Jump to content

My 30lt Reef Story


dimtsok

Recommended Posts

16 hours ago, dimtsok said:

 

Γιώργο πολύ σωστά θέτεις το θέμα του ph καθώς οι μεταβολές του έχουν να κάνουν με τον κορεσμό των ιόντων μέσα σε ένα διάλυμα, δηλαδή του ασβεστίου, του μαγνησίου και των ανθρακικών/διττανθρακικών στην περίπτωση ενός θαλασσινού ενυδρείου. Δυστυχώς δεν έχω μετρήσεις.... Οσο αφορά την κοραλίνη, δεν έχω και δεν είχα ποτέ, το ανέφερα στο ποστ #422. Το αλάτι που χρησιμοποιώ είναι το Pro  της  Tropic Marin....το μέτρησα και δίνει kh=8,3, ca=380, mg=1250.

Εκανα μια αλλαγή 50% (20 λίτρα) και παραθέτω σημερινές μετρήσεις, 24 ώρες μετά την αλλαγή, με τα δικά ,μου τεστάκια

Kh = 5,4

Ca = 270

Mg = 1140

Περιμένω με ενδιαφέρον να ακούσω τις απόψεις σας.....θα κάνω και μετρήσεις με τα τεστάκια του @pan_Oz και η συζήτηση συνεχίζεται....

Ναι το είδα στο 422 οτι δεν έχεις κοραλλίνη γιαυτό σε ρώτησα αν είχες παλιότερα και εξαφανίστηκε..Συνεπώς το αλάτι δεν έχει θέμα και σου δίνει καλή ποιότητα..Αν το μέτρησες τώρα με τα ίδια τεστάκια που μετράς το ενυδρείο σου μας λέει οτι δεν έχουν θέμα τα τεστάκια, αν το μέτρησες παλιότερα πάλι δεν ξέρουμε για την αξιοπιστία των τεστ..Κράτα μας ενήμερους να μαθαίνουμε κι εμείς για αντιδράσεις ζωντανών μετά την αλλαγή αν και δεν νομίζω να υπάρχει η παραμικρή μεταβολή καθώς είναι μια αλλαγή σα να έκανες βάση ρουτίνας και ίσως λίγο μεγαλύτερη αλλά γιατί όμως αν τα τεστάκια είναι αξιόπιστα να έχεις τέτοια κατρακύλα από αλλαγή σε αλλαγή? Ίσως μια μικρή προσθήκη Reef complete για καμία δυό βδομάδες να έκανε καλό αν και δεν ξέρεις γιατί αν είχαν συνιθήσει τα ζωντανά σε χαμηλές συμθήκες ίσως στρεσαριστούν από τις απότομες αλλαγές συνθηκών!! Αλήθεια τί έχεις σκοπό να κάνεις? Από τη μία σε ένα ενυδρείο σε αυτά τα λίτρα είναι δύσκολο να διατηρήσεις σταθερές συνθήκες από την άλλη όμως σε ένα τέτοιο σκαμπανεύασμα με υπομονή και σωστές δοσολογίες μπορείς να πιάσεις ευκολότερα και γρηγορότερα αλλά και πιο οικονομικα τις συνθήκες που θέλεις(έχει και αυτό τα ρίσκα του όμως λόγω απότομων μεταβολών).Τι να πω ενδιαφέρον!!Πολύ ενδιαφέρον!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω πολλές γνώσεις πριν λίγο καιρό έχω ξεκινήσει στο θαλασσινό να πω τι έχω παρατηρήσει. 

 

Δουλεύω το ίδιο αλάτι με σένα και για να έχω μια άποψη με το που άνοιξα τον κουβά μέτρησα Kh8 ca410 Mg 1360 

 

Με τον καιρό παρατηρούσα μια αισθητή μείωση μαγνησίου στο ενυδρείο και ξαναμετρησα το αλάτι όταν είχε μείνει περίπου ένα 20% στον κουβά. Μου έδωσε μαγνήσιο 860!!

 

Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος εγώ με την αποθήκευση του αλατιού (το έχω κλειστό,  σε δωμάτιο του σπιτιού χωρίς υγρασιες,  ζεστές κτλ)  αλλά και στον δεύτερο κουβά που έχω ανοίξει παρατηρώ ότι όσο περνάει ο καιρός μου δείνει πολύ πιο χαμηλά στοιχεία απ ότι στην αρχή. 

 

Αν οι μετρήσεις που έδωσες για το αλάτι σου ήταν όταν το πρωτοπηρες κάνε έναν κόπο και ξαναμετρα το. 

 

Φυσικά δεν λέω ότι θα σου δώσει μηδενικό μαγνήσιο αλλά λίγο οι χαμηλές τιμές του αλατιού λίγο οι καταναλωσεις μπορεί να έφτασες σε τέτοιες τιμές. 

