Jump to content

Γέννα κορύδορας aeneus bronze, και τώρα;


Recommended Posts

Οπως λέει κι ο τίτλος μετά από 2 αποτυχημένες προσπάθειες εκκόλαψης αβγών, επιτέλους είδα ουρίτσες, δε  μπορώ να τις μετρήσω μπορεί να είναι 30 μπορεί και 40, πάντως όλα τα αβγά σκάσανε, είχα βάλει έντονη κυκλοφορία με παράλληλη οξυγόνωση από αεραντλία και τις δύο πρώτες μέρες esha 2000 που διάβασα ότι πολλοί χρησιμοποιούν με επιτυχία κι όντως ούτε ένα αβγό δε φούκιασε. Χθες που έλειπα ταξίδι η γυναίκα μου είδε 4 ουρίτσες και σήμερα που γύρισα δε μετριούνται κι εξαφανίστηκαν όλα τα αβγά. Επειδή διάβασα ότι δε θέλουν έντονη κυκλοφορία γιατί τα εξαντλεί, άλλαξα τον κυκλοφορητή των 200 λίτρων που είχε το 15λιτρο ενυδρείο γεννήστρα και έβαλα ένα 150άρι με ρυθμιζόμενη ροή και το έβαλα στη μικρότερη σκάλα, τάισα ρίχνοντας μισή ταμπλέτα και μετά από δύο ώρες σιφονάρισα το βυθό με μία τεράστια σύριγγα των 50ml που πήρα απ το φαρμακείο. Τώρα λοιπόν αρχίζουν τα δύσκολα, έχω διαβάσει διάφορα κι έχω μπερδευτεί, άλλοι λένε τάισμα πολλές φορές άλλοι λένε μισή ταμπλέτα που διαλύεται σιγά σιγά και μετά από λίγες ώρες μάζεμα που είναι πιο εύκολο γιατί με τις τροφές σε σκόνη που διαλύονται μετά δεν μπορείς να καθαρίσεις το νερό, άλλοι λένε κάθε μέρα αλλαγή νερού άλλοι κάθε 2-3 μέρες, άλλοι λένε το νερό να είναι βρύσης με αντιχλώριο και την ίδια αναλογία με όσμωση αν έτσι είναι και το κυρίως ενυδρείο, άλλοι λένε το νερό της αλλαγής να προέρχεται απ το κυρίως ενυδρείο. Τι γίνεται ρε παιδιά, τι ισχύει τελικά, υπάρχει σωστό και λάθος ή και οι δύο τρόποι είναι το ίδιο; Τι πρέπει να κάνω εγώ στη συνέχεια; Επίσης να ενημερώσω πως τις καθημερινές λείπουμε όλοι απ τις 8 το πρωί έως και τις 4 το απόγευμα. Εγώ λέω λοιπόν βάσει αυτής της ρουτίνας να βάζω το πρωί φεύγοντας μισή ταμπλέτα και όταν έρχομαι να τη βγάζω ό,τι έχει μείνει και μετά αλλαγή νερού, εσείς τι λέτε; Βοηθήστε γιατί πρώτη φορά βλέπω ουρίτσες, το ξέρω κι έχω ήδη προετοιμαστεί για ολική απώλεια, το ξέρω ότι αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις, το ξέρω ότι ακόμα κι έμπειροι έχουν απώλειες, υπάρχει περίπτωση να σώσουμε μερικά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων, κάθε βοήθεια και συμβουλή ευπρόσδεκτη. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Κωστα εγω προσωπικα την γνωμη μου στην ειπα και απο τηλ...

Οσο περισοτερο ταιζονται τα ψαρακια τοσο καλυτερο (κατα την γνωμη μου παντα)...

Αλλαγες καλο ειναι να γινονται με νερο με τις ιδιες ακριβως(αν γινεται)παραμετρους με της γεννηστρας...

Και καθημερινες ασυζητητη..

