Jump to content

Στησιμο Βραχου Ερωτησεις


Recommended Posts

καλημερα!!!!

διαβαζοντας και κοιτοντας πολλες φωτο απο διαφορα στησιματα, βλεπω οτι περιπου ολα παιζουν στο ιδιο μοτιβο με διαφορες παραλαγες.

επιδη εχω κατι διαφορετικο στο μυαλο μου, θα ηθελα να ρωτησω αν τα συγκεκριμενα στισιματα που βλεπω με 1-2-3 νησακια εξηπυρετουν καλλητερα τα ψαρια και τα κοραλια η απλα ειναι πιο ομορφα στο ματι σας....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σίγουρα να ξερεις παίζουν και τα δυο ρόλο και να ειναι ωραίο στο ματι αλλα να ειναι και λειτουργικό,αλλα να δημιουργούνται και θέσης για το κάθε κοραλι φυσικα να διευκολύνει την κυκλοφορία για να ¨αερίζεται ¨ και ο βράχος να μην μαζεύει ντιτριτους που ειναι και αυτο σημαντικο επισης ΄οπως και να υπάρχουν σπηλιές και για την ηρεμία η κρυψώνα των ψαριών η οταν θέλουν η οταν κλείνουν τα φώτα, το ποιο σημαντικο το aquascape το φτιάχνουν τα κοραλια οσο μεγαλώνουν ο βράχος ειναι απλα η βάση! Αν παρατηρήσεις δεν βάζουμε όπου θελουμε τα κοραλια ολα εχουν τις θέση τους! Απο ψηλά εως χαμηλά και στον αραγωνιτη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σίγουρα να ξερεις παίζουν και τα δυο ρόλο και να ειναι ωραίο στο ματι αλλα να ειναι και λειτουργικό,αλλα να δημιουργούνται και θέσης για το κάθε κοραλι φυσικα να διευκολύνει την κυκλοφορία για να ¨αερίζεται ¨ και ο βράχος να μην μαζεύει ντιτριτους που ειναι και αυτο σημαντικο επισης ΄οπως και να υπάρχουν σπηλιές και για την ηρεμία η κρυψώνα των ψαριών η οταν θέλουν η οταν κλείνουν τα φώτα, το ποιο σημαντικο το aquascape το φτιάχνουν τα κοραλια οσο μεγαλώνουν ο βράχος ειναι απλα η βάση! Αν παρατηρήσεις δεν βάζουμε όπου θελουμε τα κοραλια ολα εχουν τις θέση τους! Απο ψηλά εως χαμηλά και στον αραγωνιτη!

αυτο το τελευταιο με δυσκολευει να το καταλαβω.... εχουμε καποιον οδηγο να διαβασω....??

το που πρεπει να μπει το καθε κοραλι...????

επισης στο θεμα του βραχου αν θελετε μπορω να σας βαλω μια φωτο με το τι εχω στο μυαλο μου να μου πειτε αν ειναι λειτουργικο για τα κοραλια και τα ψαρια...

θεμα κυκλοφοριας και αερισμου ειναι οκ πιστευω....

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχουμε κάποιο οδηγό αλλα το πάμε ανάλογα τις απαιτήσεις των κοραλλιών σε φωτισμό κυκλοφορία αλλα και την ανάπτυξη που θα εχουν να μην κανει σκιά το ενα στο αλλο χοντρικά sps ψηλά lps χαμηλά ακομα και στον αραγωνιτη.

Αν δεις υπάρχουν και μη φωτοσυνθετικά κοραλια που θέλουν κυκλοφορία αλλα οχι φως. Υπάρχουν εδω στο φόρουμ καποια άρθρα και προφίλ για κοραλια που θα καταλάβεις τι λεω το ποιο σημαντικο ειναι οτι οταν αγοράζουμε ενα κοραλι μαθαίνουμε γ αυτο τι απαιτήσεις εχει απο φως κυκλοφορία και φαει συνθήκες νερού και μετα το περνούμε.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχουμε κάποιο οδηγό αλλα το πάμε ανάλογα τις απαιτήσεις των κοραλλιών σε φωτισμό κυκλοφορία αλλα και την ανάπτυξη που θα εχουν να μην κανει σκιά το ενα στο αλλο χοντρικά sps ψηλά lps χαμηλά ακομα και στον αραγωνιτη.

Αν δεις υπάρχουν και μη φωτοσυνθετικά κοραλια που θέλουν κυκλοφορία αλλα οχι φως. Υπάρχουν εδω στο φόρουμ καποια άρθρα και προφίλ για κοραλια που θα καταλάβεις τι λεω το ποιο σημαντικο ειναι οτι οταν αγοράζουμε ενα κοραλι μαθαίνουμε γ αυτο τι απαιτήσεις εχει απο φως κυκλοφορία και φαει συνθήκες νερού και μετα το περνούμε.

το τελευταιο που ειπες ειναι και το πιο βασικο... πρωτα διαβαζουμε τις αναγκες τους και μετα αγοραζουμε... :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα σε ενα στησιμο σαν το παρακατω, μπορω να βαλω διαφορα κοραλια στο επανω μερος του στισηματος, λιγα στις ακρες... και αν θελω απο κατω μπορω να βαλω μονο μη φωτοσυνθετικά

σωστα τα λεω...??

mr-kang-reef-aquarium_zps21b7edf8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες και αν θες να κανεις κατι τέτοιο μπράβο σου!