 

Ξαναλέω 6 μήνες ασχολούμαι δεν ξέρω πολλά πολλά απλά λέω αυτό που παρατήρησα.! 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Skoti έγραψε:

Ναι το είδα στο 422 οτι δεν έχεις κοραλλίνη γιαυτό σε ρώτησα αν είχες παλιότερα και εξαφανίστηκε..Συνεπώς το αλάτι δεν έχει θέμα και σου δίνει καλή ποιότητα..Αν το μέτρησες τώρα με τα ίδια τεστάκια που μετράς το ενυδρείο σου μας λέει οτι δεν έχουν θέμα τα τεστάκια, αν το μέτρησες παλιότερα πάλι δεν ξέρουμε για την αξιοπιστία των τεστ..Κράτα μας ενήμερους να μαθαίνουμε κι εμείς για αντιδράσεις ζωντανών μετά την αλλαγή αν και δεν νομίζω να υπάρχει η παραμικρή μεταβολή καθώς είναι μια αλλαγή σα να έκανες βάση ρουτίνας και ίσως λίγο μεγαλύτερη αλλά γιατί όμως αν τα τεστάκια είναι αξιόπιστα να έχεις τέτοια κατρακύλα από αλλαγή σε αλλαγή? Ίσως μια μικρή προσθήκη Reef complete για καμία δυό βδομάδες να έκανε καλό αν και δεν ξέρεις γιατί αν είχαν συνιθήσει τα ζωντανά σε χαμηλές συμθήκες ίσως στρεσαριστούν από τις απότομες αλλαγές συνθηκών!! Αλήθεια τί έχεις σκοπό να κάνεις? Από τη μία σε ένα ενυδρείο σε αυτά τα λίτρα είναι δύσκολο να διατηρήσεις σταθερές συνθήκες από την άλλη όμως σε ένα τέτοιο σκαμπανεύασμα με υπομονή και σωστές δοσολογίες μπορείς να πιάσεις ευκολότερα και γρηγορότερα αλλά και πιο οικονομικα τις συνθήκες που θέλεις(έχει και αυτό τα ρίσκα του όμως λόγω απότομων μεταβολών).Τι να πω ενδιαφέρον!!Πολύ ενδιαφέρον!!

Το αλάτι είναι μετρημένο με τα ίδια τεστάκια, τώρα που μέτρησα και το ενυδρείο. Από τα ζωντανά παραμένει στρεσσαρισμένη η ακαν και ένα μανιτάρι ξεκόλλησε από μόνο του από το βραχάκι που ήταν, έκατσε στο πίσω μέρος του ενυδρείου, δεν το βλέπω όμως σε άσχημη κατάσταση. Γιώργο σκέφτομαι να συνεχίσω εβδομαδιαίες αλλαγές 50%, ήταν κάτι που ήθελα έτσι και αλλιώς να κάνω για να μειώσω περαιτέρω τα νιτρικά, τα οποία παρεμπιπτόντως μετά την τελευταία αλλαγή είχαν την αναμενόμενη 50% μείωση, δηλαδή από το 10 στο 5.

Μόλις τώρα, το μέλος revolution1925 έγραψε:

Χωρίς να έχω πολλές γνώσεις πριν λίγο καιρό έχω ξεκινήσει στο θαλασσινό να πω τι έχω παρατηρήσει. 

 

Δουλεύω το ίδιο αλάτι με σένα και για να έχω μια άποψη με το που άνοιξα τον κουβά μέτρησα Kh8 ca410 Mg 1360 

 

Με τον καιρό παρατηρούσα μια αισθητή μείωση μαγνησίου στο ενυδρείο και ξαναμετρησα το αλάτι όταν είχε μείνει περίπου ένα 20% στον κουβά. Μου έδωσε μαγνήσιο 860!!

 

Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος εγώ με την αποθήκευση του αλατιού (το έχω κλειστό,  σε δωμάτιο του σπιτιού χωρίς υγρασιες,  ζεστές κτλ)  αλλά και στον δεύτερο κουβά που έχω ανοίξει παρατηρώ ότι όσο περνάει ο καιρός μου δείνει πολύ πιο χαμηλά στοιχεία απ ότι στην αρχή. 

 

Αν οι μετρήσεις που έδωσες για το αλάτι σου ήταν όταν το πρωτοπηρες κάνε έναν κόπο και ξαναμετρα το. 

 

Φυσικά δεν λέω ότι θα σου δώσει μηδενικό μαγνήσιο αλλά λίγο οι χαμηλές τιμές του αλατιού λίγο οι καταναλωσεις μπορεί να έφτασες σε τέτοιες τιμές. 

 

Ξαναλέω 6 μήνες ασχολούμαι δεν ξέρω πολλά πολλά απλά λέω αυτό που παρατήρησα.! 

 

Φίλε μου πολύ καλά κάνεις και αναφέρεις τις παρατηρήσεις σου!!! Αλλωστε αυτή είναι η έννοια του φόρουμ, γνώσεις, εμπειρίες και διασκέδαση!!! Οι μετρήσεις που έγραψα για το αλάτι είναι τωρινές....δεν έχω αρχικές μετρήσεις για σύγκριση αλλά αφού έχεις αυτή την εμπειρία με το συγκεκριμένο αλάτι, θα το ξαναμετρήσω και εγώ στο μέλλον! 

