Jump to content

Ξεκίνημα reef θαλασσινού ενυδρείου 170 l.


Giorgos.P

Recommended Posts

 Μετά από πολλή σκέψη, και με αφορμή την αγορά ενός νέου ενυδρείου 170 l αποφάσισα να δοκιμάσω το στήσιμο ενός reef θαλασσινού Ενυδρείου.  Όντας τελείως αρχάριος Με το θαλασσινό νερό , πήρα το θάρρος να γράψω στο forum Ώστε να μάθω το βασικό εξοπλισμό χρειάζομαι για αυτό το Εγχείρημα. 

 Μέχρι στιγμής έχω τα εξής πράγματα:

•dolphin c-700  Εξωτερικό φίλτρο. 

• Φωτιστικό με T8 Λάμπες. (Μία από αυτές είναι ice white για θαλασσινό ενυδρείο)  Και τρεις υποδοχές.

• Θερμοστάτης 200 w

• Test για αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά. 

• Και φυσικά το ενυδρείο που όπως είπα και πιο πάνω είναι 170 l.

( Φυσικά Δεν αναφέρω τα χαλίκια και τα διακοσμητικά που βρίσκονται αυτή στιγμή που είναι γλυκού νερού)

 

 Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο που αφιερώνετε

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum.

 

Πριν ξεκινήσεις το θαλασσινό, σκέψου τι είδους θαλασσινό θέλεις; Με ψάρια μόνο ( fish only λέγεται ) ή θέλεις ένα με κοράλλια; ( λέγεται reef ).

Για το πρώτο οι απαιτήσεις σε εξοπλισμό είναι λίγο λιγότερες αποτι για ενα reef.

 

Είτε όμως διαλέξεις το ένα είτε το άλλο θα χρειαστείς:

Αντίστροφη όσμωση για να αφαιρείς μεταλλικά και διάφορα άλλα επιβλαβή στοιχεία απο το νερό της βρύσης και να το "ουδετεροποιείς".

Συσκευή αυτόματης αναπλήρωσης νερού ( για να διατηρείς την αλατότητα σταθερή )

Θερμοστάτη ( έχεις απότι διάβασα)

Skimmer

Ενα εσωτερικό φιλτράκι για λίγο άνθρακα και αντιφώσφορο

Αλάτι για θαλασσινά ενυδρεία

Κοραλλιογενή βράχο ( "ζωντανό" ή "νεκρό")

Αραγωνίτη 

 

Το φωτιστικό με τις Τ8 που έχεις δεν κάνει, ίσως για fish only μόνο να είναι αρκετό. Αν θέλεις όμως για reef χρειάζεσαι τουλάχιστον λάμπες Τ5.

 

Θα σου πρότεινα όμως πρώτα απο όλα να διαβάσεις τα άρθρα και τα θέματα που υπάρχουν εδω μέσα για το θαλασσινό ενυδρείο κι ότι απορίες έχεις, εδω είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε ο Θοδωρής (teoxan) άρχιζε να διαβάζεις και μην βιαστείς να ξεκινήσεις. Σου λείπουν αρκετά πράγματα από εξοπλισμό που είναι απαραίτητα.

Γνώμη μου αφού ξεκινάς τώρα προγραμματισέτο με sump. Θα το βρεις μπροστά σου και δεν θα μετανιώσεις καθόλου για την επιλογή αυτή. Το φίλτρο κράτα το για βοηθητικές δουλειές. Καλό διάβασμα και εδώ είμαστε. 

Link to comment
Share on other sites

 Καταρχάς σας ευχαριστώ και τους δύο για το χρόνο σας.

  Εδώ και κανά μήνα έχω  Ψάξει αρκετά το θέμα αλλά κυρίως στο YouTube.  Πάνω κάτω γνωρίζω κάποια πράγματα αλλά ήθελα μια πιο ουσιαστική γνώμη από κάποιον που Ασχολείται με τα θαλασσινά. Απ' όσο κατάλαβα μου προτείνετε να μην  Βιάζομαι και το πάω σιγά-σιγά. Τώρα αυτό με το σαμπ που λέτε το σκέφτηκα αλλά μάλλον το αποκλείω γιατί πιστεύω πως ο χώρος που έχω στο έπιπλο κάτω από το ενυδρείο  Δεν είναι επαρκής. Επίσης όταν ρώτησα σε ένα πετ σοπ για τις λάμπες Τ8 μου είπαν πως μπορώ να κάνω δουλειά και με αυτές αρκεί να βάλω μαλακά κοράλια , Πραγμα  Το οποίο δεν με ενοχλεί προς το παρόν γιατί δε σκοπεύω να βάλω δύσκολα κοράλια (Προς το παρόν τουλάχιστον). 

