Jump to content

Προσθήκη Μπουκάλας Co2


Giannis_X

Recommended Posts

Καλημερα στην παρεα.

 

Μπαινω αμεσως στο θεμα και οπος λεει ο τιτλος απο τον αλλο μηνα λεω να ξεκινησω να στηνω τον εξοπλισμο για Co2 με μπουκαλα πυροσβεσης.

Την μπουκαλα την εκλεισα μιας και ενας θειος εχει εταιρεια με συστηματα πυροσβεσεις και οτι μπουκαλα και αν παρω θα ειναι free ;).

 

1)  Ποσα λιτρα να παρω την μπουκαλα?

2)  Τη αλο θα χρειαστω?

3)  Που και καθε θα την γεμίσω

4) Πρεπει να ειναι αχρησιμοποιητη η μπουκαλα?

Link to comment
Share on other sites

1) Μπουκαλες παιζουν 2κιλες κ 5κιλες. Το καλο με την 5κιλη ειναι οτι τη βαζεις κ την ξεχνας για κανα χρονο. Το κακο ειναι οτι ειναι λίγο ογκώδης.

2) Θα χρειαστείς εναν μειωτη πίεσης με ενα η δυο μανομετρα (δικια σου επιλογη), εναν μετρητη φυσαλιδων, σωληνακι κ το διαχυτη που ο πιο κοινός ειναι ο γυαλινος με κεραμικο.

3) Γεμισμα σε αναλογα μαγαζια με πυροσβεστηρες. Κ αναλογα με τη χρηση παει κ ο χρονος.

4) Η μπουκαλα δεν πειραζει να ειναι χρησημοποιημενη αρκει να περασει εναν σχετικο ελεγχο κατα το γεμισμα κ εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχυει απο το προφιλ σου το ενυδρειο που εχεις, για ποιο λογο να βαλεις μπουκαλα η γενικα Co2?

Εκτος κι αν εχεις αλλο ενυδρειο που να χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχυει απο το προφιλ σου το ενυδρειο που εχεις, για ποιο λογο να βαλεις μπουκαλα η γενικα Co2?

Εκτος κι αν εχεις αλλο ενυδρειο που να χρειαζεται.

Ναι φίλε μου αυτο ειναι δεν θα το ξεκινήσω τώρα αλλα θέλω να μαζέψω όλο τον εξοπλισμό και μετά τον δεκαπενταύγουστο που θα γυρίσω απο διακοπές και άδεια θα στήσω ενα 200λητρο για τα χρυσόψαρα και αυτο που ειναι μεσα τώρα σιγά σιγά το μετατρέπω σε φυτεμένο. Αφού φτάσω ομος εκεί και μετακομίσουν τα χρυσόψαρα τη θα μου προτηναται για 190 λίτρα φυτεμένο ος ψαροσύνθεση? Αν γίνεται καπιο είδος που να μην χρειάζεται επεξεργασία νερού με Α/Ο η καπιο αλο μέσο επεξεργασίας γιατί δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

1) Μπουκαλες παιζουν 2κιλες κ 5κιλες. Το καλο με την 5κιλη ειναι οτι τη βαζεις κ την ξεχνας για κανα χρονο. Το κακο ειναι οτι ειναι λίγο ογκώδης.

2) Θα χρειαστείς εναν μειωτη πίεσης με ενα η δυο μανομετρα (δικια σου επιλογη), εναν μετρητη φυσαλιδων, σωληνακι κ το διαχυτη που ο πιο κοινός ειναι ο γυαλινος με κεραμικο.

3) Γεμισμα σε αναλογα μαγαζια με πυροσβεστηρες. Κ αναλογα με τη χρηση παει κ ο χρονος.

4) Η μπουκαλα δεν πειραζει να ειναι χρησημοποιημενη αρκει να περασει εναν σχετικο ελεγχο κατα το γεμισμα κ εισαι οκ.

1)Η μπουκαλα λογω χορου εκει που ειναι το ενυδρειο λεω να παω σε 2κιλη..

