Jump to content

Αυτο Μου Ελειπε Βραδιατικα


Recommended Posts

 Βρηκα μια αγγελια που μου κανει μεγαλο κλικ..

Τη λετε να το προχωρήσω?

http://www.aquazone.gr/forums/classifieds/item/5085-πωλούνται-ενυδρεία-juwel-400l-boyu-120l/

Link to comment
Share on other sites

Να που μου εχει ξεκολλησει 

 

DSCN0407_zpsm6ylddhg.jpg

 

DSCN0408_zpsuw79hdcn.jpg

 

Εβγαλα με ξυραφι τις σιλικονες και αυριο θα παω να παρω σιλικονη να βαλω περιμετρικα και μετα να του κολλησω τις κοντρες να κανω μετα ενα τεστ διαρροης και να του βαλω εξτρα εξωτερικα αλουμινογωνίες,

αν και το φτιαξιμο θα ειναι προσωρινο γιατι ολο αυτο μου κοστισε τις ζωες των ζωντανων μου απο στρες και τα πεντε μου οραντα χθες βραδυ με άφησαν :rip_1:  :rip_1:  :rip_1:  :rip_1:  :rip_1:  :rip_1:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κρίμα για τα ζωντανά σου.

Προσπάθησε η σιλικόνη να πάει καλά μέσα στην εγκοπή ώστε όταν αφαιρέσεις τη λεπίδα να κοντράρει το τζάμι και να κολλήσει καλά.

Νομίζω πως θα τα καταφέρεις ,και εύκολα μάλιστα. :) 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα θα παρω το πρωι την σιλικονη για γυρω γυρω και τις κοντρες να τις εχω και την κυριακη να τις κολλησω και αυτες.

Link to comment
Share on other sites

μεταφερθηκε στο νεο του χωρο οπου εκει ξανακολλησα και δευτερα θα κολλησω και κοντρες εσωτερικα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου κολλησω και τις κοντρες τεταρτη η πεμπτη θα κανω ενα γεμισμα πληρες για έλεγχο διαρροης, αφου περαση ενα 24ωρο γεματο να το βαλω να τρεξει με ενα εσωτερικο γεματο ανθρακα?

Link to comment
Share on other sites

Αφου κολλησω και τις κοντρες τεταρτη η πεμπτη θα κανω ενα γεμισμα πληρες για έλεγχο διαρροης, αφου περαση ενα 24ωρο γεματο να το βαλω να τρεξει με ενα εσωτερικο γεματο ανθρακα?

 

 

Καλό θα ήταν να το έκανες, για να τραβήξει πιθανές ουσίες της σιλικόνης, αν και οι ενυδρειακές είναι ασφαλείς. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη εβδομαδα στην παρεα.

Τελικά δεν πηρα να βαλω κοντρες αλλα το εχω γεμισει κανονικα με νερο και εχω το 1 φιλτρο να δουλευει απο το Σαββατο, προσθεσα και μια νεα ριζα που αγορασα για να αρχίσει να βυθίζεται και σημερα σε μια ωρα περιπου θα μεταφερω τους 2 καινουργιους κατοικους του ενυδρειου μου που ειναι 2 oranda red cap της αρραβωνιαστικιας μου που τα δωρησα εγω  σε εκεινη και τωρα εκεινη σε μενα χωρις καν εγω να της το προτεινω.

Link to comment
Share on other sites

Οι νεοι κατοικοι του ενυδρειου μου εχουν τοποθετηθει στο προσωρινο υπαρχον σπιτι τους αυριο θα ανεβουν φωτο γιατι δεν αναψα φωτα επειδη απο την μεταφορα τρομαξανε και κρυβονται κατω απο την ριζα.

Μιας και θα ειναι προσωρινα εκει το πολυ 1-2 μηνες λεω να μην βαλω τιποτα για βυθο, πειραζει?

Link to comment
Share on other sites

Οι νεοι κατοικοι του ενυδρειου μου εχουν τοποθετηθει στο προσωρινο υπαρχον σπιτι τους αυριο θα ανεβουν φωτο γιατι δεν αναψα φωτα επειδη απο την μεταφορα τρομαξανε και κρυβονται κατω απο την ριζα.

