Jump to content

Πως μπορώ να απαλλαγώ οριστικά από τα ramshorn


Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος ψάχνω τρόπο να απαλλαγώ από τα ramshorn οριστικά.

Έχω δοκιμάσει 3 φορές θεραπεία με gastropex, το οποίο αν και τα σκοτώνει μετά από καιρό εμφανίζονται πάλι, που σημαίνει ότι κάπου (σε κάποιο φίλτρο;;) αντέχουν κάποια και ζούνε ή κάποια από τα αυγά τους και έτσι κάποια στιγμή ξανακάνουν την εμφάνισή τους.

Δοκίμασα να βάλω και helena (4-5, μήπως είναι λίγα;;;), αλλά και πάλι τα ramshorn πολλαπλασιάζονται με πιο γρήγορους ρυθμούς από ότι μπορεί να τα τρώνε τα helena.  Σήμερα είδα το τζάμι γεμάτο από αυγά πάλι...

 

Τι θα μπορούσα να κάνω για να απαλλαγώ μια και καλή από αυτά;

Υπάρχει λύση;

Κάποια στιγμή μου είχαν προτείνει κάποια ψάρια που τα τρώνε, αλλά δεν θυμάμαι ποια είναι αυτά.... Θα κάνουν δουλειά ή τζάμπα θα τα δοκιμάσω;

Από την άλλη μήπως να τα αφήσω να υπάρχουν και όταν δω ότι αρχίζει να ξεφεύγει ο πληθυσμός (κάτι που θα γίνει σίγουρα κάποια στιγμή) να τα πιάνω με παγίδα και να τα βγάζω;

 

:help::help::help::help:

Link to comment
Share on other sites

Ευλογο ερώτημα Μάκη!!

Αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάποιο φάρμακο συνήθως αφαιρώ όσα μπορώ στις αλλαγές

με το χέρι ή πλένοντας κάποια ξύλα και όταν βλέπω αυγά τα βγάζω και πάλι.

Τα helena που έβαλες είναι πολύ λίγα πάντως γι αυτήν την δουλειά.

Μια σίγουρη λύση είναι η παγίδα μαζί με την μείωση τροφής αλλά με τα ψάρια που φιλοξενείς

είναι σίγουρα δύσκολο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που σου προτειναν ειναι τα clown loach...

Αφου δεν σκοτωνονται με την δοσολογια που αναγραφει η esha βαλε μεγαλυτερη...

Οχι διπλασια και τριπλασια αλλα μιση φορα παραπανω ισως να ειναι αρκετη...

Το πιο σωστο ομως θα ηταν να κανεις 2-3 επαναλαμβανομενες θεραπειες γιατι συνηθως τα σαλιγκαρια που βρισκονται μεσα στο αυγο ειναι "προστατευμενα" ...

Οποτε θα πρεπει να τα σκοτωσεις με το που βγουν απο τα αυγα και προτου ξαναπαραχθουν..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι μια και οριστική, No Planaria φάρμακο και καθάρισες μια και έξω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Force said:

Η λύση είναι μια και οριστική, No Planaria φάρμακο και καθάρισες μια και έξω.

Τι ειναι αυτό;  Δεν το έχω ξανακούσει...

Το βρίσκω σε καταστήματα στην Ελλάδα;

Σκοτωνει και τα αυγά των σαλιγκαριών;

Επηρεαζει τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Από το εξωτερικό μπορείς να το βρεις, δεν νομίζω να υπάρχει εδώ, δεν επηρεάζει τα ψάρια, δεν θα μείνει τίποτα ζωντανό από σαλιγκάρι μέσα στο ενυδρείο αρκεί να ακολουθήσεις την θεραπεία όπως λέει το σκεύασμα.

In search of incredible

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Force said:

Από το εξωτερικό μπορείς να το βρεις, δεν νομίζω να υπάρχει εδώ, δεν επηρεάζει τα ψάρια, δεν θα μείνει τίποτα ζωντανό από σαλιγκάρι μέσα στο ενυδρείο αρκεί να ακολουθήσεις την θεραπεία όπως λέει το σκεύασμα.

