Jump to content

Φίλτρο για γυάλα;


Recommended Posts

Γεια σας παιδια!

Εχω εντοπίσει στο Ίντερνετ αυτο το φίλτρο: https://www.amazon.com/Elite-Underwater-Mini-Filter-Listed/dp/B0009YD7D4

Επειδή ειμαι πεπεισμένη πως ποτε δεν πρόκειται να καταλάβω ακριβώς πως λειτουργούν τα φίλτρα θελω τα φώτα σας!

Για μια γυαλα 10 λίτρων τι θα προσφέρει αυτο το συγκεκριμένο φίλτρο; Θα βοηθάει στο να ειναι πιο καθαρό το νερο; Θα χρειάζονται λιγότερες και μικρότερες αλλαγές νερού; Θα πρεπει να στρωθεί πρώτα η γυαλα; Ειμαι απελπισμένη! Εχω διαβάσει τόσα πολλα άρθρα για φίλτρα και ακόμα δεν εχω καταλάβει αν ειναι τελικά χρήσιμα για το ενυδρείο αν αυτο ειναι άστρωτο, αν προσφέρουν κατι. Απο την αλλη ξερω οτι το στρώσιμο σε τόσο λίγα λίτρα ειναι δύσκολο και το περιβάλλον πολυ ασταθές. Γι'αυτο σας ρωτάω θα μου προσφέρει κατι το φίλτρακι αν το παρω και αν ναι τι; Η μήπως θα ειναι σπατάλη λεφτων;

Σας ευχαριστώ έκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

Εχω εντοπίσει στο Ίντερνετ αυτο το φίλτρο: https://www.amazon.com/Elite-Underwater-Mini-Filter-Listed/dp/B0009YD7D4

Επειδή ειμαι πεπεισμένη πως ποτε δεν πρόκειται να καταλάβω ακριβώς πως λειτουργούν τα φίλτρα θελω τα φώτα σας!

Για μια γυαλα 10 λίτρων τι θα προσφέρει αυτο το συγκεκριμένο φίλτρο; Θα βοηθάει στο να ειναι πιο καθαρό το νερο; Θα χρειάζονται λιγότερες και μικρότερες αλλαγές νερού; Θα πρεπει να στρωθεί πρώτα η γυαλα; Ειμαι απελπισμένη! Εχω διαβάσει τόσα πολλα άρθρα για φίλτρα και ακόμα δεν εχω καταλάβει αν ειναι τελικά χρήσιμα για το ενυδρείο αν αυτο ειναι άστρωτο, αν προσφέρουν κατι. Απο την αλλη ξερω οτι το στρώσιμο σε τόσο λίγα λίτρα ειναι δύσκολο και το περιβάλλον πολυ ασταθές. Γι'αυτο σας ρωτάω θα μου προσφέρει κατι το φίλτρακι αν το παρω και αν ναι τι; Η μήπως θα ειναι σπατάλη λεφτων;

Σας ευχαριστώ έκ των προτέρων!

Σε 10 λιτρα κανονικα δεν πρεπει να βαζουμε κανενα ψαρακι.ισως ενα μονομαχο και αυτο δεν θα ηταν οτι καλυτερο γι'αυτον.το φιλτρακι χρειαζεται για να κραταει της ακαθαρσιες του ψαριου και για να στηριξουμε τη βιολογια μας.
Link to comment
Share on other sites

Σε 10 λιτρα κανονικα δεν πρεπει να βαζουμε κανενα ψαρακι.ισως ενα μονομαχο και αυτο δεν θα ηταν οτι καλυτερο γι'αυτον.το φιλτρακι χρειαζεται για να κραταει της ακαθαρσιες του ψαριου και για να στηριξουμε τη βιολογια μας.

γι'αυτον.το φιλτρακι χρειαζεται για να κραταει της ακαθαρσιες του ψαριου και για να στηριξουμε τη βιολογια μας.και με την κινηση που δημιουργει στο νερο το οξυγονωνει.δηλαδη με λιγα λογια μονο καλο μπορει να κανει
Link to comment
Share on other sites

Σε 10 λιτρα κανονικα δεν πρεπει να βαζουμε κανενα ψαρακι.ισως ενα μονομαχο και αυτο δεν θα ηταν οτι καλυτερο γι'αυτον.το φιλτρακι χρειαζεται για να κραταει της ακαθαρσιες του ψαριου και για να στηριξουμε τη βιολογια μας.