Τροφη που μενει στον βυθο αρκετες ωρες κατα την γνωμη μου ειναι δηλητηριο και η σκουπα ειναι αναγκαια μετα απο καθε ταισμα αφου μιλαμε για γεννηστρα...

Γιαυτο και η χρηση ταμπλετας στα ματια μου φανταζει επικινδυνη!!

Το αντιχλωριο βοηθαει αλλα οχι ολα!

Απλες κινησεις που θα σε βοηθησουν να εχεις μεγαλα ποσοστα επιτυχιας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ Στάθη, ήδη έκανα μία αλλαγή 30% νερού, με τη σκληρότητα που μέτρησα ήθελε και λίγο νερό όσμωσης, οπότε τώρα κάθε μέρα θα βάζω το ίδιο νερό. Πήρα μια μεγάλη σύριγγα να τραβάω την περίσσεια τροφής και από αύριο θα ρίχνω αυτές που μου έδωσες εναλλάξ με τον τρόπο που μου είπες, δυστυχώς όμως τις καθημερινές λείπουμε όλοι απ τις 8 έως τις 4 το μεσημέρι, εκεί τι κάνω; Ρίχνω λίγο τροφή λίγο πριν φύγω στις 8 και μετά όποιος έρθει πρώτος από μένα ή τη γυναίκα ρίχνουμε μέχρι το βράδυ άλλες 2-3 φορές;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Στάθη και να προσθέσω το εξής. Προσωπικά για να ταΐσω γόνο γατόψαρων με ταμπλέτες, πέλετς κλπ, πάντα καλής ποιότητας, τα σπάω σε γουδί, ανάλογα με το είδος που θα ταΐσω. Κάνω ένα μίγμα σε μικρή ποσότητα και γλυτώνω τη καθημερινή ταλαιπωρία. Ειδικά στην αρχή, καλό είναι να υπάρχει φαγητό κοντά τους (για να μη το ψάχνουν), και στη συνέχεια σιφονάρισμα. Επαναλάβατε τη διαδικασία. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τη βοήθεια, λίγα πράγματα που έχω παρατηρήσει, καταρχήν στρεσάρονται με το παραμικρό, έχω κλείσει τις 3 πλευρές του ενυδρείου με πετσέτες να μην πέφτει πολύ φως μέσα, όταν κάνω ότι ανοίγω τις πετσέτες τρέχουν και πιάνουν τις πλευρές. Σήμερα που έριξα τροφή αφού σιφωνάρισα τη χθεσινοβραδυνή, δεν βλέπω και πολύ κίνηση, δεν είναι καλό αυτό αλλά δυστυχώς είμαι πρωτάρης, δεν έχω και το χρόνο να είμαι συνέχεια από πάνω τους, δε νομίζω ότι θα καταφέρει να επιβιώσει κανένα. Πήρα άλλο κυκλοφορητάκι με ρυθμιζόμενη ροή και την έχω στο ελάχιστο για να μην τα εξαντλεί, δεν ξέρω αν έκανα καλά, έβαλα το μίνι σιποράξ που είχα στο άλλο και τον υαλοβάμβακα και έχω και φουλ την αεραντλία και δουλεύει. Αν έχετε κάτι άλλο να προσθέσετε ευχαρίστως. Στάθη τις 3 τροφές που μου έδωσες τις ταίζω εναλλάξ, μία το πρωί, μία το μεσημέρι και μία το βράδυ, κάνω καλά; 

Link to comment
Share on other sites

Εγω βρήκα και αλλα αυγά πριν λίγο και τα έβαλα και αυτά στη γεννηστρα.

Μήπως δεν κάνει ο φωτισμός για τα αυγά; Έχουν ήδη ανάψει τα φώτα.

Να βάλω και ένα κυκλοφορητη που έχω να χτυπάει προς τη γεννηστρα?

