Jump to content

Νέο δισκάδικο


giwrgakis007

Recommended Posts

τελικα βρηκα ενα πολυ καλο μαγαζι discus.gr τρομερους δισκους του tony tan

πολυ καλες τιμες και εξερετικα ψαρια

πηρα:

2 red tuircuaz

2 red melon

6 pigeon blood

2 blue cobalt

2 Blue Turquoise

ολα καλα τρωνε απειρα

Καλοριζικα...

Θελουμε φωτος...

Οι ενυδρειοφιλοι ειμαστε κατα βαση "ματακηδες"...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικα...

Θελουμε φωτος...

Οι ενυδρειοφιλοι ειμαστε κατα βαση "ματακηδες"...

Συμφωνω. :)
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. :)

Να γινω λιγο Παρασκευας, και μια πανοραμικη  :hehe  :hehe  :hehe

Link to comment
Share on other sites

Να γινω λιγο Παρασκευας, και μια πανοραμικη  :hehe  :hehe  :hehe

:bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι λοιπον βαλε και μια πανοραμικη!!!

Χαχαχαχαχααα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ότι είναι για 22_26 αυτά βρε Νίκο.

 

 

Κάνοντας μια αναζήτηση... είδα κι εγώ ότι στο planetcatfish έχει αυτές τις θερμοκρασίες... ΠΡΙΝ χρόνια πάντως, άλλα έγραφε.

Εγώ μπορώ να μιλήσω για τα leucomelas που κυρίως έβαζα (εκτός των Sterbai... που έγραφε μέχρι 28) γιατί έγραφε μέχρι 30... και τα κρατούσα για τουλάχιστον 7-8 χρόνια... όπως και τις βρογχίδες (Brochis Spledens).

Γενικότερα αυτά τα είδη έχω διαπιστώσει ότι... ανέχονται το εύρος θερμοκρασίας των δίσκων.- 

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις πραγματικά ότι το έχει ανάγκη ένα δισκάδικο;;;

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ σε κατάλαβα... αλλά ΑΝ ρωτάς... αν είναι άκρως απαραίτητη η παρουσία τους στο δισκοενυδρείο... για μένα ΌΧΙ.-

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Νίκο. Το "καθάρισμα" του βυθού γίνεται από τους δίσκους, εφόσον γίνεται σωστό τάισμα και οι δίσκοι είναι υγιείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δισκους αλλα διαβαζοντας το θεμα μου ενεσκυψε μια απορια. Οι δισκοι καθαριζουν τον βυθο υπο τις παραπανω προυποθεσεις, σωστο. Τι γινετακ ομως με σημεια που ειναι δυσπροσιτα σε αυτους. Σχισμες η κατω απο ξυλα κτλ κτλ ... Εκτος αν μιλαμε πλεον για ενυδρειο στημενο πανω στους δισκους, εναρμονισμενο ακριβως στις αναγκες - ιδιαιτεροτητες - απαιτησεις αυτων, ωστε να μην εχει τετοια στενα σημεια που πιθανον να μαζεψουν....

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκοι αντιθετα με τις αφρικανες και αλλες κιχλιδες oπως οι γεωφαγοι δεν "παιζουν" με την αμμο...

Οταν θελουν να τραφουν με μια συγκεκριμενη τροφη  απλα την φυσανε και μολις ανασηκωνεται την τρωνε...

Γνωμη μου ειναι οτι γενικα τα ενυδρεια δεν θα πρεπει να εχουν σημεια που τα ξυλα να ακουμπαν στον βυθο σε μεγαλες επιφανειες γιατι δημιουργουνται περιοχες αναεροβιες....

Οπως επισης πιστευω (αντιθετα με αρκετους) οτι τα σαλιγκαρια και ειδικα του βυθου σωζουν απο πολλους τετοιου ειδους μπελαδες...

Και αυτα σαν γενικους κανονες ασχετα απο τις"ιδιαιτεροτητες" ενος δισκοενυδρειου....

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε κι ο Στάθης, οι αναερόβιες περιοχές δεν είναι ευπρόσδεκτες όχι μόνο στα δισκοενυδρεία, αλλά σε οποιοδήποτε ενυδρείο. Αν υπάρχουν για να δημιουργήσουν κρυψώνες για ψάρια βυθού, τα ψάρια αυτά αναλαμβάνουν το "καθάρισμα". Κατά τ' άλλα, δεν μπορείς να φανταστείς τι μπορεί να κάνει ένας δίσκος για να πιάσει το φαγητό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα εγώ έχω προσέξει το εξής.όταν το ενυδρείο είναι στρωμένο κ τούμπανο η βιολογία του,την επόμενη μέρα η άμμο είναι καταλευκη.για μένα είναι κ ένας τρόπος να καταλαβαίνω ότι μπουκωσε το υλικό.σ κάθε αλλαγή ανακατεύω κ την μισή σιγά σιγα κ είναι σαν καινούργια.είναι απίστευτο να δεις άμα δεν ταΐσω κ μια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο καθαρίζει και ανακατεύει τον βυθό ένας γεωφάγος... ΔΕΝ μπορούν να το κάνουν 30 corydoras.-

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Όσο καθαρίζει και ανακατεύει τον βυθό ένας γεωφάγος... ΔΕΝ μπορούν να το κάνουν 30 corydoras.-

Το υπογράφω!!! Εκ πείρας πλεον!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και τα παιδιά, τα κορυ δεν είναι απαραίτητα στο δισκοενυδρειο. Σίγουρα μαζεύουν από πολλές "δυσκολες" μεριές υπολείμματα τροφών, όμως, όπως γράφτηκε, ο υγιής δίσκος θα κυνηγήσει κ θα παλέψει ακόμη κ για ένα πελλετακι.

Κ ο γεωφαγος κάνει απίστευτη δουλειά, όπως έγραψε ο Νίκος ούτε 30 κορυ δεν τον πιάνουν. Όμως θα πρέπει να βάλουμε - αν βάλουμε - έναν γεωφαγο, γιατί αν βγει ζευγάρι, αλοιμονο μας.Σε αυτήν την περίπτωση όμως, ο γεωφαγος δεν τυγχάνει της σωστής φροντίδας :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...