Jump to content

Ενα ποστ που μας αφορά ολους


ina

Recommended Posts

διαβαζω το θεμα απο χτες....

θεωρω πως προκειτε περι παρεξηγησεως το ολο θεμα!!!

προτεινο να κουβεντιασουμε για τα ψαρια παρα για το γυρο γυρο ολοι!!

και ΞΕΚΙΝΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΛΕΩ

Σε ποσα λιτρα ειναι αρκετα για αυτα τα χρυσοψαρα;

εχω ενα 200 συν με χρυσοψαρα στο αλλο μου σπιτι

μηπως δεν ειναι καλα;

θα ανεβασω σε λιγο φωτο

(το ενυδρειο ασφαλως το διαχειριζετε αλλος αυτη τη στιγμη)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγκρινα δυο ψαρια που ζουσαν πανω κατω ιδιο χρονικο διαστημα σε διαφορετικά λιτρα..τωρα για δυνατότητες που λες κλπ το θεωρώ ασκοπο να το σχολιάσω..οσοι με ξερουν γνωρίζουν την εμπειρία μου και τις γνώσεις μου πανω στο χομπι..

 

Σε αυτό ακριβώς λοιπόν θέλω να σταθώ και γι αυτό κάνω διάλογο μαζί σου όχι μόνο εγώ αλλά και κάποια άλλα μέλη από την αρχή του θέματος...

Κανείς δεν προσπαθεί να ζυγίσει την εμπειρία σου αλλά και ούτε να κοντραριστεί μαζί σου ;)

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω το θεμα απο χτες....

θεωρω πως προκειτε περι παρεξηγησεως το ολο θεμα!!!

προτεινο να κουβεντιασουμε για τα ψαρια παρα για το γυρο γυρο ολοι!!

και ΞΕΚΙΝΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΛΕΩ

Σε ποσα λιτρα ειναι αρκετα για αυτα τα χρυσοψαρα;

εχω ενα 200 συν με χρυσοψαρα στο αλλο μου σπιτι

μηπως δεν ειναι καλα;

θα ανεβασω σε λιγο φωτο

(το ενυδρειο ασφαλως το διαχειριζετε αλλος αυτη τη στιγμη)

70 λιτρα για καθε ενα χρυσοψαρο νομιζω ειναι καλα απο προσωπικη εμπειρια.ετσι γραφουν και τα παιδια στο προφιλ.και ενα καλο εξωτερικο φιλτρο.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κακώς στραβώνεις ina , ενω θα έπρεπε κι εσένα να σε ενδιαφέρει να μάθεις περισσότερα στοιχεία για τα ψάρια σου .

 

Κάποτε ο Mitrizakis Nikos πρώην συντονιστής και ιχθυολόγος είχε δημοσιεύσει στο ΑΖ μια έρευνα για την ανάπτυξη των χρυσόψαρων .

Δε μπορώ να τη βρώ με την εύρεση , αν μπορέσει κάποιος να τη βρεί και να μας τη παραθέσει καλό θα ήταν .

Τέλος πάντων δε θυμάμαι για το χώρο πόσο ρόλο έπαιζε στην ανάπτυξη τους , αυτό που θυμάμαι είναι ότι ο υπερπληθυσμός ( μεχρι ενός ορίου ) λειτουργούσε θετικά και παρ όλο που γνωρίζουμε όλοι μας ότι για να αναπτυχθεί γρήγορα ο γόνος θα πρέπει να μπαίνει σε μικρό χώρο με υπερπληθυσμό  και σταδιακά να αραιώνει και να μπαίνει και σε μεγαλύτερο χώρο , πάντα όμως με υπερπληθυσμό .

Η ουσία σε αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι για το πείραμα χρησιμοποιήθηκαν εκατοντάδες ψάρια ιδίου μεγέθους σε διαφορετικά ενυδρεία με ίδιες παραμέτρους , με κάμερες να καταγράφουν 24 ώρες το 24ωρο και με πολύ μεγάλη σημασία στη λεπτομέρεια . Δυστυχώς δεν θυμάμαι να σας πώ τις λεπτομέρειες όλες πάντως πέρα απο το φωτισμό και το ζύγισμα της τροφής κλείνανε και τους κυκλοφοριτές αεραντλίες στους ίδιους ακριβώς χρόνους . Και ο λόγος ήταν για τη τεκμηρίωση ότι ο υπερπληθυσμός λειτουργεί θετικά στην ανάπτυξη των ψαριών .

