ενας αρχαριος καλα θα ηταν να το στρωσει χωρις ψαρια.εγω τη δευτερη επιλογη προτιμω για να μην εχω αγχος.και χωρις ψαρια μια χαρα στρωνεται το ενυδρειο απο προσωπικη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Τόσοι και τόσοι κι εγώ μία φορά το έχουν στρώσει με αμμωνία, όταν μετρήσεις μηδενικά νιτρώδη κι αμμωνία και πας και βάλεις ψάρια που είναι το πρόβλημα; Ούτε άγχος για το μπόλι αν πιάσει ή αν είναι άρρωστο και φυσικά ξεκινάς ένα ενυδρείο απ το 0, πιστεύω είναι ο πιο υγιεινός τρόπος, γιατί τον χαντακώνετε αυτόν τον τρόπο στρωσίματος;  

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ Ναι αναφέρομε στον Γιώργο, και αν θες μπορούμε να το αναλύσουμε γιατί.

 

Για μια ακόμη φορά ας ξεδιαλύνουμε τα πράγματα όταν λέμε στρώσιμο ενυδρείου αναφερόμαστε στο πότε είναι κατοικήσιμο το ενυδρείο για ψάρια,και κατεξοχήν στον κύκλο του αζώτου, το ουσιαστικό στρώσιμο είναι άλλο θέμα, άλλη συζήτηση, μην τα μπερδέυουμε.

 

Για την αμμωνία πέρα απο αυτά που διαβάζω δεν έχω πρακτική γνώση γιατί ποτέ δεν έστρωσα με αμμωνία μου είναι αδιάφορη και αφού κάποιος που έλιωσε τον κώλο του στο διάβασμα και στην έρευνα (αναφέρομε στον δοκτορα) και λέει ότι η αμμωνία είναι δηλητήριο δεν μπορώ εγώ να πω κάτι διαφορετικό, αλλά ούτε και κάτι το αρνητικό απλά δεν γνωρίζω.

 

Όλους τους άλλους τρόπους τους έχω δοκιμάσει και όλους αν τους κάνουμε σωστά λειτουργούν, όποτε δεν υπάρχει κάποιος τρόπος καλύτερος ή χειρότερος απλά υπάρχει αργός γρήγορος και άμεσος τρόπος στρωσίματος και ο κάθε ένας επιλέγει και κάνει αυτό που θέλει.

 

τέλος αν είμαστε σωστά και συνειδητά άτομα δεν υπάρχει εύκολος ή δύσκολος τρόπος στρωσίματος, και ένας άκρος αρχάριος χομπιστας μπορεί να στρώσει το ενυδρείο του με ψάρια αν κάνει βήμα βήμα ότι του πουν κάποιοι που ξέρουν και γνωρίζουν.

 

Δυστυχώς όμως ώς αρχάριοι πολλές φορές είμαστε ανυπόμονη και κάνουμε του κεφαλιού μας με όλα τα αρνητικά που μπορούν να ακολουθήσουν, και ώς έμπειροι δίνουμε απόλυτες απαντήσεις και δεν αφήνουμε τον χομπιστα να ''ανασάνει'' .  Τη θα πει εγώ στρώνω με ψάρια και πρέπει όλοι να στρώνουν με ψάρια, άλλος στρώνει με μπόλι και πρέπει όλοι να στρώνουν με μπόλι κοκ.

Πρέπει να είμαστε αντικημενική και σωστή και να αφήσουμε τον άλλον να αποφασίσει τη θα κάνει.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

@ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ Ναι αναφέρομε στον Γιώργο, και αν θες μπορούμε να το αναλύσουμε γιατί.

 

Για μια ακόμη φορά ας ξεδιαλύνουμε τα πράγματα όταν λέμε στρώσιμο ενυδρείου αναφερόμαστε στο πότε είναι κατοικήσιμο το ενυδρείο για ψάρια,και κατεξοχήν στον κύκλο του αζώτου, το ουσιαστικό στρώσιμο είναι άλλο θέμα, άλλη συζήτηση, μην τα μπερδέυουμε.

 

Για την αμμωνία πέρα απο αυτά που διαβάζω δεν έχω πρακτική γνώση γιατί ποτέ δεν έστρωσα με αμμωνία μου είναι αδιάφορη και αφού κάποιος που έλιωσε τον κώλο του στο διάβασμα και στην έρευνα (αναφέρομε στον δοκτορα) και λέει ότι η αμμωνία είναι δηλητήριο δεν μπορώ εγώ να πω κάτι διαφορετικό, αλλά ούτε και κάτι το αρνητικό απλά δεν γνωρίζω.

