Jump to content

Πρόβλημα με υπερχείληση


teoxan

Recommended Posts

Θοδωρη να σε ρωτησω....

Με τι αντλια επιστροφης εισαι? Ποσα λτ/ωρα στελνεις πανω?

Την βανα την εχεις καθολου στραγγαλισμενη?

Εμενα κανει αρκετο θορυβο. Ειμαι Φ40 και στραγγαλισμενη την βανα αρκετα για να κυλαει το νερο χαλαρα να μην ακουγεται. Εχω ακριβως τον ιδιο τυπο υπερχειλησης με σενα! Εχω πεδευτει πολυ για τον θορυβο και δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε τι αντλία επιστροφής έχεις; 

Να Ξες όσο πιο μεγάλη τόσο πιο πολύ θόρυβος. 

Η λύση είναι δεύτερη τρύπα. Μοιράζεται το νερό και μοιράζεται και ο θόρυβος. 

Εγώ στο δικό μου έχω μια 2500 λίτρα και με 2 τρύπες και σωλήνες φ32 ακούγεται πολύ λίγο. Τις βανες τις έχω και τις 2 τέρμα ανοιχτες

 

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Ειναι 2000λτ/ωρα αλλα την δουλευω πολυ χαμηλα για να μειωσω τον ηχο. Ποσα λτ ειναι το ενυδρειο σου Alan? Εμενα ειναι στα 250 μαζι με το sump.Στον θοδωρη μια τρυπα δεν κανατε? Πως και δεν ακουγεται?  Μηπως θελει τις σωληνες να μην τις εχουμε κατακορυφες για να μην κοπαναει το νερο?

πριν 4 ώρες, το μέλος alan boy έγραψε:

Ευγένιε τι αντλία επιστροφής έχεις; 

Να Ξες όσο πιο μεγάλη τόσο πιο πολύ θόρυβος. 

Η λύση είναι δεύτερη τρύπα. Μοιράζεται το νερό και μοιράζεται και ο θόρυβος. 

Εγώ στο δικό μου έχω μια 2500 λίτρα και με 2 τρύπες και σωλήνες φ32 ακούγεται πολύ λίγο. Τις βανες τις έχω και τις 2 τέρμα ανοιχτες

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε, μια 1200 λίτρα έχω για αντλία επιστροφής. Τη βάνα τέρμα ανοιχτή.

 

Αυτο που είπες με τις κατακόρυφες σωλήνες νομίζω είναι η αιτία του θορύβου. Μήπως να δοκίμαζες να ανεβάσεις λίγο τη στάθμη;

 

Αλλιως, αυτό που σου είπε ο Γιώργος με τη δεύτερη τρύπα είναι λύση.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε μπορείς να μου βάλεις μερικές φωτογραφίες να δω την υπερχείλιση σου; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Ειναι 2000λτ/ωρα αλλα την δουλευω πολυ χαμηλα για να μειωσω τον ηχο. Ποσα λτ ειναι το ενυδρειο σου Alan? Εμενα ειναι στα 250 μαζι με το sump.Στον θοδωρη μια τρυπα δεν κανατε? Πως και δεν ακουγεται?  Μηπως θελει τις σωληνες να μην τις εχουμε κατακορυφες για να μην κοπαναει το νερο?

 

Ρε γεροπαραξενε οι σωληνωσεις θα πιασουν γλιτσα και ο θορυβος θα ειναι σχεδον ασημαντος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Ειναι 2000λτ/ωρα αλλα την δουλευω πολυ χαμηλα για να μειωσω τον ηχο. Ποσα λτ ειναι το ενυδρειο σου Alan? Εμενα ειναι στα 250 μαζι με το sump.Στον θοδωρη μια τρυπα δεν κανατε? Πως και δεν ακουγεται?  Μηπως θελει τις σωληνες να μην τις εχουμε κατακορυφες για να μην κοπαναει το νερο?

 

Θες σιγαστήρα !!!!

ενα ποτήρι που μειώνει δραματικές τον θόρυβο .

σε όσα ενυδρεία είχα πάντα το έβαζα και πάντα έναν εύκαμπτο σωλήνα τον διάφανο με το σπιράλ μέσα φ40 για τρόφιμα .

Link to comment
Share on other sites

Νικο τρέχει το ενυδρείο  2-3 μήνες δεν θα έπρεπε να πιάσει γλίτσα ? 

 

Διονύση ο διάφανος ο σπιράλ σε ποιό σημείο μπαίνει?  Εχω κάνει κάτι σαν σιγαστήρα αλλά ακούγετε πάλι.

 

 

20161106_211932.jpg

20161106_211943.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Νικο τρέχει το ενυδρείο  2-3 μήνες δεν θα έπρεπε να πιάσει γλίτσα ? 

 

Διονύση ο διάφανος ο σπιράλ σε ποιό σημείο μπαίνει?  Εχω κάνει κάτι σαν σιγαστήρα αλλά ακούγετε πάλι.