Link to comment
Share on other sites

Σωστό σε βρίσκω σχετικά με το τι θα κάνεις..Το μανιτάρι ίσως να ήταν και η ώρα του να ξεκολλήσει ίσως γιατί το έσπρωχναν τα άλλα διπλα του ή επειδή δεν έβρισκε χώρο να αναπτυχθεί,και η ακαν θα στρώσει πιστεύω αλλά αν βρεις κάποια στιγμή την ευκαιρία αν δεν έχεις πεχάμετρο(δεν είμαι και κοντά να σου δώσω το δικό μου για ένα διαστημα να παρακολουθείς) προμηθεύσου ή δανείσου ένα τεστάκι να δεις τί παίζει με σκαμπανευάσματα ph...Θα είχε ενδιαφέρον!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά όπως μπορείτε να καταλάβετε, όταν είδα τις αρχικές τιμές που μέτρησα, άρχισα να ψάχνω την ανοχή που μπορεί να έχουν τα κοράλλια σε ακραίες τιμές....Το Kh  δεν μου έκανε φοβερή εντύπωση μιας και στο προηγούμενο ενυδρείο είχα δει τιμές της τάξης του 5 με 5,5, χωρίς επιπτώσεις. Οσο αφορά το μαγνήσιο που είχε μηδενική τιμή, είμαι σίγουρος ότι δεν είναι αληθινή τιμή, αλλά μια πολύ χαμηλή τιμή μαγνησίου που δεν μπορεί να μετρήσει το τεστ. Δυστυχώς οι περισσότερες ανακοινώσεις στη βιβλιογραφία, έχουν να κάνουν με τον ρυθμό απορρόφησης του Ca από τα κοράλλια και μετατροπής του σε CaCo3 , με το οποίο υπολογίζουν την ηλικία των κοραλλιογενών υφάλων. Υπάρχει μια μελέτη που αναφέρει το πως απορροφάται το Ca από τα κοραλλια  και η οποία δείχνει πως κάτω από τα 360ppm Ca σταματά η ανάπτυξη των sps. Το πιο ενδιαφέρον βεβαίως είναι πως η ίδια μελέτη δείχνει ότι πάνω από τα 360ppm, ο ρυθμός ανάπτυξης είναι ο ίδιος!!! Είναι αυτή εδώ... A compartmental approach to the mechanism of calcification in hermatypic corals. Tambutte, E. Allemand, D. Mueller, E. and Jaubert, J. (1996) J. Exp. Biol. 199, 1029-1041..

Για το μαγνήσιο παραθέτω το εξαιρετικό άρθρο από το advanced aquarist........http://www.advancedaquarist.com/2003/10/chemistry

Δύο αποσπάσματα από αυτό το άρθρο......

Toxicity Of Elevated Magnesium

There have been very few studies on the toxicity of elevated magnesium on most marine organisms. Most toxicity studies involving magnesium use freshwater species. This is largely true because magnesium is already quite high in concentration in normal seawater, so to significantly elevate it requires conditions that would rarely be encountered in oceans or even lagoons.

Bingman12 pointed out in a previous article that at elevated concentrations (>8,000 ppm), magnesium has been used as an aid in shucking oysters, helping to force the oyster open,12-14 and also as an anesthetic for them.12 Consequently, magnesium does have potentially negative biological effects at significantly elevated concentrations.

Toxicity of Depleted Magnesium

Like elevated magnesium, there are not very many studies on the effects of depleted magnesium on creatures likely to be present in aquaria. Except in estuaries and at the outflow of hydrothermal vents, magnesium is not likely to be depleted in marine systems. Consequently, few scientists have much interest in studying such depletion. It is known that many marine bacteria do require magnesium, but in some cases, just a little magnesium is adequate.8-10 On first principles, all autotrophs (organisms that get all of their energy from photosynthesis, including all algae) must get their required magnesium from the water column. How high the magnesium concentration needs to before they become limited by magnesium, however, is not known.

 

Αναφέρεται λοιπόν ότι ουσιαστικά δεν υπάρχουν μελέτες που να καθορίζουν την μέγιστη ή την ελάχιστη τιμή του μαγνησίου ως ανασταλτικό παράγοντα. Σε κάποια πειράματα χρησιμοποίησαν συγκεντρώσεις μαγνησίου σε στρείδια, στα 8000ppm(!!!!!), όπου σε αυτή την τιμή τα στρείδια άνοιγαν αυτόματα, ήταν αναισθητοποιημένα και ζωντανά!

Αντίστοιχα σε πολύ χαμηλές τιμές μαγνησίου, έχουν γίνει πειράματα σε βακτήρια που ζουν στο θαλασσινό νερό. Οι αναφορές υπάρχουν στο τέλος του άρθρου για οποιον θέλει να τις διαβάσει.

Αυτά τα λίγα για την ώρα.....όχι ότι βγάζουμε άκρη, εδώ δεν έχουν βγάλει οι βιολόγοι που ασχολούνται, αλλά νομίζω ότι είναι ενδιαφέροντα όλα αυτά!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη (dimtsok) νομιζω οτι  εχεις ψευδη μετρηση …………. Δεν μου κολλαει Mg-0, Mg-1250 και τελικο αποτελεσμα Mg-1140 με 20% αλλαγη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kat2 έγραψε:

Δημητρη (dimtsok) νομιζω οτι  εχεις ψευδη μετρηση …………. Δεν μου κολλαει Mg-0, Mg-1250 και τελικο αποτελεσμα Mg-1140 με 20% αλλαγη

 

Συμφωνω μαζι σου για το μαγνησιο....ολες οι αλλες τιμες ομως ηταν οι αναμενομενες μετα απο αλλαγη 50% ( ηταν 20 λιτρα, οχι 20%).