 

Όλους τους άλλους τρόπους τους έχω δοκιμάσει και όλους αν τους κάνουμε σωστά λειτουργούν, όποτε δεν υπάρχει κάποιος τρόπος καλύτερος ή χειρότερος απλά υπάρχει αργός γρήγορος και άμεσος τρόπος στρωσίματος και ο κάθε ένας επιλέγει και κάνει αυτό που θέλει.

 

τέλος αν είμαστε σωστά και συνειδητά άτομα δεν υπάρχει εύκολος ή δύσκολος τρόπος στρωσίματος, και ένας άκρος αρχάριος χομπιστας μπορεί να στρώσει το ενυδρείο του με ψάρια αν κάνει βήμα βήμα ότι του πουν κάποιοι που ξέρουν και γνωρίζουν.

 

Δυστυχώς όμως ώς αρχάριοι πολλές φορές είμαστε ανυπόμονη και κάνουμε του κεφαλιού μας με όλα τα αρνητικά που μπορούν να ακολουθήσουν, και ώς έμπειροι δίνουμε απόλυτες απαντήσεις και δεν αφήνουμε τον χομπιστα να ''ανασάνει'' .  Τη θα πει εγώ στρώνω με ψάρια και πρέπει όλοι να στρώνουν με ψάρια, άλλος στρώνει με μπόλι και πρέπει όλοι να στρώνουν με μπόλι κοκ.

Πρέπει να είμαστε αντικημενική και σωστή και να αφήσουμε τον άλλον να αποφασίσει τη θα κάνει.

 

Δόξα τω Θεώ!

Φυσικά και δεν θέλω να αναλύσουμε τα του Γιώργου. Εξ' αλλου ηταν η αφορμή μονο για το ποστ μου.

Απλά νομιζω οτι χρειαζόμαστε ολοκληρωμένες απαντήσεις απο ανθρώπους έμπειρους και γνωστές του αντικειμένου.

Κάτι σαν και αυτό που έγραψες πριν λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη Χρηστο εννοεις πως οταν ειμαστε ενταξει απο μετρησεις το ενυδρειο ειναι καταλληλο προς κατοικηση αλλα το πραγματικο στρωσιμο γινεται σε βαθος χρονου;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

 

εννοείτε, και ουσιαστικό στρώσιμο χωρίς ζωντανούς οργανισμούς δεν είναι εφικτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελευταία διαβάζω για την θεωρία που το ενυδρείο στρώνει μόνο του!!!  χωρίς τίποτα έτσι απλά βάζουμε νερό, έρχονται τα βακτήρια πολλαπλασιάζονται κάργα σε καμιά σαρανταριά μέρες και είμαστε οκ να βάλουμε μέσα ψαράκια.
Μένει να ακούσω και για το κοκαλάκι της νυχτερίδας.

...λένε αν το βάλεις μέσα μετά μπορείς να βάλεις έως και καρχαρία και μάλιστα δυμετρο...:hehe

 

Ρε παιδιά απο το τίποτα δεν μπορεί να γίνει κάτι, έγραψα και ποιο πάνω ότι όντος στο ενυδρείο μας έχουμε βακτήρια που έρχονται με τα διάφορα καλούδια που βάζουμε στο ενυδρείο αλλά και με τον αέρα μπορούν να έρθουν, αλλά είναι τόσα λίγα που στην ουσία είναι σαν να μην έχουμε. Δηλαδή θέλω ένας να με εξήγησή απο τη θα τραφούν τα βακτήρια αυτές της σαράντα μέρες και θα πολλαπλασιαστούν τόσο ώστε ώστε να μας καλύπτουν πλήρες.
Μήπως ο αέρα έχει τόσα βακτήρια που σε σαράντα μέρες θα εναποθέσει ένα ικανό αριθμό βακτήριον που βρίσκονται σε αδράνεια ώστε μόλις βάλουμε τα ψάρια μέσα θα αναστηθούν και θα πιάσουν δουλειά;
Αν ήταν έτσι δεν θα θέλαμε φίλτρο ο αέρας θα έφερνε συνέχεια νέα βακτήρια και όλα θα ήταν μια χαρά, ιδιαίτερα σε ένα χρόνο θα τιγκάριζε το ενυδρείο με βακτήρια και θα βγαίναν στον γιακά για τσάρκα.