 

Έτσι κι εμείς εδώ αν θέλουμε να θεωρήσουμε ενα θέμα ως τεκμηρίωση και θέμα αναφοράς ..... θα πρέπει να είμαστε λίγο ποιο αυστηροί για να αντέχει στη κριτική .

http://www.aquazone.gr/forums/topic/18210-c-aadhssaenaoc-oco-eeoioeunoeoco-ooci-aiudhooic-oio-noouoeanio-carassius-auratus/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γιατι δεν ειναι pinned;

Send from the Heart of Amazonas

Ειναι στην αρθρογραφια.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Ἐν τέλει ὤδινεν ὄρος καὶ ἔτεκε μῦν...

 

Αἱ ἰδέαι μου εἶναι ὑπὲρ τὸ δέοντος καί ἀνυπερθέτος ἐλευθεριάζουσαι,

ὁπότε δὲν εἶναι δυνατὸν ἡ ἀπάντησις νὰ εἶναι βαρύνουσα.Τό συγκεκριμένο post δέ μέ ἀφορᾶ διά πλείστων λόγων.

ΥΓ Κύριε Sturm ἐρασιθανάτιον σᾶς βλέπω.

:hehe

σωστος θα συνφωνησω απολυτα με το φιλο μου Δημοσθένη!!

και θα προσθεσω το <ακαθηστο υμνον>

γεια σου δημοσθενηηηη μουυυυυυυ!!!!!

:petran::petran:

Link to comment
Share on other sites

Ἐν τέλει ὤδινεν ὄρος καὶ ἔτεκε μῦν...

Αἱ ἰδέαι μου εἶναι ὑπὲρ τὸ δέοντος καί ἀνυπερθέτος ἐλευθεριάζουσαι,

ὁπότε δὲν εἶναι δυνατὸν ἡ ἀπάντησις νὰ εἶναι βαρύνουσα.

Τό συγκεκριμένο post δέ μέ ἀφορᾶ διά πλείστων λόγων.

ΥΓ Κύριε Sturm ἐρασιθανάτιον σᾶς βλέπω.

:hehe

Γιατι ερασιθανατος; απο που το εβγαλες το συμπερασμα;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κατερίνα έχουμε κάποια εξέλιξη εδώ??

Κάποιες λεπτομέρειες που ζητήθηκαν όσον αφορά την ηλίκια και το μεγεθος των ψαριών για να έχουμε πιο

ολοκληρωμένη άποψη υπάρχουν τελικά ??

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι είναι μια χαρα..εχει προσαρμοστει πλήρως στο νέο του περιβάλλον και εχει παρει τα πανω του..Οσο για τις ηλικιες δεν γνωρίζω για τα δυο ψαρια..Είναι και τα δυο από διασωσεις :)

Κατερίνα έχουμε κάποια εξέλιξη εδώ??

Κάποιες λεπτομέρειες που ζητήθηκαν όσον αφορά την ηλίκια και το μεγεθος των ψαριών για να έχουμε πιο

ολοκληρωμένη άποψη υπάρχουν τελικά ??

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ θα πω πολλά μπράβο για το θέμα που ανέβασε η Κατερίνα ως παράδειγμα, για τη σωστή αντιμετώπιση κάθε ψαριού, σύμφωνα με τις απαιτήσεις του. :) Μακάρι να ενημερώνονταν όλοι ΠΡΙΝ πάρουν το οποιοδήποτε ζωντανό για το ενυδρείο τους. Και αν τα λίτρα τους δεν είναι αρκετά, να έχουν και λίγο μυαλό, λίγη ευαισθησία, να ΜΗΝ πάρουν ό, τι ζωντανό τους γυάλισε. Μου έχει τύχει κάποιος να έχει βάλει καρχαριάκι παγκάσιους σε 120 λίτρα και να του λέω δώστο γρήγορα σε άλλον με πολλά λίτρα ή γύρισέ το στο pet shop. Θα πάθει νανισμό και θα σου πεθάνει γρήγορα. Και αυτός να απαντάει: "Εμένα δεν με νοιάζει αν θα πάθει νανισμό, να μου ζήσει θέλω!!" Και είναι και μουσικός. Τι να λέμε τώρα για τη λογική και την ευαισθησία του καθενός!... Πόσο ταλαιπωρούνται τα καημένα τα ζωντανά από τον άνθρωπο!!! :( Συμφωνώ απόλυτα με τον @stathis spithas. Γκρεμίζουμε ένα ωραίο θέμα, κάνοντας επίδειξη γνώσεων με υποθέσεις και ΑΝ, που στην προκειμένη περίπτωση είναι εντελώς περιττά και ανούσια!!! :(

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...