Jump to content

Corydoras Arcuatus


Recommended Posts

Μπορεί να μου πει κάνεις τίποτα για αυτά τα cory. Σκέπτομαι να τα βάλω σε κοινωνικό ενυδρείο αλλά δεν τα έχω πολύ ακούσει. Είναι δύσκολο ψάρι?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάνεις τίποτα για αυτά τα cory. Σκέπτομαι να τα βάλω σε κοινωνικό ενυδρείο αλλά δεν τα έχω πολύ ακούσει. Είναι δύσκολο ψάρι?

Βρήκα αυτές εδώ τις πληροφορίες. :)

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=846

Και εδώ αναλυτικό προφίλ στα Αγγλικά

http://www.scotcat.com/factsheets/arcuatus.html

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες για το ψάξιμο. το προφίλ του ψαριού το έχω βρει και εγώ σε πολλά site. Αυτό που ψάχνω είναι προσωπική εμπειρία από κάποιον μέσα στο forum, αν και δεν φαίνεται για δύσκολο ψάρι, απλά ήθελα κάποιον που το έχει καιρό να μου έλεγε μπας και έχει καμία παραξενιά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες για το ψάξιμο. το προφίλ του ψαριού το έχω βρει και εγώ σε πολλά site. Αυτό που ψάχνω είναι προσωπική εμπειρία από κάποιον μέσα στο forum, αν και δεν φαίνεται για δύσκολο ψάρι, απλά ήθελα κάποιον που το έχει καιρό να μου έλεγε μπας και έχει καμία παραξενιά.

Φίλε έχω 3 cory στην 26λίτρα γυάλα μου και δεν μου έχουν δημιουργήσει κανένα απολύτως πρόβλημα!Να συμπληρώσω βέβαια ότι δεν τα έχω μόνα τους αλλά με 8 guppy και 1 γλύφτη!

Είναι γλυκήτατα ψαράκια και έχουν πολύ πλάκα να τα βλέπεις να "οργώνουν" τον βυθό σε κάθε τάισμα!

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρία και μόνο θα αναφέρω πως είναι απο τα μέτριας δυσκολίας corydoras με κριτήριο οτι τα bronze είναι τα ευκολότερα και τα panda τα δυσκολότερα,κατάφερα να κρατήσω 5 ενήλικα άτομα για διαστημα 2 ετών.

Τα θεωρώ μακραν τα ομορφότερα corydoras...και οχι τα leucomelas.

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικά!! Αυτό ήθελα να ακούσω μιας και εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ. Μια ομάδα των 8 ατόμων φαντάζομαι θα είναι μια χαρά για 180 λίτρα έτσι?

Για να προλάβω μια πιθανή ερώτηση, στο ενυδρείο υπάρχουν ακόμα 2 pearl gourami και 12 Harlequin rasboras. Θέλω να πιστεύω πως είμαι άνετος για 8 cory.

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικά!! Αυτό ήθελα να ακούσω μιας και εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ. Μια ομάδα των 8 ατόμων φαντάζομαι θα είναι μια χαρά για 180 λίτρα έτσι?

Για να προλάβω μια πιθανή ερώτηση, στο ενυδρείο υπάρχουν ακόμα 2 pearl gourami και 12 Harlequin rasboras. Θέλω να πιστεύω πως είμαι άνετος για 8 cory.

Μια χαρά! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα αλλά την είχα ψυλλιαστεί μιας και δεν τα έχω δει πουθενά ούτε τα είχα ακούσει στο forum. Για αρχή όποιος διαβάσει την συζήτηση και τα έχει δει σε κάποιο κατάστημα ας με ενημερώσει, μάλλον θα πρέπει να αναρτήσω ερώτηση στην κατηγορία με τα καταστήματα? Θα έχει ανταπόκριση?. Δεν ξέρω άμα μπορώ επίσης να ζητήσω να μου τα φέρει κάποιο κατάστημα?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να επικοινωνήσεις με τα καταστήματα.

Να σου αναφέρω πως στο κατάστημα που τα προμηθευτηκα δυστυχώς δεν τα ξαναφέρνει και πως τα 5 άτομα τελικού μεγέθους κόστισαν τριψήφιο αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε φίλε!!αυτό δεν το περίμενα.. εγώ κοιτάζω σε ένα αμερικανικό site για να αποφασίσω τι ψάρια να πάρω και δεν είχα παρατηρήσει τόσο μεγάλη διαφορά στο κόστος. Εναλλακτικά άμα δεν τα βρω αυτά τι επιλογές έχω. Εκτός από albino, sterbai και emerald όπου τα είχα. Ψάχνω κάτι ποιο εντυπωσιακό. Για ph 7 με 7,5 παντα.

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ : http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=3051

Ίσως περάσω αύριο από εκεί. Θα σε ενημερώσω αν πράγματι υπάρχουν :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε ευχαριστώ πολύ! Άμα υπάρχουν κοίτα και σε τι κατάσταση είναι. Άμα πας και να μην έχει ενημέρωσε με για να πάρω τηλέφωνο τα παιδία να δω αν θα ξαναφέρουν. Αν και δεν ξέρω αν γίνεται να στείλει ψάρια Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...