Jump to content

νεο reef_ help!


thodoris19

Recommended Posts

Kαλησπερα!


Ειμαι τελείως καινουργιος στον χωρο των reef. Ειμαι πολλα χρονια αρρωστος με αυτα τα ενυδρεία και την μαγεία τους.Τοσο καιρό δισταζα να ξεκινησω γιατι δυστυχως επικρατει στο διαδικτυο ενα κλιμα ''τρομοκρατιας '' για αυτη τη κατηγορια των ενυδρειων (παααρα πολυ δυσκολα, πανακριβα , αμα δεν είσαι εξπερ στα ενυδρεια μην κανεισ ουτε για πλακα reef κτλ κτλ κτλ). 
Δεν αντεχω αλλο ομως και αποφάσισα να ξεκινησω ενα ! Εκατσα, εψαξα, διάβασα ΠΟΛΥ , μαζεψα και πεντε φραγκα και ξεκιναω λοιπον!

σκέφτομαι ενα ενυδρείο 1,60*30*30 χωρίς σαμπ. εχω τις εξης απορρίες;
1. ποια ειναι οι γνωμη σας για τις διαστάσεις? λίγο με φοβιζει το μήκος μπας και σπασει εκει καπου στη μεση λογο πίεσης. παιζει αυτο η τζαμπα αγχωνομαι?
2. θα χω προβλημα χωρίς σαμπ? ναι καλο θα ηταν να εχω , αλλα γενικα θεωρώ οτι είναι λίγο υπερεκτιμημενα
3.το βασικο μου προβλημα ειναι ο φωτισμος. τι μπορω να κανω που να παρεχει επαρκες φως και να μην χρειαζεται να πουλησω τη μανα μου ? icon_razz.gif icon_razz.gif (επισης πως θα πετυχω αυτο το υπεροχο μπλε φως που κανει τα κοραλια και φωσφοριζουν icon_razz.gif ? )
4. επειδη θα μπει στο γραφέιο μου πάνω σχεδόν, λετε να εχω κανα προβλημα με τα ηλεκτρονικά? (λαπτοπ κτλ)
5. εξωτερικο φίλτρο, ενα DIY σκιμμερ, θερμοστατης, θερμόμετρο. αυτα απο hardware σκεφτομαι. ξεχναω κατι?

 ευχαριστω !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες,ενα θα σου πω εαν μπορεις πηγαινε σε 100χ050χ060.Δεν ειναι τοσο ακριβω οσο παρουσιαζετε.επανω στο γραφειο δεν ξερω εαν μπορεσεις να βοέψεις ολα τα παρελκομενα ,πχ αναπληρωση,δοσομετρικη κλπ.μην ανχωνεσε.και χωρις σαμπ γινετε ενα υπεροχο ενυδρειο αλλα σιγουρα το σαμπ σου λυνει τα χερια.Με το καλο .

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα!

Ειμαι τελείως καινουργιος στον χωρο των reef. Ειμαι πολλα χρονια αρρωστος με αυτα τα ενυδρεία και την μαγεία τους.Τοσο καιρό δισταζα να ξεκινησω γιατι δυστυχως επικρατει στο διαδικτυο ενα κλιμα ''τρομοκρατιας '' για αυτη τη κατηγορια των ενυδρειων (παααρα πολυ δυσκολα, πανακριβα , αμα δεν είσαι εξπερ στα ενυδρεια μην κανεισ ουτε για πλακα reef κτλ κτλ κτλ). 

Δεν αντεχω αλλο ομως και αποφάσισα να ξεκινησω ενα ! Εκατσα, εψαξα, διάβασα ΠΟΛΥ , μαζεψα και πεντε φραγκα και ξεκιναω λοιπον!

σκέφτομαι ενα ενυδρείο 1,60*30*30 χωρίς σαμπ. εχω τις εξης απορρίες;

1. ποια ειναι οι γνωμη σας για τις διαστάσεις? λίγο με φοβιζει το μήκος μπας και σπασει εκει καπου στη μεση λογο πίεσης. παιζει αυτο η τζαμπα αγχωνομαι?

