Jump to content

Φωτισμός ενυδρείου για φυτά.


Michalis Stavria

Recommended Posts

καλησπερα! εχω την εξης απορια

στο καπακι που μπαινουν 2 λαμπες φθορισμου, θα ηταν καλυτερα αντι να βαλω 2 λαμπες να βαλω 4 σειρες απο λεντ φωτισμο με 6500 κελβιν?

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη με τα λεντ είναι λίγο  παράξενα τα πράγματα. Αν μιλάμε για ταινίες τύπου SMD θα χρειαστείς αρκετές σειρές για να πετύχεις την απαιτούμενη ένταση που χρειάζεται ένα ενυδρείο. Σε αυτό μεγάλο ρόλο παίζει και το ύψος της γυάλας. Όσο ψηλότερη, τόσο περισσότερη ένταση χρειάζεται για να φτάσει το φως χαμηλότερα. Επίσης η άποψη μου είναι ότι θα χρειαστείς πέρα από τα 6500Κ και άλλα χρώματα για να πετύχεις το χρωματικό φάσμα που ζητούν τα φυτά.  Αν επιχειρούσα κάτι τέτοιο θα έβαζα 2 σειρές στα 6500Κ, 2 σειρές στα 4500Κ, 2 σειρές κόκκινου χρώματος και μια σειρά μπλε χρώματος. Όλα αυτά θα τα χώριζα σε 4 κανάλια και το κάθε κανάλι θα ρύθμιζα με dimmer ξεχωριστά ώστε να μπορώ να φέρω το φωτισμό στο καλύτερο δυνατό σημείο.  

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε, ειμαι ασχετος απο φωτισμο

το ενυδρειο μου εχει υψος 50 cm

δεν μπορω να βαλω 4 σειρες?

2=6500

1=4500

1=κοκκινο ?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε από την ένταση (WATT) της κάθε σειράς και από τα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας αυτος που θα μου το κανει ειναι ηλεκτρολογος

απο τι καταλαβα θα μου βαλει ενα μηχανισμο που θα ειναι 50wat και θα ειναι ενωμενα ολα μαζι

 

ωριστε μερικες φωτογραφειες για δεις πως θα μου το κανει περιπου

http://prntscr.com/8bgbet

http://prntscr.com/8bgbq8

http://prntscr.com/8bgc2d

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό έχει απόδοση 50 watt. Δηλαδή μπορεί να τροφοδοτήσει ταινίες με σύνολο κατανάλωσης λίγο πιο κάτω από τα 50 watt. Με τάση εξόδου στα 12 βολτ και εως 4 αμπερ. Αυτό που δεν λες είναι η κάθε ταινία πόσα βατ είναι. Αν είσαι στο σύνολο κοντά στα 50 βατ και με ενυδρείο γύρο στα 100 λίτρα θεωρητικά θα είναι ικανοποιητικός ο φωτισμός  από θέμα έντασης. Δυστυχώς έτσι όπως θα στα συνδέσει δεν θα μπορείς να αυξομειώσεις την ένταση και αν προσθέσεις κάποιο ντιμερ αυξομείωσης της τάσης θα αυξομειώνεις  στο σύνολο την ένταση χωρίς να μπορείς να <<πειράξεις>> το κάθε χρώμα ξεχωριστά.  Εγώ θα σου πρωτινά ένα TC 420 pc http://www.ebay.com/itm/151367081867 με ένα τροφοδοτικό 12 βολτ στα 120 βατς http://www.ebay.com/itm/45W-60W-100W-120W-400W-Adapter-LED-Strip-Power-Supply-Transformer-Driver-DC-12V-/231090621720?var=&hash=item35ce130d18 Και τις λεντοταινίες που θες για να φτιάξεις κάτι τέτοιο 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχω την εξης απορια

στο καπακι που μπαινουν 2 λαμπες φθορισμου, θα ηταν καλυτερα αντι να βαλω 2 λαμπες να βαλω 4 σειρες απο λεντ φωτισμο με 6500 κελβιν?

 

Εγω θα προτιμουσατις 2 λάμπες παρα την λεντοταινια.

Για να πετυχεις την αποδοση της φθοριου, με τα λεντ θα χρειαστεις περισσοτερα watt...

Εκτος και αν πας σε καποια αλλα power led , καπως ετσι λεγονται.

