Jump to content

Αποστολες με τα ΕΛΤΑ


Recommended Posts

Προς ενημερωση για οσους θελουν να κανουν αποστολη καποιο δεμα:

 

Χθες παω ΑCS και ρωταω για ενα δεμα 90x7x17 εως 3 κιλα με αντικαταβολη για ΒΟΛΟ

Η απαντηση με ξερανε, 14+ευρω και 4+ευρω επιπλεον με αντικαταβολη.....συνολον 19+ευρω!!!!!

 

Τρεχω σφαιρα στα ΕΛΤΑ και το στελνω (σαν δεμα) με 1,50ευρω+2,30ευρω η αντικαταβολη......συνολον 3,80!!!!

 

Σημερα το πρωι παρελαβε το δεμα ο παραληπτης με 3,80ε!!!!!!!!!!!!

 

ΜΠΡΑΒΟ στα ΕΛΤΑ να τα προτιματε!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ηταν ενταξει?

Μενω διπλα σε ελτα και εχω δει πως τα πετανε!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και  εγω με τον Βασιλη για τα ΕΛΤΑ :thumbsu: Προσφατα εστειλα γαριδες στο Σουφλι με κοστος 5€ και ηταν εκει σε λιγοτερο απο 18 ωρες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα πηγε, το θεμα ειναι να κανεις καλη συσκευασια

Σημασια εχει η συνηδειση του καθε υπαλληλου ειτε δουλευει στα ΕΛΤΑ ειτε σε αλλη εταιρεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω οποιος θελει να κανει σωστα την δουλεια του την κανει

Link to comment
Share on other sites

Με οποία μεταφορική και να παει το δεμα , για το φόρτωμα και το ξεφόρτωμάοτε δεν θα εισαι σίγουρος .

Γιαυτο θέλει καλή συσκευασία του δέματος.

Πάντως οι τιμές των ΕΛΤΑ πλέον ειναι στα πατώματα σίγουρα.

Και αμέσως μετα τα ΕΛΤΑ η πιο φτηνή που έχω παρατηρήσει ειναι η γενική ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ. Με την ACS να ειναι η πιο ακριβή

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω με τον Βασιλη για τα ΕΛΤΑ :thumbsu: Προσφατα εστειλα γαριδες στο Σουφλι με κοστος 5€ και ηταν εκει σε λιγοτερο απο 18 ωρες

Μεχρι εκει εφτασε η χαρη σου!!!ναι και εγω συμφωνω με τα παιδια οτι μου εχουν στειλει απο θεσσαλινικη ποτε δεν ειχα θεμα..ηρθε σχετικα γρηγορα και αρτια...αλλα και με την γενικη που μου ειχαν στειλει απο κρητη παλι δεν ειχα θεμα....
Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ηταν ενταξει?

Μενω διπλα σε ελτα και εχω δει πως τα πετανε!!!

Όλες μα όλες οι μεταφορικές πετάνε τα δέματα παιδιά!!! Για τον λόγο αυτό εμείς όταν συσκευάζουμε κάτι πρέπει να το κάνουμε λες και θα πέσει από γκρεμό!! Έγω τώρα σχετικά με το θέμα μας στέλνω πάντα με ΕΛΤΑ κουριερ και παραλαβη από το κατάστημα την επόμενη μέρα ακόμη και για νησιά με 5 ευρώ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν να ήταν και καλύτερα τα ΕΛΤΑ παιδιά.

Αν έχετε παρατηρήσει δεν είναι τίποτα σταθερό, τα πάντα εξαρτώνται στις φιλότιμες προσπάθειες κάποιων και όχι στην υπηρεσία, τη μία φορά μπορεί το δέμα να κάνει να πάει 2 ημέρες, την άλλη 3 και την άλλη 13. Δέμα από Βέροια με φυτά έκανε 2 εβδομάδες να έρθει, έστειλα δέμα στη κόρη μου που σπουδάζει στη Λευκάδα και έκανε 3 ημέρες, και τώρα έχω στείλει δέμα από τη Δευτέρα και ακόμα είναι στη Πάτρα, να δούμε αν θα φτάσει αύριο

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ     07-12-2015  14:40  ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 2

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 2                   08-12-2015  12:00  ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 2