Εν το μεταξύ ολα τα τετρα έχουν μαζευτεί γύρω απο τη γεννηστρα και προσπαθούν να τσιμπήσουν αυγά.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τη βοήθεια, λίγα πράγματα που έχω παρατηρήσει, καταρχήν στρεσάρονται με το παραμικρό, έχω κλείσει τις 3 πλευρές του ενυδρείου με πετσέτες να μην πέφτει πολύ φως μέσα, όταν κάνω ότι ανοίγω τις πετσέτες τρέχουν και πιάνουν τις πλευρές. Σήμερα που έριξα τροφή αφού σιφωνάρισα τη χθεσινοβραδυνή, δεν βλέπω και πολύ κίνηση, δεν είναι καλό αυτό αλλά δυστυχώς είμαι πρωτάρης, δεν έχω και το χρόνο να είμαι συνέχεια από πάνω τους, δε νομίζω ότι θα καταφέρει να επιβιώσει κανένα. Πήρα άλλο κυκλοφορητάκι με ρυθμιζόμενη ροή και την έχω στο ελάχιστο για να μην τα εξαντλεί, δεν ξέρω αν έκανα καλά, έβαλα το μίνι σιποράξ που είχα στο άλλο και τον υαλοβάμβακα και έχω και φουλ την αεραντλία και δουλεύει. Αν έχετε κάτι άλλο να προσθέσετε ευχαρίστως. Στάθη τις 3 τροφές που μου έδωσες τις ταίζω εναλλάξ, μία το πρωί, μία το μεσημέρι και μία το βράδυ, κάνω καλά;

Καλα κανεις κωστα αλλα και μιξαρισμα να εκανες και με τις τρεις μαζι σε ξεχωριστο μπολακι που να σφραγιζε ακομα καλυτερα...

Το καλυτερο βεβαια θα ηταν να εκολαψεις και να ταισεις αρτεμια γιατι η κινηση της τα διεγειρει...

Μπορω εγω να σου εκολαψω αν και ειναι ευκολο..

Επισης κραταω κανα δυο ειδη καλιεργειων microwarms στην αποθηκη αν δεις οτι δεν τρωνε ελα να τα παρεις!!

Μην κλεινεις ολες τις πλευρες (αν καταλαβα καλα) κλεισε μονο τις τρεις(την αριστερη την δεξια και την πλατη)με χαρτονι κατα προτιμηση χρωματος θαλασσι...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Εγω βρήκα και αλλα αυγά πριν λίγο και τα έβαλα και αυτά στη γεννηστρα.Μήπως δεν κάνει ο φωτισμός για τα αυγά; Έχουν ήδη ανάψει τα φώτα. Να βάλω και ένα κυκλοφορητη που έχω να χτυπάει προς τη γεννηστρα?Εν το μεταξύ ολα τα τετρα έχουν μαζευτεί γύρω απο τη γεννηστρα και προσπαθούν να τσιμπήσουν αυγά.Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν εχουν προβλημα με τον φωτισμο..

Βαλε κυκλοφορητη αλλα προσεχε μην τα σηκωσει ολα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το βάλω έξω απο τη γεννηστρα ακριβώς δίπλα της να χτυπάει προς τη μεριά της, όχι μέσα γιατί έχω την αεραντλία και θα τα σηκώσουν ολα.

Ευχαριστώ,

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αμμωνία μετράμε στη γεννήστρα ή όπως και να χει λόγω ελλιπούς φίλτρανσης και συχνού ταίσματος θα μου δείξει; Με μία μέτρηση πάντως που έκανα δείχνει 0.25. 

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρα ειναι πιο ευαισθητα σε αμμωνια και νιτρικα...

Οπως και να εχει κανε αλλαγη νερου κωστα...

Μονο καλο τους κανουν οι αλλαγες θα ψαχνουν και για φαγητο γρηγοροτερα...

Link to comment
Share on other sites

Με τι πεχα;;

 

Δεν ξέρω αλλά μάλλον 7,6, δε μέτρησα. 

 

Τα μωρα ειναι πιο ευαισθητα σε αμμωνια και νιτρικα...