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Skoti έγραψε:

Σωστό σε βρίσκω σχετικά με το τι θα κάνεις..Το μανιτάρι ίσως να ήταν και η ώρα του να ξεκολλήσει ίσως γιατί το έσπρωχναν τα άλλα διπλα του ή επειδή δεν έβρισκε χώρο να αναπτυχθεί,και η ακαν θα στρώσει πιστεύω αλλά αν βρεις κάποια στιγμή την ευκαιρία αν δεν έχεις πεχάμετρο(δεν είμαι και κοντά να σου δώσω το δικό μου για ένα διαστημα να παρακολουθείς) προμηθεύσου ή δανείσου ένα τεστάκι να δεις τί παίζει με σκαμπανευάσματα ph...Θα είχε ενδιαφέρον!!

Θα προσπαθησω  να μετρησω και ph....οντως εχει ενδιαφερον να δουμε την τιμη του.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο ……. Αντι για 50 εγραψα 20

Link to comment
Share on other sites

Ένα πιθανό σενάριο για την μηδενική τιμή του μαγνησίου, για την οποία και εγώ πιστεύω ότι είναι λανθασμένη, είναι το εξής....Κοιτάξτε τι γράφει η Salifert στις οδηγίες....

 

20170523_195856.jpg.5f2db95745587ee4e9866af4cf7b09fe.jpg

 

Τιμές ασβεστίου και στροντίου εκτός των ορίων 300 - 500ppm, μπορούν να επηρεάσουν το τεστ του μαγνησίου. Η τιμή του ασβεστίου που πήρα μετά την αλλαγή 50%, ήταν ακριβώς αυτή που έπρεπε να πάρω (αρχική τιμή Ca =70, τιμή Ca μετά την αλλαγή 50% = 270 , τιμή Ca αλατιού = 380). Ένα αληθοφανές σενάριο είναι όντως να είχα πολύ χαμηλό ασβέστιο, αυτό να επηρέασε τη μέτρηση του μαγνησίου και με το που πήγε το ασβέστιο στο 270, να μετρήθηκε σχεδόν σωστά και το μαγνήσιο (σχεδόν γιατί το ασβέστιο ακόμα είναι κάτω από 300). Θα στείλω ένα mai στη Salifert  για να δω τι έχουν να μου πούνε.....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη!!

Έχουμε κανένα αξιοσημείωτο νέο? :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Καλημέρα Δημήτρη!!

Έχουμε κανένα αξιοσημείωτο νέο? :)

Γιωργο καλημερα!!! Μετρησα ph και με κλειστα και με ανοιχτα φωτα και το βρηκα γυρω στο 8. Η μετρηση εγινε με τεστακι της sera και οπως καταλαβαινεις ειναι στο περιπου....Κατα τα αλλα δεν υπαρχει καποια μεταβολη στο ενυδρειο και σημερα θα κανω την δευτερη αλλαγη 50%.

Link to comment
Share on other sites

Και η μαγεια συνεχιζεται......θεωρω πως βρηκα την αιτια των λανθασμενων μετρησεων, ανακαλυπτοντας ομως κατι ακομα πιο εντυπωσιακο και ταυτοχρονα.....μαγικο!!!! Και εξηγουμαι.... Την Παρασκευη ετοιμαζομουν να κανω αλλαγη, τσεκαρω το ρεφρακτομετρο με οσμοση και ολα καλα. Μετραω το νερο που ειχα φτιαξει, στο οποιο ξερω σχεδον ακριβως ποσες μεζουρες αλατι θα ριξω και μου δειχνει 1.0245, αντι για το αναμενομενο 1.025 που φτιαχνω. Ολα καλα μεχρι εδω. Κατοπιν μετραω αλατοτητα απο το διαμερισμα επιστροφης του σαμπ για να τσεκαρω το ενυδρειο. Αποτελεσμα.....1.005!!! Οκ λεω καποιο λαθος εκανα, ξαναμετραω....τα ιδια!!!! Μετραω κατευθειαν απο το ενυδρειο και βρισκω 1.027......μετραω στο πρωτο διαμερισμα του σαμπ, βρισκω και εκει 1.027....ξαναμετραω στο διαμερισμα της επιστροφης....1.005!!!!

Οπως καταλαβαινετε δεν υπαρχει θεμα λαθους του ρεφρακτομετρου. Ενα προχειρο σχεδιο του σαμπ ειναι το παρακατω.....

20170530_214321-800x600.jpg.445b4f9d6447c3ab6cc1cce0b06dce5c.jpg

Το σαμπ μου ειναι ενας μικρος κυβος με χωρητικοτητα 20λ μεικτα, με ενα τζαμι-χωρισμα στη μεση του οποιου η κατω ακμη απεχει 5εκ απο τον πυθμενα του σαμπ, δηλ. ουσιαστικα δεν μιλαμε για δυο διαφορετικα διαμερισματα αλλα απλα για ενα χωρισμα στη μεση. Στο πρωτο κατεβαινει η υπερχειλιση μεσα σε καλτσα και υπαρχει και το σκιμερ και στο δευτερο υπαρχουν η επιστροφη και το σωληνακι της αναπληρωσης. 

