Jump to content

Ερώτηση για σιλικόνες ενυδρείου


panos nts

Recommended Posts

Τα μόνα στοιχεία που υπάρχουν πάνω στα λεντ είναι τα παρακάτω:

: INPUT 100~240V ~50/60 Hz 0,5A     OUTPUT 12V=2.0A

 

Είχα βάλει 2 σειρές από 20 λεντ αλλά η μια σειρά κάηκε και τώρα μου έμεινε η μια.. θα κάνει δουλεια??

 

Link to comment
Share on other sites

Αν κάηκε , υπάρχει περίπτωση να μην είναι ανθεκτικές στην υγρασία. 

 

Τις αγόρασες ως τέτοιες ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχε αντέξει γιατί το παιδί που το έκανε το είχε κάνει στεγανό του είχα εξηγήσει για τι πρόκειται.. Απλά κόπηκε το καλώδιο τροφοδοσίας για το 1 λεντ..

Το σκέφτηκα και εγώ λόγω χωρου είναι δύκολο να βάλω φωτιστικό.. Ίσα ίσα χωράει το καπάκι στο σημείο που το έβαλα.. :/

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Τα μόνα στοιχεία που υπάρχουν πάνω στα λεντ είναι τα παρακάτω:

: INPUT 100~240V ~50/60 Hz 0,5A     OUTPUT 12V=2.0A

 

Είχα βάλει 2 σειρές από 20 λεντ αλλά η μια σειρά κάηκε και τώρα μου έμεινε η μια.. θα κάνει δουλεια??

 

Τωρα ειδα οτι εχεις ηδη...

Κρατα τους μετασχηματιστες και προσαρμοσε κατι τετοιο...

http://m.ebay.com/itm/1-5-10-pcs-1W-3W-10W-High-Power-LED-with-PCB-Grow-lights-aquarium-LED-UK-COB-/131345637382?_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D20150519202348%26meid%3D34449eceb9884049832cab7014d0c560%26pid%3D100408%26rk%3D14%26rkt%3D18%26sd%3D322050441934&_trksid=p2056116.c100408.m2460&varId=430664558134

 

Υπαρχει και σε φωτισμο grolux...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε να βγάλω τα λεντ και να προσαρμόσω ένα η 2 από αυτά?? 

Θα είναι στεγανά ετσι??

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις οσα θες σε σειρα απο 1 βατ εως και 10...

Ειναι σε ποιοτητα πολυ καλυτερα απο λεντοταινια και ανωτερα σε ποιοτητα φωτισμου..

Το θεμα της στεγανωτητας λυνεται ευκολα με μια "θηκη" η ενα πλεξι...

Θα χρειαστεις και ψυχτρες αλλα θα εχεις φωτιστικο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη αν θελεις παλι λεντοταινια θα ψαξεις για IP65 ή IP 67 που θεωρουνται αδιαβροχες...

Κατα την γνωμη μου ομως παλι καποια στιγμη θα ξανακαουν...

Στο λεω γιατι εχει καει και η δικια μου η γουνα με τα λεντ...:D;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε αν είναι θα προσθέσω 2-3 των 10 λογικά θα μου κάνει δουλεια... Αν και σκέφτομαι το άλλο..το aquascape που θα κάνω θα είναι με κιλιφις.. τα κιλις δεν θέλουν πολυ φωτισμό οπότε αν βάλω ένα ή 2 θα είμαι καλά πιστεύω.. Τα φυτά που θα βάλω μέσα είναι moss , valinseria (5) , εχινόδρους (3) , ροτάλες (3) και το πολύ πολύ να βάλω και μια ανούβια στο 25λ και νομίζω θα είναι μπόμπα..:hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολλα ειναι τα φυτα αλλα εκτος απο την ροταλα (που θα την απεφευγα)δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις σε φωτισμο..

Αν μπορεις μπλεξε φυτα με ριζες..

Λογικα θα βαλεις τις βαλισνεριες και τους εχινοδορους στην πλατη..

Τις ροταλες σε καποιες γωνιες και θα δεσεις την μοσσ πανω σε ξυλα στα οποια θα ακουμπαν και οι ανουμπιες που αν μπορεις καλο θα ειναι να βρεις petite ή nana ...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλά είναι λες εε?? Να τα μειώσω κατα ένα η δυο το καθένα??

Ναι έτσι θα το έκανα, ψάχνω να βρω ή ρίζα ή μια πέτρα να δέσω πάνω την ανουβια που ναι φυσικά θα είναι νανα.. απλά ήθελα να το κανω έτσι πιο φυτεμμένο κατα βάση αλλά νομίζω με αυτά τα φυτά θα είμαι καλά.. 

Μου έστειλε ένα παιδί απο το φόρουμ για να μου δώσει αυτά τα φυτά!! Οπότε τα παίρνω σήμερα, βάζω και την άμμο η οποία θα είναι ψιλή είτε θα πάρω μαυρη δνε ξέρω το σκέφτομαι ακόμα, απλά θέλω να μην στρεσάρονται τα κιλις και να έχουν ωραία χρώματα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζονται τοσα φυτα ..

Θα το "πνιξουν το ενυδρειο..

Παρε σκουροχρωμη αμμο...

Μην βαλεις λευκη...

Αλλα ακομα καλυτερα ανοιξε ενα θεμα σχετικο για να σου πουν οσοι περισσοτεροι μπορουν την γνωμη τους!!;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάπως ετσι ειναι τωρα το ενυδρειο.. περιμενουμε.τωρα 1 μηνα να στρωσειι.. ταΐζω κανονικα για τα σαλιγκαρια.. ;)

20170308_213735.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...