Οπως και να εχει κανε αλλαγη νερου κωστα...

Μονο καλο τους κανουν οι αλλαγες θα ψαχνουν και για φαγητο γρηγοροτερα...

 

Πόσες φορές την ημέρα να κάνω αλλαγή νερού; Πόσο ποσοστό; Τάισα για τρίτη φορά, πόσο χρόνο να αφήσω μέχρι να μαζέψω την τροφή; Αλλαγή νερού θα κάνω πάντα μία στο τέλος της ημέρας έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά μάλλον 7,6, δε μέτρησα.

Πόσες φορές την ημέρα να κάνω αλλαγή νερού; Πόσο ποσοστό; Τάισα για τρίτη φορά, πόσο χρόνο να αφήσω μέχρι να μαζέψω την τροφή; Αλλαγή νερού θα κάνω πάντα μία στο τέλος της ημέρας έτσι δεν είναι;

Κωστα αλλαγη νερου μπορεις να κανεις και δυο και τρεις φορες την ημερα αν ειναι αναγκαιο με νερο με παρομοιες παραμετρους με τις γεννηστρας...

Απο 30% αν ειναι πολλες μεχρι 50% αν ειναι μια η δυο σε αποσταση μεγαλη χρονικα μεταξυ τους...

Την τροφη δεν θα την αφηνεις παραπανω απο δεκα λεπτα(οπως σου ξαναειπα)γιατι γινεται δηλητηριο γιαυτο και σου προτειναμε και εγω και ο χριστος οπωσδηποτε σιφωναρισμα μετα απο ταισματα...

Θα δεις και μονος σου στην πορεια μεζα απο μετρησεις(οπως εκανες τωρα)που ειναι τα ορια στις δοσολογιες ταισματος και αλλαγων!!

Μην ξεγελιεσαι και ταιζεις μεγαλες ποσοτητες!!

Μικρες και συχνα ειναι το ιδανικο..

Οτι μπορουν να φανε σε 10 λεπτα μετα σιφωναρισμα και ας ψαχνουν στον βυθο για τροφη δεν παθαινουν τιποτα αν πειναν θα φανε στο επομενο ταισμα...

Το νερο σου με βαση τον πινακα με πεχα 7,5 μεχρι και 1mg/l ειναι μη τοξικο....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν τα κατάφεραν, ζήτημα να κολυμπάνε 1-2, έβγαλα εγώ καμιά 10αριά ψόφια, τα άλλα δεν ξέρω που πήγαν, την πρώτη μέρα ήταν σίγουρα 30, δυστυχώς ενώ ξεκίνησα με μία συγκεκριμένη τακτική διαβάζοντας διάφορες απόψεις την άλλαξα κι αυτό πιστεύω ήταν το κομβικό σημείο. Απ ό,τι έχω καταλάβει υπάρχουν δύο διαφορετικές "σχολές" αν μπορούσαμε να το πούμε έτσι στο πως γίνεται αναπαραγωγή κορύδορας, η μία λέει πολλά ταίσματα την ημέρα και κάθε φορά μετά το τάισμα σιφωνάρισμα τα υπολλείματα, αλλαγές νερού καθημερινές με νερό ίδιων παραμέτρων, εδώ θα ήθελα να σταθώ λιγάκι γιατί αυτή η οδηγία δεν είναι σαφής, θα έλεγα είναι σχετική, παίρνοντας λοιπόν παράδειγμα το δικό μου ενυδρείο όταν έβγαλα τ αυγά έβαλα νερό απ το ενυδρείο, το οποίο έχει τις εξής συνθήκες pH=6.7, GH=6 KH=4, βάζοντας το νερό αυτό στη γεννήστρα μάνι μάνι το pH ανέβηκε μέσα στην ημέρα στο 7,8 αφού με τόση παραγωγή οξυγόνου απ την αερόπετρα έφυγε όλο το διοξείδιο, τι γίνεται τώρα λοιπόν; Το νερό απ τη βρύση έχει τόσο pH όσο και της γεννήστρας δηλαδή 7,8, το νερό του ενυδρείου είναι στο 6,7, τι κάνουμε; Βάζουμε νερό απ το ενυδρείο ή απ τη βρύση; Της βρύσης το ΚΗ=6 και το GH=8, όμως με την προσθήκη όσμωσης το φέρνω στο 4 και 6 αντίστοιχα όπως στη γεννήστρα, το Ph όμως; 

