Jump to content

Γεννησαν τα Bolivian Ram HELP!!!


Recommended Posts

Έχω έτοιμο ενα 30αρι ενυδρείο και ενα μπολ που πηρα απο τα τζαμπο με φίλτρο και θερμοστάτη μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις τίποτα θα έλεγα, άστα μέσα στο ενυδρείο και όποιο επιβιώσει. Αν σε ενδιαφέρουν οι γέννες των συγκεκριμένων, αφιέρωσέ τους το ενυδρείο για πάρτη τους, βγάλε τα υπόλοιπα ψάρια. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

ΣΤην αρχή τα αφησα ετσι αλλά εχω μεσα και τέτρα. Τα χώρισα με τούλι και μεγάλωσαν αρκετα ώστε να τα μεραφέρω στην γεννήστρα. Σκοπός μου είναι να κάνω απο μία πετυχημένη γεννα και μετα θα τα αφήνω να πάνε μόνα τους και απλά θα παρατηρώ.

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πως στην γεννηστρα δεν θα μεγαλώσουν τα 6, ενώ αν βάλεις τα αυγα και σκάσουν εκεί, τα μικρά θα βγουν από τα ανοίγματα. 

Καποια στιγμή μετέφερε τα μικρά στο 30αρι που είναι ιδανικό και τα αυγα τα βάζεις στο μπωλ όπως ήδη  είπες 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επανέρχομαι μετα απο καιρό... ακούστε πράμα............. Οταν γέννησαν πρωτη φορα το BOlivian έιχα μέσα και λέμον τέτρα. Κάποιες φορές κάποια περναγαν απο ακρουλες αλλα δεν πήραζαν τα μωρά. Εγώ βέβαια θα έπαιρνα κρανίο και αναγκαστικα να τα μεταφέρω όλα (13) σε ενα μικρό ενυδρείο για περίπου μία εβδομάδα. Όπως ΄ταν λογικό στην εβδομάδα πάνω άρχισαν να ΄χανουν το χρώμα τους και τα λυπήθηκα οπότε τα ξαναέβαλα στο μεγάλο ενυδρείο αφού μάζεψα τα πρώτα μωρά και τα μετέφερα στο μικρό όπου τα έχω μέχρι σήμερα. νόμιζα οτι είχα σώσει κάπου 8 μέχρι που μια μέρα είδα ακόμα ένα που κρυβόταν συνέχεια κάτω απο κάτι φυτάκια που είχα μέσα... Μου έκανε εντύπωση που ηταν τοσο μικρό σε σχέση με τα άλλα και που δεν συμβάδιζε καθόλου.... πέρασαν οι μέρες και έβαλα μέσα και κάποια μωρά απο Kirbis που έσωσα. Καθημερινά παρακολουθούσα την εξέληξή τους μέχρι πριν δυο τρεις μέρες που το μικρό που σας ανέφερα παραπάνω άρχισε να παίρνει μορφή.... τελικά ήταν LEMON TETRA... Σπάω το κεφάλι μου να δω πότε το σκάρωσαν και υποψηάζομαι οτι έγινε η δουλειά οταν ηταν ολα στο μικρό... φαγώθηνα λογικα όλα τα αυγά και αυτο κάπου ξέπεσε κι ετσι σώθηκε!!!!!!   

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το Lemon πλέον είναι το καμάρι μου... Τα μικρά Bolivian & Κιρβι θα είναι για υιοθεσια όπου να'ναι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...