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ              08-12-2015   14:17  Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ     08-12-2015   16:17   Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ              08-12-2015   16:45   Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΑΤΡΑ Κ Δ                                    09-12-2015    05:16   ΠΑΤΡΑ Κ Δ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΠΑΤΡΑ Κ Δ                           09-12-2015    07:16   ΠΑΤΡΑ Κ Δ

 

Προσωπικά προτιμώ τα ΕΛΤΑ, αλλά αυτά με κάνουν κάποιες φορές να το μετανιώνω, και ειδικά από τη στιγμή που φτάσω στο Ταχυδρομείο και δω την ουρά. Πας σε ένα ταχυδρομείο και περιμένεις πάνω από μισή ώρα, και αυτό γιατί έχουν καταντήσει εισπράκτορες, από τα 50 άτομα στην ουρά  τα 45 είναι να πληρώσουν λογαριασμούς και τα 5 για αποστολή ή παραλαβή δέματος/φακέλου, αυτό δεν είναι Ταχυδρομείο, είναι τράπεζα

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα ΕΛΤΑ έχουν πολύ δρόμο ακόμα για να παρέχουν αξιοπρεπείς υπηρεσίες , και αυτοί που κάνουν φιλότιμες προσπάθειες είναι πολύ λίγοι και πάνε στο βρόντο.

Έφτασε το δέμα στη Λευκάδα και πήγε SMS στη κόρη μου. Πάει στα ΕΛΤΑ της Λευκάδας και της λένε πως αφού δεν έχει χαρτάκι δεν υπάρχει δέμα , και το δέμα είναι ακόμα στην Αθήνα, και χωρίς χαρτάκι δεν μπορεί να το παραλάβει.

Όσο και αν προσπαθούν κάποιοι να εκσυγχρονίσουν τα ΕΛΤΑ έρχονται κάποιες κυρίες που ξέρουν μόνο πρόβατα να βόσκουν και στέλνουν τα ΕΛΤΑ στα τάρταρα.

Να μη τα πολυλογώ, με τα πολλά και αφού δεν δεχότανε το SMS αξιόθηκε η κυρία και πήγε στην αποθήκη να ψάξει, βρήκε το δέμα  και της το έδωσε.

Τα συμπεράσματα δικά σας

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυτο που ειπα παραπανω Τακη για τους υπαλληλους, τι να πει κανεις;

Σου κατσε και σενα μια των περιπτωσεων.....

 

Τελος καλο, ολα καλα!!

Link to comment
Share on other sites

να ηταν το τελευταιο η το μοναδικο αυτο που ετυχε στο Τάκη καλα θα ηταν!..........

Link to comment
Share on other sites

Βρε Βασίλη τέλος καλό, αλλά θα πρέπει πάντα και παντού να έχει τέλος καλό μόνο με τσαμπουκά ;

Δεν πάμε μπροστά έτσι.

Αν η συγκεκριμένη κυρία δούλευε στην ACS ή στη ΓΕΝΙΚΗ δεν θα φερότανε έτσι, γιατί κρέμεται πάνω από το κεφάλι της το τσεκούρι της απόλυσης, θα πρέπει να υπάρχει φόβος για να δουλέψει κάποιος ; Και αν δεν της αρέσει να φύγει η κυρία και να πάει σπίτι της , υπάρχουν εκατομμύρια που ψάχνουν για δουλειά, και αυτή έχει δέσει τον γάιδαρο της.

Και ναι, δεν μπορώ να κατηγορήσω όλους τους υπαλλήλους των ΕΛΤΑ, ο ταχυδρόμος της γειτονιάς μου είναι ο πιο επαγγελματίας άνθρωπος που έχω γνωρίσει, εξυπηρετικότατος και ότι άλλο καλό μπορεί να έχει κάποιος, δεν φτάνει όμως, είναι μόνος του, είναι κρίμα εξ αιτίας μερικών να πηγαίνει στράφι ο αγώνας και οι προσπάθειες  κάποιων άλλων

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Ταχυδρομος της γειτονιας σου εινα φιλος μου, χαχα

 

Η μονιμοτητα ειναι μεγαλο θεμα, αλλα δεν αποκλειεται να ηταν με συμβαση, τελευταια πιο πολλοι ειναι οι συμβασιουχοι παρτα οι μονιμοι υπαλληλοι......

