Jump to content

Ενυδρειο 60 l με γκαπι


Recommended Posts

Καλησπερα σας ονομαζομαι μιχαλης και μενω στη μυτιληνη αγορασα ενα ενυδρειο 60l το εστησα απλα και ξεκινησα με 2 αρσενικα γκαπι 4 θηλυκα και 2 γλυφτες 

αυτο εγινε προχθες σημερα παρατηρησα οτι δυο ψαρια ειχαν ψοφησει 2 θυληκα και το ενα μαλιστα ηταν ετοιμογεννο...θα ηθελα την βοηθεια σας ως αρχαριος που ειμαι να με βοηθησετε να δουμε τι μπορει να φταιει τι πρεπει να ριξω στο νερο τι τεστ να κανω και γενικα τι μπορω να κανω για συντηρω και ενα ελεγχω το ενυδρειο μου...

ευχαριστω εκ των προτερων ....

Με εκτιμηση,Μιχαλης Κουκαρας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες. Το ενυδρειο ηταν στρωμενο? Αντιχλωριο εριξες? Γραψε μας λιγο τι εξοπλισμο εχεις, φιλτρο, θερμοστατη, κτλ.

Διαβασε το παρακατω λινκ ωστε να κατατοπηστεις λιγο και να δεις περιπου πως δουλευει και τι χρειαζεται ενα ενυδρειο, και γενικοτερα μεσα στο φορουμ υπαρχουν αρκετα αρθρα.

http://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/79915-η-πρώτη-επαφή-με-το-ενυδρείο/

Γραψε επισης αν θες στην κατηγορια "καλως ηρθατε" για να συστηθεις καλυτερα. Οτι αλλη απορια εχεις ρωτας :thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα μας !!

Πες μας αν θέλεις μερικές λεπτομέρειες παραπάνω όπως

αν έχεις φίλτρο και θερμαντήρα στο ενυδρείο σου,τι υλικά έχει μέσα το φίλτρο,ποια διαδικασία

ακολούθησες για να προετοιμάσεις(στρώσεις) το φίλτρο σου για να βάλεις τα ψαράκια μέσα

και γενικά οτιδηποτε θεωρείς οτι θα μας φανεί χρήσιμο.

Αν μπορείς βάλε και 1-2 φώτο από το ενυδρείο σου :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...αρχικα δυστηχως λογω απειριας μονο μια μερα αφησα το ενυδρειο χωρις ψαρια δηλαδη στην ουσια μονο ενα βραδυ...

επειτα θερμοστατη εχω και τον εχω στους 25 βαθμους...οσο αφορα φιλτρο εχω ενα μαρκας TRIXIE 10W και μεσα περιεχει τα εξης...πανω πανω κατι σαν καρβουνο(fluval carbon) μετα υαλοβαμβακα μετα κατι σαν μακαρονια(EHEIM BIO MECH) και στο τελος ενα μπλε σαν σφουγγαρι...απο εξοπλισμο εχω και οξυγονο και λαμπα...οσο αφορα το αντιχλωριο οχι δεν εριξα..

Link to comment
Share on other sites

ΚαλωςΚαλως ηρθες Μιχαλη. Καλο ειναι να χρησιμοποιεις αντιχλωριο σε καθε αλλαγη 'η γεμισμα του ενυδρειου. Συνηθως τα αντιχλωρια εκτος απο τη δεσμευση του χλωριου δεσμευουν και αλλα βλαβερα βαρεα μεταλλα που πιθανον υπαρχουν στο νερο.

Στη κατασταση που εισαι τωρα Μην προσθεσεις αλλα ψαρακια. Παρε σαν αντχλωριο το Prime της εταιρειας seachem και ριχνε καθε δυο μερες ('η αναλογα με τους ρυπους) την 5πλασια δοση ωστε να γινεται δεσμευση της αμμωνιας και των νιτρωδων.  Παραλληλα αν μπορεις αγορασε και ριξε ετοιμα βακτηρια στο ενυδρειο (συμφωνα με τις οδηγιες που θα γραφει το μπουκαλι). Θα ταιζεις απο λιγο καθε δυο μερες και αν μπορεις παρε υγρα τεστ για αμμωνια - νιτρωδη - νιτρικα ετσι ωστε να μπορεσεις να παρακολουθεις την πορεια του στρωσιματος του ενυδρειου. (Διαβαζοντας τα αρθρα απο το λινκ που σου εχουν παραθεσει θα καταλαβεις τι σου λεω). Συνηθως η διαδικασια του στρωσιματος διαρκει πανω κατω ενα μηνα. Το καλυτερο (αλλα και δυσκολο) θα ηταν να βρεις μπολι απο καποιο αλλο ενυδρειο στρωμενο (χρησιμοποιημενο βιολογικο υλικο) και να το βαλεις στο φιλτρο σου. Με αυτον τον τροπο  Θα στρωθει το ενυδρειο πιο γρηγορα. Βεβαια και παλι τις πρωτες 2 εβδομαδες θα πρεπει να εισαι προσεκτικος και να μην ταιζεις πολυ. Μπορεις να ανεβασεις θερμοκρασια λιγο οσο διαρκει το στρωσιμο στους 26,5 τουλαχιστον.