2. θα χω προβλημα χωρίς σαμπ? ναι καλο θα ηταν να εχω , αλλα γενικα θεωρώ οτι είναι λίγο υπερεκτιμημενα

3.το βασικο μου προβλημα ειναι ο φωτισμος. τι μπορω να κανω που να παρεχει επαρκες φως και να μην χρειαζεται να πουλησω τη μανα μου ? icon_razz.gif icon_razz.gif (επισης πως θα πετυχω αυτο το υπεροχο μπλε φως που κανει τα κοραλια και φωσφοριζουν icon_razz.gif ? )

4. επειδη θα μπει στο γραφέιο μου πάνω σχεδόν, λετε να εχω κανα προβλημα με τα ηλεκτρονικά? (λαπτοπ κτλ)

5. εξωτερικο φίλτρο, ενα DIY σκιμμερ, θερμοστατης, θερμόμετρο. αυτα απο hardware σκεφτομαι. ξεχναω κατι?

 ευχαριστω !!!!!!!!!!

 

Θοδωρή καλός ήρθες στην θαλασσινή παρέα.Μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία από το έπιπλο για να δούμε τι αντοχές έχει ?

 

 

 
 
 
 
αυτα εχω στο νου μου :)

 

 

το skimmer επειδή και εγώ το είχα δει μπορω να σου πω ότι είναι πολύ μικρό.Για 60Λ ίσως να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το ξεκινάς απο την αρχή και δεν έχεις έτοιμη γυάλα. Δοκίμασε να πάρεις ενα ενυδρείο με λίγο μεγαλύτερο πλάτος. Τουλάχιστον 40 με 50 cm

Link to comment
Share on other sites

Θεοδωρή καλώς ήρθες στη παρέα μας!

 

οι διαστάσεις αυτές δεν θα σε βοηθήσουν να χαρείς ένα reef ενυδρείο. το μυστικό είναι το πλάτος που καλό θα είναι να είναι min. 50cm. επίσης σε ένα ενυδρείο 160cm θα πρέπει να σκεφτείς το κόστος των φωτιστικών που θα χρειαστείς για να καλύψει αυτό το μήκος.

 

το skimmer στο θαλασσινό είναι κάτι στο οποίο πρέπει να επενδύσεις λεφτα. θα σου πρότεινα να δεις και στις αγγελιες μιας και τελυεταία έχω δει να μπαίνουν αξιοπρεπέστατα μηχανήματα και σε καλή τιμή. Γενικά τις αγγελίες να τις κοιτάς γιατι μπορείς να βρείς καλές ευκαιρίες.

 

Κατα τη γνώμη μου πάντως ούτε με τους κυκλοφορητές αυτούς θα κάνεις πολλά πράγματα. Γενικότερα οπως ισχύει πάντα, οτι πληρώσεις παίρνεις και "λαθος" επιλογές σε οδηγούν σε νέες αγορές και μεγαλύτερο κόστο. Η υπομονή είναι αρετή στο χόμπυ οποτε καλύτερα να περιμένεις λίγο μέχρι να μαζέψεις το κατάλληλο εξοπλισμό.

 

αυτά για τώρα. Να ξέρεις οτι όλα τα παιδιά εδώ θα έχουν τη διάθεση να σε βοηθήσουν και να απαντήσουν κάθε απορία.

καλή αρχη και πάλι!!! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα!

Ειμαι τελείως καινουργιος στον χωρο των reef. Ειμαι πολλα χρονια αρρωστος με αυτα τα ενυδρεία και την μαγεία τους.Τοσο καιρό δισταζα να ξεκινησω γιατι δυστυχως επικρατει στο διαδικτυο ενα κλιμα ''τρομοκρατιας '' για αυτη τη κατηγορια των ενυδρειων (παααρα πολυ δυσκολα, πανακριβα , αμα δεν είσαι εξπερ στα ενυδρεια μην κανεισ ουτε για πλακα reef κτλ κτλ κτλ).