Μιας και θα ειναι προσωρινα εκει το πολυ 1-2 μηνες λεω να μην βαλω τιποτα για βυθο, πειραζει?

Τους αρεσει ο σκουροχρωμος βυθος...

Οχι μονο σαν αισθηση αλλα γιατι σκαβουν για να φανε...

Αυτο που εχω παρατηρησει σε γιαλες χωρις βυθο ειναι οτι αποβλητα και τροφη μαζευονται αν υπαρχει συγκεκριμενη ροη σε ενα σημειο...

Κατι που δεν ειναι και τοσο ασφαλες αν σκεφτουμε ποσο ρυπογονα ειναι τα συγκεκριμενα ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό , μόλις είδα το θέμα και έχω τρομάξει .

Απο τη στιγμή που ξεκολλάει το ενυδρείο σημαίνει ότι η σιλικόνη τα έφαγε τα ψωμιά της .

Όλο το ενυδρείο πρέπει να διαλυθεί , να καθαριστούν καλά τα τζάμια ΟΛΑ και μετά εκ νέου να κολληθεί .

Εάν αυτη τη στιγμή έχει επισκευαστεί το ένα τζάμι και χωρίς να έχει ξηλωθεί όλο , δε κάναμε δουλειά .

Μπάλωμα έγινε και πολύ πρόχειρο .

Θα ανοίξει το ενυδρείο και πάλι .

 

Υγ.1 Το δε βίντεο να μη ξανά χρησιμοποιηθεί , είναι απο πολύ άσχετο στα ενυδρεία τραβηγμένο !!!

Υγ.2 Πείτε του ΤΑΝ αν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί το βίντεο στο φόρουμ να το διαγράψει απο παντού .

Link to comment
Share on other sites

μεταφερθηκε στο νεο του χωρο οπου εκει ξανακολλησα και δευτερα θα κολλησω και κοντρες εσωτερικα.

 

Μισό λεπτό , μόλις είδα το θέμα και έχω τρομάξει .

Απο τη στιγμή που ξεκολλάει το ενυδρείο σημαίνει ότι η σιλικόνη τα έφαγε τα ψωμιά της .

Όλο το ενυδρείο πρέπει να διαλυθεί , να καθαριστούν καλά τα τζάμια ΟΛΑ και μετά εκ νέου να κολληθεί .

Εάν αυτη τη στιγμή έχει επισκευαστεί το ένα τζάμι και χωρίς να έχει ξηλωθεί όλο , δε κάναμε δουλειά .

Μπάλωμα έγινε και πολύ πρόχειρο .

Θα ανοίξει το ενυδρείο και πάλι .

 

Υγ.1 Το δε βίντεο να μη ξανά χρησιμοποιηθεί , είναι απο πολύ άσχετο στα ενυδρεία τραβηγμένο !!!

Υγ.2 Πείτε του ΤΑΝ αν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί το βίντεο στο φόρουμ να το διαγράψει απο παντού .

Καλημερα φιλε μου για καλο και για κακο στο πανω πος που εγραψα πως ξανα κολληθηκε εννοω ακριβως αυτο που λες γιατι δεν ηθελα και τοσο ν ακουσω τον φιλο Σωτηρη πανω σε αφτο το κοματι και το ξήλωσα το ξύρισα ολο και το ξανα κολλησα, παιδευτηκα λιγο γιατι μου εχει χαλασει το πιστολι και στεγνωνε γρηγορα η σιλικονη. 

Στην αρχη ελεγα απλα να το κολλησω μονο μεσα αλλα δεν μου καθοταν καλα και τελευταια στιγμη οτι ειχα ανοιξη την κολλα αρχισα να ξεκολλαω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου για καλο και για κακο στο πανω πος που εγραψα πως ξανα κολληθηκε εννοω ακριβως αυτο που λες γιατι δεν ηθελα και τοσο ν ακουσω τον φιλο Σωτηρη πανω σε αφτο το κοματι και το ξήλωσα το ξύρισα ολο και το ξανα κολλησα, παιδευτηκα λιγο γιατι μου εχει χαλασει το πιστολι και στεγνωνε γρηγορα η σιλικονη. 