In search of incredible

Σε ευχαριστώ φίλε μου.

Θα το ψάξω να το βρω και θα το δοκιμάσω.

Αν ξέρεις κανενα οικονομικό μαγαζί να προτείνεις καλοδεχούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα από το amazon.co.uk για πιο γρήγορα, το πουλάνε και στο ebay , αλλά καθυστερεί πολύ

In search of incredible

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Force έγραψε:

Η λύση είναι μια και οριστική, No Planaria φάρμακο και καθάρισες μια και έξω.

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος Force έγραψε:

Εγώ το πήρα από το amazon.co.uk για πιο γρήγορα, το πουλάνε και στο ebay , αλλά καθυστερεί πολύ

In search of incredible
 

Σκοτωνει τα περισοτερα αλλα δεν σκοτωνει ολα τα ειδη σαλιγκριων...

Σκοτωνει σιγουρα μαλαισιανα και νεριτε ..

Ειναι σκευασμα για πλαναρια οπως γραφει...

Το esha αν χρησιμοποιηθει σωστα δεν μενει τπτ...

 

Link to comment
Share on other sites

Μακη, οτι κι αν χρησιμοποιησεις να εχεις το νου σου μην ανεβασεις αμμωνια απ ολα αυτα τα ψοφια σαλιγκαρια!
Παντως εγω δεν εμπιστευομαι κανενα απ τα φαρμακα αυτα οτι θα εχει αποτελεσμα.


Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

 

Σκοτωνει τα περισοτερα αλλα δεν σκοτωνει ολα τα ειδη σαλιγκριων...

Σκοτωνει σιγουρα μαλαισιανα και νεριτε ..

Ειναι σκευασμα για πλαναρια οπως γραφει...

Το esha αν χρησιμοποιηθει σωστα δεν μενει τπτ...

 

Στο προηγούμενο ενυδρείο που είχα 700λτ είχα σοβαρό πρόβλημα με σαλιγκάρια, δοκίμασα 2 φορές με esha και δεν έκανε τίποτα απολύτως πάντα εμφανίζονταν μετά από λίγες μέρες, με το NO PLANARIA 1 φορά έκανα θεραπεία και τέλος δεν περπάτησε τίποτα ξανά καλό είναι να βγουν μετά την θεραπεία τα σαλιγκάρια, αυτό είναι αυτονόητο.

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Μακη, οτι κι αν χρησιμοποιησεις να εχεις το νου σου μην ανεβασεις αμμωνια απ ολα αυτα τα ψοφια σαλιγκαρια!
Παντως εγω δεν εμπιστευομαι κανενα απ τα φαρμακα αυτα οτι θα εχει αποτελεσμα.


Greetings from the dark side!
 

Δοκίμασε το NO PLANARIA και θα με θυμηθείς  

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Θα έχω το νου μου να αφαιρώ ότι μπορω στο τέλος της θεραπείας ή ακόμα και ενδιάμεσα.

Ξεκινησα σήμερα με gastropex που είχα και βλέπουμε πως θα πάει... 

Δεν τα μπορω άλλο... έτσι μου έρχεται να ξεστησω το ενυδρειο και να τα πλύνω όλα και μετά να τα αφήσω να στεγνώσουν καλά και να ξανά στήσω.

Το πρωί βρήκα το τζάμι γεμάτο αυγά και έβγαλα κάτι καταπα απο μέσα και ηταν γεμάτα με μικρά ραμσχορν.

Κατι που σημαίνει ότι σε λιγο καιρό θα γεμίσει όλο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Force έγραψε:

Στο προηγούμενο ενυδρείο που είχα 700λτ είχα σοβαρό πρόβλημα με σαλιγκάρια, δοκίμασα 2 φορές με esha και δεν έκανε τίποτα απολύτως πάντα εμφανίζονταν μετά από λίγες μέρες, με το NO PLANARIA 1 φορά έκανα θεραπεία και τέλος δεν περπάτησε τίποτα ξανά καλό είναι να βγουν μετά την θεραπεία τα σαλιγκάρια, αυτό είναι αυτονόητο.