Η δεύτερη "σχολή" λέει τάισμα μία φορά μόνο την ημέρα με ΜΙΣΗ ΤΑΜΠΛΕΤΑ ΒΥΘΟΥ, την αφήνουμε λίγες ώρες ώστε να διαλυθεί σιγά σιγά, όταν πιάσει χνούδι που σημαίνει ότι φουκιάζει τη σιφωνάρουμε με μία μεγάλη σύριγγα, αυτό έχει το καλό ότι δεν εξαπλώνεται σε όλο το ενυδρείο και είναι εύκολο να τη μαζέψουμε. Αυτό γίνεται μία φορά την ημέρα, επίσης αλλαγή νερού μόνο απ το κυρίως ενυδρείο σε ποσοστό 30% ΚΑΘΕ 3-4 μέρες. Ολα αυτά σε χαμηλές θερμοκρασίες κοντά στους 20 βαθμούς ώστε να μην έχουν μεγάλο μεταβολισμό τα ψαράκια κι ό,τι αυτό συνεπάγεται. 

Εγώ ξεκίνησα με τον δεύτερο τρόπο ακόμα και στο πως θα εκκολαφθούν τα αυγά  (σ αυτό είχα μεγάλη επιτυχία αφού εκκολάφθησαν περίπου 40 όσα ήταν μέσα, δεν είδα κανένα να ασπρίζει ή να φουκιάζει) και για 2 μέρες τάιζα με την ταμπλέτα και δεν είχα αλλάξει νερό, μετά έμπλεξα και τον πρώτη σχολή και τα έκανα μαντάρα. Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω ευλαβικά και ξεχωριστά τον κάθε τρόπο να δω αν θα καταφέρω να μεγαλώσω ψάρια και πόσα με τον κάθε τρόπο ώστε να καταλήξω. Ετσι είναι αυτά, το πάθημα για άλλη μια φορά έγινε μάθημα, πάντως όπως λέμε με τη γυναίκα μου εμπειρία ήταν κι αυτό, πήγαμε ένα βήμα παρακάτω αφού είδαμε ουρίτσες, τώρα το επόμενο στοίχημα είναι να καταφέρουμε να τα μεγαλώσουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Κριμα....

Τι ακριβως αλλαγη εκανες κωστα μερα την δευτερη μερα που ηταν κομβικη....

Αλλαξα τη διατροφή κι έκανα κι αλλαγή νερού Στάθη, νερό βρύσης ίδιας σκληρότητας και αλκαλικότητας και φυσικά θερμοκρασίας. Δεν ξέρω εν τω μεταξύ και να υπολογίσω πόσο είναι η πολλή τροφή και πόσο η λίγη, δεν το χω ξανακάνει και δεν έχω ιδέα. Έφταιγε η ποσότητα τροφής; Εφταιξε ο χρόνος παραμονής της τροφής; Εφταιξε που έβαλα νερό βρύσης με prime; Δεν ξέρω πραγματικά. 

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω ξερω γιατι οντως ηταν αρκετες οι αλλαγες...

Αλλα πιστεψε με σκαω που δεν ζησανε οσο εσυ και θελω να βγαλουμε αν γινεται εναν μπουσουλα για την επομενη φορα ωστε να μειωθουν σε μηδενικες η πιθανοτητες να τα ξαναχασεις..

Για να καταλαβω ομως...