 

 Πιστεύετε πως με το εξωτερικό φίλτρο που έχω δεν μπορώ να κάνω δουλειά (δε κατάλαβα γιατί χρειάζεται εσωτερικό φίλτρο με άνθρακα και αντιφώσφορο και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτο που έχω)

Link to comment
Share on other sites

Όταν σου έγραψα παραπάνω κρατάς το φίλτρο για βοηθητικές δουλειές αυτό ενοούσα για άνθρακα και αντιφώσφορο. Το βιολογικό φιλτράρισμα θα το κάνει ο βράχος σου. Με τις λάμπες Τ8 οριακά θα κρατήσεις ακόμη και μαλακά κοράλλια.

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Α οκ δικο μου λαθος με το φιλτρο , δεν το καταλαβα. Μια ακομα ερωτηση μονο. επειδη προσπαθω να κρατησω ενα χαμηλο κοστος γενικως , θα μπορουσες να μου προτηνεις ενα skimmer για να κανω την δουλεια μου και αποτελεσματικα αλλα και με χαμηλο κοστος?

Link to comment
Share on other sites

To skimmer είναι η καρδιά του ενυδρείου. Εκεί πρέπει να επενδύσεις όσα περισσότερα μπορείς. Στις αγγελίες του forum υπάρχουν ευκαιρίες μεταχειρισμένα σε πολύ καλές τιμές.

Εγώ θα σου πρότεινα Deltec MCE 600 η ακόμη και το 300 θα σε καλύψει άνετα χωρίς να απορρίπτω βέβαια άλλα επώνυμα σκιμμερ.

Το χαμηλό κόστος είναι σχετικό και γενικά δύσκολο στο θαλασσινό.

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω. Μια ερωτηση να σου κανω πανω στα Τ8. Πριν βγουν τα Τ5 σε ενα παλιο θαλασσινο ενυδρειο Τ8 δεν χρησιμοποιουσαν??

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Giorgos.P έγραψε:

Οκ ευχαριστω. Μια ερωτηση να σου κανω πανω στα Τ8. Πριν βγουν τα Τ5 σε ενα παλιο θαλασσινο ενυδρειο Τ8 δεν χρησιμοποιουσαν??

Κυρίως μέταλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Λευτέρης εννοεί τα φωτιστικά που έχουν λάμπες μετάλλου ( ΜΗ, Metal Halide ). Βασικά θεωρούνται οι κορυφαίες για φωτισμό αλλά πλέον υπάρχουν οι Τ5 που είναι δοκιμασμένη τεχνολογία καθώς και τα φωτιστικά με LED που έχουν εμφανιστεί τα τελευταία χρόνια. Με τις μετάλλου έπρεπε να είσαι και μέτοχος στη ΔΕΗ..

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το Λευτέρη για το skimmer. Εκεί πρέπει να δώσεις όσα περισσότερα μπορείς. Πολύ καλή επιλογή τα deltec. Μπαίνουν κρεμαστά και βολεύουν εφόσον δεν έχεις sump.

Ψάξε στις αγγελίες, μπορείς να βρείς σχεδόν όλο τον εξοπλισμό που θέλεις. Απο κόστος πάντως να είσαι γενικά προετοιμασμένος για το θαλασσινό. 

Link to comment
Share on other sites

Αα οκ.καταλαβα... αρα αμα θελω σωστη δουλεια Τ5.βεβαια μπορω να εχω Τ8 προς το παρον και αγοτερα να παω σε Τ5. βεβαια με μαλακά κοραλια μονο και κανα μανιταρι ή οχι?

 

Κοιταζα καποια skimmer και θα ηθελα να μου πειτε γιατι για παραδειγμα το deltec mce300 ειναι σωστοτερο. συγκεκριμενα:

http://m.petsupermarket.gr/5979/product/fluval-sea-protein-skimmer-ps1.html

Και

http://m.petsupermarket.gr/2929/product/boyu-skimmer-εξωτερικό-με-κυκλοφορητή--1400-lh.html

Έγινε επεξεργασία - Giorgos.P
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Giorgos.P έγραψε:

Αα οκ.καταλαβα... αρα αμα θελω σωστη δουλεια Τ5.βεβαια μπορω να εχω Τ8 προς το παρον και αγοτερα να παω σε Τ5. βεβαια με μαλακά κοραλια μονο και κανα μανιταρι ή οχι?

