Jump to content

1100 λίτρα δισκοι


dnmhx

Recommended Posts

Οι γεωφαγοι πάνε σε ομάδες. 1 γεωφαγος είναι λάθος.

Αν όμως βάλεις ομάδα θα έχεις ζευγάρι κ ειδικα στην γέννα θα γίνουν πολύ επιθετικά, όσο δεν φαντάζεσαι. Μόνο στρες σημαίνει αυτό για τον δίσκο.

Δυστυχώς δεν χωράνε πολλές μεγαλοσωμες κιχλιδες με τον δίσκο,τουλάχιστον στα συμβατικά ενυδρεία που έχουμε. Κ μην σας φαίνεται παράξενο που λεω συμβατικό ένα ενυδρείο του τόνου, τα κοπαδαψαρα ζουν σε μεγάλες ομάδες στην φύση, το ενυδρείο είναι πολύ μικρό δυστυχώς.

Όσο πιο πολλά βάζουμε, τόσο ζοριζουμε τα ψάρια μας,κ όχι επειδή δεν ταιριάζουν κυρίως, επειδή δεν χωράνε. Δεν έχουν χώρο στο κυνήγι πχ ή στην γέννα.

Πάντως το ενυδρείο είναι μεγάλο, φτιάξε ένα μεγάλο κοπαδάκι δίσκων να τους χαρείς :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Οι γεωφαγοι πάνε σε ομάδες. 1 γεωφαγος είναι λάθος.

Αν όμως βάλεις ομάδα θα έχεις ζευγάρι κ ειδικα στην γέννα θα γίνουν πολύ επιθετικά, όσο δεν φαντάζεσαι. Μόνο στρες σημαίνει αυτό για τον δίσκο.

Δυστυχώς δεν χωράνε πολλές μεγαλοσωμες κιχλιδες με τον δίσκο,τουλάχιστον στα συμβατικά ενυδρεία που έχουμε. Κ μην σας φαίνεται παράξενο που λεω συμβατικό ένα ενυδρείο του τόνου, τα κοπαδαψαρα ζουν σε μεγάλες ομάδες στην φύση, το ενυδρείο είναι πολύ μικρό δυστυχώς.

Όσο πιο πολλά βάζουμε, τόσο ζοριζουμε τα ψάρια μας,κ όχι επειδή δεν ταιριάζουν κυρίως, επειδή δεν χωράνε. Δεν έχουν χώρο στο κυνήγι πχ ή στην γέννα.

Πάντως το ενυδρείο είναι μεγάλο, φτιάξε ένα μεγάλο κοπαδάκι δίσκων να τους χαρείς :)

Συμφωνω σε ολα εκτος απο το τελευταιο! Χεχεχε!

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις (πειραματικα παντα) να βαλεις μονο αρσενικα γυρω στα 6 ψαρια....

Αλλα και παλι θα πρεπει οι δισκοι να μην ειναι μικροι οπως τωρα και τα σουριναμ μεγαλου μεγεθους...

Εμενα που συμβαινει το αντιθετο συμβιωνουν μια χαρα...

Αλλα ειναι προσωρινο...

Γνωριζω οτι στο μελλον θα υπαρχει θεμα και θα πρεπει να διωξω ψαρια...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις (πειραματικα παντα) να βαλεις μονο αρσενικα γυρω στα 6 ψαρια....

Αλλα και παλι θα πρεπει οι δισκοι να μην ειναι μικροι οπως τωρα και τα σουριναμ μεγαλου μεγεθους...

Εμενα που συμβαινει το αντιθετο συμβιωνουν μια χαρα...

Αλλα ειναι προσωρινο...

Γνωριζω οτι στο μελλον θα υπαρχει θεμα και θα πρεπει να διωξω ψαρια...

 

 

Σε "έχασα"... για πάμε πάλι;

dnmhx... ο Brasileinsis... είναι το πιο επιθετικό είδος γεωφάγου, που έχω δει.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε "έχασα"... για πάμε πάλι;

dnmhx... ο Brasileinsis... είναι το πιο επιθετικό είδος γεωφάγου, που έχω δει.-

Νικο αυτο του λεω για γεωφαγους σουριναμ μικρους σε ηλικια οταν οι δισκοι του θα εχουν "μεγαλωσει"...

Και παντα πειραματικα...

Οπως στο δικο μου ενυδρειο...

Με ενδεχομενο να τους βγαλει...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα αναγκαστεί να βγάλει... είναι δεδομένο (ψάρια 25 εκ. που να τα χωρέσει ο "τόπος"; ).

Και για να εμπλακώ λίγο και στην παραπάνω συζήτηση... μπορεί να είναι κοπαδόψαρα αλλά ΜΗΝ ξεχνάμε και την γενικότερη συμπεριφορά του είδους (δίσκοι... ΔΕΝ είναι)... γι αυτό και πρότεινα μόνο έναν.-

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι να βαλω θα βαλω 1 geophagus satanoperca leucosticta σε μικρο μεγεθος να κανει δουλεια αλλιως το πιθανοτερο ειναι να μην βαλω τιποτα. Θα βγαλω και τα κορυ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να μην φανει εξυπνάδα το λεω εγω που εχω ροδοστομα ακομα.....κ cory.ψαχνω ηδη να τα δωσω.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ποτέ. θελω να τα δωσω επειδή καταλαβα οτι τα ταλαιπωρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τότε... μπορείς να μεταφέρεις την ρίζα που έχεις (ωρέ τσάμπα παιδευόμουν στο photoshop ; )... να "βοηθήσεις" λίγο τα ψάρια.- ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναιιι βρε!!!! Καμια σχεση. Ηθελα να το γραψω πιο πριν αλλα περιμενα να δω τι θα πεις. :)

Βρηκαν χωρο για κολυμπι και πανε και ολα μαζι

Link to comment
Share on other sites

Νικο αν θελεις, μπορεις να ερμηνευσεις και για εμας;

Τι διακρινεις και καταλαβαινεις οτι μιλαμε για μια επιτυχημενη αλλαγη στο ενυδρειο. Σιγουρα κατι "βλεπεις" που το δικο μου αμαθο κοιταγμα δεν μπορει να ερμηνευσει.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ... τα έγραψε ήδη... ο κάτοχος.- ;)

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ... τα έγραψε ήδη... ο κάτοχος.- ;)

Ναι το είδα αφού έγραψα .
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...