Παλι ολο αυτο εξαρταται απο το τι φυτα θα βάλεις και πως τα υποστηρίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Crypt pontederiifolia

Cryptocoryne wendtii brown

Rubra 

Cryptocoryne wendtii tropica

Cryptocoryne bekettii

Cryptocoryne lingua

Echinodorus amazonicus

valisneria

cacomba caroliniana

bacopa caroliniana

anubia

 

αυτα ειναι τα φυτα που θα βαλω, αν βαλω αυτες τις 4 λεντοτενιες οπως σας ειπα δεν θα κανουν δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πας στην κλασσική και δοκιμασμένη λύση <<λάμπες>> μιας και το καπάκι σου υποστηρίζει αυτό το σύστημα φωτισμού, και θέλεις να μπλέξεις με λεντ που γενικά είναι κάπως.......?   Και δεν πιστεύω πως θα έχουν καλύτερη απόδοση ούτε θα είναι και πιο οικονομικά σαν αγορά. (μπορεί βέβαια να είναι σαν κατανάλωση αλλά τα watt που θα καταναλώνεις ετσι και αλλιώς δεν είναι πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Crypt pontederiifolia


Cryptocoryne wendtii brown


Rubra 


Cryptocoryne wendtii tropica


Cryptocoryne bekettii


Cryptocoryne lingua


Echinodorus amazonicus


valisneria


cacomba caroliniana


bacopa caroliniana


anubia


 


αυτα ειναι τα φυτα που θα βαλω, αν βαλω αυτες τις 4 λεντοτενιες οπως σας ειπα δεν θα κανουν δουλεια?


οταν αγορασα το ενυδρειο ηταν μαζι με το καπακι και δεν το ηξερα οτι ολος ο μηχανισμος ηταν σπασμενος. μου ειπε ο ηλεκτρολογος να μου το διορθωσει αλλα στοιχιζει, και θα εχω και εξοδα για να αγορασω τις λαμπες. γιαυτο βρηκα πιο φθηνη λυση αυτο


Link to comment
Share on other sites

 

Crypt pontederiifolia

Cryptocoryne wendtii brown

Rubra 

Cryptocoryne wendtii tropica

Cryptocoryne bekettii

Cryptocoryne lingua

Echinodorus amazonicus

valisneria

cacomba caroliniana

bacopa caroliniana

anubia

 

αυτα ειναι τα φυτα που θα βαλω, αν βαλω αυτες τις 4 λεντοτενιες οπως σας ειπα δεν θα κανουν δουλεια?

οταν αγορασα το ενυδρειο ηταν μαζι με το καπακι και δεν το ηξερα οτι ολος ο μηχανισμος ηταν σπασμενος. μου ειπε ο ηλεκτρολογος να μου το διορθωσει αλλα στοιχιζει, και θα εχω και εξοδα για να αγορασω τις λαμπες. γιαυτο βρηκα πιο φθηνη λυση αυτο

 

Oπως σου ειπε και ο SOTIRIS καλυτερα σε δοκιμασμένες λύσεις.

Δεν μπορω να σου πω αν θα σαι καλυψουν ή οχι η λεντοταινιες.

Τι στοιχιζει για να το επιδιορθωσεις ?

Ενα μπαλαστ αν ητανε καμενο χρειαζοτανε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτιμουσατις 2 λάμπες παρα την λεντοταινια.

Για να πετυχεις την αποδοση της φθοριου, με τα λεντ θα χρειαστεις περισσοτερα watt...

Εκτος και αν πας σε καποια αλλα power led , καπως ετσι λεγονται.

Παλι ολο αυτο εξαρταται απο το τι φυτα θα βάλεις και πως τα υποστηρίξεις.

 

 

Νίκο θα συμφωνήσω μαζί σου με την μόνη διαφορά ότι έχω αντίρρηση στα βατ της απόδοσης. Τα λεντ σε αντίθεση με τις λάμπες φθορίου  έχουν γωνία εκπομπής φωτός μάξιμουμ 180 μοίρες σε αντίθεση με τις φθορίου Τ5 και Τ8 που έχουν 360 μοίρες. Πρακτικά το μισό φως καταλήγει στο καπάκι ή εκτός ενυδρείου και χρειάζεται ανακλαστήρα για την επαναφορά του χάνοντας  το 30% από την απόδοση της λάμπας.  Χωρίς ανακλαστήρες φτάνει το 60%. Γιαυτό λέω ότι πρακτικά θέλεις λιγότερα βατ για να έχεις την ίδια απόδοση. Συμφωνούμε πως έχει να κάνει και  με τον τύπο του εκάστοτε λεντ

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω την ονομασια του. του εδωσα το καπακι και μου ειπε θα στοιχισει 25 ευρω για να επιδιορθωθει και θα θελω να αγορασω και 2 φωτισμους απο 20 ευρω τον  ενα απο πετ σοπ

και μου ειπε αυτη την λυση με 50 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση του Σταμάτη (για αυτή την κατασκευή) είναι πιο ολοκληρωμένη, αλλά σίγουρα δεν είναι λύση των 50 ευρώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο θα συμφωνήσω μαζί σου με την μόνη διαφορά ότι έχω αντίρρηση στα βατ της απόδοσης. Τα λεντ σε αντίθεση με τις λάμπες φθορίου  έχουν γωνία εκπομπής φωτός μάξιμουμ 180 μοίρες σε αντίθεση με τις φθορίου Τ5 και Τ8 που έχουν 360 μοίρες. Πρακτικά το μισό φως καταλήγει στο καπάκι ή εκτός ενυδρείου και χρειάζεται ανακλαστήρα για την επαναφορά του χάνοντας  το 30% από την απόδοση της λάμπας.  Χωρίς ανακλαστήρες φτάνει το 60%. Γιαυτό λέω ότι πρακτικά θέλεις λιγότερα βατ για να έχεις την ίδια απόδοση. Συμφωνούμε πως έχει να κάνει και  με τον τύπο του εκάστοτε λεντ

 

Σταματη το ειπα επειδη ειχα δοκιμάσει να βαλω λεντοταινιες σε γαριδαδικα αντι της t5 που εχω.

