Jump to content

SOS βοηθεια με ενα σοβαρο θεμα.


Recommended Posts

καλησπέρα! το ενυδρείο είναι 240 λίτρα επειδή το ενυδρείο ήταν χωρίς βάση. για  βάση χρησημοποιηθηκε ένα έπιπλο βάρη με γωνίες μοιάζει για γραφειάκι εάν κάποιος έχει την γνώση να μου πει εάν  είμαι καλυμενος από βάση για να μην γίνει κάνα ατύχημα με το ενυδρείο! Εαν χρειαζόσαστε κι άλλη φώτο να ανεβάσω κι αλλη

17453388_1119746758171005_839968725_o.jpg

17391906_1119746971504317_1544982351_n.jpg

17408280_1119746754837672_1364742705_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εισαι τυχερος που δεν εχει σπασει ακομα!!!!οποσδηποτε πρεπει πρεπει να τοποθετηθει στην μεση ενα καλο ξυλο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα επειδη ειμαι τις αποψης «κάλλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε» θα εβαζα στη μεση αλλη μια καθετη μελαμινη 25αρα να κραταει το βαρος στο κεντρο, η ακομα καλυτερα θα 2 κουτια θα τα βιδωνα μεσα στο γραφειο και με 2 πορτακια θα ειχα και χωρο για φιλτρο και αλλα ενυδριακα "τζιμπργκαλα"  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα θα χω πρόβλημα? είναι 3 μήνες έτσι έχει κ από πίσω έχει ξύλο με γωνιες και μια στρώση με ξύλα από κατω που συμπιεζη το πανω μερος για να μη σπασει

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Bill Koulosousas έγραψε:

Προσωπικα επειδη ειμαι τις αποψης «κάλλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε» θα εβαζα στη μεση αλλη μια καθετη μελαμινη 25αρα να κραταει το βαρος στο κεντρο, η ακομα καλυτερα θα 2 κουτια θα τα βιδωνα μεσα στο γραφειο και με 2 πορτακια θα ειχα και χωρο για φιλτρο και αλλα ενυδριακα "τζιμπργκαλα"  

ναι το ξέρω έγινε πολύ πρόχειρα και εγώ έχω ξενερώσει με αυτό άλλα δν ήταν στο χέρι μου

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το διορθωσεις και σχετικα φτηνα, μετρα τι κενο εχεις κατω απο το γραφειο, πηγαινε σε ενα μαγαζι που κοβει μελαμινες , βιδες, επαναφοριζομενο κατσαβιδι, 4 μεντεσεδες, και εισαι ετοιμος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το δω καλύτερα δεν μπορώ να είμαι απόλυτος, αλλά θεωρώ ότι σε τράνταγμα, ειδικά σε ένα σεισμό η βάση θα ανοίξει και θα βρεθεί η γυάλα στο πάτωμα. 

Δεν γνωρίζω τα οικονομικά σου αλλά

-είτε όπως σου είπαν ήδη τα παιδιά ενίσχυσε την 

-αγόρασε μια έτοιμη 

-είτε φτιάξε μια καινούρια που να σηκώνει το  βάρος 

:)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Bill Koulosousas έγραψε:

μπορεις να το διορθωσεις και σχετικα φτηνα, μετρα τι κενο εχεις κατω απο το γραφειο, πηγαινε σε ενα μαγαζι που κοβει μελαμινες , βιδες, επαναφοριζομενο κατσαβιδι, 4 μεντεσεδες, και εισαι ετοιμος

Επειδή αυτό θα το κάνω σε λίγο και καιρό θα κρατήσει έτσι όπως είναι η θα πάθω κάνα ατύχημα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Αν δεν το δω καλύτερα δεν μπορώ να είμαι απόλυτος, αλλά θεωρώ ότι σε τράνταγμα, ειδικά σε ένα σεισμό η βάση θα ανοίξει και θα βρεθεί η γυάλα στο πάτωμα. 

Δεν γνωρίζω τα οικονομικά σου αλλά

-είτε όπως σου είπαν ήδη τα παιδιά ενίσχυσε την 

-αγόρασε μια έτοιμη 

-είτε φτιάξε μια καινούρια που να σηκώνει το  βάρος 

:)

 

 

εάν την ενισχύσω θα είμαι κομπλέ? 

Link to comment
Share on other sites

 θεωρω οτι η πιο απλη και οικονομικη ενισχυση ειναι ενα κομματι μελαμινη στο κεντρο, η' 2 καδρονια 50x50 ενα μπροστα και ενα πισω σαν "ποδια"

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Bill Koulosousas έγραψε:

 θεωρω οτι η πιο απλη και οικονομικη ενισχυση ειναι ενα κομματι μελαμινη στο κεντρο, η' 2 καδρονια 50x50 ενα μπροστα και ενα πισω σαν "ποδια"

 

Εαν βάλω δυο ποδιά ξύλινα και τα να βιδώσω με 2 γωνίες η 3 και να βάλω και ξύλοκόλα σε όλη την βάση 

17453388_1119746758171005_839968725_o.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ba1a22
Link to comment
Share on other sites

Δυο παρατηρήσεις εκτος του επίπλου. 