κατι τετοιο σκεφτομαι με την διαφορα οτι σκεφτομαι να βαλω μια προσθηκη πισω δεξια... να συνεχισω ενα βουναλακι απο βραχο και να φτασει μεχρι πανω στην γωνια για να μου παρεχει μεγαλητερη ασφαλεια στηριξης....

να φανταστω οτι αν στο πανω μερος μπουν μ****α κοραλια θα πρεπει να ρυθμιστει σωστα το φωτιστικο για να μην τα καψει εεε??

Έγινε επεξεργασία - thanasis76
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ!!!! την εχω δει αλλα δεν μπορω να την κανω με αυτο του ειδους το υλικο...

εψαξα και δεν βρηκα,

βρηκα κατι αλλο παρομοιο αλλα με πολυ βαρος το οποιο δεν θα αφησει να σταθει ετσι το στησιμο...

γι αυτο και σκεφτικα πισω δεξια να κανει ενα σηκομα απο βραχια για να στιριζει το ολο στησιμο πιο καλα και δημιουργει και βραχια για κοραλια... το εχω σκεφτει και μαλλον θα ειναι πιο ομορφο ετσι...

Link to comment
Share on other sites

η επιλογη στησιματος του βραχου δεν ειναι ευκολη αποφαση... χαχαχαχαχα

εχω βαρεθει να βλεπω στησιματα, αλλα τελικα παραμενω στο πρωτο που με ειχε συναρπασει....

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα σε ενα στησιμο σαν το παρακατω, μπορω να βαλω διαφορα κοραλια στο επανω μερος του στισηματος, λιγα στις ακρες... και αν θελω απο κατω μπορω να βαλω μονο μη φωτοσυνθετικά

σωστα τα λεω...??

mr-kang-reef-aquarium_zps21b7edf8.jpg

Σταματα να βαζεις φωτογραφιες απο το ενυδρειο μου! :angry02:

Τέλος πάντων το παραβλέπω για αλλη μια φορα!

Θα παιξεις με ζωντανο η νεκρο βραχο?

Θα σου πρότεινα με νεκρο και ισως λιγο μπολι ζωντανού!

Ετσι θα εχεις την δυνατοτητα να φτιαξεις αυτο που θελεις χωρις αγχος!

Μπορεισ να χρησιμοποιήσει κόλλες, τσιμεντα , δεματικα και να φτιαξεις τρελο aquascape!

Αν ξεκινούσα απο την αρχη αυτο θα εκανα γλυτώνοντας και καποιους περιεργους κατοικους απο τον ΖΒ!

Link to comment
Share on other sites

Θαναση θα το στησεις και θα το ξαναστησεις πολλες φορες μεχρι να καταληξεις

Με νεκρο βραχο θα ειναι σαφως πιο ευκολο οπως λεει και ο φιλος παραπανω

Θα ειμαστε σε ζωντανη συνδεση οταν στηνεις, χαχα....

Το αποτελεσμα θα ειναι τελειο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!!!!

μετα απο συζητηση που καναμε με το καταστημα που με βοηθαει σε οτι θελω αι αφου μου εξηγησε....

αποφασισα να κανω το στησιμο με την μεθοδος του νεκρου βραχου.

ετσι θα αποφυγω οτιδηποτε μικροοργανισμους και περιεργους κατοικους.

ζωντανος βραχος θα μπει μονο στο σαμπ οποτε απο εκει θα μπολιαστει και ο νεκρος.

οταν των ρωτησα αν θα πιασει κοραλινη ο βραχος μου εξηγησε πως απο τα κοραλια που θα βαζω σιγα σιγα, θα μεταφερθει και κοραλινη απο τα βραχακια που θα ειναι κολλημενα....

οποτε μιας και μου αρεσει η κοραλινη, ηρεμησα και θα γινει με νεκρο βραχο και με την υσηχια μου το στησιμο...

ειναι σε παραγγελια 40 κιλα νεκρος βραχος + 10 απο ενα αλλο βραχο σαν κλαδια που ειχα παρει.

συνολο 50 κιλα σε λιγο καιρο θα πρεπει να τα διακοσμισωωωωωωωωω

:bigemo_harabe_net-193: :bigemo_harabe_net-193:

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλό!! :jig:

πως και πως περιμενω να κολληθει το ενυδρειο και να ερθει σπιτι.... :bigemo_harabe_net-161: :bigemo_harabe_net-161:

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να ερθει το ενυδρειο και ο βραχος και να ξεκινησεις :)

Κριμα που εισαι μακρυα αλλιως θα ερχωμασταν για παρεα/βοηθεια/συμπαρασταση/μπυρες/σουβλακια κτλπ :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετο καλό και από μένα!! Τρέλες θα δούμε σε λίγες μέρες :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω!!!! πολλες φορες εχω πει το ιδιο πραγμα... κριμα που ειμαι μακρυα και δεν μπορω να βοηθαω στησιματα με παρεες...

