Jump to content

Χλωρίνη ή βράσιμο σε νέες πέτρες ενυδρείου?


basilists

Recommended Posts

Μάζεψα χθες πέτρες αυτές τις κλασικές που βάζουν (ανοικτό μπλε χρώμα με στίγματα λευκά) σε διάφορα χώματα για να δένει καλύτερα όταν το ρίχνουν στο δρόμο. Θέλουν και αυτές χλωρίνη? Γιατί εγώ σκεφτόμουν μόνο να τις έβραζα. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με πέτρες γιατί σε λίγο καιρό θα βάλω κιχλίδες (μάλλον Αμερικής, convicts και firemouths) σε μεταχειρισμένο ενυδρείο που ψάχνω για αγορά. Να θεωρήσω βέβαιο το γεγονός ότι θα αυξηθεί το ph κατακόρυφα με τις πέτρες μέσα? Οι κιχλίδες Αφρικής θέλουν υψηλό ph αλλά νομίζω δε συμβαίνει το ίδιο και με τις Αμερικής. Ισχίει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν ειμαι σιγουρος για το αν θελουν χλωρινη(εγω προσωπικα τις εβαλλα και τα ψαρα ειναι μια χαρα.Παντως σκετικα με το ph να ξες οτι μια πετρα αυξανει το ph οταν ειναι ασβεστολιθηκη.Και αυτο μετα απο περιπου 1 βδομαδα.Οχι μεσα σε 1 ωρα ή 1 ημερα.Για να καταλαβεις αν ειναι ασβεστολιθηκες πανε στα super market και αγορασε κεζαπ.Κοψε ενα κομματακι απο την πετρα και ριξε πανω λιγο κεζαπ.Εαν αφρισει ειναι ασβεστολιθηκες αν οχι δεν ειναι.

Έγινε επεξεργασία - riperakias
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χλωρίνη και σαπούνια ούτε για αστείο! Ποτέ δεν καθαρίζουμε κάτι που σκοπεύουμε να βάλουμε στα ενυδρεία μας με χημικά. Ο κίνδυνος να μείνει έστω κ μια μικρή ποσότητα πάνω στην πέτρα και να μεταφερθεί μέσα στο νερό είναι πολύ μεγάλος! Ένα καλό πλύσιμο και τρίψιμο αρκεί, και για όσους δεν τους φτάνει αυτό άντε και ένα βράσιμο σε απλό νερό..

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες των περιπτώσεων ένα καλό ξέβγαλμα στις πέτρες αρκεί. Η απολύμανση πάντως με καθαρή χλωρίνη, αν γίνει σωστά δεν έχει κανέναν κίνδυνο για τα ψάρια μας.

:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χλωρίνη και σαπούνια ούτε για αστείο! Ποτέ δεν καθαρίζουμε κάτι που σκοπεύουμε να βάλουμε στα ενυδρεία μας με χημικά. Ο κίνδυνος να μείνει έστω κ μια μικρή ποσότητα πάνω στην πέτρα και να μεταφερθεί μέσα στο νερό είναι πολύ μεγάλος! Ένα καλό πλύσιμο και τρίψιμο αρκεί, και για όσους δεν τους φτάνει αυτό άντε και ένα βράσιμο σε απλό νερό..

Δεν μιλησε κανεις για σαπουνι αλλα για χλωρινη.Πλυσιμο με χλωρινη με καλο ξεβγαλμα μετα η εστω και με μικρη παραμονη σε νερο με αντιχλωριο(οι πετρες),μπορει να γινει αφοβα και ανεπιφυλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα δοκιμάσω πρώτα το τεστ για το αν είναι ασβεστολιθικές (απλά για να ξέρω, γιατί θα μπουν όπως και νάχει μια που το νερό μου είναι ήδη λίγο σκληρό) και μετά ή θα κάνω ένα καλό ξέπλυμα ή διάλυμμα χλωρίνης με νερό πάντα για να αραιώσει και μετά αντιχλώριο...Thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα τη δοκιμη εγω θα προτεινα, για να εισαι σιγουρος να τις δοκιμασεις με ενα οξυ - κατα προτιμηση αραιο διαλυμμα υδροχλωρικου οξεως. Μια σταγονα ειναι αρκετη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...