 

Θέλω, επαναλαμβάνω, να βγει ένας και να με πει πως στο καλό πολλαπλασιάζονται τα βακτήρια χωρίς τροφή, ή τέλος πάντων τη τρώνε βιάγκρα και πολλαπλασιαζωνται;
Όλοι ξέρετε τον κύκλο του αζώτου ξέρετε τη θέλουν να φάνε τα βακτήρια και πως πολλαπλασιάζονται νομίζω δεν πρέπει να τα γράψω γιατί θα καταντήσω ακόμη περισσότερο γραφικός απο όσο είμαι.

 

ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ενυδρείο που να στρώνει μόνο του χωρίς πυγή τροφής τελεία και παύλα .-
Αυτό το είδος στρωσίματος που αναφέρεται, ή αυτήν την θεωρία, πέστε την όπως θέλετε είναι απλά στρώσιμο με ψάρια πως να το κάνω ποιο λιανά ρε παιδιά δεν είμαι κανένας φιλόλογος η ρήτορας ώστε να έχω την χάρη της πένας. Αλλα 8 ψαράκια σε 500 λίτρα ξέρετε τη μικρές απεκκρίσεις έχουν; Μέχρι να επιβαρυνθεί το ενυδρείο με αμμωνία θα έχουν πολλαπλασιαστή τα βακτήρια και θα έχουν πάση δουλειά. Ο φίλος άθελα του ''έπιασε'' το μυστικό στρωσίματος με ψάρια το οποίο είναι να βάλουμε στην αρχή πάντοτε λίγα ψάρια.

 

και για να μην γράφω όλο τα ίδια κάνω αντιγραφή και επικόλληση κάποιον παλιότερων ποστ απο εμένα και την irinichan που είναι ιχθυολόγος περί του στρωσίματος με ψάρια και την επιβάρυνση του νερού έτσι για να πάρετε μια ιδέα. 

 

ότι είχα να γράψω για το θέμα αυτό το έγραψα και απο δικιά μου πλευράς το εξάντλησα αρκετά απο εδώ και πέρα ότι και να γράφω θα είναι απλά μια επανάληψη διαφορετικά διατυπωμένη.

ζητώ συγνώμη για το ύφος του κειμένου και δεν έχω σκοπό να θίξω, να ειρωνευτώ ή να μειώσω κάποιον.:bow:

 

......

irinichan

Τη είναι επικίνδυνο για το ψάρι και από πόσο; Τη αποβάλει το ψάρι και πόσο;

Η ποιότητα του νερού εκτροφής καθορίζεται από φυσικά χαρακτηριστικά, χημικά χαρακτηριστικά, μικροοργανισμούς και ρυπαντές.

Αναλυτικά, στα φυσικά χαρακτηριστικά περιλαμβάνονται: θερμοκρασία, ταχύτητα ροής, θολερότητα και πίεση. Στα χημικά χαρακτηριστικά περιλαμβάνονται: διαλυμένο οξυγόνο, pH, CO2 , αλκαλικότητα, αμμωνία, νιτρώδη ιόντα, νιτρικά ιόντα, σκληρότητα νερού, αλατότητα και βαρέα μέταλλα. Στους μικροοργανισμούςπεριλαμβάνονται οι παθογόνοι (βακτήρια, ιοί, μύκητες, πρωτόζωα) και στους ρυπαντές οι υδρογονάνθρακες πετρελαίου, τα οργανικά χημικά και τα μέταλλα.

Επειδή αντιλαμβάνομαι ότι σε αυτό το θέμα σκοπός είναι να συγκεντρωθούμε πάνω στο "στρώσιμο" του ενυδρείου και τους βιογεωχημικούς κύκλους ιδιαίτερα του αζώτου, θα περιοριστώ μόνο σε αυτά τα χαρακτηριστικά, χωρίς να αναφερθώ ξανά σε κύκλο αζώτου διότι γι'αυτό υπάρχουν ήδη πολλά θέματα.