2) Ποια η διαφορα ενος η δυο μανομετρων και οταν επιλεξουμε με 2 τι μας δειχνει το καθε μανομετρο?( εσεις τι χρησιμοποιείται μονο η διπλο )?

3) Δηλαδη μπορω να την πηγαινω στον θειο μου να την  γεμιζω?

4) Δεν πειραζει καλυτερα καινουρια ;)

Link to comment
Share on other sites

Η μπουκαλα θα πρεπει να εχει βανα και οχι κλειστρο,δηλαδη οχι η κλασσικη μπουκαλα πυροσβεστηρα.

Το διπλο μανομετρο σου δειχνει πιεση μπουκαλα και πιεση εξοδου,θα πρεπει να εχει και μικρομετρικη πανω.Το διπλο ειναι πολυ καλυτερο απο το μονο.

Την γεμιζεις εκει που εχουν και co2,δεν εχουν ολοι που ασχολουνται με πυροσβεστηρες co2.

Διαβασε και εδω για το co2

Οσον αφορα την ψαροσυνθεση,οταν ερθει η ωρα,ανοιγεις ενα θεμα στο γενικα γλυκου και τα συζηταμε εκει.

Link to comment
Share on other sites

Η μπουκαλα θα πρεπει να εχει βανα και οχι κλειστρο,δηλαδη οχι η κλασσικη μπουκαλα πυροσβεστηρα.

Το διπλο μανομετρο σου δειχνει πιεση μπουκαλα και πιεση εξοδου,θα πρεπει να εχει και μικρομετρικη πανω.Το διπλο ειναι πολυ καλυτερο απο το μονο.

Την γεμιζεις εκει που εχουν και co2,δεν εχουν ολοι που ασχολουνται με πυροσβεστηρες co2.

Διαβασε και εδω για το co2

Οσον αφορα την ψαροσυνθεση,οταν ερθει η ωρα,ανοιγεις ενα θεμα στο γενικα γλυκου και τα συζηταμε εκει.

Και με κλείστρο γίνεται δουλειά. Το έχεις πατημένο και το πιάνεις με 1-2 δεματικά καλωδίων.

Link to comment
Share on other sites

Αν η μπουκάλα είναι free από το θείο, προτίμησε με βάνα για να μην χρησιμοποιείς δεματικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω οπος και να έχει αφού εχω την ευκαιρία να είναι free θα την παρω οπος πρέπει για να ξέρω τη μου γίνετε μιας και δεν ξερω απο δοσολογίες.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη sorry που θα σε ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο εν μέρει με το θέμα, αλλά μου κάνει πραγματικά μεγάλη εντύπωση πως τα ψάρια σου δεν τρώνε τα φυτά ή δεν τα ξεριζώνουν. Εμένα έχουν φάει ακόμη και τις ρίζες από τον πόθο που έχω βάλει στο ενυδρείο. όσον αφορά τα άλλα φυτά δεν το συζητώ τα είχαν ξεκάνει, παρόλο που τα ταΐζω και με σπιρουλίνα ανά δύο μέρες και αρακά μια φορά κάθε δύο εβδομάδες. ΣΔεν ξέρω αν έχει σχέση το γεγονός ότι τα δικά μου χρυσόψαρα είναι common, comet 

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα common / comet εινι πολύ πιο λαίμαργα σε σχέση με τα oranda αλλα μην νομίζεις αν δεν τα ταΐζω για 2 μέρες συνεχόμενα.. ε τσιμπάνε κανένα φυλλαράκι.

Η επιλογή μου στα οραντα ειταν ο λόγος ότι μπορώ να βάλω πιο πολλά άτομα για να πετύχω ζεύγος και οτι ειναι στον χαρακτήρα τους πολυ διαφορετικά απο τα αλλα ίδοι . Ακόμα περισσότερο εξοικονονται πιο εύκολα απο τα αλλα χρυσόψαρα τι αλο να σου πω ειναι εντελώς διαφορετικά απο τα απλά κοινά χρυσόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...