Οχι σε 10 λιτρα μονομαχο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Απ'ο,τι καταλαβαίνω λοιπόν αν το παρω καλό θα κανει και οχι κακό...σε ο,τι αφορά τη γυαλα το ξερω οτι δεν ειναι καλη για κανενα ψάρι αλλα να πως εχει η κατάσταση.. Το ψαράκι ειναι χρυσόψαρο και δεν ειναι δικό μου..ειμαι φοιτήτρια και επειδή μια φίλη έφυγε για ερασμους με ρώτησε αν μπορούσα να το κρατήσω γιατι ήξερε οτι εχω γενικα πολυ αγαπη με τα ζώα και είχα και παλιότερα και ψάρια..της εχω ξαναπεί να του αγοράσει κατι μεγαλύτερο αλλα κατι παραπάνω δεν μπορούσα να κάνω.. :/ οποτε τωρα που το εχω εγω θελω να κάνω οτι μπορω έστω για τη μικρή αυτη γυαλα για να διευκολύνω τη ζωούλα του..του αλλάζω συχνά νερο(κάθε δυο μέρες) το ταΐζω περιορισμένα για να μην παράγει πολλές ακαθαρσίες και ετσι έψαξα να βρω κατι μικρό σε φίλτρο για τέτοιες περιπτώσεις και φθηνό απο τη μια γιατι σαν φοιτήτρια ειναι πολυ περιορισμένα αυτα που μπορω να ξοδέψω..μακάρι να μπορούσα να του παρω μια ενυδρειαρα με ολο το σετ :P αλλα ούτε την άνεση εχω ούτε μπορω να παρω τετοια πρωτοβουλία..προσπαθώ όμως να βελτιώσω την κατάσταση οσο μπορω..

Οποτε οτι αλλη συμβουλή μπορείτε να μου δώσετε πάνω στο φίλτρακι η γενικα για τη βελτίωση της κατάστασης ειναι ευπρόσδεκτη! :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε 10 λίτρα Μονομάχο .

Ακομη καλυτερα σε ποτηρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακομη καλυτερα σε ποτηρι.

Οι όποιες διαφορετικές απόψεις σε ένα θέμα μπορούν να συζητηθούν χωρίς ειρωνικά σχόλια! Δεν προσφέρουν τίποτα στο σύνολο των συμμετεχόντων και σίγουρα προκαλούν ένταση.

Επίσης, δεν νομίζω ότι είναι το κατάλληλο θέμα για να συζητήσουμε σε πόσα λίτρα μπορούμε να βάλουμε ένα μονομάχο. Άλλες είναι οι απορίες του μέλους.

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Απ'ο,τι καταλαβαίνω λοιπόν αν το παρω καλό θα κανει και οχι κακό...σε ο,τι αφορά τη γυαλα το ξερω οτι δεν ειναι καλη για κανενα ψάρι αλλα να πως εχει η κατάσταση.. Το ψαράκι ειναι χρυσόψαρο και δεν ειναι δικό μου..ειμαι φοιτήτρια και επειδή μια φίλη έφυγε για ερασμους με ρώτησε αν μπορούσα να το κρατήσω γιατι ήξερε οτι εχω γενικα πολυ αγαπη με τα ζώα και είχα και παλιότερα και ψάρια..της εχω ξαναπεί να του αγοράσει κατι μεγαλύτερο αλλα κατι παραπάνω δεν μπορούσα να κάνω.. :/ οποτε τωρα που το εχω εγω θελω να κάνω οτι μπορω έστω για τη μικρή αυτη γυαλα για να διευκολύνω τη ζωούλα του..του αλλάζω συχνά νερο(κάθε δυο μέρες) το ταΐζω περιορισμένα για να μην παράγει πολλές ακαθαρσίες και ετσι έψαξα να βρω κατι μικρό σε φίλτρο για τέτοιες περιπτώσεις και φθηνό απο τη μια γιατι σαν φοιτήτρια ειναι πολυ περιορισμένα αυτα που μπορω να ξοδέψω..μακάρι να μπορούσα να του παρω μια ενυδρειαρα με ολο το σετ :P αλλα ούτε την άνεση εχω ούτε μπορω να παρω τετοια πρωτοβουλία..προσπαθώ όμως να βελτιώσω την κατάσταση οσο μπορω..

Οποτε οτι αλλη συμβουλή μπορείτε να μου δώσετε πάνω στο φίλτρακι η γενικα για τη βελτίωση της κατάστασης ειναι ευπρόσδεκτη! :D

Εγω με βαση τα δεδομενα που εχουμε (μικρη γυαλα) δεν θα εβαζα το φιλτρο που δειχνεις πιο πανω.Θα δημιουργησει δυνατη ροη μεσα στο δοχειο και θα τον ενοχλει.Οι μονομαχοι ζουν σε στασιμα νερα ή με πολυ ελαφρα ροη και συχνα κανουν ψηλα αλματα εκτος νερου.Οποτε και η μορφολογια τους ειναι βασισμενοι ωστε να μπορουν να ανταπεξελθουν σε αυτες τις συνθηκες.Τα μικρα πλευρικα πτερυγια και τα μεγαλα ραχιαια θα πληγωθουν αν η ροη ειναι δυνατη.