Στην αρχη ελεγα απλα να το κολλησω μονο μεσα αλλα δεν μου καθοταν καλα και τελευταια στιγμη οτι ειχα ανοιξη την κολλα αρχισα να ξεκολλαω

 

Ok! :bow: :bow: :bow:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ολοκλήρωθηκε ή επισκευή, γράφω για αποφυγή παρεξηγήσεων κυρίως για το μέλλον σε όποιους αντιμετωπίσουν κάποιο παρόμοιο πρόβλημα και όχι για να δημιουργηθεί οποιαδήποτε αντιπαράθεση.

Το βιντεάκι ανέβηκε απλά για να φανεί ο τρόπος με τον οποίο βάζει το κοπίδι για να δημιουργηθεί κενό, και να μπορέσει να κάνει το κόλλημα μέχρι μέσα, και όχι γιατί θεωρώ ορθόδοξη τη διαδικασία που ακολουθεί για να κολλήσει μόνο το μισό κομμάτι.

 

Και κάτι επί προσωπικού. :)

Οσον αφορά τη περίπτωση με το φίλο Γιάννη πρότεινα με βάση τα εξής δεδομένα.

Ενα ενυδρείο σχετικά νέο (3 ετών) που οι σιλικόνες του από μόνες τους δεν έχουν φτάσει στα όρια τους, αλλά δημιουργείται πρόβλημα λόγω της λανθασμένης τοποθέτησης του. Θεωρώ λοιπόν πως δεν συντρέχει λόγος για να ξηλωθεί ολόκληρο το ενυδρείο, μιας και δεν είναι πρόβλημα υλικού αλλά ξεκάθαρα κακής χρήσης.

Πρότεινα λοιπόν στα προηγούμενα πόστ το κόλλημα που πρέπει να κάνει, η τοποθέτηση κοντρών αναφέρθηκε από τον ίδιο, και ακόμη η χρήση εξωτερικών γωνιών αλουμινίου, για πιο σίγουρο αποτέλεσμα.

Με όλα αυτά (μιας και από ότι είπες ότι υπάρχει κάτι νέο στα σκαριά) θεωρούσα και θεωρώ πως είναι εντάξει για κάποιο διάστημα. Επίσης όλο αυτό προτάθηκε υπό την πίεση του χρόνου λόγω των ζωντανών που υπήρχαν.

 

Γιάννη πιστεύω πως αφού το ξήλωσες όλο, και το ξανακόλλησες, έκανες το πιο σωστό. :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ολοκλήρωθηκε ή επισκευή, γράφω για αποφυγή παρεξηγήσεων κυρίως για το μέλλον σε όποιους αντιμετωπίσουν κάποιο παρόμοιο πρόβλημα και όχι για να δημιουργηθεί οποιαδήποτε αντιπαράθεση.

Το βιντεάκι ανέβηκε απλά για να φανεί ο τρόπος με τον οποίο βάζει το κοπίδι για να δημιουργηθεί κενό, και να μπορέσει να κάνει το κόλλημα μέχρι μέσα, και όχι γιατί θεωρώ ορθόδοξη τη διαδικασία που ακολουθεί για να κολλήσει μόνο το μισό κομμάτι.

 

Και κάτι επί προσωπικού. :)

Οσον αφορά τη περίπτωση με το φίλο Γιάννη πρότεινα με βάση τα εξής δεδομένα.

Ενα ενυδρείο σχετικά νέο (3 ετών) που οι σιλικόνες του από μόνες τους δεν έχουν φτάσει στα όρια τους, αλλά δημιουργείται πρόβλημα λόγω της λανθασμένης τοποθέτησης του. Θεωρώ λοιπόν πως δεν συντρέχει λόγος για να ξηλωθεί ολόκληρο το ενυδρείο, μιας και δεν είναι πρόβλημα υλικού αλλά ξεκάθαρα κακής χρήσης.

Πρότεινα λοιπόν στα προηγούμενα πόστ το κόλλημα που πρέπει να κάνει, η τοποθέτηση κοντρών αναφέρθηκε από τον ίδιο, και ακόμη η χρήση εξωτερικών γωνιών αλουμινίου, για πιο σίγουρο αποτέλεσμα.

Με όλα αυτά (μιας και από ότι είπες ότι υπάρχει κάτι νέο στα σκαριά) θεωρούσα και θεωρώ πως είναι εντάξει για κάποιο διάστημα. Επίσης όλο αυτό προτάθηκε υπό την πίεση του χρόνου λόγω των ζωντανών που υπήρχαν.