 

Κοιταζα καποια skimmer και θα ηθελα να μου πειτε γιατι για παραδειγμα το deltec mce300 ειναι σωστοτερο. συγκεκριμενα:

http://m.petsupermarket.gr/5979/product/fluval-sea-protein-skimmer-ps1.html

Και

http://m.petsupermarket.gr/2929/product/boyu-skimmer-εξωτερικό-με-κυκλοφορητή--1400-lh.html

Γιατί φίλε μου ότι πληρώνεις παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... το να πετας φρασεις ετσι δεν βοηθαει κανεναν... αντι να πεις κατι μονο για να το πεις εξηγησε το κιολας για να καταλαβουμε και εμεις απο εσενα τον "γνωστη" που στιριζεις την γνωμη σου. αλλιως απο το να λες κατι ετσι αοριστα καλυτερα απλα μην απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε Γιωργο.Θα χρειαστεις και ενα ρεφρακτομετρο για την μετρηση της αλατοτητας.Προσπαθωντας να κανουμε οικονομια δινουμε περισσιτερα χρηματα τελικα στο τελος και μαλιστα πολυ περισσοτερα.Για αυτο ελενξε πολυ σωστα το θεμα σκιμερ?Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο?αραγωνιτη θα βαλεια?Εαν δεν βαλεις σαμπ ολα τα μηχανηματα π.χ σκιμερ θερμοστατης κλπ θα ειναι στο main.Μιλω για το αισθητικο του πραγματος και μονο.Επισεις θα χρειαστεις κυκλοφορητες,βακτηρια και ψυξη για το καλοκαιρι που θα ερθει,ας αργει αλλα θα πρεπει να ετοιμαζεσε.Μην σκας.Χρειαζετε υπομονη και τυχη μαζι με διαβασμα και 2 ,3μηχανηματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλέ ούτε γνώστης είμαι ούτε έξυπνος το παίζω. Θα πρέπει όμως και εσύ να καταλαβαίνεις πράγματα απλά. Είναι σαν να με ρωτάς τι διαφορά έχει το Mercedes απ το Hundai. Και δεν σου πέταξα φράση. Σου είπα τον νόμο της αγοράς και αυτός είναι ότι πληρώνεις παίρνεις απλά είναι τα πράγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Το βασικό είναι το skimmer να καλύπτει τουλάχιστον το διπλάσιο των λίτρων σου. Εγω έχω ενα ενυδρείο στα ιδια λίτρα με σενα κι εχω το deltec mce300.  Και τωρα ψάχνομαι να βρω κατι μεγαλύτερο. Το skimmer είναι η καρδιά του ενυδρείου σου.

 

Γνώμη μου, θα έλεγα να μην ξοδέψεις τα χρήματα σου για να πάρεις κάτι αμφιλεγόμενο όσο φτηνό κι αν είναι γιατί στο τέλος το πληρώνεις διπλά. Την έχω πατήσει έτσι μερικές φορές, γι αυτο στο λέω εκ πείρας.

Στις αγγελίες θα βρείς πολλές ευκαιρίες είτε σε deltec είτε σε Tunze που είναι κι αυτά εξίσου αξιόπιστα. 

 

Τωρα για τις λάμπες, οι Τ8 για fish only ή κανενα μανιταράκι θα σε καλύψουν οριακά. Για περισσότερα, ακόμα και για άλλα μ**κα κοράλλια θέλεις Τ5 ή LED ( πλεονέκτημα τους και η οικονομία στο ρεύμα).

Επίσης, όπως σωστά είπε ο Νίκος θα χρειαστείς ένα ρεφρακτόμετρο για την αλατότητα και κυκλοφορητές. 

 

Οτι άλλη απορία έχεις, εδώ είμαστε.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Giorgos.P έγραψε:

Οκ ευχαριστω. Μια ερωτηση να σου κανω πανω στα Τ8. Πριν βγουν τα Τ5 σε ενα παλιο θαλασσινο ενυδρειο Τ8 δεν χρησιμοποιουσαν??

Φίλε μου εγώ το 2007 που έκανα το πρώτο θαλασσινό μου ενυδρείο είχα 4 τ8 σε ενυδρείο 200 λίτρα. Με αρκετά μ****α και lps και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Σίγουρα η τ5 είναι πολύ καλύτερες αλλά για αρχή θα κάνεις δουλειά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχή φίλε !

Σιγα και σταθερά βήματα !

Οπως σου είπαν τα παιδιά πρόσεξε με τον εξοπλισμό σου !

Σιγουρα καταλαβαίνεις το οικονομικό θέμα , δηλαδή ίσως αν πάρεις κάτι καλύτερο μπορεί να γλιτώσεις στο μέλλον τα επιπλέον λεφτά !

