Jump to content

διακόσμηση ενυδρείου


Recommended Posts

Γεια χαρά. Βασικά δεν έχω ακόμα ενυδρείο αλλά όπου να ναι θα αποκτήσω, είμαι αρχάριος και αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχουν ειδικά χρώματα για να βάψω είδη για διακόσμηση και συγκεκριμένα είδη μοντελισμού, καράβι, αεροπλάνο, οχήματα.. τέτοια πράγματα. Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά θα είναι ενυδρείο γλυκού νερού ... μάλλον.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε συ;;;; μπορείς να φτιάξεις ένα ενυδρείο με φυσικά υλικά πέτρες - ξύλα - εύκολα φυτά κτλ για να το χαρείς κι εσύ και τα ψαράκια σου περισσότερο. Όλα αυτά τα ψεύτικα μπορέι κάποια στιγμή είοτε από τα υλικά είτε από τα χρώματα, να σου βγάλουν τίποτα τοξικές ουσίες στο νερό και να χάνεις τα ψάρια σου και να μη ξέρεις ττι φταίει. Χρώματα δε ξέρω να σου προτείνω αλλά με μια εποξική ρυτίνη να περάσεις οτι βάψεις, θα είσαι οκ πιστεύω. Είναι αρκετά ακριβή βέβαια. Θα έλεγα να πας σε κάτι φυσικό. Τι ενυδρείο σκέφτεσαι να φτιάξεις και με τι ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι 1.40 μήκος 0,60 ύψος και 0,40 βάθος ..στο περίπου. Θα μου το χαρίσει ένας γνωστός μου και θα μου το φέρει να το στήσω το καλοκαίρι. Θα βάλω και φυτά και πέτρες αλλά θα μου άρεσε να έχει μέσα είδη μοντελισμού. Ελπίζω το τελικό πόρισμα για τα χρώματα ή για τις κόλλες των μοντέλων να μην είναι αρνητικό.

Τώρα τα ψάρια ακόμα τα διαλέγω, το ιδανικό θα είναι 3-4 "μεγάλα" 15-20 cm και κάνα κοπάδι από μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις ενυδρείο τούμπανο και θα του βάλεις ψευτικούρα μέσα βρε συ; Δε ξέρω, ότι θες εσυ αλλά σκέψου το λίγο. Μπορείς να βάλεις τα μοντέλα να κρεμονται από πάνω (αεροπλάνα) ή βάλτα πάνω στο καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχω αποφασίσει 100% για τα μοντέλα, αλλά γράφεις με ένα παράπονο που κοντέυεις να με πείσεις να μην βάλω τελικά. Το σενάριο 3-4 "μεγάλα"  και κάνα κοπάδι μικρά είναι εφικτό ή τα μικρά θα φαγωθούν;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται, μεγάλα είναι και τα Pacu και τα μερικά Pleco. Δε μου ακούγεται όμως καλά το εγχείρημα. Για πες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Pseudotropheus socolofi ή kribensis ή Αμερικάνικες κιχλίδες ... φίλε, είναιο τόσα πολλά που πραγματικά πρέπει να κάτσω να κάνω σοβαρή έρευνα για το τι θα βάλω.

 

   
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, θα πας σε Αφρική η Αμερική η σε άλλη ήπειρο. Μη μπερδέψεις ψάρια από διαφορετικ μέρη που έχουν άλλες συνηθειες και ζουν σε διαφορετικές συνθήκες. Αν χρειαστείς βοήθεια, άνοιξε ένα θέμα και ζήτα από τα παιδιά εδώ να σου δώσουν ιδέες και συμβουλές. Με τετοιο ενυδρείο θα κάνεις ωραία πράγματα.

Μιας και το.θεμα σου όμως αναφέρεται σε κατι άλλο εγώ θα σου ξαναπώ να ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ ΨΕΥΤΙΚΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ. Άσε που έχουμε και έναν τύπο εδώ μέσα που άμα παρει χαμπάρι τι θέλεις να κανεις γίνεται Hulk και τα κάνει όλα......μη σου πω καλύτερα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

εννοείται θα ρωτήσω, εδώ ρώτησα για τα χρώματα στα μοντέλα! έχω ακόμα μία ερώτηση, ξέρεις κανένα site που να δίνει πληροφορίες για τιμές-μέγεθος-συνθήκες επιβίωσης των ψαριών αλλά και ποιά μπορούν να συνυπάρξουν μεταξύ τους;

 

κοίτα..το θέμα που σκέφτομαι με τα ψεύτικα είναι η κατάληξη γνωστής ναυμαχίας με θύμα καράβι και θύτη υποβρύχιο ...

