Jump to content

Νέο project Αφρική μεριά


Recommended Posts

Καλημερα σας! Εχω ξεκινησει δυνατα με βαψιμο πλατης,πλυσιμο πετρες και αμμο

20161030_112902.jpg

received_10209844530528675.jpeg

20161030_102153.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τωρα την γνωμη σας για το στησιμο των πετρων.Σας αρεσει καπως ετσι?

20161030_112426.jpg

20161030_112436.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο!Δειχνει φυσικό κ λειτουργικό!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Γιαννη! Κατσε να καταφερω να το φτιαξω ετσι και μεσα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό! Προσωπικά ίσως να έβαζα και λίγο μεγαλύτερες πέτρες αλλά και πάλι πολύ καλό το αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Σταθη! Και εγω θα ηθελα μεγαλυτερες τωρα που ειμαι πιο διαβασμενος αλλα τις εχω μαζεψει καιρο τωρα.Το καλοκαιρι που θα ξαναπαω στο χωριο μου θα φερω μεγαλυτερες και θα κανω μια ανακαινιση

Link to comment
Share on other sites

Καλο φαινεται Κοσμα.Απλα κατα το στησιμο σου θυμιζω οτι οι κατω θα θαυτουν απο ρην αμμο και θα φαινονται οι ψηλοτερες.

 

Προσωπικα (αν δεν εχεις σκοπο να βαλεις φυτα) θα σου προτεινα να μην βαλεις πανω απο 3 εκκατοστα αμμο.Ο λογος ειναι οτι θα σκαψουν κατω απο τις πετρες και η αμμος θα μαζευτει σε λοφους.Αυτο αισθητικα δεν ειναι θεμα αλλα καποια στιγμη θα στενεψει αρκετα η επιφανεια του βυθου γιατι αυτος ο λοφος θα ενοχλει τα διπλανα ψαρια.Φυσικα το ενυδρειο σου ειναι μεγαλο τωρα αλλα οταν θα εχεις πολλα ψαρια θα πεταει το ενα στην μερια του αλλου την αμμο και αν ο λοφος ειναι 10+εκκατοστα θα χασεις λιγο χωρο ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρεσα τις πιο μικρες και μεγαλωσα τις κρυψωνες.Ειναι καλυτερα ετσι?

20161030_212111.jpg

20161030_212213.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άντε ρε Κοσμά βάλε τις πέτρες μέσ το ενυδρείο να τις δούμε πως είναι.

Τι κάνεις τόσες ώρες κάτω στα πατώματα?:D:D

Εγώ θα σου έλεγα κάτω κάτω να βάλεις τις πιο μεγάλες, και από πάνω μικρότερες. Έτσι θα είναι και πιο σταθερό, και οπτικά δεν θα χαθούν τελείως οι κάτω πέτρες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη επειδη θα τις βαλω αυριο το απογευμα,καθομαι και παιζω.

Αμμο θα βαλω 5 ποντους γιατι θα βαλω και βαλισνεριες.Φοβαμε ετσι οτι θα καλυφτουν ολες οι μεγαλες και θα μεινω με τις μικρες.Γι'αυτο ξεκινησα με μικρες απο κατω

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος kosmas έγραψε:

Σωτηρη επειδη θα τις βαλω αυριο το απογευμα,καθομαι και παιζω.

Αμμο θα βαλω 5 ποντους γιατι θα βαλω και βαλισνεριες.Φοβαμε ετσι οτι θα καλυφτουν ολες οι μεγαλες και θα μεινω με τις μικρες.Γι'αυτο ξεκινησα με μικρες απο κατω

Μη φοβάσαι ρε συ δεν πρόκειται να καλυφθούν πλήρως   οι μεγάλες πέτρες με 5 πόντους άμμο.:)

Link to comment
Share on other sites

Ειχες δικιο Σωτηρη! Αλλο μεσα,αλλο εξω.

20161031_213931.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό Κοσμά να το γεμίσεις, και να το ευχαριστηθείς.

Τα πρόχειρα στησίματα που είχες κάνει έδιναν την αίσθηση, ότι το νταμάρι σου θα έχει δύο κομμάτια.

Αποφάσισες να το κάνεις ενιαίο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαληξμερα σας! Ναι Σωτηρη ενιαιο θα το αφησω,να ξεφυγει απο το συνηθισμενο 2 βουναλακια το ενα μεγαλυτερο

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kosmas έγραψε:

Kαληξμερα σας! Ναι Σωτηρη ενιαιο θα το αφησω,να ξεφυγει απο το συνηθισμενο 2 βουναλακια το ενα μεγαλυτερο

Την καλυτερη δουλεια θα κανεις!

Θα εχεις κρυψωνες χαμηλα για τα μικρα,μολις τα φτυνουν οι θυληκες στην αμμο θα τρεχουν να τρυπωνουν στις πετρες απο κατω και θα εχεις και χωρο να χαζευεις τα ψαρια σου να κολυμπουν. ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για φοντο στην πλατη τι θα βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μου αδιαβαστο σε βλεπω;) Εχω και φωτογραφια πιο πανω που την βαφω μαυρη

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος kosmas έγραψε:

Kαληξμερα σας! Ναι Σωτηρη ενιαιο θα το αφησω,να ξεφυγει απο το συνηθισμενο 2 βουναλακια το ενα μεγαλυτερο

Σίγουρα είναι πιο λειτουργικό έτσι, αλλά εμένα ξέρεις ότι λόγω <<φυτεμένου>> μου αρέσουν και τα σχέδια.:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για τις αλλαγες νερου χρειαζομαι ενα αλφαδολαστιχο 6-7 μετρα απο το ενυδρειο στην αποχετευση του μπαλκονιου.Τι διαστασεις τρυπας λετε να παρω? 12mm κανει ή θελει πιο χοντρο για να αδειαζει πιο γρηγορα?

Οι ιδιες διαστασεις κανουν και για γεμισμα απο βαρελι?Η αντλια μου εχει 3-4 ανταπτορες και παιρνει διαφορες διαστασεις σιγουρα εως 16/22

Link to comment
Share on other sites

Κοσμά, με 12/16 και αντλία 1200λτ/ώ, θέλω περίπου 10 λεπτά να αδειάσω ~90 λίτρα και κανα 15λεπτο να το τραβήξω από το βαρέλι στο ενυδρείο. 

 

Με επιφύλαξη οι χρόνοι αλλά κάπου εκεί είναι. Θα μετρήσω ακριβώς στο επόμενο. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Κωστη! Μια χαρα εισαι,δεν χρειαζεται πιο γρηγορα Εγω μαλλον θα παρω το 16αρι λαστιχο και διπλασια αντλια με ρυθμιστη ροης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να κανει και για το επομενο 2μετρο;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...