Δυο μερες ταιζες ταμπλετα και δεν εκανες αλλαγες;;

Με την αλλη μεθοδο που θα εκανες αλλαγη νερου απο το ενυδρειο σου 30-40% δεν θα εχεις θεμα;;

Αφου η γεννηστρα σου εχει 7,8 πεχα και το νερο του ενυδρειου σου 6,7 και μιλαμε για σχεση λογαριθμικη οσων αφορα την αλκαλικοτητα...

Το prime δεν προτεινεται για μωρα γιατι εχει βγει "βρωμα"οτι ειναι καυστικο τωρα κατα ποσο ισχυει κανεις δεν ξερει..

Αντιχλωρια με αλοε βερα θεωτητικα ειναι πιο ασφαλη...

Διαβασα το αθρο που μου εστειλες και ειδα εχω μερικες παρατηρησεις..

Τα λιτρα που μεγαλωνει τα μωρα ειναι διπλασια απο τα δικα σου..

Μηπως και η τροφη πρεπει να ειναι μιση;;

Γραφει οτι βγαζει την ταμπλετα οταν αρχιζει να φουκιαζει...

Τοτε δεν θα ειναι πια αργα αφου τα ψαρια θα τρωνε "χαλασμενη"τροφη;

Και κατα ποσο μπορεις να εισαι απο πανω για να δεις ποτε η τροφη θα αρχισει να γινεται βαμβακι;;

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω Στάθη, απ ό,τι έχω καταλάβει δεν υπάρχει στάνταρ τρόπος, σκέφτομαι να αγοράσω ούτως ή άλλως αντιχλώριο της ΑΡΙ με αλόε βέρα που είχα πιο παλιά, απλά τελειώνει γρήγορα και με τις εβδομαδιαίες αλλαγές θέλω ένα κάθε μήνα, δε συμφέρει. Τώρα στο θέμα του ενυδρείου, άμα είναι να μπω και στη διαδικασία να πάω σε μεγαλύτερο μόνο για γεννήστρα ε δεν το κάνω, δε νομίζω όμως ότι παίζει και ρόλο. Επίσης μην ξεχνάμε ότι προληπτικά είχα βάλει esha 2000 για τ αυγά και τα μωρά γεννήθηκαν μ αυτό στο νερό, με δύο αλλαγές νερού που έγιναν ξαφνικά έμειναν χωρίς αυτό που όσο να ναι κάποιο ρόλο παίζει κι αυτό βάσει αυτών που λέει, μπορεί να τα προστάτευε δεν ξέρω.  Για το τάισμα, πριν ξαναβάλω αυγά θα βάλω μισή ταμπλέτα και θα την παρακολουθήσω πόσο χρόνο θέλει να φουκιάσει, στο κάτω κάτω και με τις άλλες τροφές μπορεί κανείς να είναι σίγουρος ότι σιφωνάρει και καθαρίζει 100% το ενυδρείο απ την τροφή που είναι σκόνη και κυκλοφορεί σ όλο το ενυδρείο; Τουλάχιστον με την ταμπλέτα τη μαζεύεις πριν απλωθεί. Εν τω μεταξύ μιλάμε για 1/4 της ταμπλέτας, έκοβα την ταμπλέτα στη μέση και μετά άλλη μία φορά στη μέση κι έβαζα το κομματάκι, μετά από κάποιες ώρες απλά έβαλα τη μεγάλυ σύριγγα και την τράβηξα για πλάκα, χωρίς να μου λερώσει το ενυδρείο. Την επόμενη θα ακολουθήσω πιστά αυτό τον τρόπο να δω πως θα πάει, τη μεθεπόμενη πρώτα ο Θεός να είμαστε καλά θα δοκιμάσω με τον τρόπο που ξέρουμε όλοι, απλά δεν μπορώ να υπολογίσω πόση τροφή να ρίχνω, όταν ξαναβρεθούμε θα θελα να μου δείξεις πόσο να βάζω απ αυτές τις τροφές που μου έδωσες και μετά από πόσο χρόνο πρέπει να καθαρίζω. 