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν τα εχω καλα με τα Ελτα.

Καταρχη απαγορευεται να στειλεις οτιδηποτε υγρο.

Σε εμας εδω ,  μπορει να κανει και εβδομαδα το δεμα στο ταχυδρομειο μεχρι να με ενημερωσουν.

Πολλες φορες, εχω βρει δεματα μπροστα στην πορτα μου, χωρις καποια ειδοποιηση. :)

Μπορει να ειναι πιο φθηνα , αλλα πως να το κανουμε για ζωντανα εγω δεν εμπιστευομαι.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν ξερω αν το γνωρίζετε αλλά τα ΕΛΤΑ με τα ΕΛΤΑ courrier ειναι 2 εντελώς διαφορετικεςς υπηρεσίες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν ξερω αν το γνωρίζετε αλλά τα ΕΛΤΑ με τα ΕΛΤΑ courrier ειναι 2 εντελώς διαφορετικεςς υπηρεσίες!

Σωστά έτσι είναι.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως πριν λίγες μέρες μου έστειλε ενα παιδί 2 δέματα από Άρτα για Ηράκλειο Κρήτης με τα ελτα κουριελ εδωσα 5€ παραλαβή απο το κατάστημα και ήταν σε 2 μέρες εδω. Με κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mε τα ΕΛΤΑ έχω εντοπίσει πρόβλημα αρκετές φορές στο να μην με ειδοποιούν εγκαίρως ότι έχει φτάσει ένα δέμα μου και είναι έτοιμο για παραλαβή.

 

Η Γενική Ταχυδρομική έχει πολύ καλές τιμές και ήταν πάντα άψογη και στην γρήγορη αποστολή και στην εξυπηρέτηση. 

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε και την αλήθεια, αν υπάρχει δέμα με αριθμό ιχνηλασιμότητας και έχετε δώσει το κινητό σας , με την άφιξη στο υποκατάστημα του παλετοκιβώτιου που περιέχει το δέμα σας  θα σας έρθει αυτόματα SMS, άσχετα ότι κάποιο υπάλληλοι δεν το αναγνωρίζουν και  βρίσκονται ακόμα με το σφυροκάλεμο  να γράφουν σημειώματα και ειδοποιητήρια παραλαβής  σε πέτρινες πλάκες , για να μη πω πως περιμένουν και τα περιστέρια για να σας στείλουν τα ειδοποιητήρια

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το δίκτυο των ΕΛΤΑ δεν το έχει κανένας άλλος.

Βέβαια η ποιότητα των υπηρεσιών τους, έχει να κάνει με το κάθε υποκατάστημα. Για παράδειγμα, στην Ηλιούπολη ο ταχυδρόμος περνάει αν 3 μέρες λόγω έλειψης προσωπικού ενώ στο Παλαιό Φάληρο κάθε μέρα.

 

Και το άλλο είναι, ότι τις τιμές των ΕΛΤΑ δεν τις φτάνει κανένας άλλος. Τώρα, αν κάποιος θέλει κούριερ μπορεί να δοκιμάσει ΕΛΤΑ Κούριερ.

Όπως καταλάβατε, είμαι φάν των ΕΛΤΑ, καθώς ποτέ δεν έχω χάσει τίποτα, ακόμα και όταν στέλνω Αυστραλία.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια σήμερα παρέλαβα δέμα απο aquavivere (από θεσσαλονική αποστολη κοζάνη, 1,5 ώρα απόσταση) με acs . απο τις 8:30 το πρωί ήταν το δέμα στο κατάστημα της κούριερ (το έβλεπα στο νετ με track number). λόγω του ότι η θερμοκρασία είναι στον 1 βαθμό και περίμενα ζωντανούς οραγανισμούς είχα ένα αγχος.  παρέλαβα στις 1:30 γιατι πήγα εγω στο κατάστημα και το ζήτησα. δεν έλαβα ποτέ ειδοποίηση ότι το δέμα είναι κοζάνη.

 

Βασικός παράγοντας δηστυχώς είναι το εργατικό δυναμικό της κάθε εταιρίας. αν δεν κάνει σωστα την δουλειά του τότε υπάρχει πρόβλημα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...