Και το βουντου συνεχιζεται....κανω την αλλαγη και μετραω αλατοτητα...παντου η ιδια, 1.0255. Μετραω μετα απο μια ωρα και βρισκω στο ενυδρειο 1.026, στο πρωτο διαμερισμα 1.026 και στην επιστροφη 1.020....ειχε ηδη αρχισει να πεφτει. Το αφηνω μεχρι το πρωι και μετραω παλι...βρηκα ακριβως τις αρχικες μετρησεις δηλ. στην επιστροφη 1.005 και στα υπολοιπα 1.027. Πειραματιζομενος βαζω ενα μικρο κυκλοφορητη στο σαμπ....σε μια ωρα η αλατοτητα ηταν 1.025 παντου! 

Η υποθεση λοιπον ειναι οτι το νερο της αναπληρωσης (οσμωση)  που πεφτει στο διαμερισμα της επιστροφης για καποιο λογο " παγιδευεται" εκει... ΠΩΣ ΟΜΩΣ;;;; Ειλικρινα δεν το καταλαβαινω... Ετσι πιθανα εξηγουνται και οι τρελες τιμες που ειχα μετρησει σε ασβεστιο κτλ. γιατι ειχα παρει νερο απο το διαμερισμα της επιστροφης οποτε και μετρουσα αραιωμενο νερο! Ομως αυτο δεν το εκανα πρωτη φορα και η μονη αλλαγη που εχω κανει τον τελευταιο καιρο ειναι οτι χρησιμοποιω καλτσα στο σωληνα της υπερχειλισης, οποτε και δεν υπαρχει η αναταραξη του νερου που υπηρχε....Ομως ακομα και ετσι, πως γινεται να μενουν με διαφορετικη αλατοτητα;;;;;

Αν μπορει καποιος να μου το εξηγησει θα του ημουν ευγνωμων.....

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι η τοποθέτηση τις κάλτσας έκοψε ένα ποσοστό ροής που σύμφωνα με την τρύπα που κατεβάζει,την διάσταση του σαμπ υπήρχε ροή παντού που τώρα φανερά του λείπει.Τι να σου πω εδώ μας δείχνει επισείς ότι έφτιαξες το τελειότερο σαμπ σε θέμα ροής που οποιαδήποτε παρεμβολή φαίνετε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Θεωρώ ότι η τοποθέτηση τις κάλτσας έκοψε ένα ποσοστό ροής που σύμφωνα με την τρύπα που κατεβάζει,την διάσταση του σαμπ υπήρχε ροή παντού που τώρα φανερά του λείπει.Τι να σου πω εδώ μας δείχνει επισείς ότι έφτιαξες το τελειότερο σαμπ σε θέμα ροής που οποιαδήποτε παρεμβολή φαίνετε.

Νικο πραγματικα δεν μπορω να το εξηγησω, τουλαχιστον με τις γνωσεις που εχω εγω...ειναι σα να λεμε οτι θα παρουμε ενα κουβα, θα βαλουμε ενα χωρισμα στη μεση που ομως θα αφηνει επικοινωνια, θα βαλουμε νερο οσμωσης απο τη μια πλευρα, πιο πυκνο νερο απο την αλλη και δεν θα γινει αναμειξη....Με οση φυσικη γνωριζω, αυτο απλα δεν γινεται!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλημέρα κι από εμένα..

Το νερό όσμωσης που μπαίνει για αναπλήρωση να υποθέσω οτι μπαίνει αυτούσιο από την όσμωση και δεν το επεξεργάζεσαι με αλατια κτλ έτσι?Κοίτα το μόνο που καταλαβαίνω είναι οτι η ροή είναι χαμηλή στο sump μετά την τοποθέτηση της κάλτσας και το νερό που περνάει κάτω από το κενό των 5 εκατοστών και είναι σε αλατότητα κοντά στο 1025 καθώς κατεβαίνει εκείνη την ώρα από το display το τραβάει η αντλία επιστροφής και το στέλνει πάνω χωρίς να προλαβαίνει να αναμιχθεί με το περιίπου στάσιμο νερό που έχεις στο δεύτερο διαμέρισμα της επιστροφής διότι δεν έχει μεγαλύτερη ροή από αυτήν που χρειάζεται για να φτάσει απλά το νερό στην ανλία..Αν οι ποσότητες που περνάνε κάτω από τα 5 εκατοστά αυξηθού όπως κι έκανες με την προσθήκη κυκλοφορητή η αντλία δεν θα προλαβαίνει να ρουφήξει όλο το νερό που περνάει κάτω από τα 5 εκατοστά και αυτό αναγκάζεται να παίρνει τον ανήφορο και να αναμιγνύεται με το υπόλοιπο νερό του δεύτερου διαμερίσματος φέρνοντάς το κι αυτό στο 1025..Πιστεύω το πιάνεις αυτό που θέλω να πω..Αυτό όμως δε μπορώ να πω οτι είναι ολόκληρη η εξήγηση(θα μπορούσα να είμαι πιο σίγουρος αν η αλατότητα στο διαμέρισμα της επιστροφής ήταν γύρω στο 1015-1020)καθώς η απόκλιση είναι αρκετά μεγάλη..Τώρα έχεις αφήσει τον κυκλοφορητή έτσι? Θα είχε ενδιαφέρον αν μπορούσες να τον κλείσεις για κάποιες ώρες και μόλις έβλεπες οτι έπεφτε η αλατότητα πάλι να έκανες μια μέτρηση στο νερό του διαμερίσματος επιστροφής αλλά στα χαμηλά στρώματα να δούμε τί τιμή σου δίνει...Ενδιαφέρον θέμα πάντως κι αυτό!!Ερευνητικό κέντρο ο όμορφος υφαλός σου!! :) Είδες όμως αν αγαπάς αυτό που κάνεις πως βρίσκεις τη λύση όταν ασχολείσαι και ψάχνεσαι?Αυτό είναι που με τραβάει πολύ αυτό το χόμπυ!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο μητσο,οντως περιεργο αυτο.αν ξανα κανεις δοκιμη παρε απο διαφορα υψη νερο για μετρηση.δηλαδη και απο τον πατω και απο την επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Το νερο οσμωσης εχει μικροτερη πυκνοτητα απο το αλατισμενο κ γιαυτο μενει στην επιφανεια κ δεν αναμυνιεται..τοποθετησε την εξοδο της οσμωσης στο πρωτο διαμερισμα οπου μαζι με τον κυκλοφοριτη θα αβαμυνιεται κ θα εισαι καλα..μια αλλη λυση γιατι αποτι φαινεται το νερο πανω απο την αντλια επιστροφης ειναι στασιμο ειναι να τοποθετησεις εκει τον κυκλοφοριτη ωστε να υπαρχει κυκλοφορια κ σε αυτο το διαμερισμα...
Ουσιαστικα υπαρχει αστοχια στην κατασκευη του σαμπ...το κενο επρεπε να ειναι απο πανω κ οχι απο κατω ωστε να κυκλοφορει ομοιομορφα το νερο στα διαμερισματα...