 

Δοκίμασε το NO PLANARIA και θα με θυμηθείς  

http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItemDescV4&item=252222256849&category=20759&pm=1&ds=0&t=1488748834108

Η περιγραφη του προιοντος λεει οτι δεν επηρεαζει τα ramshorn!!

Εξηγησα πιο πανω στον Μακη με ποιον τροπο θα το χρησιμοποιησει το gastopex για να τα εξαληψει...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, stathis spithas said:

http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItemDescV4&item=252222256849&category=20759&pm=1&ds=0&t=1488748834108

Η περιγραφη του προιοντος λεει οτι δεν επηρεαζει τα ramshorn!!

Εξηγησα πιο πανω στον Μακη με ποιον τροπο θα το χρησιμοποιησει για να τα εξαληψει...

Ramshorn seem not to be affected by it....$&@@@&$&@@@&$$&@@@:growl:

 

Τώρα διάβασα τις οδηγίες του gastropex και λέει να χρησιμοποιηθεί μετά απο 14 ημέρες αν χρειαστεί επαναληπτική.

Άρα δεν μπορω να το χρησιμοποιήσω νωρίτερα για να έχω πιο σίγουρα αποτελέσματα.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Ramshorn seem not to be affected by it....$&@@@&$&@@@&$$&@@@:growl:

 

Τώρα διάβασα τις οδηγίες του gastropex και λέει να χρησιμοποιηθεί μετά απο 14 ημέρες αν χρειαστεί επαναληπτική.

Άρα δεν μπορω να το χρησιμοποιήσω νωρίτερα για να έχω πιο σίγουρα αποτελέσματα.

Μετα απο 14 μερες ξανακανεις επαναληπτικη για τον λογο που σου εξηγησα στο πρωτο ποστ Μακη...

πριν 11 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Το πιο σωστο ομως θα ηταν να κανεις 2-3 επαναλαμβανομενες θεραπειες γιατι συνηθως τα σαλιγκαρια που βρισκονται μεσα στο αυγο ειναι "προστατευμενα" ...

Οποτε θα πρεπει να τα σκοτωσεις με το που βγουν απο τα αυγα και προτου ξαναπαραχθουν..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, avraamp said:

Όπως λέει και ο τίτλος ψάχνω τρόπο να απαλλαγώ από τα ramshorn οριστικά.

Έχω δοκιμάσει 3 φορές θεραπεία με gastropex, το οποίο αν και τα σκοτώνει μετά από καιρό εμφανίζονται πάλι, που σημαίνει ότι κάπου (σε κάποιο φίλτρο;;) αντέχουν κάποια και ζούνε ή κάποια από τα αυγά τους και έτσι κάποια στιγμή ξανακάνουν την εμφάνισή τους.

Δοκίμασα να βάλω και helena (4-5, μήπως είναι λίγα;;;), αλλά και πάλι τα ramshorn πολλαπλασιάζονται με πιο γρήγορους ρυθμούς από ότι μπορεί να τα τρώνε τα helena.  Σήμερα είδα το τζάμι γεμάτο από αυγά πάλι...

 

Τι θα μπορούσα να κάνω για να απαλλαγώ μια και καλή από αυτά;

Υπάρχει λύση;

Κάποια στιγμή μου είχαν προτείνει κάποια ψάρια που τα τρώνε, αλλά δεν θυμάμαι ποια είναι αυτά.... Θα κάνουν δουλειά ή τζάμπα θα τα δοκιμάσω;

Από την άλλη μήπως να τα αφήσω να υπάρχουν και όταν δω ότι αρχίζει να ξεφεύγει ο πληθυσμός (κάτι που θα γίνει σίγουρα κάποια στιγμή) να τα πιάνω με παγίδα και να τα βγάζω;

 

:help::help::help::help:

Τα clown botia κάνουν εξαιρετική εργασία. Κανένα είδος σαλιγκαριού δεν επιβιώνει στο ενυδρείο μου με αυτά τα ψάρια. Από την άλλη όμως έχω θέμα με τον έλεγχο της άλγης.

