Jump to content

Πως μπορώ να απαλλαγώ οριστικά από τα ramshorn


Recommended Posts

3 minutes ago, kadmos said:

Μάκη αν βρεθούμε το Σάββατο στη συνάντηση, θα σου φέρω helena να τελειώνεις μια ώρα αρχύτερα. Μιλάμε...

Οκ Χρήστο.

Ευχαριστώ, θα μιλήσουμε!

 

2 minutes ago, nicpapa said:

Θα παρει αρκετο καιρο , για να απαλαγεις εντελως...

Να ξερεις οτι τα ramshorn ειναι τα πρωτα σαλιγκαρια που πρωτιμουν τα helena.

Αλλα οταν παρεις μπροστα η αποικια απο helena ,θα ελεγες πως θα απαλαγω απο αυτα.. :)

Τι ταιζεις στο ενυδρειο?

Εγω προσπαθω να απαλαγω απο τα helena , μπας και αναπτυξω κανενα αλλο σαλιγκαρι. :)

Τάιζα απο ολα, flakes, κατεψυγμένη, pellets... τα πάντα ολα, γιατί είχα τους δίσκους μέσα, οι οποίοι τρώγανε για ώρα χαλαρά, βοσκούσαν δηλαδή, όποτε έμενε αρκετή τροφή στο βυθό.

Κατι καθάριζαν και τα κορυ με τα ανσιστρους και τα στουρι αλλα μαλλον είχα και βαρύ χέρι στο τάισμα, οπότε έβρισκαν πάτημα για να γεμίσω.

Τωρα όμως έφυγαν οι δίσκοι και μειώθηκε η τροφή.

Τα Helena δεν τα βλέπω να πολλαπλασιάζονται....

Μόλις πάρουν μπρος θα γεμίσω και απο αυτά;

Εσυ τι σαλιγκάρι θες να αναπτύξεις;  Ψάχνεσαι για μπελάδες;:hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος avraamp έγραψε:

Οκ Χρήστο.

Ευχαριστώ, θα μιλήσουμε!

 

Τάιζα απο ολα, flakes, κατεψυγμένη, pellets... τα πάντα ολα, γιατί είχα τους δίσκους μέσα, οι οποίοι τρώγανε για ώρα χαλαρά, βοσκούσαν δηλαδή, όποτε έμενε αρκετή τροφή στο βυθό.

Κατι καθάριζαν και τα κορυ με τα ανσιστρους και τα στουρι αλλα μαλλον είχα και βαρύ χέρι στο τάισμα, οπότε έβρισκαν πάτημα για να γεμίσω.

Τωρα όμως έφυγαν οι δίσκοι και μειώθηκε η τροφή.

Τα Helena δεν τα βλέπω να πολλαπλασιάζονται....

Μόλις πάρουν μπρος θα γεμίσω και απο αυτά;

Εσυ τι σαλιγκάρι θες να αναπτύξεις;  Ψάχνεσαι για μπελάδες;:hehe

Τα σαλιγκαρια μονο καλο κανουν στα ενυδρεια.

Εχω απο ολα τα σαλιγκαρια, προτιμω τα ramshorn στα γαριδαδικα , γιατι τρωνε τα υπολοιματα των τρορφων. και καθαριζουν και τα φυτα.

Δεν τα αφηνω να πολασπασιαζονται ανεξελεγτα, εχει 4-5 σε καθε ενυδρειο. :P

Ta helena αφηνουν ενα  -ενα αυγο... γιαυτο καθυστερουν.

Αν δεις σε ενα ενυδρειο μου που εχει σκληρο νερο, θα παθεις πλακα με ταhelena.

Καλυβουν ολον το βυθο... :)

Θελουν ομως και αυτα τροφη για να επιβιωσουν σε περιπτωση που δεν εχει σαλιγκαρια.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, nicpapa said:

Τα σαλιγκαρια μονο καλο κανουν στα ενυδρεια.

Εχω απο ολα τα σαλιγκαρια, προτιμω τα ramshorn στα γαριδαδικα , γιατι τρωνε τα υπολοιματα των τρορφων. και καθαριζουν και τα φυτα.

Δεν τα αφηνω να πολασπασιαζονται ανεξελεγτα, εχει 4-5 σε καθε ενυδρειο. :P

Ta helena αφηνουν ενα  -ενα αυγο... γιαυτο καθυστερουν.