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gmarbel said:

Το νερο οσμωσης εχει μικροτερη πυκνοτητα απο το αλατισμενο κ γιαυτο μενει στην επιφανεια κ δεν αναμυνιεται..τοποθετησε την εξοδο της οσμωσης στο πρωτο διαμερισμα οπου μαζι με τον κυκλοφοριτη θα αβαμυνιεται κ θα εισαι καλα..μια αλλη λυση γιατι αποτι φαινεται το νερο πανω απο την αντλια επιστροφης ειναι στασιμο ειναι να τοποθετησεις εκει τον κυκλοφοριτη ωστε να υπαρχει κυκλοφορια κ σε αυτο το διαμερισμα...
Ουσιαστικα υπαρχει αστοχια στην κατασκευη του σαμπ...το κενο επρεπε να ειναι απο πανω κ οχι απο κατω ωστε να κυκλοφορει ομοιομορφα το νερο στα διαμερισματα...

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 

Πολύ ωραία παρατήρηση!!

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Μόλις τώρα, το μέλος Skoti έγραψε:

Δημήτρη καλημέρα κι από εμένα..

Το νερό όσμωσης που μπαίνει για αναπλήρωση να υποθέσω οτι μπαίνει αυτούσιο από την όσμωση και δεν το επεξεργάζεσαι με αλατια κτλ έτσι?Κοίτα το μόνο που καταλαβαίνω είναι οτι η ροή είναι χαμηλή στο sump μετά την τοποθέτηση της κάλτσας και το νερό που περνάει κάτω από το κενό των 5 εκατοστών και είναι σε αλατότητα κοντά στο 1025 καθώς κατεβαίνει εκείνη την ώρα από το display το τραβάει η αντλία επιστροφής και το στέλνει πάνω χωρίς να προλαβαίνει να αναμιχθεί με το περιίπου στάσιμο νερό που έχεις στο δεύτερο διαμέρισμα της επιστροφής διότι δεν έχει μεγαλύτερη ροή από αυτήν που χρειάζεται για να φτάσει απλά το νερό στην ανλία..Αν οι ποσότητες που περνάνε κάτω από τα 5 εκατοστά αυξηθού όπως κι έκανες με την προσθήκη κυκλοφορητή η αντλία δεν θα προλαβαίνει να ρουφήξει όλο το νερό που περνάει κάτω από τα 5 εκατοστά και αυτό αναγκάζεται να παίρνει τον ανήφορο και να αναμιγνύεται με το υπόλοιπο νερό του δεύτερου διαμερίσματος φέρνοντάς το κι αυτό στο 1025..Πιστεύω το πιάνεις αυτό που θέλω να πω..Αυτό όμως δε μπορώ να πω οτι είναι ολόκληρη η εξήγηση(θα μπορούσα να είμαι πιο σίγουρος αν η αλατότητα στο διαμέρισμα της επιστροφής ήταν γύρω στο 1015-1020)καθώς η απόκλιση είναι αρκετά μεγάλη..Τώρα έχεις αφήσει τον κυκλοφορητή έτσι? Θα είχε ενδιαφέρον αν μπορούσες να τον κλείσεις για κάποιες ώρες και μόλις έβλεπες οτι έπεφτε η αλατότητα πάλι να έκανες μια μέτρηση στο νερό του διαμερίσματος επιστροφής αλλά στα χαμηλά στρώματα να δούμε τί τιμή σου δίνει...Ενδιαφέρον θέμα πάντως κι αυτό!!Ερευνητικό κέντρο ο όμορφος υφαλός σου!! :) Είδες όμως αν αγαπάς αυτό που κάνεις πως βρίσκεις τη λύση όταν ασχολείσαι και ψάχνεσαι?Αυτό είναι που με τραβάει πολύ αυτό το χόμπυ!!

