Jump to content

Από led σε T5


pantel78

Recommended Posts

Καλησπερα,

Διαπιστωνω τον τελευταιο καιρο που ξαναεστησα το ενυδρειο μου 54 lt οτι ο φωτισμος των 6 w led δεν επαρκει. Αποφάσισα λοιπον την αναβαθμιση αλλα εχω καποιες αμφιβολιες. Στο καπακι ειναι στερεωμενο το led σε ειδικες βασεις πραγμα που δεν επιτρεπει να περασει Τ5 ευκολα.

post-60676-0-87218000-1450298796_thumb.jpg

Σκεφτομαι λοιπον να περασω τα ακροφυσια ultra seal της arcadia post-60676-0-82710200-1450299575_thumb.jpg που μπαινουν καρφωτα στο καπακι και να βαλω κι ενα απλο ηλεκτρονικο μπαλαστ που θα στερεωσω στο πισω μερος του καπακιου ωστε να φτιαξω κατι τετοιο post-60676-0-87274800-1450299649_thumb.jpg Θελω τις ιδεες σας γιατι λιγο αμφιβαλω για το εγχειρημα κι αν αξιζει τον κοπο. Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία - pantel78
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά αξίζει τον κόπο και πολύ σωστά το έχεις σκεφτεί.

Το μπαλαστ αν θες το βάζεις και στο ντουλάπι για να μην το έχεις στο καπάκι.

Επίσης μπορείς να πάρεις έναν ανακλαστήρα να στερεώσεις αυτόν πάνω στο καπάκι ή να τον βιδώσεις πάνω στην βάση

που έχει για το led και με απλά κλιπς να πιάσεις πάνω του την Τ5.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά αξίζει τον κόπο και πολύ σωστά το έχεις σκεφτεί.

Το μπαλαστ αν θες το βάζεις και στο ντουλάπι για να μην το έχεις στο καπάκι.

Επίσης μπορείς να πάρεις έναν ανακλαστήρα να στερεώσεις αυτόν πάνω στο καπάκι ή να τον βιδώσεις πάνω στην βάση

που έχει για το led και με απλά κλιπς να πιάσεις πάνω του την Τ5.

Στις φθοριου πρεπει η καλωδιωση να ειναι η μικροτερη δυνατη. Δηλαδη το μπαλαστ κοντα στη λαμπα

Κατα τα αλλα οπως σου εγραψε κ ο φιλος rastaman.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας εξηγήσεις γιατί ??

 Βαζοντας το μπαλαστ στο ντουλαπι που εχουμε τον υπολοιπο εξοπλισμο καταρχην εχουμε ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες  απο τα καλωδια ρευματος αλλων συσκευων. Ηλεκτρομαγνητικες  παρεμβολες = αυξηση θερμοκρασιας μπαλαστ= μειωση οριου ζωης. Επεισης πιθανοτητα τρεμουλιασματος λαμπτηρα.

Οι παρεμβολες αυτες μπορει να περασουν στο μπαλαστ κ απο τα καλωδια προς τη λαμπα,

Τελος μεγαλο μηκος καλωδιου σημαινει επιπλεον προσπαθεια απο το μπαλαστ να εκκινησει τον σπινθηρισμο του αεριου στη λαμπα με τα παραπανω επακολουθα. Τα μπαλαστ συνηθως αναγραφουν πανω το μεγιστο επιτρεπτο μηκος καλωδιου. 

Παντως αν καποιος με τιποτα δε μπορει να βαλει κοντα στη λαμπα το μπαλαστ πρεπει να στριψει μεταξυ τους τα καλωδια για μειωση πιθανων παρεμβολων