Αν δεις σε ενα ενυδρειο μου που εχει σκληρο νερο, θα παθεις πλακα με ταhelena.

Καλυβουν ολον το βυθο... :)

Θελουν ομως και αυτα τροφη για να επιβιωσουν σε περιπτωση που δεν εχει σαλιγκαρια.

Σίγουρα κάνουν δουλειά και ειδικά στα φυτεμένα.

Πως κρατάς τον αριθμό τους τόσο χαμηλά;

Αφού και εγώ 4-5 τα βλέπω και ξαφνικά γεμίζει το ενυδρείο.

Είναι τόσο μικρά που δεν φαίνονται και ξαφνικά μεγαλώνουν και το βλέπω γεμάτο.

Link to comment
Share on other sites

Μακη απ την στιγμη που δεν εχεις ψαρια μεσα ξεστησε το και καθαρισε το. Ουτε χελενα ουτε τιποτα. Μονο ετσι θα δεις αποτελεσμα. Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sturm said:

Μακη απ την στιγμη που δεν εχεις ψαρια μεσα ξεστησε το και καθαρισε το. Ουτε χελενα ουτε τιποτα. Μονο ετσι θα δεις αποτελεσμα. Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα!

Greetings from the dark side!
 

Πέρασε απο το μυαλό μου Θοδωρή, αλλα δεν έχω βρει το κουράγιο να το κανω.

Ειχα πάθει κάτι ζημιές στο σπιτι και έτρεχα 2 μήνες τώρα με μαστόρους και δουλειές, πέρασα και μια ίωση μέσα σε όλα και τώρα που ξεμπέρδεψα με όλα έλεγα να κάτσω λιγο να χαλαρώσω.

Αν πάντως μπω σε τέτοια διαδικασία πέρα απο το ότι θα καθαρίσω τα πάντα, φίλτρα, ενυδρειο, υλικά....

Ποσες μέρες θα ηταν καλό να μείνουν όλα για να στεγνώσουν ώστε να μην μείνει τίποτα, γιατί αν καθαρίσω άμεσα και στήσω κάτι μπορεί να ξεφύγει.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι τη ψάρια σκοπεύεις να φιλοξενήσεις και σε τη Ph

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Χρήστος said:

να ρωτήσω κάτι τη ψάρια σκοπεύεις να φιλοξενήσεις και σε τη Ph

 

Έλεγα για δίσκους παλι Χρήστο... να πάρω ένα κοπάδι μικρά να μεγαλώσω...

Αλλα εχω μπει σε σκέψεις για τιποτα διαφορετικό, Αμαζόνιο πάντα.

Σιγουρα  θα πάω σε  χαμηλό ph.  Θα προσπαθήσω για 6-6,5, αλλα θα δείξει και απο τους οριστικούς κατοίκους.

 

Για ποιο λόγο ρωτάς για ψάρια και ph σχετικά με τα σαλιγκάρια; 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν έχεις χαμηλό Ph, Kh, Gh, τότε τα σαλιγκάρια γενικά δεν μπορούν να έχουν μεγάλους ρυθμούς ανάπτυξης και δεν μεγαλώνουν πολύ παρά μόνο το πολύ μισό εκατοστό.

Για να φτιάξουν το κέλυφος τους γερό και δυνατό θέλουν μεγάλη σκληρότητα όσο ποιο μαλακό το νερό τόσο δυσχεραίνεται η κατάσταση για αυτά.

Τουλάχιστον σε εμένα που επί δεκαετίες έχω συνέχεια χαμηλό Ph, Gh, Kh, ποτέ δεν είχα πρόβλημα με σαλιγκάρια. Δεν είναι ότι δεν έχω καθόλου αλλά είναι τόσα λίγα και μικρά που δεν ενοχλούν καθόλου αισθητικά το ενυδρείο.

 

Πιστεύω πως αν φτιάξεις ένα ενυδρείο με χαμηλό Ph αυτομάτως θα σου λυθεί και το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και στο προηγούμενο ενυδρείο που είχα χαμηλό ph, kh & gh είχα παλι πολλά σαλιγκάρια, εκεί είχα και Μαλαισιανά.

 

τωρα το ph μου πρέπει ήδη να ειναι κάτω απο 7 και η kh 2-3.  Γενική εχω καιρό να μετρήσω.