 

 

20161106_211932.jpg

20161106_211943.jpg

Θα πρεπει για δοκιμασε να δυναμωσης την αντλια κανει τον ιδιο η λιγοτερο?Ας το λιγο να γυρισει το νερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κάνει περισσότερο Νίκο. Τωρα στέλνω νερό περίπου 800λτ/ωρα με τον στραγγαλισμό της βάνας και την αντλία. Έτσι και κάνω οτι ανοίγω τέρμα την βάνα του PVC ακούγετε αρκετά 

Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε, δοκίμασε να ανεβάσεις τη στάθμη του νερού. Σε μια παλιά υπερχείληση που είχα με U, έκανε θόρυβο και όταν ανέβασα τη στάθμη χαμήλωσε πολύ.

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εχεις δεν ειναι σιγαστήρας αλλα για τα ψάρια .

ο διάφανος σωλήνας αντικαθιστά τα pvc .

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο ποστ στα αλμυρά!:D

Έχω το ίδιο σύστημα υπερχείλισης στο δισκάδικο, με δύο εξόδους φ40, 60άρι διακόπτη και αντλία jebao 7000. Αν κλείσω αρκετά το διακόπτη ώστε να μην περνάει πολύ αέρας στις σωλήνες αλλά και να μένει αρκετό νερό στο διαμέρισμα της υπερχείλισης, ο θόρυβος είναι αμελητέος. Βέβαια μειώνεται η οξυγόνωση που γίνεται στο κατέβασμα αλλά δε ξέρω αν προβληματίζει ιδιαίτερα τα ψάρια σας. Τα δύσκολα έρχονται όταν θέλεις και αυξημένη οξυγόνωση και μειωμένο θόρυβο...

Link to comment
Share on other sites

Kadmos με το καλό να κάνεις και το 2ο πόστ :)

 

Έχεις δηλαδή την βάνα στραγκαλίσμένη όπως εγω στην φώτο. Ετσι έχω καταφέρει να έχω νορμαλ θόρυβο, αλλά υστερώ σε λίτρα ανανέωσης. Θα ήθελα δηλαδη να είχα 1500λτ/ώρα αντί για 700-800 που είμαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Να και το δεύτερο αλλά γενικώς έχω το νου μου!:hehe

 

Νομίζω ότι ο θόρυβος έρχεται από τη στιγμή που κατεβαίνει και αέρας στη/στις σωλήνες. Έτσι το νερό που θα κατέβει είναι πάνω κάτω το ίδιο λογικά. Δε νομίζω να κόβει τόσο πολύ (στο μισό) ο διακόπτης. Ούτως η άλλως τα λίτρα που τελικά θ'ανέβουν είναι αυτά που ξέρεις (κατά προσέγγιση) ότι δίνει η αντλία. Κόβεις επομένως και την αντλία στα 700-800 λίτρα όταν πνίγεις από το διακόπτη;

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι το κάνεις γιατί ξενερίζει η αντλία. 32άρα είναι η σωλήνα;

Ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις και για δεύτερο κατέβασμα (ποτήρι). Αν είναι εφικτό.....

 

Σημειώνω ότι δε δηλώνω ειδικός επί του θέματος αλλά μεταφέρω τα συμπεράσματα που έχω βγάλει από προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Η  σωλήνα ειναι Φ40 

Απλα το κάνω για να τρέχει λίγο νερο και να ακούγεται λίγο. Αν εχω την αντλία σε φουλ δυναμη κάνει αρκετό θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κανει αυτη τη πατεντα με σωληνακια αερα βαθια μεσα, και σιλικονη ωστε να παιρνει νερο μονο η κατω πλευρα... Απο εκει που μου ερχοταν τρελλα με το θορυβο τωρα δεν ακουω τιποτα!7d0ac43ed966b574ac15d13dbb5b0515.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για εξήγησε το λίγο παραπάνω αυτό... Τι σωλήνα έχεις; πόσο Φ;  και που έβαλες σιλικόνη; 

Α και πόσες τρύπες έχει το ενυδρείο; 

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι ποσα φ ειναι, μαλλον 60, εχω επιστροφη 10000 λιτρα και εκανε αποστευτο θορυβο, οποτε εχυσα ζεστη σιλικονη στο πανω ωστε να μην παιρνει νερο και αερα απο τις πανω γριλιες, και για να παιρνει αερα η υπερχειλιση εβαλα τα δυο σωληνακια 20 ποντους μεσα στο σωληνα καθοδου. c8d84983d53175486339aa1c6c5bcbbb.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα. Ωραίο μου ακούγεται.

Δηλαδή αν ο θόρυβος ήταν στο 100 τις εκατό με αυτό το κόλπο πόσο έπεσε; 

 

Και μια ερώτηση ακόμα, η στάθμη του νερού σκεπάζει το ποτήρι; 

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ακουγεται τιποτα σαν γαργαρισμα πια, η μονη φασαρια ειναι οι δονησεις στον pvc της καθοδου που σκεφτομαι να τον αλλαξω με δυο ευκαμπτα λαστιχα, και μετα το μονο που θα ακουγεται απο το ενυδριο θα ειναι το βουητο των μοτερ της επιστροφης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...