Δεν μπορώ να τα έχω όλα!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Clown botia για να αρχίσουν να τρώνε τα σαλιγκάρια πρέπει πρώτα να μεγαλώσουν αρκετά και αργούν πάρα πολύ να αναπτυχθούν σαν είδος

Ο φίλος θέλει λύση άμεση, όχι μετά από χρόνια

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να δοκίμαζες να βάλεις χρυσόψαρα μέσα στο ενυδρείο σου; Τα δικά μου τρώνε ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ιδίως τα αυγά και τα μικρά Ramshorn... Εναλλακτικά να δοκιμάσεις κανένα pleco, αφού και αυτός κάνει θαύματα!

 

Βέβαια δεν ξέρω αν ταιριάζουν με τα υπόλοιπα ψάρια σου. Εγώ είχα πρόβλημα με τα φύσα και τ'αφαιρούσα με το χέρι, μέχρι που ξεμπέρδεψα τελείως.:sword:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και άλλα ειδη της botia οικογένειας που τρώνε σαλιγκάρια χωρίς να γίνονται τόσο τεράστια οσο οι κλόουν. 3 ειναι τα πιο κλασσικά είδη, botia lohachata, botia striata και  botia sidthimunki. 

Link to comment
Share on other sites

Και τα kuhli μπορούν να κάνουν δουλειά με τα σαλιγκάρια, χωρίς να ενοχλούν τους υπόλοιπους συγκατοίκους, αλλά μάλλον δεν ταιριάζουν ούτε αυτά με την ψαροσύνθεση στην οποία προσανατολίζεται ο @avraamp...

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως μέχρι να μπουν πάλι ψάρια στο ενυδρείο θα περάσει μάλλον καιρός.

Λέω να κάνω 3 επαναληπτικές (όπως είπε και ο @stathis spithas) 3ήμερες με gastropex ανά δύο εβδομάδες (όπως λένε και οι οδηγίες) ώστε να φύγουν σαλιγκάρια και αυγά που θα εκκολαφθούν στην πορεία και αν δεν δω πάλι αποτέλεσμα τότε τελευταία λύση θα είναι τα ψάρια, τα οποία θα μπουν και θα μείνουν όσο καιρό χρειαστεί για να κάνουν τη δουλειά που πρέπει και μετά τα δίνω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Aπλα κανε υπομονη , να μεγαλωσει η αποκια απο τα helena.

Αφαιρεσαι με το χερι οσο περισσοτερα μπορεις.

Δεν ειναι δυσκολος ο ελενχος τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά είδα το τζαμι γεμάτο απο αυγά ramshorn, τα οποία όποτε βλέπω κανένα πιο μεγάλο το αφαιρώ με το χέρι.

Αυτα πολλαπλασιάζονται πολύ πιο γρήγορα απο τα Helena, τα οποία πρέπει να τα εχω κανένα δίμηνο και ακομα τιποτα ενώ τα ραμσχορν κάνουν αυγά σαν τρελά.

Link to comment
Share on other sites

Μάκη αν βρεθούμε το Σάββατο στη συνάντηση, θα σου φέρω helena να τελειώνεις μια ώρα αρχύτερα. Μιλάμε...

Link to comment
Share on other sites

Θα παρει αρκετο καιρο , για να απαλαγεις εντελως...

Να ξερεις οτι τα ramshorn ειναι τα πρωτα σαλιγκαρια που πρωτιμουν τα helena.

Αλλα οταν παρεις μπροστα η αποικια απο helena ,θα ελεγες πως θα απαλαγω απο αυτα.. :)

Τι ταιζεις στο ενυδρειο?

Εγω προσπαθω να απαλαγω απο τα helena , μπας και αναπτυξω κανενα αλλο σαλιγκαρι. :)

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...