Δεν αντεχω αλλο ομως και αποφάσισα να ξεκινησω ενα ! Εκατσα, εψαξα, διάβασα ΠΟΛΥ , μαζεψα και πεντε φραγκα και ξεκιναω λοιπον!

σκέφτομαι ενα ενυδρείο 1,60*30*30 χωρίς σαμπ. εχω τις εξης απορρίες;

1. ποια ειναι οι γνωμη σας για τις διαστάσεις? λίγο με φοβιζει το μήκος μπας και σπασει εκει καπου στη μεση λογο πίεσης. παιζει αυτο η τζαμπα αγχωνομαι?

2. θα χω προβλημα χωρίς σαμπ? ναι καλο θα ηταν να εχω , αλλα γενικα θεωρώ οτι είναι λίγο υπερεκτιμημενα

3.το βασικο μου προβλημα ειναι ο φωτισμος. τι μπορω να κανω που να παρεχει επαρκες φως και να μην χρειαζεται να πουλησω τη μανα μου ? icon_razz.gif icon_razz.gif (επισης πως θα πετυχω αυτο το υπεροχο μπλε φως που κανει τα κοραλια και φωσφοριζουν icon_razz.gif ? )

4. επειδη θα μπει στο γραφέιο μου πάνω σχεδόν, λετε να εχω κανα προβλημα με τα ηλεκτρονικά? (λαπτοπ κτλ)

5. εξωτερικο φίλτρο, ενα DIY σκιμμερ, θερμοστατης, θερμόμετρο. αυτα απο hardware σκεφτομαι. ξεχναω κατι?

ευχαριστω !!!!!!!!!!

Καλως ήρθες στην παρέα 1)αν μπορούσες να ανέβεις στο ύψος και στο βάθος μονο καλο θα εκανε επισης μην φοβάσαι το μήκος με το σωστό πάχος γυαλιού και κοληση δεν εχεις να φοβηθείς τιποτα

2)ενα σαμπ σίγουρα θα βοηθήσει μονο καλο θα κανει και οχι δεν ειναι υπερεκτιμημένα ειναι σημαντικο εργαλείο αλλα υπαρχουν και ενυδρεια χωρις αυτο που ειναι μια χαρά ειναι θεμα ευκολίας και χώρου

3) φωτισμός επιλογές πολλες για ολα τα πορτοφολια εχει να κανει με τι κοραλια θες να εχεις και τι απαιτήσεις εχεις εσυ απο το ενυδρειο

4)για πανω στο γραφείο να το εχεις δεν νομιζω να ειναι καλη ιδέα και απο θεμα βάρους αλλα και απο θεμα υγρασίας του ξύλου

5) επισης ´οπως ειπε και ο νικος θες και αναπληρωση και χώρο για δοσομετρικη που θα θες με το καιρό

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. το ξανασκεφτηκα και μαλλον εχετε δικαιο. 30 ποντοι βαθος ειναι πολυ λίγο. 

Μηπως να ξεκινουσα μρωτα με ενα νανο-reef? ξερω οτι ειναι πιο δυσκολο βεβαια, αλλα σιγουρα θα βρω χωρο και επισης θα χρειαστω και πολυ λιγοτερα χρηματα για να το ξεκινησω.

γιατι αποτι καταλαβα, οσο μεγαλυτερο τοσο ακριβοτερος εξοπλισμος.