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση δηλαδη και τα καλωδια απο τα ντουί της arcadia να θελουν κοψιμο συμφωνα με αυτο που περιγραφεις ??!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ενυδρείο δεν είναι πάνω σε ντουλάπι, αλλά δίπλα στον τζάκι (δεν ανάβει ποτέ) και προσβάσιμο στα πιτσιρίκια μου που κολλάν τις μούρες και το πασπατεύουν. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το μπάλαστ θα είναι ψιλοεκτεθειμένο και πρέπει να βρω έναν τρόπο να το καλύψω. Σκέφτηκα να το εγκλωβίσω σε DIY κουτάκι πλεξιγκλας που θα κολλήσω πίσω στο καπάκι ώστε να μην φαίνεται, αλλά φοβάμαι τις θερμοκρασίες. Εκτός αυτού το καπάκι το αφαιρώ πολύ συχνά και θέλω το όλο σύστημα καπάκι-μπάλαστα να φεύγει μαζί. Τώρα σχετικά με το μήκος των καλωδίων θα τα κόψω ακριβώς και θα τα στερεώσω με δεματικά ώστε να μην κρέμονται κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα μια Τ5 24W θα βαλεις ετσι? Παρε καλυτερα αυτο το μπαλαστ  http://www.osram.com/osram_com/products/electronics/electronic-control-gears-for-traditional-lighting/ecg-for-fluorescent-and-compact-fluorescent-lamps/ecg-for-fl-and-cfl%2c-not-dimmable/quicktronic-economic/index.jsp?productId=ZMP_56446 που ειναι μικροτερο  απο τα κλασσικα που παιζουν κ μπορει να κολληθει στο πισω μερος του καπακιου χωρις να πολυφαινεται. 

Και 

Link to comment
Share on other sites

Λογικα μια Τ5 24W θα βαλεις ετσι? Παρε καλυτερα αυτο το μπαλαστ  http://www.osram.com/osram_com/products/electronics/electronic-control-gears-for-traditional-lighting/ecg-for-fluorescent-and-compact-fluorescent-lamps/ecg-for-fl-and-cfl%2c-not-dimmable/quicktronic-economic/index.jsp?productId=ZMP_56446 που ειναι μικροτερο  απο τα κλασσικα που παιζουν κ μπορει να κολληθει στο πισω μερος του καπακιου χωρις να πολυφαινεται. 

Και 

Νομίζω Τ5 24W είναι υπεραρκετή. Το πρόβλημα είναι πως μπορώ να μονώσω το μπαλαστ κατά κάποιο τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να το μονωσεις. Το συγκεκριμενο που σου εδειξα ειναι πλαστικο κ πολυ μικρο (περιπου 15x2 cm). Εγω στο μικρο ενυδρειο που εχω, το εχω κολλησει στην πισω πλευρα του καπακιου κ δεν φαινεται καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το βρω πουθενά το συγκεκριμένο. Μπορείς να μου πεις από που το πήρες και πόσο κόστιζε;

Link to comment
Share on other sites

 Το ειχα απο τη δουλεια μου εδω κ πολυ καιρο. Κοιταξα λιγο στον Καυκα κ εχει αυτο

http://www.kafkas.gr/proionta/exartimata-lampas/metaschimatistes-fthorismou/fthorismou-ilektronikoi/osram-2-hl-niko-mpal-qt-eco-1x18w-24-220-240-s_58835/ Αυτο ειναι ιδιο με αυτο που σου ειπα αλλα μαλλον αλλαξε ο σχεδιασμος κ ειναι πιο κοντο κ πιο φαρδυ

Και αυτο:

http://www.kafkas.gr/proionta/exartimata-lampas/metaschimatistes-fthorismou/fthorismou-ilektronikoi/osram-2-hl-niko-mpal-qt-eco-1x4-16w-220-240l_58870/ Που ομως σου κανει αν βαλεις λαμπα 14W

(Τ5 14w 1100 lm, 24w 1600lm)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπερα,

Διαπιστωνω τον τελευταιο καιρο που ξαναεστησα το ενυδρειο μου 54 lt οτι ο φωτισμος των 6 w led δεν επαρκει. Αποφάσισα λοιπον την αναβαθμιση αλλα εχω καποιες αμφιβολιες. Στο καπακι ειναι στερεωμενο το led σε ειδικες βασεις πραγμα που δεν επιτρεπει να περασει Τ5 ευκολα.

