Jump to content

Επίσκεψη στην φάρμα De Jong


Recommended Posts

Το Φεβρουάριο θα βρεθώ στο Amsterdam για επαγγελματικούς λόγους και ελπίζω να βρω τον χρόνο για μια επίσκεψη εδώ http://www.dejongmarinelife.nl

Θα έχω μαζί μου αρκετά υπογλώσσια  αλλά όχι όσα Ευρώπουλα θα μπορούσα να ξοδέψω εκεί μέσα.:( 

Δεν ξέρω καν αν πουλάνε και λιανική γιατί είναι μόνο για μεταπώληση αλλά έχουν φοβερά κομμάτια.

Επίσης δεν ξέρω αν αγοράσω κάτι αν επιτρέπεται να το έχω μαζί  μου στο αεροπλάνο. Μάλλον ο @Husky_Jim θα μπορούσε να με διαφωτίσει.

 

Link to comment
Share on other sites

μην ανοίγεις τέτοια θέματα που πονάνε.!!

πριν από 3 μέρες τους έστειλα mail για να ρωτήσω αν κάνουν αποστολές σε Ελλάδα και πόσο είναι τα έξοδα και η απάντηση ήταν κατηγορηματική ....αποστολές και πωλήσεις μόνο σε εμπόρους...

 

θα ήθελα να ακούσω και την απάντηση του @Husky_Jim που λες...

Έγινε επεξεργασία - Nikos@
Link to comment
Share on other sites

 Λογικά εάν πουλάει και λιανική θα μπορείς να Αγοράσεις και μια καλή συσκευασία να τα μεταφέρεις κιόλας

Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμενη φαρμα,πηγα εγω περισι μαλλον με πηγε μια κοπελα ελληνοολλανδεζα αυτα που θα δεις θα σε ταξιδεψουν και θα σε γεμισουν πολλες αποριες,εχουν πλουσιο εξοπλισμο και κομματια απιστευτα.  Για να παρεις 2 3 κομματια δεν δινουν αλλα αν πας με πακετο θα σου δωσουν αλλα το θεμα ειναι η μεταφορα που ειναι κομματι δυσκολο.εως χλωμό 

Link to comment
Share on other sites

Για να τα φερεις αεροπορικως ειναι δυσκολο. Μονο στις αποσκευες - και αυτο με επιφυλαξη-ρωτα την εταιρεια που πετας. Στις χειραποσκευες απαγορευετε και σιγουρα θα στα παρουνε στον ελεγχο. 

Δωσε κατι παραπανω να στα στειλουν απο τη φαρμα με ταχυμεταφορικη.

Link to comment
Share on other sites

Για μία και μόνο κούτα, τα μεταφορικά για καργκο είναι από ευρώπη γύρω στα 400€ οπότε δέν συμφέρει.Στις αποσκευές μπορείς να τα βάλεις άνετα φτάνει να είσαι σωστός στο πακετάρισμα.

Άν θες βοήθεια πές μου μιας και φέρνω συνέχεια ψάρια για τα ενυδρεία μου απο το εξωτερικό (ευρωπη)

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Για μία και μόνο κούτα, τα μεταφορικά για καργκο είναι από ευρώπη γύρω στα 400€ οπότε δέν συμφέρει.Στις αποσκευές μπορείς να τα βάλεις άνετα φτάνει να είσαι σωστός στο πακετάρισμα.

Άν θες βοήθεια πές μου μιας και φέρνω συνέχεια ψάρια για τα ενυδρεία μου απο το εξωτερικό (ευρωπη)

δηλαδή απλά δηλώνεις ότι έχεις ζωντανά και μπορείς χωρίς χαρτούρα να τα πάρεις;

Και ποια είναι η προβλεπόμενη συσκευασία για την μεταφορά με αεροπλάνο;

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι Δημήτρη για πες πως γίνεται μεταφορά με το αεροπλάνο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Για μία και μόνο κούτα, τα μεταφορικά για καργκο είναι από ευρώπη γύρω στα 400€ οπότε δέν συμφέρει.Στις αποσκευές μπορείς να τα βάλεις άνετα φτάνει να είσαι σωστός στο πακετάρισμα.

Άν θες βοήθεια πές μου μιας και φέρνω συνέχεια ψάρια για τα ενυδρεία μου απο το εξωτερικό (ευρωπη)

 

Δεν έχω πρόθεση να φέρω ψάρια αλλά ίσως κάποια soft ή LPS. Φαντάζομαι ότι αυτό το κάνει πιο εύκολο αλλά αν τα βάλω στις αποσκευές θα αντέξουν το σχετικό κρύο μέσα στον χώρο αποσκευών?