θα κανω αλλη μια ερευνα αγορας.... :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειχα κάποτε ενα boyu TL 550. Είναι μεγάλος δάσκαλος και τα έχει όλα μέσα.Στο petsupermarket που κοιτας το εχει.Δεν θυμάμαι τιμή είναι αστέρι για αρχή.Μπρείς επίσης να πας και στο μικρότερο της Boyu TL 450

 

εχει και ενας mate απο το aquazone.τσεκ μια http://www.aquazone.gr/forums/topic/98796-danonano-reef-boyu-tl450/

Έγινε επεξεργασία - lozd13
Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο ειναι ολα τα boyu! αυτο το συγκεκριμενο http://www.petsupermarket.gr/4147/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/boyu-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-%CE%BF%CE%B2%CE%AC%CE%BB-%CE%BF%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B7-61x37x61cm%E2%80%9A-86lt.html   ειναι μονο για γλυκο νερο? γιατι αν κανει και για reef, το παραγγελνω χωρις δευτερη σκεψη!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα και καλώς όρισες!

 

Αν θες ρίξε μια ματιά σε αυτό !

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/100839-%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85/

 

Αν δεν μπορείς να το ανοίξεις το θέμα ειναι στο φόρουμ στα " Γενικά περι θαλασσινού " με όνομα " Κόστος Θαλασσινού Ενυδρείου."

 

Μπορεί να σου φανει χρήσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλή αρχή...επειδή είμαι κάτοχος boyu κατά την δική μου γνώμη να ξέρεις ότι αξίζει πολύ το ενυδρείο...έχω το tl450 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αλλά αν ξεκίναγα τώρα με αυτά που έχω διαβάσει και τις γνώσεις-συμβουλές που μου έχουμ δώσει τα μέλη του φόρουμ θα πήγαινα κατευθείαν στο tl550(δλδ 130 λίτρα)...το καλό του boyu είναι ότι έχει πλάτη εσωτερική με αποτέλεσμα να μπορείς να κρύψεις κάποια πράγματα μέσα να μην φαίνονται ή και ακόμη να βάλεις βράχο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! διαβαζω reviews για το boyu και ολοι λενε οτι ειναι φανταστικο nano ενυδρείο! μιας και ειμαι τελειως αρχαριος, θα ξεκινησω αγοραζοντας ενα λοιπον(dream come true :P )

Μαλλον θα προτιμησω το 450 καθαρα για οικονομικο λογο δυστυχως. 

Μιας και εχεις ηδη ενα, εχεις να μου δωσεις καμια συμβουλη? τι να προσεξω, τι να κανω, τι να μην κανω, τι να αγορασω εξτρα κτλ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλή αρχή...επειδή είμαι κάτοχος boyu κατά την δική μου γνώμη να ξέρεις ότι αξίζει πολύ το ενυδρείο...έχω το tl450 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αλλά αν ξεκίναγα τώρα με αυτά που έχω διαβάσει και τις γνώσεις-συμβουλές που μου έχουμ δώσει τα μέλη του φόρουμ θα πήγαινα κατευθείαν στο tl550(δλδ 130 λίτρα)...το καλό του boyu είναι ότι έχει πλάτη εσωτερική με αποτέλεσμα να μπορείς να κρύψεις κάποια πράγματα μέσα να μην φαίνονται ή και ακόμη να βάλεις βράχο...

καλησπερα! διαβαζω reviews για το boyu και ολοι λενε οτι ειναι φανταστικο nano ενυδρείο! μιας και ειμαι τελειως αρχαριος, θα ξεκινησω αγοραζοντας ενα λοιπον(dream come true  :P )

Μαλλον θα προτιμησω το 450 καθαρα για οικονομικο λογο δυστυχως. 