Σε 2 ενυδρειακια εχω μια τ5 28watt  με ανακλαστηρα  1.20 μ.

Επιασα και εβαλα 2 σειρες απο λεντοταινιες 7 ή 10 watt ανα μετρο , δεν θυμαμαι ακριβως , παντως  εβλεπες οτι το ενυδρειο ητανε πολυ σκοτεινο σε σχεση με την t5.

Δεν το προχωρησα παρακατω γιατι για να εχω τον ιδιο φωτισμό θα χρειαζομουν παραπάνω watt.

Γενικα δεν με ενθουσιασε ο φωτισμός τους.

Σε αλλο παλι ενυδρειο εχω δοκιμασει και παει πολυ καλα λαμπα led 7 watt σε 10 λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω την ονομασια του. του εδωσα το καπακι και μου ειπε θα στοιχισει 25 ευρω για να επιδιορθωθει και θα θελω να αγορασω και 2 φωτισμους απο 20 ευρω τον  ενα απο πετ σοπ

και μου ειπε αυτη την λυση με 50 ευρω

 

Αν ειναι το μπαλαστ θα σου κοστισει περιπου στα 10 -15 ευρω, λαμπες μπορεις να βαλεις απλες 3-4 ευρω η μία.

Ποιες λάμπες κανουν 20 ευρω ?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη προτεινετε να διορθωσω το καπακι και να παρω 2  λαμπες

η μια 6500 κ και η αλλη 4500 ?

 

Νομίζω πως αυτό θα είναι η πιο σίγουρη και πιο οικονομική λύση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οκ τοτε θα του πω να μου διορθωσει αυτο το πραγμα. λαμπες μπορω να αγορασω απο αυτον? η ειναι καλυτερα να αγορασω απο πετ σοπ?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι εννοεις με ολα αυτα σαματη? αυτα θα κανουν δουλεια?

 

 

Η πιο φτηνή λύση είναι αυτή που λένε τα παιδιά παραπάνω και η πιο σίγουρη για να λέμε και τα πράγματα με το όνομα τους. Δύο λάμπες άντε να κάνουν ακριβά, ακριβά 10€ και ένα ηλεκτρονικό μπάλαστ  για 2 λάμπες να φτάσει το ακριβότερο στα 20€ με 25€  Συν ότι έχουν πολύ καλύτερη αξιοπιστία από τα λεντ ιδικά αν δεν έχουν μια στοιχειώδη ψύξη  και δεν τα καταφέρνεις με τα ηλεκτρικά για να το κάνεις μόνο σου.  Απόδοση θα έχουν τα παραπάνω αλλά έτσι όπως στα είπα και με την διάθεση να ψαχτείς. Πάντως με τα φυτά που θες να βάλεις δεν θα χρειαστεί να έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις από τον φωτισμό. Τουλάχιστον έτσι νομίζω. 

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να το κανω μονος μου με τα ηλεκτρικα ειμαι εντελως ασχετος!

οκ τοτε θα διορθωσω τον μηχανισμο και θα αγορασω 2 λαμπες! το πιο καλο θα ηταν να τις αγορασω απο το πετ σοπ η να τις παρω απο τον ηλεκτρολογο?

Link to comment
Share on other sites

Σταματη το ειπα επειδη ειχα δοκιμάσει να βαλω λεντοταινιες σε γαριδαδικα αντι της t5 που εχω.

Σε 2 ενυδρειακια εχω μια τ5 28watt  με ανακλαστηρα  1.20 μ.

Επιασα και εβαλα 2 σειρες απο λεντοταινιες 7 ή 10 watt ανα μετρο , δεν θυμαμαι ακριβως , παντως  εβλεπες οτι το ενυδρειο ητανε πολυ σκοτεινο σε σχεση με την t5.

Δεν το προχωρησα παρακατω γιατι για να εχω τον ιδιο φωτισμό θα χρειαζομουν παραπάνω watt.

Γενικα δεν με ενθουσιασε ο φωτισμός τους.

Σε αλλο παλι ενυδρειο εχω δοκιμασει και παει πολυ καλα λαμπα led 7 watt σε 10 λιτρο.

 

Νίκο και εγώ δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά. Με το θαλασσινό είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα λεντ. Από τον καινούριο χρόνο θα αλλάξω τον φωτισμό στο μεγάλο μου φυτεμένο με λεντοταινίες smd . Πιο πολύ για πειραματισμό. Πάντα όμως με κοντρόλερ για να μπορώ να επέμβω και σίγουρα με πολλά watt 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...