Το περισσευούμενο άζωτο που αποβάλλεται από το ψάρι (2/3 από τα βράγχια, ούρα- 1/3 από τα περιττώματα) αποβάλλεται υπό τη μορφή της αμμωνίας (μη ιονισμένης) : ΝΗ3 + Η2Ο <-> ΝΗ4+ +ΟΗ- (το σύμβολο <-> δείχνει την αμφίδρομη πορεία της αντίδρασης)

Η ισορροπία αυτής της αντίδρασης εξαρτάται από τη θερμοκρασία, το pH και την αλατότητα (που στο γλυκό νερο δε μας απασχολεί).

Η τοξική αμμωνία σε υψηλές συγκεντρώσεις προκαλεί ιστολογικές αλλοιώσεις οι οποίες είναι ορατές στα βράγχια και στο ήπαρ. Ταυτόχρονα προκαλεί δυσλειτουργία στην ωσμορύθμιση.

Τα νιτρώδη ιόντα με τη σειρά τους προκαλούν ιστολογικές αλλοιώσεις σε 10πλάσια συγκέντρωση από την ανώτερη συγκέντρωση τοξικής αμμωνίας. Συγκεκριμένα, παρουσία νιτρωδών ιόντων στην κυκλοφορία του αίματος η αιμοσφαιρίνη (πρωτείνη που κουβαλάει το οξυγόνο) μετατρέπεται σε μεθαιμοσφαιρίνη (διαφορετική στερεοδιάταξη από την αιμοσφαιρίνη) με αποτέλεσμα τη μειωμένη μεταφορά οξυγόνου προς τους ιστούς. Το ψάρι δηλαδή υφίσταται μια κατάσταση υποξίας.

Γενικά η παρουσία αυτών των ενώσεων προκαλεί μειωμένη ανάπτυξη και αύξηση λόγω μειωμένης αξιοποίησης της τροφής, επηρρεάζει αρνητικά τα ποσοστά επιβίωσης, επηρρεάζει αρνητικά την κολυμβητική δραστηριότητα και προκαλεί ιστοπαθολογικές αλλοιώσεις στα όργανα του ψαριού.

Σαν γενικά όρια ασφαλείας για εκτροφή ιχθύων με μαζικό χαρακτήρα για την αμμωνία (τοξική μορφή) έχουν τεθεί τα 0,05ppm και για τα νιτρώδη ιόντα τα 0.5ppm. Τα νιτρικά ιόντα δεν είναι άμεσης προτεραιότητας αλλά συνιστάται να κρατείται η συγκένρωσή τους κάτω από 50ppm.

Αυτά όσο αφορά στο τι είναι επικίνδυνο για το ψάρι. Στο σκέλος της ερώτησης με το πόσο αποβάλλεται από το ψάρι (αμμωνία στην προκειμένη) θα πρέπει να γνωρίζουμε κάποια στοιχεία τα οποία θα εισάγουμε σε μαθηματικούς τύπους για να πάρουμε με μια σχετική ακρίβεια την απάντηση. Αυτά τα στοιχεία είναι: ποσότητα τροφής που παρέχεται, ποσότητα τροφής που καταναλώνεται, βιομάζα ιχθύων, περιεκτικότητα της τροφής σε πρωτείνες, συντελεστής μετατρεψιμότητας της τροφής, συντελεστής μετατρεψιμότητας των πρωτεινών. Με την πρώτη ματιά φαντάζει βουνό ο υπολογισμός, αλλά αν έχουμε όλα τα στοιχεία αυτό λύνεται.....

 

 Χρήστος

irinichan γνωρίζω από τον Σταμάτη την ιδιότητα σου και σε ευχαριστώ για το κατατοπιστικό κείμενο.

Εγώ έχω κάνει το εξής σκεπτικό και το παραθέτω ώστε να δείτε αν υστερώ κάπου.

Έχω στρώση πολλές φορές ενυδρείο με ψάρια αλλά πάντοτε εμπειρικά. Αν με ρωτήσει κάποιος πώς να στρώση το ενυδρείο του με ψάρια θα δώσω μια απάντηση με βάση τα λίτρα του και τα ψάρια που θα βάλει αλλά πάντοτε εμπειρικά (με το μάτι που λέμε).

Πλέον θέλω να δω αν η εμπειρική τοποθέτηση ψαριών για στρώσιμο ενυδρείου μπορεί να αποτυπωθεί σε έναν κανόνα.