Μιας και εχεις ηδη ενα, εχεις να μου δωσεις καμια συμβουλη? τι να προσεξω, τι να κανω, τι να μην κανω, τι να αγορασω εξτρα κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν απ την δική μου μικρή εμπειρία κατ αρχάς διάβασε πολύ πολύ για να ξέρεις τι θέλεις να φιλοξενήσεις στο ενυδρείο σου έτσι ώστε να έχεις τον κατάλληλο φωτισμό...μην φορτώσεις με πολύ βράχο το ενυδρείο σου μπροστά έτσι ώστε να έχουν χώρο τα ψαράκια σου...η πλάτη σου προσφέρει χώρο για να βάλεις πίσω και να έχεις βιολογία...σκίμμερ δεν είναι απαραίτητο σε αυτά τα λίτρα αλλά εγώ έχω και πίστεψε με κάνει δουλειά...αραγωνίτη μην κάνει μεγάλη στρώση γιατί μόνο προβλήματα μπορεί να προκαλέσει...κυκλοφορητή έχω ένα μικρό και μαζί με την αντλία του ενυδρείου είμαι καλά μπορώ να πω...το σφουγγάρι που έχει εγώ πριν λίγο καιρό το αντικατέστησα με υαλοβάμβακα μιας και οι περισσότεροι μου είπαν ότι ανεβάζει νιτρικά..αυτά μου ρχονται στο μυαλό έτσι γρήγορα...ελπίζω να βοήθησα κάπως...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στη φιλτρανση χρειαστηκε να προσθεσεις κατι έξτρα? οπως πχ ενεργο ανθρακα, υλικο για απομακρυνση φωσφορου κτλ?  η την δουλευεις οπως σ ηρθε στη κουτα?

 

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακα και αντιφώσφορο εννοείται σε καλτσάκια στην πλάτη πίσω...τώρα πλέον παίζω μόνο με αντιφώσφορο...

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα. ποσα κιλα αραγωνιτη και ζωντανο βραχο χρειαστηκες? (συγνωμη που σε ζαλιζω, αλλα τωρα που σε βρηκα ειπα να ρωτησω πεντε βασικα πραγματα)

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 6 σύνολο(3,5 ζωντανό και 2,5 νεκρό),αραγωνίτη δεν θυμάμαι...για μένα βράχο,κυκλοφορητή,θερμοστάτη κτλ ψάξε στις αγγελίες...επίσης απαραίτητο αντίστροφη όσμωση για νεράκι,τεστάκια αμμωνίας,νιτρικών,φωσφορικών και νιτρώδη για αρχή και ρεφρακτόμετρο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πάντως επειδή και εγώ είμαι καινούργιος στο θαλασσινό η Α/Ο είναι το Α/Ο.Επειδή όλοι κάναμε λάθη στην αρχή.Παρά μόνο αν έχεις μεγάλη υπομονή ή μεγάλη τσέπη και δεν σε νοιάζει. Αγόρασε το ενυδρείο  και μετά τον τεχνικό εξοπλισμό.Στο τέλος θα αγόραζα αραγωνίτη και βραχο εγω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πάντως επειδή και εγώ είμαι καινούργιος στο θαλασσινό η Α/Ο είναι το Α/Ο.Επειδή όλοι κάναμε λάθη στην αρχή.Παρά μόνο αν έχεις μεγάλη υπομονή ή μεγάλη τσέπη και δεν σε νοιάζει. Αγόρασε το ενυδρείο  και μετά τον τεχνικό εξοπλισμό.Στο τέλος θα αγόραζα αραγωνίτη και βραχο εγω

 

ήθελα να πω οτι η Α/Ο ειναι το Α και το Ω :D

Link to comment
Share on other sites

θοδωρη καλησπερα και απο εμενα καλη αρχη και υπομονη.Μην βιαστεις και ολα θα παρουν το δρομο τους. Το boyu ειναι ενα ενυδρειο που σου τα παρεχει ολα τα πραγματα και με λιγες προστικες θα γινει σουπερ 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλως σας βρηκα!

εστειλα ενα μνμα στο καταστημα (petsupermarket) το οποιο ειναι και το μοναδικο που εχει το boyu, αν θα μπορεσει να μου το στειλει με πλοιο η μεταφορικη γιατι δυτυχως εδω στα Χανια δεν βρισκω τιποτα........ Αν μου το στειλει τελικα και ολα πανε καλα κερναω τσικουδιες!!!!!!  :cheers:  :cheers:  :cheers:  :cheers:  :cheers:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...