 

Γιάννη πιστεύω πως αφού το ξήλωσες όλο, και το ξανακόλλησες, έκανες το πιο σωστό. :thumbup:

Συμφωνω με οσα γραφεις και συγνωμη αν φανηκα αγενεις με το να πω στο προηγουμενο μου ποστ ( δεν ηθελα και τοσο ν ακουσω τον φιλο Σωτηρη πανω σε αφτο το κοματι με κατατοπίσει αρκετα το βιντεο ετσι ωστε ήξερα πλεον πως αφαιρω 99.9% την σιλικονη απο το ενυδρειο μου.

Ναι ηθελα κατι προσωρινο αλλα εφοσον απεβιωσαν ολα τα ζωντανα τοτε σκεφτηκα δεν στεκει να το κανω ετσι εφοσον δεν μια πιέζει κανενας, σιν οτι οταν παρω το μεγαλο θα το δωσω αυτο μαζι με τα φωτιστικα.

Link to comment
Share on other sites

μια πολυ σοβαρη ερωτηση θελω να κανω βαση διαστασεον του νεου ενυδρειου και τα λιτρα,

αναγραφι πανω στην προσφορα πως ειναι 300 λιτρα ενο οι διαστασεις του ειναι αυτες 121x51x62cm και βγενει 383λιτρα !

Τι να πιστεψω τωρα το 300λιτρα η οτι το 121x51x62cm βγενει 383λιτρα? κατι δεν μου καθεται καλα 

ειναι αυτο εδω το το γραφει και μεσαhttp://www.petsupermarket.gr/9156/προϊόντα/ενυδρείο-rehau-300-μαύρο.html

Διαστάσεις ενυδρείου: 121x51x62cm
Λίτρα: 300
Φωτισμός: 4 λάμπες Τ5 39W
Μηπως το 300 ειναι  ονομαστικος αριθμος?
Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Αν οι διαστάσεις που δίνει το site είναι οι σωστές κανεις τη γνωστή πράξη μηκος x πλατος x υψος ÷ 1000 και βγάζει λίτρα (μεικτά). Απο αυτά, πρέπει να αφαιρέσεις κάποια που καταλαμβάνει ο βυθός, τα διακοσμητικά κτλ κατα προσέγγιση παντα και εχεις τα καθαρά λίτρα σου. Οι διαστάσεις που γραφείς βγαίνουν όντως 383 λίτρα μεικτα. Τα καθαρά θα είναι λιγότερα. Πίστη πιστεύω θα είσαι πανω απο 320 καθαρά.

Μην αγχωνεσαι με τις διαστάσεις, πάρε μεζουριτσα και πήγαινε να δεις και μετρήσεις απο κοντά.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

 

μια πολυ σοβαρη ερωτηση θελω να κανω βαση διαστασεον του νεου ενυδρειου και τα λιτρα,

αναγραφι πανω στην προσφορα πως ειναι 300 λιτρα ενο οι διαστασεις του ειναι αυτες 121x51x62cm και βγενει 383λιτρα !

Τι να πιστεψω τωρα το 300λιτρα η οτι το 121x51x62cm βγενει 383λιτρα? κατι δεν μου καθεται καλα 

ειναι αυτο εδω το το γραφει και μεσαhttp://www.petsupermarket.gr/9156/προϊόντα/ενυδρείο-rehau-300-μαύρο.html

Διαστάσεις ενυδρείου: 121x51x62cm
Λίτρα: 300
Φωτισμός: 4 λάμπες Τ5 39W
Μηπως το 300 ειναι  ονομαστικος αριθμος?

 

Νομίζω πως οι αναγραφόμενες διαστάσεις είναι οι εξωτερικές διαστάσεις της γυάλας.

Αρα δεν είναι το καθαρό,  αν υπολογίσεις ότι καμιά δεκαριά πόντους σε κάθε ενυδρείο καταλαμβάνει το σύστημα φωτισμού. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο SOTIRIS. Αναγράφονται οι εξωτερικες διαστάσεις. Και το υψος ισως να αναγράφεται μέχρι οροφής ενυδρείου που από μέσα το νερό ανεβαινει ως τις κόντρες. Μεσουριτσα και βόλτα στο μαγαζί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως οι αναγραφόμενες διαστάσεις είναι οι εξωτερικές διαστάσεις της γυάλας.