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

δηλαδή απλά δηλώνεις ότι έχεις ζωντανά και μπορείς χωρίς χαρτούρα να τα πάρεις;

Και ποια είναι η προβλεπόμενη συσκευασία για την μεταφορά με αεροπλάνο;

 

Χρήστο στην αποσκευή έχουμε βάλει πολλές φορές ψάρια χωρίς να τα δηλώσουμε. Θέλει πολύ προσεκτικό πακετάρισμα, όπως είπε και ο Χάσκυ 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη αυτό δεν είναι ένα ρίσκο;

ως άσχετος κάνω υπόθεσης, της βαλίτσες δεν της σκενάρουν με κάποιες ακτίνες, δεν είναι βλαβερές για τα ψάρια; Επίσης δεν τα βλέπουν όπως βλέπουν το σακίδιο του ταξιδιού, αν δουν κάτι να κινείται τη κάνουν το αγνοούν;

Ρωτώ γιατί κατά την άνοιξη θα βρεθώ Γερμανία και θα ήθελα να γνωρίζω την διαδικασία μεταφοράς ζωντανών οργανισμών.

Link to comment
Share on other sites

Το 2004 από Γερμανία που σπούδαζα τότε είχα φέρει τρεις φορές ψάρια και ασπόνδυλα στην χειραποσκευή. Τότε όμως επιτρεπόταν υγρό στη χειραποσκευή. Δεν ξέρω σήμερα και δεν ξέρω τι γίνεται με τις αποσκευές που δίνεις. Η θερμοκρασία δεν είναι θέμα με καλή συσκευασία, αρκεί να επιτρέπεται. Οι αποστάσεις δεν είναι και τεράστιες για να πάθουνε ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Στις χειραποσκευες απαγορευονται υγρά άνω των 60 ml πλέον, εκτός και αν είναι προϊόντα αγορασμένα στα καταστήματά του αεροδρομίου.Οπότε μόνο στην αποσκευή πλέον.

Χρήστο το σκαναρισμα το σκεπτόμουν και εγώ. Τα ψάρια έφτασαν μια χαρά, χωρίς απώλειες.Το πακετάρισμα είναι πολύ σημαντικό. Και να σου πω την αλήθεια μου,ακόμη και οι κούτες όμως, έχω δει σε μαγαζί που φτάσανε όλα ψόφια, γιατί τα ξέχασαν ώρες έξω στο χιόνι! 

Το 2010 έφερα εγώ τουλάχιστον ψάρια από το αεροδρόμιο του Duesseldorf

Εδώ και λίγες εικόνες :D

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος PanaGreco έγραψε:

 

Δεν έχω πρόθεση να φέρω ψάρια αλλά ίσως κάποια soft ή LPS. Φαντάζομαι ότι αυτό το κάνει πιο εύκολο αλλά αν τα βάλω στις αποσκευές θα αντέξουν το σχετικό κρύο μέσα στον χώρο αποσκευών?

 

πριν 3 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Στις χειραποσκευες απαγορευονται υγρά άνω των 60 ml πλέον, εκτός και αν είναι προϊόντα αγορασμένα στα καταστήματά του αεροδρομίου.Οπότε μόνο στην αποσκευή πλέον.

Χρήστο το σκαναρισμα το σκεπτόμουν και εγώ. Τα ψάρια έφτασαν μια χαρά, χωρίς απώλειες.Το πακετάρισμα είναι πολύ σημαντικό. Και να σου πω την αλήθεια μου,ακόμη και οι κούτες όμως, έχω δει σε μαγαζί που φτάσανε όλα ψόφια, γιατί τα ξέχασαν ώρες έξω στο χιόνι! 

Το 2010 έφερα εγώ τουλάχιστον ψάρια από το αεροδρόμιο του Duesseldorf

Εδώ και λίγες εικόνες :D

 

Υπαρχει υλικο σαν αφρολεξ που το "χτυπας" και το κομματιαζεις και παραγει συγκεκριμενη θερμοτητα...

Δεν θυμαμαι πως λεγεται...

Αυτο χρησιμοποιουν πια για μεταφορες μεσα στο χειμωνα...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Πλέον εχουν αλλαξει κατα πολυ τα πραγματα σε ολα τα αεροδρομια, επειδη ταξιδευω πολυ συχνα ευρωπη,πριν μια εβδομαδα ημουν Γαλια  (ασε τωρα παω στο καταρ (ντοχα) ) ας μεινω στην ευρωπη, λοιπον για να φερεις απο εξω ζωντανα οτι ειναι και αυτο, πρεπει να τα δηλωσεις   στην αεροπορικη που θα ταξιδεψεις. Το να τα βαλεις στης αποσκευες σου ναι ωραια λυση,αλλα! στης αποσκευες μεγιστο 20 κιλα (αναλογα την εταιρία . Βαζεις τα ρουχα σου η οτιδοιποτε χρειαζεσαι εχουν καποια κιλα, + τα ζωντανα που θες να φερεις αναβαινουμε σε κιλα και εχεις και το ρισκο. Τωρα οτι μπορει ο καθενας κανει και πρατει.!

Παντως Πανο εχω ατομο που πηγαινοερχεται ολλανδια ελλαδα οδικος και μπορει να σου παρει το πακετο σου αν θυμαμε καλα γυρω στο 1.5 ευρω το κιλο ,η συναντηση γινεται στην χαγη, γιατι εκει τα μαζευει και απο τους υπολοιπους ελληνες, και σε μια μερα ειναι ελλαδα, ειναι κα αυτο μια καλη λυση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...