Έγινε επεξεργασία - rambleon
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι; Κάνε καλύτερα ένα ενυδρείο με θέμα "Ένα κομματι φύσης στο σπίτι μου". Στις σελίδες του φόρουμ θα βρεις τα προφίλ πολλών ψαριών που θα δεις σε τι συνθήκες ζουν και από κει και πέρα θα βρούμε συγκάτοικους ανάλογα με αυτό που θα σου κάνει εσένα "κλικ" και με βασικό ψαρι αυτό, θα βρούμε τα υπόλοιπα. Βρες τα αυτά που θέλεις και τιμές θα.δεις στα καταστήματα που έχουν βήμα στο φόρουμ και οχι μόνο.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

κοίτα .. όπως σου είπα και πριν με τον τρόπο που μου γράφεις να μην βάλω ψεύτικα με έχεις πείσει σχεδόν.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και για όλες τις πληροφορίες.

Καλό βράδυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη βαλεις ψευτικα μεσα.

Οι κολλες που κολλας αυτα τα πραγματα ειναι τοξικες για τα ψαρια. Τα χρωματα μπορει να ξεβαψουν και να εχεις προβληματα.

Κανε κατι φυσικο,με φυσικα υλικα και αληθινα φυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη βαλεις ψευτικα μεσα.

Οι κολλες που κολλας αυτα τα πραγματα ειναι τοξικες για τα ψαρια. Τα χρωματα μπορει να ξεβαψουν και να εχεις προβληματα.

Κανε κατι φυσικο,με φυσικα υλικα και αληθινα φυτα.

 

+1111111111

Σκεψου το αλλιως...ποια ψαρια στο φυσικο τους περιβαλλον εχουν ειδη μοντελισμου??

βαλε φυτα-πετρες-ξυλα και καποια στιγμη θα μας θυμηθεις...

πλαστικουρες,μπογιες,κολλες(πλυν ειδικων για συγκεκριμενους σκοπους) ισον μολυνση των ενυδρειων!!!

 

                                                                                                                                                                  Φιλικα Βασιλης

Έγινε επεξεργασία - kid4ever
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα κι απο μενα. Τις πληροφοριες που ζητας για τα ψαρια θα τις βρεις εδω αν ψαξεις στα προφιλ ψαριων.

Πρωτα βλεπεις ποιο ψαρι σου αρεσει. Συνηθως λογω ενθουσιασμου ολοι οι αρχαριοι βαζουν απειρα ψαρια στο ενυδρειο τους με ασχημα αποτελεσματα. Οποτε αφου βρεις τα ψαρια που σου αρεσουν το συζηταμε εδω τι κανει και τι δεν κανει για το ενυδρειο σου.

Αφου λοιπον καταληξουμε στα ψαρια που θες και κανουν για την γυαλα σου υστερα στηνουμε το ενυδρειο συμφωνα με τις αναγκες τους ωστε να εχεις ενα φυσικο αποτελεσμα και τα ζωντανα σου να εποφελουνται απο αυτο. Κανενα ψαρι δεν θελει αεροπλανα και υποβρυχια και τρενα και στρατιωτες και δεν ξερω γω τι αλλο κονσερβοκουτι στον βυθο του. Χωρια τις παρενεργειες που μπορει να εχουν αυτα.

Καλη αρχη.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και ως ένα μεγάλο βαθμό με έχετε πείσει να μην βάλω μέσα πλαστικά. Το να δημιουργήσουν πρόβλημα οι κόλλες και τα χρώματα είναι λογικό, αλλά (χωρίς παρεξήγηση ελπίζω ) δεν μπορώ να καταλάβω τι θα ενοχλήσει τα ψάρια απο θέμα αισθητικής. Αν έχω καταλάβει σωστά είστε εναντίον της διακόσμησης πλην φυτών και φυσικών υλικών. 

