Jump to content

διακόσμηση ενυδρείου


Recommended Posts

τα έχω δει αλλά δεν μου αρέσουν, ήθελα κάτι πιο ιδιαίτερο.

όλοι όσοι απαντήσατε με πείσατε να μην βάλω τελικά.

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα φιλαράκι, εμείς εδώ λέμε την άποψή μας η οποία αν μη τι άλλο δεν είναι δεσμευτική για κανέναν. Ασε μας εμάς να λέμε τη γνώμη μας ο κάθε ένας (όπως πού καλά έκανες και δεν άρπαξες κανέναν απο τα μαλλια.....γιατί το έχουμε δει και αυτό) και εσύ αφού φιλτράρεις οσα ακούσεις, στο τέλος θα κάνεις αυτό που εσύ θέλεις αλλά να το κάνεις με ασφάλεια για τα ψάρια σου. Περί ορέξεως που λενε ...... Κουμάντο στο ενυδρείο και στο σαλόνι σου κανείς δε θα κάνει. Καλή αρχή λοιπόν και εύχομαι να φτιάξεις ενα ενυδρείο που όταν το κοιτάς θα το χαζεύεις κι εσύ και οι επισκέπτες σου είτε εχει μέσα φυσικά υλικά είτε αντιαρματικές νάρκες και ανθρώπινα κρανία. Εδω θα είμαστε να δούμε το ενυδρείο σου λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Safapn, δεν έχω ιδέα, κυριολεκτικά, από ενυδρεία. Έχω άπειρες ερωτήσεις στο μυαλό μου και κάθε φορά που κοιτάω ένα ψάρι μπερδεύομαι περίσσοτερο. Έχω ερωτήσεις που κάποια στιγμή θα τις κάνω και εδω μέσα, αλλά θεώρησα να αρχίσω με την πιο σημαντική, την ασφάλεια των ψαριών. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι δεν μπορώ να βάλω κόλλες και χρώμα στο ενυδρείο αλλά ήθελα να ρωτήσω και κάποιους πιο σχετικούς από εμένα, μπορεί να το είχε κάνει κάποιος.  Κάποιες απαντήσεις είχαν θέμα μόνο την αισθητική αλλά καμία απάντηση δεν ήταν για να την αρπάξω απο τα μαλλιά.

Θα αργήσουμε να δούμε το ενυδρείο μου,  για τέλος καλοκαιριού το βλέπω.

Πάντως έχω αρκευές ερωτήσεις που θα τις κάνω εδώ μέσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα !! Η γνώμη μου είναι να το διακοσμήσεις με φυτά και ξύλα να είναι πιο φυσικό.  Αν θες τώρα να βάλεις κάτι  π.χ αεροπλάνο,  καράβι κτλ βάλε ένα μονο στην μέση και όλο το άλλο καν το με φυτά κ ξύλα. καλή αρχή..

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πιστεύω ότι θα γίνει πανέμορφο και συγνώμη που δεν δου δίνω συμβουλές, αλλά πιστεύω ότι δεν χρειάγευται για αυτό το θέμα άλλη συζήτηση. Βάλε ένα καράβι, αεροπλάνο ή οτιδήποτε στη μέση και γύρω φυσική διακόσμηση και καλωσήρθες στο χόμπι!

Έγινε επεξεργασία - aleale20
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ παραπάνω, τα enamel χρώματα θα φουσκώσουν και θα ξεφλουδίσουν μέσα στο νερό, που δεν είναι και ότι καλύτερο. Τα ακρυλικά δε ξέρω πως θα συμπεριφερθούν. Πιστεύω πως και τα δύο θα επιβαρύνουν το ενυδρείο σου, δε ξέρω όμως σε τι βαθμό. Κάποιες κόλλες όπως η κυανοακρυλική, είναι ακινδυνες από τη στιγμή που θα στεγνώσουν.

Πάντως, ότι χρώμα και να έχει κάποιο τέτοιο αντικείμενο στο ενυδρείο, σύντομα θα αλλοιωθεί ή καλυφθεί από αλγες.

Κάποτε είχα βάλει και εγώ μια πλαστική (ενυδρειακή) βάρκα ναυάγιο και ένα πήλινο στο ενυδρείο μου. Οι περισσότεροι, λίγο πολύ, το κάναμε στην αρχή. Τώρα φυσικά δε θα το έκανα, αλλά όταν κάποιος πρώτο ασχολείται με κάτι...

Αν τελικά αποφασίσεις να βάλεις κάτι τεχνητό στο ενυδρείο σου, φρόντισε να μην έχει μυτερές ή κοφτερές επιφάνειες ή τρύπες που μπορούν να σφηνώσουν τα ψαράκια σου. Είναι επικίνδυνες παγίδες!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και συγνώμη για την καθυστέρηση της δικής μου. Το προτζεκτ μόνο φύση κέρδισε ..  και με διαφορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε βαλτο να το δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...