Θα κάνω αύριο καμία μέτρηση να δω που βρίσκομαι.  Βέβαια αυτά το χαβά τους...

Μαλλον ταΐζω πολύ, δεν εξηγείται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

το χαμηλό Ph δεν λέει και πουλά γιατί μπορεί να οφείλετε σε διάφορα χουμικά οξέα, θα σου πω της δικές μου τιμές που έχω στο ενυδρείο.

Ph 6,5, Kh 3, Gh <1

με αυτές της τιμές τα σαλιγκάρια είναι λίγα μικρά και το κέλυφος τους σχεδόν διάφανο και πολύ εύθραυστο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το σημαντικότερο ειναι η χαμηλή gh για να μην έχεις πολλά σαλιγκάρια.

Πως γίνεται όμως να έχεις πιο χαμηλή gh απο την kh?

Είχα την εντύπωση ότι η γενική ειναι πάντα μεγαλύτερη.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα helena αλλα θελει παρα πολυ χρόνο.τελος gastropex 3ημερο πολυ καλη σκουπα ,αλλο ενα 3ήμερο πολυ καλη σκουπα ,ξανα μεσα τα helena κ εδω κ 2 μηνες σαλιγκαρι δεν εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Δημητρης Τ said:

Εγω εβαλα helena αλλα θελει παρα πολυ χρόνο.τελος gastropex 3ημερο πολυ καλη σκουπα ,αλλο ενα 3ήμερο πολυ καλη σκουπα ,ξανα μεσα τα helena κ εδω κ 2 μηνες σαλιγκαρι δεν εχω δει.

Το δεύτερο 3ήμερο gastropex μετα απο ποσό καιρό το έκανες;

Οι οδηγίες λένε μετα απο 14 ημέρες.  Μήπως θα ειναι αργά;

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 7 το εκανα κ εβαλα ενα 20%παραπανω.κ πολυ μεγαλη αλλαγη νερού μετα το καθε τριημερο καλου κακου.α μια λεπτομερια που δεν ξερω αν μετραει ...καθε μερα ανακάτεμα σιγα σιγα την αμμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε απο το μυαλό μου Θοδωρή, αλλα δεν έχω βρει το κουράγιο να το κανω.
Ειχα πάθει κάτι ζημιές στο σπιτι και έτρεχα 2 μήνες τώρα με μαστόρους και δουλειές, πέρασα και μια ίωση μέσα σε όλα και τώρα που ξεμπέρδεψα με όλα έλεγα να κάτσω λιγο να χαλαρώσω.
Αν πάντως μπω σε τέτοια διαδικασία πέρα απο το ότι θα καθαρίσω τα πάντα, φίλτρα, ενυδρειο, υλικά....
Ποσες μέρες θα ηταν καλό να μείνουν όλα για να στεγνώσουν ώστε να μην μείνει τίποτα, γιατί αν καθαρίσω άμεσα και στήσω κάτι μπορεί να ξεφύγει.

Μακη, αν το παρεις αποφαση εδω ειμαστε κι εμεις να βοηθησουμε.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος avraamp έγραψε:

Νομίζω ότι το σημαντικότερο ειναι η χαμηλή gh για να μην έχεις πολλά σαλιγκάρια.

Πως γίνεται όμως να έχεις πιο χαμηλή gh απο την kh?

Είχα την εντύπωση ότι η γενική ειναι πάντα μεγαλύτερη.

θεωρητικά δεν γίνεται ούτε και πρακτικά, όμως τα ζουμιά που έχουμε εμείς λειτουργούν με μια λανθασμένη φισλοσοφία και μπωρεί να σου δείξει αυτο που γράφω, το πως και γιατι είναι άλλο θέμα και αν θες το συζητάμε αλλού γιατί εδώ θα χαλάσω το θέμα.

Αλλα και με ποιο ανεβασμένο GH γύρω στο 4-5 δεν είχα ποτέ έντονα προβλήματα με σαλιγκάρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν τα ramshorn και τα αυγά τους μείνουν εκτός νερού και υγρασίας γενικότερα σε πόσο καιρό πεθαίνουν;

Υπάρχει περίπτωση να μείνει κανένα αυγό ζωντανό και να εκκολαφθεί μετά και να ξαναβγούν;

Πόσο καιρό πρέπει να μείνουν έξω για να είμαι σίγουρος;

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...