Jump to content

1100 λίτρα δισκοι


dnmhx

Recommended Posts

Στο #101 μπορεί λίγο να μπερδευτείς και να νομίζεις οτι τον άνθρακα τον βάζεις για το αλάτι έχεις δίκαιο 

 

Κάνε και μια μεγάλη αλλαγή νερού αν δεν έχεις κάνει και αφού τα ψαράκια είναι καλύτερα μην τα ταλαιπωρείς απλά κάνε την επανάληψη της θεραπείας σύμφωνα με τις οδηγίες.

 

Δεν ξέρω τί ταΐζεις και πόσο συχνά αλλά τα περισσότερα προβλήματα δημιουργούνται από υπολείμματα τροφής ειδικά κατεψυγμένης  που μένουν στο βυθό (ανεβαίνουν τα νιτρικά και δημιουργούνται βακτήρια κλπ) και ειδικά στην άμμο οπότε μετά από κάθε τάισμα θέλει πολύ καλή σκούπα βυθού   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και το βίντεο από τον μπλε

https://youtu.be/4JTOVmeG2jo

Εχει ακομα γρηγορες ανασες Νεκταριε...

Εκτος αν περιμενει φαγητο...

Δεν ειναι μονιμα ετσι φανταζομαι....

Εξωτερικα παντως ειναι πιο καθαρος....

Τα ψαρια απλα ηταν αρρωστα απο εξωτερικα παρασιτα...

Μοιαζουν αδυνατα αλλα φανταζομαι οτι αυτο εγινε γιατι δεν ειχαν διαθεση να φανε...

Αν ισιωσουν με νεμαντολ δεν βλεπω προσωπικα τον λογο για να ριξεις και αλατι και φανταζομαι ουτε ο νικος...

Ταιζε φιλαρακι...

Ταιζε συχνα να παρουν τα πανω τους αν τρωνε...... :thumbsu:  :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Κάνε και μια μεγάλη αλλαγή νερού αν δεν έχεις κάνει και αφού τα ψαράκια είναι καλύτερα μην τα ταλαιπωρείς απλά κάνε την επανάληψη της θεραπείας σύμφωνα με τις οδηγίες.

 

Δεν ξέρω τί ταΐζεις και πόσο συχνά αλλά τα περισσότερα προβλήματα δημιουργούνται από υπολείμματα τροφής ειδικά κατεψυγμένης  που μένουν στο βυθό (ανεβαίνουν τα νιτρικά και δημιουργούνται βακτήρια κλπ) και ειδικά στην άμμο οπότε μετά από κάθε τάισμα θέλει πολύ καλή σκούπα βυθού

Έκανα και την επαναληπτική του νεματολ. Έχεις δίκιο για τα νιτρικά και τα υπολείμματα τροφής. Και έχω δεν έχω και φυτά να πεις να τραβήξουν τα νιτρικά. Οπότε από κάτι τέτοιο συνέβη όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ακομα γρηγορες ανασες Νεκταριε...

Εκτος αν περιμενει φαγητο...

Δεν ειναι μονιμα ετσι φανταζομαι....

Εξωτερικα παντως ειναι πιο καθαρος....

Τα ψαρια απλα ηταν αρρωστα απο εξωτερικα παρασιτα...

Μοιαζουν αδυνατα αλλα φανταζομαι οτι αυτο εγινε γιατι δεν ειχαν διαθεση να φανε...

Αν ισιωσουν με νεμαντολ δεν βλεπω προσωπικα τον λογο για να ριξεις και αλατι και φανταζομαι ουτε ο νικος...

Ταιζε φιλαρακι...

Ταιζε συχνα να παρουν τα πανω τους αν τρωνε...... :thumbsu:  :thumbsu:

Το ξέρω σταθη. Δεν είναι τελείως καλά ακόμα. Αλλά τουλάχιστον σε πολύ καλύτερη κατάσταση απ ότι ήταν. Αδύνατα είναι γιατί δεν έτρωγαν πολύ όταν είχαν παρασιτα πάνω τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι δείχνει σαφώς ότι... ΔΕΝ έχει πλέον κάτι ορατό από το πρόβλημα.

Τα νηματώδη είναι ορατά δια γυμνού οφθαλμού... είχες δει κάτι, στο ενυδρείο σου;

Συμφωνώ αρκετά... με τα παραπάνω.

Ξαναλέω... το αλάτι είναι το νούμερο 1 "φάρμακο", του δισκά.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολύ ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα.Σκέφτεσε να βάλεις καθόλου άμμο;

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αμμο.. την εβγαλα λογω οτι καθαριζονται πολυ ευκολα οι ακαθαρσιες με την σκουπα. θα την βαλω αργοτερα παλι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...