Αρα δεν είναι το καθαρό,  αν υπολογίσεις ότι καμιά δεκαριά πόντους σε κάθε ενυδρείο καταλαμβάνει το σύστημα φωτισμού. :)

Ειναι ωρες ωρες που εχουμε την απαντηση μπροστα μας και δεν την βλεπουμε :hehe

 

Έχει δίκιο ο SOTIRIS. Αναγράφονται οι εξωτερικες διαστάσεις. Και το υψος ισως να αναγράφεται μέχρι οροφής ενυδρείου που από μέσα το νερό ανεβαινει ως τις κόντρες. Μεσουριτσα και βόλτα στο μαγαζί.

Οχ ναι αυτο το παρέλειψα  :hehe

Δεν με πειραζει που ειναι οι εξωτερικες αλλα να εχω σαν καθαρα λιτρα τουλαχιστον 300.

Οσο για τον φωτισμο δεν ειναι και πολυ ψηλα γιατι το τελαρο του φωτισμου - καπακιου ειναι κολλημενο στο πανω μερος του ενυδρειου και ειναι 1-2 cm πιο ψηλα απο την επιφανεια της γυαλας. 

Πραγματικα σαν ενυδρειο με εχει κερδιση ειδα και μεγαλυτερα σε κοντινες τιμες αλλα αυτο μου αρεσε σαν συνολο, δλδ: απο αποψη επιπλου, χρωματος διαστασεις, χωρητικοτητας κλπ, μα πιο πολυ με τράβηξαν ο σχεδιασμος του που πανω κ κατω εχει ξυλινες κοντρες - τελαρα οπου το κανει πιο σταθερο και ανθεκτικο αλλα μου αρεσε και ο σχεδιασμος του φωτισμου.

Το μονο που δεν με τρελαίνει αλλα το προσπερνω ειναι οτι το καπακι δεν ανοιγει πονο μπροστα και πισω  αλλα σε 4-5 διαφορετικα σημεια!

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Κατι τελευτεο πιστευω ειδα το θεμα ενος φιλου που εχει αποκλιση η βαση του λογο μαλλον κακοσχεδιασμενου δαπεδου.

Λογικα και εμενα οταν μου το φερουν την βαση θα πρεπει να την στισω μονος μου και πολυ φοβαμαι μην εχω το ιδιο θεμα με τον φιλο μας διωτη το πατωμα στο υπογειο ειναι ανομοιομορφο παντου, σε πααρα πολλα σιμια κανει το τσιμεντο κυματισμους.

Το μονο που περναει απο το μυαλο μου ειναι να δω τα ποδαρακια που θα εχει και αν δεν ειναι ρυθμιζομενα να τα αντικαταστησω με ρυθμιζομενα ποδια μεταλλικα βαρεως τυπου.

Link to comment
Share on other sites

Την αλλη Δευτερα 3 του μηνος δινω την πρωτη δοση για το ενυδρειο και 17-18 Οκτωβρη την δευτερη που θα ειναι η ημερα παραλαβης  του ενυδρειου και της βασης.

Ρωτησα τελικα στο μαγαζι και μου ειπαν πως η βαση θα ερθει αποσυναρμολογημενη μεσα σε κουτα οποτε θα πρεπει να κατσω να την στήσω μονος μου και να δω που θα μπει μεσα στο υπογειο για να παταει καλα και σε ισιο εδαφος αν και εχω ενα θεμα γιατι δεν ειναι ομοιομορφο το πατωμα και θα πρέπει να πάρω να βαλω ποδια ριθμιζομενα  βαρεως τυπου.

Με λιγα λογια το βλεπω να το ολοκληρωνω το αργοτερο τελος Οκτώβρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να τακάρεις το έπιπλο ή αν είναι τόσο στραβό να πελεκίσεις τοπικά το δάπεδο όπου χρειάζεται...

Δεν το βλέπω εφικτό αυτό που σκέφτεσαι με τα ρυθμιζόμενα,τουλάχιστον όπως το σκέφτεσαι... :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...