Οσον αφορα το φιλτρο η ροη του ειναι απο πανω προς τα κατω 'η αναποδα? Η ροη ειναι αυτη που καθοριζει την σειρα των υλικων.

Θα μπορουσες να βγαλεις την μεγαλη πετρα 'η διακοσμητικο, να αφησεις το ξυλο και να βαλεις καποιο ευκολο φυτο και το ενυδρειο σου θα ειναι μια χαρα. Καλο ειναι να μην εχεις πλαστικα καθως υπαρχει ο κινδυνος με την παροδο του χρονου να αφηνει χημικα στο νερο.

Μην ανησυχεις παντως ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε....

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ποσο αντιχλωριο ριχνω δηλαδη?τα βακτηρια τα ετοιμα τι ακριβως ειναι?

μπολι δεν υπαρχει περιπτωση να βρω εδω...

η ρο ειναι παιρνει απο κατω και βγαζει απο πανω....

εγω ταιζω εδω και 2 μερες 2 φορες την ημερα........ :X

τεστ υπαρχει καποιο site να αγοραζω..?εδω δεν θα βρω τιποτα....ειναι ευκολα στην χρηση τους?

 

Έγινε επεξεργασία - michkouk
Link to comment
Share on other sites

Οτι βαζουμε στο ενυδρειο ειναι συμφωνα με τις οδηγιες που γραφει στο μπουκαλι. Τα ετοιμα βακτηρια ειναι στην ουσια βακτηρια σε λανθανουσα κατασταση που ενεργοποιουνται οταν εισαγονται στο ενυδρειο και βρισκουν τροφη. Βρισκεις τα παντα στα διαδυκτιακα μαγαζια. Σαν υγρα τεστ εγω αγοραζω τα aquili που ειναι οικονομικα και δεν εχω διαπιστωσει διαφορες με αλλες μαρκες. Οσον αφορα τα βατηρια εγω χρησιμοποιησα της seachem. Ολα ειναι απλα στη χρηση τους μην το φοβασαι. Στην κατηγορια των καταστηματων μπορεις να βρεις τις ηλεκτρονικες διευθυνσεις για να ελεγξεις τιμες και να κανεις τις αγορες σου. 

Τα υλικα του φιλτρου Βαλτα με σειρα απο κατω προς τα πανω πρωτα το μαυρο σφουγγαρι μετα το βιολογικο υλικο και μετα ενυδρειακο βαμβακι. Το μπλε δεν ξερω τι ειναι. Σιγα σιγα θα εξοικειωθεις και θα σου φαινονται ολα απλα.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια σε ολους...σημερα ειχα αλλες δυο απωλειες συνεχεια χανω ψαρακια....σημερα παρατηρησα τα εξης:

1)ειδα το ενα απο τα 2 που ψοφησε οτι ηταν δαγκωμενο...τα ψαρια που εχω αυτη την στγμη ειναι τα εξης:

2 αρσενικα γκαπι 

4 θηλυκα γκαπι

2 πλακοστομους 

και 2 gyrinocheilus aymonieri...δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε...επισης ειδα ενα νεογεννητο αλλα δεν βρισκω τωρα τιποτα...

επισης ενα αλλο που παρατηρησα ειναι οτι το φιλτρο οπως το εχω βαλει απο τα αριστερα του ενυδρειου βλεπω οτι το νερο που βγαινει και ειναι βυθισμενο μεσα στο ενυδρειο σαν να κουραζει τα ψαρια οπως χτυπαει συνεχεια στα δεξια σαν να τα κουραζει και να τα κανει να κολυμπανε συνεχεια εντονα...ισως ειναι ιδεα μου η αυτο που λεω βλακεια αλλα κατι τετοιο νομιζω ...δεν ξερω τι γινεται και τα χανω συνεχεια παντως κατι πρεπει να κανω...