Καλημέρα και σε σένα Γιώργο! Ναι, το νερό είναι καθαρή όσμωση...Συμφωνώ με την πιθανή εξήγησή σου περί ροών...μάλλον κάτι τέτοιο παίζει..ναι έχω αφήσει για την ώρα τον κυκλοφορητή.....παντως με όλα αυτά θα μετονομάσω το θέμα σε "ερευνητικός ύφαλος Δημόκριτος"....χαχαχαχαχαχα!!!!

Μόλις τώρα, το μέλος manos0000 έγραψε:

Μπραβο μητσο,οντως περιεργο αυτο.αν ξανα κανεις δοκιμη παρε απο διαφορα υψη νερο για μετρηση.δηλαδη και απο τον πατω και απο την επιφανεια.

Μάνο θα το κάνω αυτό που λες, θα κλείσω τον κυκλοφορητή και θα μετρήσω χαμηλά....

Μόλις τώρα, το μέλος gmarbel έγραψε:

Το νερο οσμωσης εχει μικροτερη πυκνοτητα απο το αλατισμενο κ γιαυτο μενει στην επιφανεια κ δεν αναμυνιεται..τοποθετησε την εξοδο της οσμωσης στο πρωτο διαμερισμα οπου μαζι με τον κυκλοφοριτη θα αβαμυνιεται κ θα εισαι καλα..μια αλλη λυση γιατι αποτι φαινεται το νερο πανω απο την αντλια επιστροφης ειναι στασιμο ειναι να τοποθετησεις εκει τον κυκλοφοριτη ωστε να υπαρχει κυκλοφορια κ σε αυτο το διαμερισμα...
Ουσιαστικα υπαρχει αστοχια στην κατασκευη του σαμπ...το κενο επρεπε να ειναι απο πανω κ οχι απο κατω ωστε να κυκλοφορει ομοιομορφα το νερο στα διαμερισματα...

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 

Σωστή η παρατήρηση περί πυκνοτήτων, πέρασε και μένα από το μυαλό μου, θα διαφωνήσω όμως με αυτή την εξήγηση. Όταν σε ένα διάλυμα (αλατόνερο στην περίπτωση μας), προσθέσουμε διαλύτη (νερό στην περιπτωση μας), τότε τα μόρια του διαλύτη θα διαχυθούν ομοιόμορφα σε όλο το διάλυμα  με αποτέλεσμα την αραίωση του, ανεξάρτητα από το αν το διάλυμα είναι στάσιμο ή υπάρχει ροή. Για παράδειγμα δηλαδή, αν σε ένα κουβά 10 λίτρων αλατόνερο, ρίξουμε 1 λίτρο όσμωση (ανεξάρτητα με τον ρυθμό που θα το προσθέσουμε), προφανώς η όσμωση που προσθέσαμε δεν θα δημιουργήσει ένα ανώτερο στρώμα λόγω χαμηλότερης πυκνότητας....θα συμφωνούσα με το θέμα αστοχίας του σαμπ σε συνδυασμό με το πως είναι τοποθετημένα η υπερχειλιση, το σκιμερ κτλ., ώστε ο συνδυασμός τους να δημιουργούν κάποιους στροβιλισμούς/ρεύματα τα οποία και αναγκάζουν το νερό της όσμωσης να παραμένει στο διαμέρισμα...Η τοποθέτηση της αναπλήρωσης στο πρώτο διαμέρισμα είναι κάτι που σκέφτηκα και εγώ και θα το δοκιμάσω. Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, dimtsok said:

Προφανώς η όσμωση που προσθέσαμε δεν θα δημιουργήσει ένα ανώτερο στρώμα λόγω χαμηλότερης πυκνότητας.

Είμαστε σίγουροι για αυτό;

IMG_3883.thumb.JPG.11f5643f502fcf698bd367b1ca7faff4.JPG

Δεν λέω πως αυτό είναι το πρόβλημα σου, αλλά θεωρητικά αν αφήσουμε 2 υγρά ίδιας μάζας διαφορετικής πυκνότητας σε ηρεμία θα διαχωριστούν. Τώρα το κατά πόσο είναι το αλατόνερο με το όσμωσης 2 υγρά είναι άλλο θέμα...

 

Βασίλης

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Είμαστε σίγουροι για αυτό;

IMG_3883.thumb.JPG.11f5643f502fcf698bd367b1ca7faff4.JPG

Δεν λέω πως αυτό είναι το πρόβλημα σου, αλλά θεωρητικά αν αφήσουμε 2 υγρά ίδιας μάζας διαφορετικής πυκνότητας σε ηρεμία θα διαχωριστούν. Τώρα το κατά πόσο είναι το αλατόνερο με το όσμωσης 2 υγρά είναι άλλο θέμα...