attachicon.gif10010096-becken-60.jpg

Σκεφτομαι λοιπον να περασω τα ακροφυσια ultra seal της arcadia attachicon.gifArcadia-Ultra-Seal-Stegana-Akrofisia-01-540x720.jpg που μπαινουν καρφωτα στο καπακι και να βαλω κι ενα απλο ηλεκτρονικο μπαλαστ που θα στερεωσω στο πισω μερος του καπακιου ωστε να φτιαξω κατι τετοιο attachicon.gif10010096-becken-80.jpg Θελω τις ιδεες σας γιατι λιγο αμφιβαλω για το εγχειρημα κι αν αξιζει τον κοπο. Ευχαριστω.

Γεια χαρα.

Τελικα τι εκανες με το θεμα λαμπα.?

εχω το ιδιο ενυδρειο με το μικρο led 6w και το ψαχνω να το αλλαξω και εγω..:-)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα.

Τελικα τι εκανες με το θεμα λαμπα.?

εχω το ιδιο ενυδρειο με το μικρο led 6w και το ψαχνω να το αλλαξω και εγω..:-)

Καλημέρα!

Αγόρασα στεγανά ακροφύσια από τον Κοντρορήγα (στο Νέο Κόσμο) και τρύπησα το καπάκι. Πήρα ανακλαστήρα Juwel και μπάλαστ αυτό που μου πρότεινε ο Antonis K

Τα πέρασα όλα μόνος μου χωρίς κανένα πρόβλημα κι όλα δουλεύουν άψογα. Απλά θέλει λίγη υπομονή στο τρύπημα του καπακιού. Τώρα σκέφτομαι να ξανατρυπήσω για δεύτερη λάμπα

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω πολυ.

Θα περασω απο το μαγαζι να παρω τα ακροφυσια κτλ.

Μπαλαστ απο καυκα και με βλεπω να εχω δουλεια απο δευτερα.:-)

Τι μηκος λαμπα εβαλες.? 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Abdelidis
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω πολυ.

Θα περασω απο το μαγαζι να παρω τα ακροφυσια κτλ.

Μπαλαστ απο καυκα και με βλεπω να εχω δουλεια απο δευτερα.:-)

Τι μηκος λαμπα εβαλες.? 

438 mm αλλά νομίζω ότι και 549 έπαιρνε...

Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο..

 

Τι λαμπα εβαλες.? (μαρκα ,βατ κτλ.)

Δεν επαρκουν τα βατ που εβαλες μαζι με τον ανακλαστηρα.?

Ρωταω επειδη σκεφτεσαι για δευτερη λαμπα..

Και εγω ειχα στο μυαλο μου 2χ24w  αλλα δεν ξερω αν ειναι δυνατο το φως..οποτε θα ξεκιναγα με μια 24w (αν υπαρχει στην διασταση που χωραει) και μετα θα εκρινα αναλογα..

Και σου ειναι ευκολο να στειλεις μια φωτο..? 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο..

Τι λαμπα εβαλες.? (μαρκα ,βατ κτλ.)

Δεν επαρκουν τα βατ που εβαλες μαζι με τον ανακλαστηρα.?

Ρωταω επειδη σκεφτεσαι για δευτερη λαμπα..

Και εγω ειχα στο μυαλο μου 2χ24w αλλα δεν ξερω αν ειναι δυνατο το φως..οποτε θα ξεκιναγα με μια 24w (αν υπαρχει στην διασταση που χωραει) και μετα θα εκρινα αναλογα..

Και σου ειναι ευκολο να στειλεις μια φωτο..?

Κοιτα, σε διασταση 438 απ' οτι καταλαβα δεν εχεις πολλες επιλογες για μια λάμπα. Σε 549 βρισκεις να βαλεις και μια λάμπα. Θα σου λεγα να κοιταξεις εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/56782-o-φωτισμός-του-φυτεμένου-ενυδρείου/

μιας και δεν ειμαι κι ο πιο εμπειρος για να σου απαντησω απολυτα.☺

Έγινε επεξεργασία - pantel78
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...