μηοως εχω βαει λαθος το φιλτρο μηπως αυτο που βγαζει το νερο απο το φιλτρο πρεπει να ειναι πανω απο την επιφανεια του νερου και οχι βυθισμενο ???

Gyrinoc\m

Έγινε επεξεργασία - michkouk
Link to comment
Share on other sites

επισης εκανα κατι τοσες μερες που δεν ξερω αν επαιζε ρολο εδω και 5 μερες που εχω το ενυδρειο ειχα το φως συνεχεια ανοιχτο....δεν το ηξερα οτι πρεπει 8 ωρες να μενει ανοιχτο και το βραδυ συνηθως κλειστο...μηως επαιξε ρολο και αυτο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος michkouk έγραψε:

Καλημερα και καλη χρονια σε ολους...σημερα ειχα αλλες δυο απωλειες συνεχεια χανω ψαρακια....σημερα παρατηρησα τα εξης:

1)ειδα το ενα απο τα 2 που ψοφησε οτι ηταν δαγκωμενο...τα ψαρια που εχω αυτη την στγμη ειναι τα εξης:

2 αρσενικα γκαπι 

4 θηλυκα γκαπι

2 πλακοστομους Βγάλε μας μια φωτογραφία να δούμε ποιό ειδος είναι τα pleco σου 

και 2 gyrinocheilus aymonieri...δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε...επισης ειδα ενα νεογεννητο αλλα δεν βρισκω τωρα τιποτα...

Θέλει δουλίτσα η ψαροσύνθεση σου για να τα χαρείς χωρίς απώλειες  αλλά αυτο μπορεί να γίνει σε δευτερο χρόνο , προς το παρόν μή βάλεις κανένα άλλο ψάρι μέσα !

 

Καλη χρονιά Μιχάλη και καλώς όρισες στη παρέα μας ! Τα νεογέννητα γκαπι γινονται ευκολα τροφη για τα υπόλοιπα ψαρια αν δεν υπάρχουν αρκετες κρυψωνες για το γονο . Ριξε μια ματια εδώ θα σου λύσει αρκετές απορίες . Επίσης κάνε ενα κοπο να παρουσιάσεις αναλυτικότερα το ενυδρείο σου  εδώ, οσο πιο αναλυτικά μπορείς απαντώντας σε όλα τα υποερωτήματα , για να μπορεσουμε να σε βοηθήσουμε με το καλύτερο δυνατό τρόπο !

επισης ενα αλλο που παρατηρησα ειναι οτι το φιλτρο οπως το εχω βαλει απο τα αριστερα του ενυδρειου βλεπω οτι το νερο που βγαινει και ειναι βυθισμενο μεσα στο ενυδρειο σαν να κουραζει τα ψαρια οπως χτυπαει συνεχεια στα δεξια σαν να τα κουραζει και να τα κανει να κολυμπανε συνεχεια εντονα...ισως ειναι ιδεα μου η αυτο που λεω βλακεια αλλα κατι τετοιο νομιζω ...δεν ξερω τι γινεται και τα χανω συνεχεια παντως κατι πρεπει να κανω...

Δεν τα κουράζει τα ψάρια , καλό είναι ομως να έχεις ανατάραξη στην επιφάνεια , γιατι υποψιάζομαι οτι το ενυδρείο σου είναι άστρωτο , οπότε καθε  επιπλέον οξυγόνο ειναι αναγκαίο , Μαζί με καθημερινές αλλαγές νερού της τάξεως του 20-30 %  , αποχλωριωμένο και στην ίδια θερμοκρασία που έχει το ενυδρείο θα βελτιωθει η κατάσταση , μέχρι να βρεις μπόλι απο κάποιον στο νησί σου που έχει ενυδρείο . Η να αγοράσεις αν δεν βρίσκεις κανέναν , έτοιμα βακτήρια και με προσοχή στα ζωντανα που ζούν μέσα να στρώσεις το ενυδρείο . 

 

Λίγα απλά πράγματα πρεπει να γίνουν  και ας φαίνονται βουνό και θα κάνεις ένα πολύ όμορφο ενυδρειο φίλε Μιχάλη ! 

 

Gyrinoc\m

Παράθεση

 

 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

αλλαγη νερου δεν εχω κανει καθλου εδω και 5 μερες πρεπει  να κανω??και κατι αλλο αντιχλωριο δεν εχω παρει ακομα...να κανω αλλαγη χωρις αντιχλωριο η ναπεριμενω να μου ερθει??και αν ναι πως να την κανω?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος michkouk έγραψε:

αλλαγη νερου δεν εχω κανει καθλου εδω και 5 μερες πρεπει  να κανω??και κατι αλλο αντιχλωριο δεν εχω παρει ακομα...να κανω αλλαγη χωρις αντιχλωριο η ναπεριμενω να μου ερθει??και αν ναι πως να την κανω?