διαβασε , διάβασε και ξαναδιάβασε !

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καλώς ήρθες στον μαγικό κόσμο του θαλασσινού ενυδρείου και καλή αρχή!!!! Το πρωταρχικό που θέλεις για να ξεκινήσεις πριν αγοράσεις και στήσεις οτιδήποτε είναι να διαβάσεις αρκετά, να πληροφορηθείς , να ρωτήσεις και να μάθεις....το forum έχει πάμπολλα θέματα που καλύπτουν τα πάντα, στο ιντερνετ γενικά μπορείς να ψάξεις και να βρεις απίστευτα θέματα και τα παιδιά εδώ είναι πάντα πρόθυμα και διαθέσιμα να βοηθήσουν σε οτιδήποτε. Ετσι λοιπόν έχε υπομονή, ψάξε, ρώτα ότι θες και με μετρημένες και μεθοδικές κινήσεις θα φτιάξεις ένα ωραίο και πάνω από όλα σωστό ενυδρείο για τα ζωντανά που θα φιλοξενείς.

Συμβουλή μου μιας και όλοι έχουμε περάσει από αυτό το αρχικό στάδιο.....οργάνωσε τον εξοπλισμό σου από τώρα σαν να θες να φτιάξεις ένα ενυδρείο υψηλών απαιτήσεων για το μέλλον και όχι σαν ένα ενυδρείο που απλά θα αρχίσει να τρέχει και μετά θα πρέπει να κάνεις διάφορες αλλαγές. Θα σε σώσει από περιττά έξοδα (που πίστεψε με μπορούν να είναι πολλά!) και το σημαντικότερο θα έχεις κάνει σωστή αρχή που σημαίνει και περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας για την συνέχεια. Αλλωστε όπως είπες εσύ ο ίδιος θα βάλεις προς το παρόν μόνο μαλακά κοράλια......όπως το είπες φίλε μου, προς το παρόν, γιατί σίγουρα δεν θα μείνεις μόνο εκεί!

Συνοψίζοντας λοιπόν ότι σου είπαν τα παιδιά στα παραπάνω ποστ,  θα χρειαστείς......

- Ζωντανό βράχο

- Αραγωνίτη.....υπάρχει και η επιλογή να το πας bare bottom, δηλ. χωρίς υπόστρωμα

- Sump....θα το μετανιώσεις αν δεν το κάνεις τώρα. Προσφέρει πλεονεκτήματα για την βιολογία του ενυδρείου, την τοποθέτηση του εξοπλισμού και τη ρουτίνα             συντήρησης. Ασφαλώς και μπορείς να τρέξεις το ενυδρείο με κάνιστρο αλλά δεν θα είναι και ότι καλύτερο.

- Εφόσον βάλεις σαμπ, θα χρειαστείς αντλία επιστροφής και σωλήνες pvc για το κατέβασμα και ανέβασμα του νερού

- Skimmer...να έχει ικανότητα σκιμαρίσματος 2 με 3 φορές τα λίτρα σου και κάτι επώνυμο και δοκιμασμένο

- Φωτισμός....έχεις τρεις επιλογές, φωτιστικά μετάλλου, Τ5 και led. To κάθε ένα με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του. Διάβασε, δες τα ενυδρεία που τρέχουν και με τι φωτισμό, σκέψου τι κοράλια θα ήθελες να βάλεις και διαλεξε! Προσωπικά είμαι 'οπαδός' των πρώτων δύο.....Θα μπορούσες να ξεκινήσεις με τις Τ8 αλλά μόνο για κάτι χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις.

- Ενα μικρό φίλτρο ή ακόμα καλύτερα ένα ριάκτορα για να τρέχεις αντιφώσφορο και άνθρακα

- Αντιφώσφορο και άνθρακα φυσικά....

- Αλάτι

- Ρεφρακτόμετρο

- Αυτόματη αναπλήρωση

- Σύστημα αντίστροφης όσμωσης

- Θερμοστάτη

- Κυκλοφορητές......με x15 φορές τα λίτρα σου για κυκλοφορία, για αρχή είσαι οκ

- Τεστάκια για αμμωνία, νιτρικά για αρχή..

Αυτά για αρχή, εάν ξέχασα κάτι ας συμπληρώσει κάποιος.....πες μας και τις διαστάσεις του ενυδρείου/επίπλου, βάλε και καμιά φωτό να δούμε!!!!!

Σου εύχομαι καλή αρχή και ακόμα καλύτερη συνέχεια!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες κι από μένα φίλε μου!

τα παιδία παραπάνω με έχουν καλύψει απόλυτα ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...