 

Βασίλης

Βασιλη μου με ολο το σεβασμο,  εχεις μπερδεψει λιγο την εννοια του διαλυματος και της πυκνοτητας  και την εννοια της μη διαλυσης δυο υγρων μεταξυ τους ειτε λογω διαφορετικου ειδικου βαρους ειτε λογω αλλων δυναμεων που ασκουνται μεταξυ των μοριων...προφανως το ποτηρι που εχεις παραθεσει ειναι σωστο, αλλα, γιατι καποια υγρα απο αυτα εχουν μεγαλυτερο ειδικο βαρος απο το νερο ( οχι πυκνοτητα!!! ειναι λαθος αυτο που λεμε καθημερινα οτι πχ η πυκνοτητα του μελιου ειναι μεγαλυτερη απο του νερου, η πυκνοτητα αφορα δυο διαλυματα με την ιδια διαλυμενη ουσια και τον ιδιο διαλυτη!)  και καποια αλλα οπως το λαδι οπου ειναι υδροφοβο, αδιαλυτο δηλ. στο νερο για αλλους ομως λογους ( ηλεκτροστατικες δυναμεις κτλ ). 

Και επειδη τα παραδειγματα ειναι παντα καλυτερα απο τη θεωρια, αν ειχες  αυτο το ποτηρι μισογεματο με αλατονερο στα 1.025 και γεμιζες το υπολοιπο μισο  με αλατονερο στα 1.027, ποιο θα ηταν το αποτελεσμα; Ενα ομοιογενες διαλυμα στα 1.026 φυσικα και οχι δυο στρωματα διαλυματος με διαφορετικες αλατοτητες....φυσικα το ιδιο ισχυει αν προσθεσεις οσμωση με τη διαφορα οτι θα γινοταν αραιωση...αν τωρα ειχες τη δυνατοτητα να μηδενισεις την εξατμιση ( πχ ερμητικα κλειστο), το διαλυμα θα παραμεινει στο 1.026 για παντα....

Ελπιζω να μην παρεξηγηθω, δεν τα λεω αυτα με διαθεση μαθηματος, απλα καλο ειναι να ξεδιαλυνουμε καποιους βασικους ορους....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dimtsok said:

Και επειδη τα παραδειγματα ειναι παντα καλυτερα απο τη θεωρια, αν ειχες  αυτο το ποτηρι μισογεματο με αλατονερο στα 1.025 και γεμιζες το υπολοιπο μισο  με αλατονερο στα 1.027, ποιο θα ηταν το αποτελεσμα; Ενα ομοιογενες διαλυμα στα 1.026 φυσικα και οχι δυο στρωματα διαλυματος με διαφορετικες αλατοτητες....φυσικα το ιδιο ισχυει αν προσθεσεις οσμωση με τη διαφορα οτι θα γινοταν αραιωση...αν τωρα ειχες τη δυνατοτητα να μηδενισεις την εξατμιση ( πχ ερμητικα κλειστο), το διαλυμα θα παραμεινει στο 1.026 για παντα....

Πω ναι... έχεις απόλυτο δίκιο.. I had a brain fart όπως λένε και οι αγγλοι :lolu:

Εννοείται τέτοιες διορθώσεις πρέπει να γίνονται για να μην μένουν λάθος γραμμένα πράγματα... είτε έχει σχέση με χημεία λυκείου, είτε με αντιμετώπιση ασθένειας κτλπ!

 

ΥΓ. Τα clown γέννησαν εκτός από την μια φορά; Έχω διαβάσει μεγάλο μέρος από το θέμα, δεν ξέρω αν έχασα κάτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Πω ναι... έχεις απόλυτο δίκιο.. I had a brain fart όπως λένε και οι αγγλοι :lolu:

Εννοείται τέτοιες διορθώσεις πρέπει να γίνονται για να μην μένουν λάθος γραμμένα πράγματα... είτε έχει σχέση με χημεία λυκείου, είτε με αντιμετώπιση ασθένειας κτλπ!

 

ΥΓ. Τα clown γέννησαν εκτός από την μια φορά; Έχω διαβάσει μεγάλο μέρος από το θέμα, δεν ξέρω αν έχασα κάτι.

Τα κλοουνακια δεν ξαναγεννησαν Βασιλη... μετα την γεννα τους εκανα την αλλαγη στο aquascape και υποθετω οτι αυτο θα τα επηρεασε καπως....ελπιζω καποια στιγμη να το επαναλαβουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη,  @dimtsokνα πω μια θεωρία που μου ήρθε στο μυαλό. 

 

Αν το φαινόμενο της όσμωσης (μόρια διαλύτη μεταφέρονται στο πυκνότερο διάλυμα, δηλαδή προς τα κάτω), λαμβάνει χώρα με πολύ αργό ρυθμό, και η ΑΤΟ σου συμπληρώνει με νερό όσμωσης, με αρκετά γρήγορο ρυθμό,  απο τον ρυθμό του φαινομένου της όσμωσης(που μου φαίνεται λογικό) ή ακόμα και σε ποσότητα(νερού ΑΤΟ)  σε σχέση με την ποσότητα διαλύτη που κατεβαίνει κάτω,  και θεωρώντας οτι έχεις αργή ροη λόγο κάλτσας στα κατώτερα στρώματα του sump,  τότε το φαινόμενο της όσμωσης δεν μπορεί να ολοκληρωθεί (προς δημιουργία ισότονων διαλυμάτων) με αποτέλεσμα να υπάρχει μονίμως "διαλύτης" (νερό όσμωσης) στα ανώτερα στρώματα του sump. 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...