Έψαξα λοιπόν να βρω πόση αμμωνία αποβάλει ένα ψάρι συνολικά από τα βράγχια το σώμα αλλά και από τα περιττώματά του

Βρήκα λοιπόν ότι:

Ένα κιλό ψάρι έχει παγιδευμένα στο σώμα του 0,5-0,7 mmol Αμμωνία (ανάλογα με το είδος το μέγεθος και την ηλικία του).

Επειδή εμείς κατανοούμε καλύτερα τα mg θα μετατρέψω τα mmol σε mg

1 mmol = 18 mg

Δηλαδή το ψάρι μας έχει στο σώμα του 9-12,6 mg αμμωνία ανά κιλό.

Ο ρυθμός απέκκρισης της αμμωνίας από τα βράγχια του ψαριού δεν είναι σταθερός και μεταβάλετε ανάλογα με της συνθήκες διαβίωσης και διατροφής, ανεξαρτήτως από το πόσο αμμωνία έχει στο εσωτερικό του σώματος του. Ένας νορμάλ μέσος όρος ανά κιλό είναι 0,3 mmol ανά ώρα δηλαδή 5,4 mg/h.

Αυτός ο μέσος όρος προέρχεται από ένα ψάρι τελικού μεγέθους, με νορμάλ διατροφή, και χωρίς συνεχές στρες. Ένα ελάχιστο στρες που δημιουργείτε από τα άλλα ψάρια θεωρείτε φυσιολογικό και συμπεριλαμβάνετε μέσα στον μέσο όρο.

Από τα περιττώματα του αποβάλει περίπου 1,8 mg/h το πολύ κάποιοι άλλοι ερευνητές δίνουν πολύ μικρότερη τιμή. Εγώ όμως παίρνω την μεγαλύτερη τιμή.

Σύνολο λοιπόν έχουμε 7,2 mg/h

Όποτε ένα κιλό ψαριού απεκκρίνονται7,2 mg αμμωνία την ώρα.

Στο ενυδρείο μας όμως δεν έχουμε ψάρια που ζυγίζουν κιλά αλλά γραμμάρια.

Έτσι έχουμε: 1 γραμμάριο ψαριού απεκκρίνει από τα βράγχια του 0,0072 mg/h αμμωνία.

Κάθισα και ζήγησα σε ζυγαριά ακριβείας τα σκαλαρια μου στο μέγεθος που τα αγοράζει ο περισσότερος κόσμος, περίπου 4,5 cm διάμετρο σώματος χωρίς τα πτερύγια. Σε αυτό το μέγεθος τα σκαλαρια ζυγίζουν το πολύ 8 gr

Με βάση τα παραπάνω λοιπόν έχουμε.

Το ένα ψάρι βγάζει από τα βράγχια του 8 Χ 0,0072= 0,0576 mg/h αμμωνία.

Ας το στρογγυλέψουμε για πρακτικούς λόγους αλλά και για λόγους ασφαλείας το ποσό σε 0,06 mg/h

Όποτε το ένα σκαλάρι βγάζει 0,06 mg αμμωνία/h

Αν πάρουμε 4 κομμάτια και τα τοποθετήσουμε σε ένα ενυδρείο με 100 λίτρα νερό με σκοπό να τα μεταφέρουμε αργότερα αλλού (λόγο μεγέθους) τότε θα έχουμε 0,06 mg αμμωνία/h Χ 4 σκαλάρια = 0,24 mg αμμωνία/h

Σε 24 ώρες θα έχουμε 5,76 αμμωνία/h στο λίτρο. Αν υποθέσουμε ότι το ενυδρείο μας έχει ένα κλασικό ph 7 τότε θα έχουμε λόγο φυσικής Πραγματική τοξική αμμωνία 0.035 mg στο λίτρο

Το ενυδρείο μας όμως έχει 100 λίτρα όποτε στην πραγματικότητα θα έχουμε 0.00035 mg αμμωνία στο 24ωρο αν δεν κάνουμε καθόλου αλλαγή νερού στο ενυδρείο μας τότε θα έχουμε σε 10 μέρες 0,0035 mg

Ακόμη πολύ πιο κάτω από το κατώτατο όριο που αρχίζει να είναι επικίνδυνο για τα ψάρια.

Τώρα αν αγοράσουμε 10 νέον και τα βάλουμε σε 100 λίτρα όλα μαζί αυτά ζυγίζουν 2 γραμμάρια. Οπότε μπορείτε να φανταστείτε πότε θα ανέβει η αμμωνία;....

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...