Jump to content

Christmas Tree Worms porites


Recommended Posts

Μπορεί να είμαι ανεμωνάκιας, αλλά όταν βλέπω κοράλλια που σπάνια έρχονται σε μαγαζιά τα κυνηγάω..

 

Βρήκα λοιπόν ενα κοράλι που λέγεται Christmas Tree Worms porites. Είναι βασικά μια αποικία απο σπειρογράφους πάνω σε porites. Οι porites σαν κοράλλι δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη ομορφιά, αλλά η ομορφιά είναι στους μικρούς σπειρογράφους που ζούν πάνω του και έχουν διάφορα χρώματα.

Ταϊζονται φυτοπλαγκτόν.

Αυτό το κοράλλι το είχα τσεκάρει απο παλιά. Ελπίζω να πάει καλά και να γεμίσει με πιο πολλούς.

Φωτό.

 

WP_20170309_20_44_08_Pro.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

Μπορεί να είμαι ανεμωνάκιας, αλλά όταν βλέπω κοράλλια που σπάνια έρχονται σε μαγαζιά τα κυνηγάω..

 

Βρήκα λοιπόν ενα κοράλι που λέγεται Christmas Tree Worms porites. Είναι βασικά μια αποικία απο σπειρογράφους πάνω σε porites. Οι porites σαν κοράλλι δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη ομορφιά, αλλά η ομορφιά είναι στους μικρούς σπειρογράφους που ζούν πάνω του και έχουν διάφορα χρώματα.

Ταϊζονται φυτοπλαγκτόν.

Αυτό το κοράλλι το είχα τσεκάρει απο παλιά. Ελπίζω να πάει καλά και να γεμίσει με πιο πολλούς.

Φωτό.

 

WP_20170309_20_44_08_Pro.jpg

 

Ενα πανεμορφο κοραλι εξαιτιας των σπειρογραφων,μεγειες Θοδωρα,μονο μπλε εχουν μεχρι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Ενα πανεμορφο κοραλι εξαιτιας των σπειρογραφων,μεγειες Θοδωρα,μονο μπλε εχουν μεχρι τωρα?

 

Ευχαριστώ Νίκο! Το κοράλλι το έχω μια βδομάδα τώρα, έχουν βγεί κι άλλοι, δυο-τρείς κόκκινοι και κάποιοι καφέ. Αλλά είναι απο την πίσω μεριά και δεν φαίνονται στη φωτό.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Ευχαριστώ Νίκο! Το κοράλλι το έχω μια βδομάδα τώρα, έχουν βγεί κι άλλοι, δυο-τρείς κόκκινοι και κάποιοι καφέ. Αλλά είναι απο την πίσω μεριά και δεν φαίνονται στη φωτό.

 

https://www.google.gr/search?q=Christmas+Tree+Worms+porites&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiO7P_SqNTSAhXRERQKHVkLCq0Q_AUICCgB&biw=1366&bih=635#imgrc=JgPn2deN41H0BM:

Link to comment
Share on other sites

Λογικα αυτο δεν θα αποκτήσει κι αλλους σπυρογραφους με τον καιρο??? Το χρώμα πως προκύπτει και ειναι διαφορετικος ο καθένας???

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Λογικα αυτο δεν θα αποκτήσει κι αλλους σπυρογραφους με τον καιρο??? Το χρώμα πως προκύπτει και ειναι διαφορετικος ο καθένας???

Λογικα ναι ,το χρωμα προκυπτει απο τις μιξεις που γινονται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος niknik έγραψε:

Λογικα ναι ,το χρωμα προκυπτει απο τις μιξεις που γινονται.

 

Ακριβώς, και το πιο σημαντικό είναι το ίδιο το κοράλλι να είναι καλά. Αν αρχίζει να χαλάει θα πεθάνουν και οι σπειρογράφοι.

 

Link to comment
Share on other sites

Μια ομορφιά..Άραγε τί μπορεί να τους προσφέρει το κοράλλι και να μεγαλώνουν και να πολλαπλασιάζονται μόνο πάνω σε αυτό?Λογικά ούτε οι  ίδιοι οι σπυρογράφοι θα γνωρίζουν..  :hehe

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο Θοδωρή. Οι σπειρογράφοι είναι η αδυναμία μου. Κάποια στιγμή είχα βρεί και γω εναν παρόμοιο πορίτη, αλλά δεν τον πείρα λόγο χώρου.

 

όπως είπες τρώνε φυτοπλαγκτόν, και διηθούν το νερό.  Εύχομαι να πολλαπλασιαστούν και να δείς τον πορίτη όλο χρωματιστούς σπειρογράφους :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

On ‎13‎/‎3‎/‎2017 at 9:50 ΜΜ, το μέλος teoxan έγραψε:

Μπορεί να είμαι ανεμωνάκιας, αλλά όταν βλέπω κοράλλια που σπάνια έρχονται σε μαγαζιά τα κυνηγάω..

 

Βρήκα λοιπόν ενα κοράλι που λέγεται Christmas Tree Worms porites. Είναι βασικά μια αποικία απο σπειρογράφους πάνω σε porites. Οι porites σαν κοράλλι δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη ομορφιά, αλλά η ομορφιά είναι στους μικρούς σπειρογράφους που ζούν πάνω του και έχουν διάφορα χρώματα.

Ταϊζονται φυτοπλαγκτόν.

Αυτό το κοράλλι το είχα τσεκάρει απο παλιά. Ελπίζω να πάει καλά και να γεμίσει με πιο πολλούς.

Φωτό.

 

WP_20170309_20_44_08_Pro.jpg

 

Πανέμορφο Θοδωρή! Σου εύχομαι να γεμίσεις πολύχρωμα Christmas trees.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...