Θα προτεινα ενα μικρο αεροφιλτρο το οποιο δεν λειτουργει με κινητηρα αλλα με την ελαχιστη ροη που προκαλειται απο την αεραντλια.Σε ενα μικρο δοχειο το θεωρω ειδανικη λυση και το κοστος του ειναι γυρω στα 5 ευρω.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλιο για χρυσοψαρο μιλαει :P

Εχεις δικιο ρε Κοσμα!

Μπερδευτηκα επειδη μιλουσαν για μονομαχο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και πράγματι μιλάω για χρυσόψαρο αυτο το αεροφιλτρο θα κανει την ίδια δουλειά; Ειναι μεγάλο; Θα πιάνει πολυ χώρο; Και βασικά θα οξυγονώνει και το νερο παράλληλα; Γιατι το συγκεκριμένο φίλτρο που σας έδειξα εχει και μια μικρή αντλία αέρα απ οτι κατάλαβα και θα το θελα αυτο γιατι το ψαράκι το βλεπω συχνά στην επιφάνεια να ρουφάει αέρα και απ οτι ξερω αυτο σημαίνει οτι δεν του φτάνει το οξυγόνο στο νερο...αν ειναι να παρω αεροφιλτρο που μπορω να βρω; Γιατι δυστυχώς τα περισσότερα πετ σοπ τέτοιες ειδικές εκδόσεις μίνι κτλ δεν έχουν σχεδόν ποτε :( ολα ηλεκτρονικώς πρεπει να τα ψάξεις... :/

Ευχαριστω και παλι για τη βοήθεια σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσαψαρα λερωνουν πολυ.Δεν θα σε καλυψει το αεροφιλτρο σε καμια περιπτωση.Βεβαια ουτε το μικρο φιλτρακι θα σε καλυψει 100% και μακρυπροθεσμα πρεπει να σκεφτεις για γυαλα αλλα και φιλτρο μεγαλυτερα.

Το φιλτρο που λες εσυ εχει ενα σωληνακι και μια βανα.Δεν εχει ξεχωριστη αεραντλια αλλα χρησιμοποιει την ροη της φτερωτης.Η ροη του νερου που σπρωχνει η φτερωτη φευγει προς το ενυδρειο και λιγο πριν,ανοιγοντας το βανακι στο σωληνακι,με την υποπιεση που δημιουργειται παρασυρει μαζι της και αερα τραβοντας απο την επιφανεια.Οποτε ριχνει μαζι με το νερο και μπορμπουληθρες αερα και κανει την ιδια ακριβως δουλεια με την αερνατλια.

Το αεροφιλτρο θα το αναζητησεις ετσι ακριβως "αεροφιλτρο" ή "φιλτρο αεραντλιας".

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να μπορω να δωσω λυση στο προβλημα απο την στιγμη που ενα χρυσοψαρο μπορει να γινει μεγαλυτερο απο την γυαλα,αν θες να αγορασεις φιλτρο με 10-15 ευρω παρε τουλαχιστον ενα κρεμαστο για να μην πιανει χωρο μεσα στην γυαλα.Κατι τετοιο http://www.petsupermarket.gr/201/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82/%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AC-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1.html

Link to comment
Share on other sites

10 λιτρα ειναι πολυ λιγα για αυτο το ψαρι...

Θα αρωστησει και θα το χασεις....

Σε 10 λιτρα (περιπου) εχω μονομαχο και δεν θα ελεγα οτι αισθανομαι οτι ειναι οτι καλυτερο αλλα ουτε οτι βασανιζεται...

Παρε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο και ευχαριστησου το χομπι μας κρατοντας το ψαρι οπως του αρμοζει..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και πιο πάνω το ψαράκι δεν ειναι δικό μου και ξερω οτι η γυαλα δεν ειναι το σωστό περιβάλλον...εγω θα το εχω κάποιους μήνες και απλα προσπαθώ να κάνω τις συνθήκες οσο πιο καλές γινεται με ενα σχετικά χαμηλό κόστος...

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπετε η φιλη σου που ακριβως το είχε?σε ενυδρείο?αν ναι γτ δεν στο έδωσε μαζί??φαντάζομαι οτι και εκείνη σε γυαλα το είχε..θα σου πρότεινα το εξης επειδή είναι περιορισμένος ο χρονος ζωής του ζωντανού,πάρε την φιλη σου ενα τηλέφωνο και συνεννοηθείτε ώστε να αγορασεις εσύ ενα ενυδρείο κατάλληλο (γύρω στα 50ε υπολόγισε) και όταν γυρίσει να σου δώσει εκείνη το μεγαλυτερο ποσο πίσω..αν όχι όλο..καλός ορισες κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και πιο πάνω το ψαράκι δεν ειναι δικό μου και ξερω οτι η γυαλα δεν ειναι το σωστό περιβάλλον...εγω θα το εχω κάποιους μήνες και απλα προσπαθώ να κάνω τις συνθήκες οσο πιο καλές γινεται με ενα σχετικά χαμηλό κόστος...