Link to comment
Share on other sites

Το esha δεν χρειαζεται να υπαρχει απο την στιγμη που αρχιζουν να κολυμπαν τα μωρα οποτε δεν νομιζω να εγινε εκει η ζημια...

Εστιαζω και εγω στο ταισμα..

Αλλαγες νερου απο που θα κανεις γιατι το ενυδρειο σου εχει 6,7 πεχα και η γεννηστρα 7,8 αν καταλαβα καλα..

Και προτεινει αλλαγες νερου απο το κυριως ενυδρειο βασισμενος βεβαια στα δικα του δεδομενα αφου το νερο του ενυδρειου του εχει 7,2 πεχα...

Για το αθρο που σου εστειλα με τον τυπο που εχει κανει αναπαραγωγη τοσων ειδων κορυ τι γνωμη εχεις;;

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε φίλε, μακάρι την επόμενη φορά να πετύχει!!!

Τα δικά μου να δω σημερα πως θα πάνε γιατί λείπω τώρα, εγω τα έχω και στο κυρίως ενυδρείο όποτε δύσκολο!

Αν δε φουκιάσουν τα αυγά και δω ουριτσες ποια μέθοδο προτείνετε να ακολουθήσω;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το esha δεν χρειαζεται να υπαρχει απο την στιγμη που αρχιζουν να κολυμπαν τα μωρα οποτε δεν νομιζω να εγινε εκει η ζημια...

Εστιαζω και εγω στο ταισμα..

Αλλαγες νερου απο που θα κανεις γιατι το ενυδρειο σου εχει 6,7 πεχα και η γεννηστρα 7,8 αν καταλαβα καλα..

Και προτεινει αλλαγες νερου απο το κυριως ενυδρειο βασισμενος βεβαια στα δικα του δεδομενα αφου το νερο του ενυδρειου του εχει 7,2 πεχα...

Για το αθρο που σου εστειλα με τον τυπο που εχει κανει αναπαραγωγη τοσων ειδων κορυ τι γνωμη εχεις;;

 

Το esha είναι βιοδιασπώμενο αλλά δε φεύγει σε 2 μέρες, δε νομίζω κι εγώ ότι έκανε αυτό τη ζημιά γιατί αντιθέτως προστατεύει από διάφορες ασθένειες και μάλιστα το συστήνουν για γόνο. Τώρα για τις αλλαγές, το άρθρο που μου έστειλες εσύ λέει μία φορά ή και δύο φορές τη μέρα αλλαγή 50% του νερού με νερό ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ, πάλι όπως βλέπεις είναι ασαφές αυτό γιατί όλα τα ενυδρεία δεν είναι ίδια. Επίσης δε λέει πόσες φορές την ημέρα ταίζει, δεν ξέρω αλλά στάνταρ οδηγός δεν υπάρχει απ ό,τι κατάλαβα. 

Link to comment
Share on other sites

Κωστα επειδη τα εχω περασει με διαφορα ειδη ψαριων γιαυτο και απο την αρχη σου ειπα οι αλλαγες να γινονται (αν οχι με ιδιες)με οσο γινεται πιο κοντινες συνθηκες νερου με αυτες της γεννηστρας...

Καλου κακου παντως αυτο που λεω ειναι να εχεις μια συγκεκριμενη γραμμη που θα τραβηξεις για να μην ψαχνεις λυσεις τελευταιας στιγμης ετσι ωστε την επομενη φορα να σωθουν οσα περισιτερα γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε φίλε, μακάρι την επόμενη φορά να πετύχει!!!Τα δικά μου να δω σημερα πως θα πάνε γιατί λείπω τώρα, εγω τα έχω και στο κυρίως ενυδρείο όποτε δύσκολο!Αν δε φουκιάσουν τα αυγά και δω ουριτσες ποια μέθοδο προτείνετε να ακολουθήσω;;Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγω εξακολουθω να φοβαμαι τις ταμπλετες...

Τωρα απο κει και περα ειναι καθαρα δικη σου επιλογη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...