Jump to content

Σκέψεις για Reef


timik

Recommended Posts

πριν 3 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Εχω χρησιμοποιήσει σπασμενο κοραλλι και δεν ειχα θεματα με κυανο κλπ. Μονο κοραλινη μου επιασε.

Πιστευω αλλοι ειναι οι παραγοντες που θα φερουν το κυανο,διατομ,κλπ και οχι το σπασμενο κοραλλι. Αν π.χ μου εχεις ΝΟ3:25 και ΡΟ4:0,5 ε δεν πρεπει να επιρίπτουμε ευθύνες στο σπασμένο κοραλλι αν φυτρώσει το οτιδήποτε. Βεβαια δεν θα μπορει το  gobby να καθαρισει. Αλλα εκει επεμβαίνεις εσυ με μια σκουπα βυθου.

Εγω πάντως δεν θα εβαζα για λόγους αισθητικής το σπασμένο κοράλλι. Μου αρέσει περισσότερο να βλέπω gobby,ολοθούριους,σαλιγκαράκια(nassarius) και αστεριες να σκάβουν,παρά να έχω το ξερό σπασμένο κοράλλι. Ισως επειδη το εχεις να εβαζα μια στρώση στον πάτο σπασμένο κοράλλι και απο πάνω 3 δαχτυλά περίπου λεπτόκοκο αραγωνίτη.

Οσο για την απολύμανση θα τον εβραζα και θα τελείωνε η φασαρία.

Ειπα φιλαρακι οτι διευκοληνει και οχι οτι ευθυνετε και οι λογοι τους εγραψα.Εχεις δικιο το αισθητικο ειναι ενας ακομη λογος.Πιανοντας κοραλινη @submarine1981 χανετε και η αντανακλαση του φτισμου.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς @niknik, δεν το κατάλαβα. Έμπαινα και απο την δουλειά, και παρανόησα τα γραφόμενα. 

 

Βασικά είναι και τι αρέσει στου καθενός το μάτι.  Εμένα πχ μου αρέσει πολύ ο λεπτόκοκκος. Σε άλλον τον bare bottom κλπ. 

 

Ναι ο φωτισμός όντως θα πέσει με την κοραλίνη πάνω στο σπασμένο όστρακο, καθώς δεν θα υπάρχει αντανάκλαση. Αλλά και πάλί αν το δούμε αλλιώς  δίνει και αυτό την δική του "πινελιά" στο ενυδρείο. Πάντα βέβαια με το μάτι του καθένα μας.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Με συγχωρείς @niknik, δεν το κατάλαβα. Έμπαινα και απο την δουλειά, και παρανόησα τα γραφόμενα. 

 

Βασικά είναι και τι αρέσει στου καθενός το μάτι.  Εμένα πχ μου αρέσει πολύ ο λεπτόκοκκος. Σε άλλον τον bare bottom κλπ. 

 

Ναι ο φωτισμός όντως θα πέσει με την κοραλίνη πάνω στο σπασμένο όστρακο, καθώς δεν θα υπάρχει αντανάκλαση. Αλλά και πάλί αν το δούμε αλλιώς  δίνει και αυτό την δική του "πινελιά" στο ενυδρείο. Πάντα βέβαια με το μάτι του καθένα μας.  

@submarine1981:bigemo_harabe_net-162:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου την έκαναν! 

Αναβάλετε η μετακόμιση για τον Αύγουστο :death:

Οπότε δεν το στήνω ακόμη. 

Συνεχίζονται βέβαια η εργασίες και οι αγορές για να είμαστε έτοιμοι όταν με το καλό έρθει η ώρα! 

 

Σκέφτομαι να κάνω ένα μικρό με ότι έχω τώρα έτσι ώστε να έχω και ζωή για το νέο!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...