Δεν υπάρχει πετ σοπ στο νησι καθολου ? Πρεπει να κανεις γιατι τα ψαρια δηλητηριαζονται απο τη αμμωνια γιατι το φιλτρο σου ειναι αστρωτο . Μπορεις να βαλεις σε ενα καθαρο κουβα νερο αν δεν εχεις χλωριο και να το αφησεις αρκετες ωρες εως και μια μερα  για να εξατμιστει το χλωριο , αν εχεις και καποιο κυκλοφορητη για να γυρναει το νερο καλυτερα , η καποιο μικρο φιλτρακι αδειο εστω θα κανει δουλεια . Οι αλλαγες γινονται ως εξης , βγαζεις νερο απο το ενυδρειο σε ενα κουβα . Και τον καθαρο κουβα που εχεις το νερο τον προσθετεις με καποιο σωληνα σιγα σιγα στο ενυδρειο  σου.

Σταματας  φιλτρο εννοειται . Ιδιας θερμοκρασιας το νερο που θα βαλεις . Οχι στον ιδιο κουβα τα νερα , ενα θα εχεις για καθαρο ενα για το παλιο νερο .

Κατα τα άλλα πες μου οποτε μπορεις για αυτα που σε ρωταω στο ποστ απο πανω ! 

Καλη συνεχεια οτι θες ρωτας εδω φιλε Μιχάλη ! 

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα και καλη χρονια! Απο οτι διαβαζω το ξεκινησες λαθος το ενυδρειο σου.οκ λαθη εχουμε κανει  ολοι και κανουμε ακομα. Απλα καλα ειναι να αποφευγουμε τα περισσοτερα για να μην απογοητευτουμε απο αυτο το πολυ ενδιαφερον χομπυ. Ετοιμασου λοιπον για διαβασμα και ψαξιμο.Κοιτα εδω στο φορουμ για θεματα σχετικα με στησιμο και στρωσιμο του ενυδρειου. Βιαστηκες πολυ να βαλεις ψαρακια μεσα.Αν και το απευχομαι φοβαμαι οτι και τα υπολοιπα ψαρακια σου δεν θα πανε καλα! Βρες οπωσδηποτε το γρηγοροτερο αντιχλωριο,βακτηρια και υπαρχουν και υγρα τα οποια δεσμευουν νιτρωδη και αμμωνια και οπως υποσχοντε μπορεις να βαλεις αμεσα ψαρια στο ενυδρειο σου. Αυτο μονο μηπως και σωσεις τα ψαρακια σου. Κατα τα αλλα διαβασε στα θεματα για το στρωσιμο του ενυδρειου πως γινεται σωστα.Μην παρεις αλλα ψαρακια προς το παρων.Βαλε και μια φωτο απο τα πλεκο να δουμε τι ειδος ειναι? Και θελουν και ειδικη τροφη οπως και οι γυρινοχειλοι. Τρωνε και λαχανικα, πχ εμενα τρελλαινοντε για αγγουρακι.Καλο πλυσιμο ομως ή αφαιρεις εντελως την φλουδα! Μια φετουλα μονο και οτι δεν τρωνε το βγαζεις.Καλη συνεχεια και απο μενα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω μεγαλες αλλαγες θα σας τα παρουσιασω συντομα θελω να ανω μια ερωτηση θελω να μου προτεινετε μια καλη λαμπα για το ενυδρειο μου θελω να ειναι δυνατη και να κανει και για φυτα για εχω βαλει αρκετα ειναι γυρω στα 45cm μηκος
 

Link to comment
Share on other sites

Εδω  θα σε βοηθησουν οι πιο εμπειροι, Ιδανικο φως χρειαζεται οταν εχουμε φυτα αλλα και παλι υπαρχουν φυτα που την παλευουν!Επισης και τα ψαρακια εχουν τις απαιτησεις τους!Θελει μια ισοροπια! Δες τι θελουν στην φυση και οσο πιο κοντα φτασεις τοσο πιο καλα θα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

βλεπω πολλες ετοιμες εμποριου αλλα δεν εχω την εμπειρια να διαλεξω οποτε αν καποιος γνωριζει θα με βοηθαγε πολυ 

Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν θα πω τιποτα! περιεγραψε μονο : Εχεις μονο μια λαμπα?Σκεφτεσαι και για φυτα?Μην βιαστεις η βοηθεια ερχεται:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...