Τοτε να του παρεις ενα φιλτρακι που να μπορεις να βαλεις βιολογικο υλικο και οσο την βγαλει.συχνες αλλαγγες νερου,και λγο ταισμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπετε η φιλη σου που ακριβως το είχε?σε ενυδρείο?αν ναι γτ δεν στο έδωσε μαζί??φαντάζομαι οτι και εκείνη σε γυαλα το είχε..θα σου πρότεινα το εξης επειδή είναι περιορισμένος ο χρονος ζωής του ζωντανού,πάρε την φιλη σου ενα τηλέφωνο και συνεννοηθείτε ώστε να αγορασεις εσύ ενα ενυδρείο κατάλληλο (γύρω στα 50ε υπολόγισε) και όταν γυρίσει να σου δώσει εκείνη το μεγαλυτερο ποσο πίσω..αν όχι όλο..καλός ορισες κιόλας!

Με τη φιλη μου το ειχα ξανασυζητησει το θεμα ενυδρειου γυαλας αλλα δεν ηθελα να την πιεσω για κατι...εγω της εξηγησα για πιο λογο ενα ενυδρειο ειναι καλυτερο, απλα και αυτη φοιτητρια ειναι και μαλιστα το χρυσοψαρο δωρο της το ειχαν κανει...το μονο που μπορουσε να του παρεχει ηταν αυτη η γυαλα...το ψαρακι μαλιστα το εχει εδω και δυο χρονια και δεν της εχει αρρωστησει μεχρι τωρα,δεν ειναι δηλαδη φρεσκοαγορασμενο..οχι οτι θεωρω οτι αυτο κανει τη γυαλα καταλληλη.Της εχω πει μαλιστα οταν μπορεσει να το μεταφερει σε ενα μαγαλο ενυδρειο,απλα οσο καιρο το εχω εγω θα ενιωθα καλυτερα με ενα φιλτρο και ενα συστημα αερισμου.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε να του παρεις ενα φιλτρακι που να μπορεις να βαλεις βιολογικο υλικο και οσο την βγαλει.συχνες αλλαγγες νερου,και λγο ταισμα.

Και εδω ερχομαστε στο θεμα του φιλτραρισματος το οποιο με μπερδευει πολυ...Αυτο το φιλτρακι στο λινκ που δινω πανω λεει οτι εχει χωρο για κατι σφουγγαρακια μαυρα τα οποια απ οτι καταλαβαινω κραταν τις βρωμιες...το βιολογικο φιλτραρισμα πως διαφερει;; 

Link to comment
Share on other sites

Και εδω ερχομαστε στο θεμα του φιλτραρισματος το οποιο με μπερδευει πολυ...Αυτο το φιλτρακι στο λινκ που δινω πανω λεει οτι εχει χωρο για κατι σφουγγαρακια μαυρα τα οποια απ οτι καταλαβαινω κραταν τις βρωμιες...το βιολογικο φιλτραρισμα πως διαφερει;;

Πρεπει να διαβασεις για τον κυκλο του αζωτου.για να κρατησουμε την βιολογια βαζουμε μεσα στο φιλτρο κατι πετραδακια,(κεραμικο υλικο)που ειναι ειδικα γι'αυτο το ρολο,για να αποικησουν τα βακτηρια που ειναι απαραιτητα για το ενυδρειο μας.
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να διαβασεις για τον κυκλο του αζωτου.για να κρατησουμε την βιολογια βαζουμε μεσα στο φιλτρο κατι πετραδακια,(κεραμικο υλικο)που ειναι ειδικα γι'αυτο το ρολο,για να αποικησουν τα βακτηρια που ειναι απαραιτητα για το ενυδρειο μας.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

 

 εχει ωραια θεματακια για διαβασμα εδω.

   Η Πρώτη Επαφή Με Το Ενυδρείο Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει..δεν μπορώ να επειμηνω!!ζητα μήκος έχει κάποιος να σου χαρίσει κάποιο ενυδρείο και να πάρεις μονο φίλτρο..αλλά αμα και η φιλη σου δεν έχει ενδιαφερθεί τσαμπα νομιζω θα μπεις στον κόπο..αν μου αδειασει εμένα κανένα να σου δωσω

Link to comment
Share on other sites

Ακομη καλυτερα σε ποτηρι.

Ακόμη καλύτερα στη φύση .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...