αλλα δεν πειραζει, και απο εδω ειμαστε μια ομορφη παρεα....

αυτη την στιγμη ειμαι σε αναμονη να κολληθει το ενυδρειο + σαμπ και να ερθει σπιτι.... και μετα ο βραχος.... :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα στησίματα εχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Παράδειγμα στο δικο μου ηθελα να εχω ευκολα ροες σωστές, "ευκολο" καθάρισμα, πολλες θεσεις για sps και χωρο στην αμμο για αρκετα lps.

Ολα καλα αυτα θα μου πεις, το μέγιστο κακο με το στησιμο μου ειναι δεν μπορω να βάλω "πολλα" ψαρια οπως ειχα παλια γιατι δεν υπαρχουν κρυψώνες και θα στρεσσαρονται πολυ και ειδικα τα ποιο ευαίσθητα.

Ενα ακομα μείων ειναι οτι μεχρι να μεγαλωσουν τα κοραλια θα φαινετε πολυ μα πολυ άδειο και ισως καπως ξέμπαρκο. Οποτε υπομονη μεχρι να ελθει η ωρα που θα αρχισει να δειχνει.

Και ολα αυτα ενω το αγαπημένο μου στησιμο ειναι αλλο, που λογο χρονου εκανα την επιλογή να μην ασχοληθώ αλλα ειναι το ποιο ωραιο για εμενα. Πολύς βραχος, σωστα στημένος εσωτερικά, πολλες μικρες αντλιες και αρκετο ψάξιμο μεχρι να βρεις (που θα τα βρεις) τα σωστα σημεια και ξεκινά στοκαρισμα, μπορεις να το "σκάσεις" τοτε, αλλα απαιτεί πολυ χρονο.. Το περάσαμε αυτο το σταδιο, εχουμε και αλλα πραγματα στη ζωη να ασχοληθούμε ;) .

Δικη μου γνωμη, τωρα που θα ασχοληθείς με το στησιμο, να δεις τι πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα εχει το καθε ενα. Ολα εχουν κατι να προσφέρουν, ολα χάνουν καπου. Αυτο συμβαινει μεχρι και στην φυση, απλα εκει λογο "διαστάσεων" εχει αλλα κριτήρια :) .

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα στησίματα εχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Παράδειγμα στο δικο μου ηθελα να εχω ευκολα ροες σωστές, "ευκολο" καθάρισμα, πολλες θεσεις για sps και χωρο στην αμμο για αρκετα lps.

Ολα καλα αυτα θα μου πεις, το μέγιστο κακο με το στησιμο μου ειναι δεν μπορω να βάλω "πολλα" ψαρια οπως ειχα παλια γιατι δεν υπαρχουν κρυψώνες και θα στρεσσαρονται πολυ και ειδικα τα ποιο ευαίσθητα.

Ενα ακομα μείων ειναι οτι μεχρι να μεγαλωσουν τα κοραλια θα φαινετε πολυ μα πολυ άδειο και ισως καπως ξέμπαρκο. Οποτε υπομονη μεχρι να ελθει η ωρα που θα αρχισει να δειχνει.

Και ολα αυτα ενω το αγαπημένο μου στησιμο ειναι αλλο, που λογο χρονου εκανα την επιλογή να μην ασχοληθώ αλλα ειναι το ποιο ωραιο για εμενα. Πολύς βραχος, σωστα στημένος εσωτερικά, πολλες μικρες αντλιες και αρκετο ψάξιμο μεχρι να βρεις (που θα τα βρεις) τα σωστα σημεια και ξεκινά στοκαρισμα, μπορεις να το "σκάσεις" τοτε, αλλα απαιτεί πολυ χρονο.. Το περάσαμε αυτο το σταδιο, εχουμε και αλλα πραγματα στη ζωη να ασχοληθούμε ;) .

Δικη μου γνωμη, τωρα που θα ασχοληθείς με το στησιμο, να δεις τι πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα εχει το καθε ενα. Ολα εχουν κατι να προσφέρουν, ολα χάνουν καπου. Αυτο συμβαινει μεχρι και στην φυση, απλα εκει λογο "διαστάσεων" εχει αλλα κριτήρια :) .

σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια που δινεις και δινετε ολοι σας.

το οτι θα εχω πολυ βραχο αυτο ειναι το μονο σιγουρο. θελω να εχω βιολογια φουλ.

απο εκει και περα νομιζω οτι η δυσκολια στο στησιμο που εχω διαλεξει, ειναι μεχρι να στηθει και να μην πεσει.

κατα τα αλλα νομιζω πως η κυκλοφορια ειναι ευκολη, χωρο για κοραλια εχει φουλ, ειτε μ****α, ειτε σκληρα, μεχρι και χωρο για μη φωτοσυνθετικά.... το μονο που θα πρεπει να κοιταξω λιγο ειναι αν μπορεσω σε καποιες μεριες να δημιουργησω κρυψωνες για ψαρια....

εσυ το στησιμο που εχω διαλεξει πως το βλεπεις σε σχεση με ευκολιες και δυσκολιες...??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...