Jump to content

Κυκλοφορία νερού. επιδραση στα ψαρια


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

μετα απο αρκετό διάβασμα σχετικά με τη ροή του νερού και την κυκλοφορία γύρω από τον βράχο, καταλήγουμε στο συμπέρασμα οτι μια καλή κυκλοφορία είναι γύρω στις 30 - 40 φορές τα λίτρα του ενυδρείου (είτε για reef είτε για Fish Only με προοπτική reef). 

Αναρωτιέμαι όμως ποιά είναι η ιδανική κυκλοφορία  μέχρι το FO να γίνει reef.  O λόγος που ρωτάω είναι γιατι έχοντας 400ΛΤΡ με 2 Jebao RW-15, βλέπω το νεοεισαχθές ( 1 εβδομάδα) κλοουνάκι μου να αγκομαχάει λιγάκι, με αποτέλεσμα αν μην είμαι σίγουρος αν ακολυμπάει έτσι απο χαρά ή από ανάγκη για επιβίωση.  Αντίθετα όταν είναι η ώρα του φαγητού και πατήσω το feed, το ρεύμα μειωνεται και ο τσολιάς κανει βολτάρει αμέριμνος.

 

Οι Jebao δουλεύουνε master - slave σε συνεχομενη ροη, στη μιρκότερη δυνατή σκάλα δηλαδή περιπου 8 φορες τα λιτρα μου.  Να σημειωθε;i οτι υπάχει και επιστροφή με 3500 ltr/h οποτε συνολική κυκλοφορια περι

 

Τελικά είναι θέμα κλόουν?  Tο damsel μου ( four stripes damselfish) δεν δειχνει να μασάει από τη ροή.  Η αλήθεια είναι οτι είναι και λιγάκι μεγαλύτερος..... 

 

Αν έχετε ανάλογες εμπειρίες ή προτάσεις θα χαρώ να διαβάσω απαντήσεις.

 

Φιλικα

Jas

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ιάσωνα,

 

το θέμα της ροής είναι από τα σημαντικότερα τόσο στα θαλασσινά αλλά και στα γλυκά ενυδρεία.

Ο κανόνας που αναφέρεις (30-40) δέν λέει τίποτα μιάς και ο τρόπος που στέλνονται αυτά τα λίτρα στον χώρο του ενυδρείου και τί ρεύματα και στροβιλισμοί δημιουργούνται είναι το σημαντικότερο...

Για το κλουνάκι θα πρέπει να φροντίσεις να υπάρχει και ποιό ήσυχο σημείο ώστε να μπορεί να ηρεμεί...

 

Μπορείς να βάλεις φωτό από το ενυδρείο να δούμε το στήσιμο μήπως και σου προτείνουμε αλλαγή στις ροές? :thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ,

 

Σίγουρα δεν λεει τίποτα το (30 - 40). ενας γενικός κανόνας είναι.  Άλλωστε κάπως έπρεπε να κάνω  εισαγωγή στο θέμα.. :)

 

Παραθέτω φωτογραφίες....  Λίγο σκοτεινές αλλά δίνουμε έμφαση στο ενυδρείο... :)

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

 

20170201_223726_resized.jpg

20170201_223751_resized.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις του ενυδρείου ποιές είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες Jason !

Στο ρεεφ μου εχω 2 rw15 τις εχω περίπου στην μέση και θεωρω ότι ειμαι καλά (εχω και lps)

Στο δεύτερο με το ίδιο μήκος 150 αλλα με λιγότερο βράχο με δυο RW 8 γίνεται πλυντήριο ακόμα και στις χαμηλές στροφές !

θελω να καταλήξω ότι τον πιο σημαντικό ρόλο παίζει το στήσιμο του βράχου και οι ανάγκες των κατοίκων !

Για εμένα δεν υπαρχει κανόνας στις ροές και γι αυτό θέλει πολυ ψάξιμο !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ορθά μίλησε ο "ψαροκόκαλος"... :)

παίξε με τις ροές, ξεκίνα από χαμηλά και σιγά σιγά ανέβαζε μέχρι να βρείς την τέλεια ισορρροπία του ενυδρείου σου! :thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αφού γνωριστήκαμε ...

 

Πρεπει να μας συστήσεις και επίσημα το ενυδρείο σου :) !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On Friday, February 03, 2017 at 10:34 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Επίσης αφού γνωριστήκαμε ...

 

Πρεπει να μας συστήσεις και επίσημα το ενυδρείο σου :) !!!

Ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Τις εχεις ψηλα και κοιτανε και οι δυο προς τα κατω, πρπει να βρεις τη μεση λυση κανοντας δοκιμες

Κατεβασε τις αντλιες στη μεση των πλαινων και στειλε την μια ευθεια και την αλλη επιφανεια η γνωμη μου

 

Μην την φοβασαι τη δυνατη κυκλοφορια, ειναι επιθυμητη για την υγεια του ενυδρειου μας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...