Όπως είπα και στην αρχή δεν είμαι απλά αρχάριος αλλά ούτε δεν έχω ενυδρείο ακόμα, οπότε συγχωρέστε μου κάποια φάουλ που ίσως κάνω όπως το αν ενοχληθούν τα ψάρια.

και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, μα μονο το οτι οι κολλες και τα χρωματα θα μπορουσαν να δημιουργησουν προβλημα, θα επρεπε να σε ειχε πεισει! Περα απο την πλακα, η διακοσμηση παιζει μεγαλο ρολο στην ψυχολογια, διατροφη, αναπαραγωγη κτλ των ψαριων. Πχ πολλα ψαρια κρυβονται αναμεσα σε πετρες η ο γονος και τα μικροτερα ψαρια αναμεσα στα φυτα και τα κλαδια, τα φυτα παραγουν οξυγονο και μικροργανισμους απο τους οποιους τρεφονται τα ψαρια, τα φυτα καταναλωνουν νιτρικα αλατα κτλ. Οποτε οπως καταλαβαινεις ειναι απαραιτητα σε αντιθεση με τα ναυαγια, αεροπλανα και βαπορια.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

μα δεν είπα ότι θα έχω μόνο την βιομηχανική επανάσταση μέσα,  εννοείται  ότι θα έχω και πέτρες φυτά και ξύλα,, αλλά αν είναι και ,παράδειγμα, ο τιτανικός  αραγμένος μέσα άσχημα θα είναι;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οταν ξεκινησα και εγω σαν πρωτη σκεψη ειχα παντα να βαλω και ενα καραβι μεσα,πραγμα που εκανα κιολας.Στην πορεια εμαθα πολλα πραγματα και ενα απο αυτα ειναι οτι τα πλαστικα υλικα δεν πιανουν μια μπροστα στα φυσικα υλικα.Θα το καταλαβεις και εσυ σιγουρα στην συνεχεια,απλως εχεις την δυναμη να το αποτρεψεις αυτο απο την αρχη.Καλη αρχη να εχεις και οτι απορια ρωτα τα παιδια

Έγινε επεξεργασία - shark17
Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ στο θέμα φυσικού ή πλαστικού υλικού, το ενυδρείο θα είναι 1,40 μήκος περίπου, το καράβι θα είναι το πολύ 40cm, όλο το υπόλοιπο θα είναι γεμάτο φυτά και πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Αισθητικα δεν θα εχουν κανεναν προβλημα τα ψαρακια. Πιστεψε με. Το θεμα ειναι η χημεια του νερου που μοορει να χαλασει με καποιο απο τα υλικα μοντελισμου. Ασχολουμαι με τον στατικο μοντελοσμο περιπου......25 χρονια και σε καταλαβαινω....σκεψου ομως ενα ασταρι η ενα enamel humbrol μεσα στο νερο καιρο....μαλλον θα φουσκωσει κτλ κτλ κτλ. Κανε τα δυο υπεροχα αυτα χομπι ξεχωριστα ομως.... Αλλο το ενυδρειο με τα ζωντανα και αλλο το διοραμα με την φαντασια μας και τα χημικα....

Αληθεια εχεις χρησιμοποιησει ποτε βελτιωτικο κιτ απο ρητινη; Θυμασαι πως μυριζει εντονα οταν την επεξεργαζεσε (κοβεις, τριβεις κτλ;). Φαντασου τι βγαζει;;;;

Link to comment
Share on other sites

η κουβέντα ξεκίνησε με το αν υπάρχουν κόλλες και χρώματα που να μην θέτουν σε κίνδυνο τα ψάρια. Μετά πήγε στο θέμα αισθητικής. Το ότι τα χρώματα μοντελισμού δεν κάνουν το ξέρω, αυτό που δεν ήξερα είναι αν υπάρχουν ειδικά χρώματα και κόλλες. Αφού δεν υπάρχουν δεν θα βάλω.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρεσουν τα διακοσμητικα του τυπου ναυαγια κτλ μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτα που πουλανε σε πετ σοπ που ειναι " ασφαλη" για ενυδρειακη χρηση.

Τελος παντων , οτι και αν αποφασισεις καλη επιτυχια σου ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...