Το πολυμπριζο μην το αφηνεις ετσι κατω γιατί οτι νερο τυχον πεσει η πιτσιλισει, μεσω του καλωδιου θα καταληξει εκει.  Και η θεση του ενυδρειου διπλα στο καλοριφερ δεν ειναι κ η καλύτερη δυνατη.

Τώρα για το επιπλο,  χρειάζεται ενίσχυση χτες. Εστω μια καθετη κοντρα στο κέντρο οπως σου έγραψε κ ο @Bill Koulosousas σαν προσωρινη λυση. Σκεψου οτι εχεις περιπου 300 κιλα πανω στο τραπεζακι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Antonis K έγραψε:

Δυο παρατηρήσεις εκτος του επίπλου. 

Το πολυμπριζο μην το αφηνεις ετσι κατω γιατί οτι νερο τυχον πεσει η πιτσιλισει, μεσω του καλωδιου θα καταληξει εκει.  Και η θεση του ενυδρειου διπλα στο καλοριφερ δεν ειναι κ η καλύτερη δυνατη.

Τώρα για το επιπλο,  χρειάζεται ενίσχυση χτες. Εστω μια καθετη κοντρα στο κέντρο οπως σου έγραψε κ ο @Bill Koulosousas σαν προσωρινη λυση. Σκεψου οτι εχεις περιπου 300 κιλα πανω στο τραπεζακι.

δεν ειναι τοσο ευκολο να πεσει το νερο και να παει εκει αλλα τελος παντων ευχαριστω ολα θα τα κανω αλλιως μολις φτιαξω την βάση καλυτερα 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα θελα να πω είναι πως η φώτο ξεγελάει δεν φενετε  καλά το ξύλο είναι χοντρό και θα προσθέσω κι άλλο ξύλο στην βάση θα την κανό πιο γερή να κρατάει άνετα τα κιλά αυτό θα γίνει το Σαββάτο το άλλο μπορεί να το κάνω και με ντουλαπάκια να δείχνει πιο ωραία πάντως πιστεύω πως το ξύλο εάν ήταν τόσο της πλάκας θα είχε σπάσει το ενυδρείο είναι 3 μίνες έτσι χωρίς να έχει γυρει η βάση ούτε λίγο και αυτό με ηρεμεί λίγο στο ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως φαίνονται στο μάτι.  

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, μία ενίσχυση στο κέντρο είναι απαραίτητη.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Ba1a22 said:

Αυτό που θα θελα να πω είναι πως η φώτο ξεγελάει δεν φενετε  καλά το ξύλο είναι χοντρό και θα προσθέσω κι άλλο ξύλο στην βάση θα την κανό πιο γερή να κρατάει άνετα τα κιλά αυτό θα γίνει το Σαββάτο το άλλο μπορεί να το κάνω και με ντουλαπάκια να δείχνει πιο ωραία πάντως πιστεύω πως το ξύλο εάν ήταν τόσο της πλάκας θα είχε σπάσει το ενυδρείο είναι 3 μίνες έτσι χωρίς να έχει γυρει η βάση ούτε λίγο και αυτό με ηρεμεί λίγο στο ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως φαίνονται στο μάτι.  

 

εμένα γενικα σε αυτά τα έπιπλα-γραφεία με ανησυχούν και τα δεσίματα (βίδες) που έχει στο πλάι καθώς από προσωπική χρήση έχω δεί ότι με την χρήση χαλαρώνουν. είχα βάλει ένα 60 lt σε ένα έπιπλο τηλεόρασης και εσωτερικά το είχα ενισχύσει με γωνίες για να έχει σταθερότητα.

 

άρα το να βάλεις μια κάθετη κόντρα και γωνιες είναι κάτι εύκολο και άμεσο που θα το σταθεροποιήσει και θα είσαι ήσυχος.

 

καλύτερη βέβαια είναι η λύση που σου πρότειναν και παραπάνω, να κάνεις 2 κουτιά και να βάλεις και 2 πορτάκια για να κρύβεις και τα ενυδρειακά υλικά σου.

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! θα θελα να ρωτήσω εάν Καπιος ξέρει πόσο θα πάει περίπου η βάση να πάω να φτιάξω μια γερή ξύλινη βάση έτσι όπως τι θέλω οπιος ξέρει πάνω κάτω την τιμή ας μου πει 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα η βαση αλλαξε και πιστευω οτι τωρα ποια θα ειμαι κομπλε θα ανεβασω και φωτογραφιες να μου πειτε της γνωμεσ σας

Έγινε επεξεργασία - Ba1a22
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Ba1a22 έγραψε:

καλησπερα η βαση αλλαξε και πιστευω οτι τωρα ποια θα ειμαι κομπλε θα ανεβασω και φωτογραφιες να μου πειτε της γνωμεσ σας

Περιμένουμε να δούμε τις αλλαγές. Είμαστε και περίεργοι.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυριο μπαινουν και τα ντουλαπακια 

17670991_1126135854198762_1015773579_n.jpg

17555358_1126135847532096_1485472404_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιο καλά έτσι. Αν κατάφερνες να προσθέσεις και δυο κόντρες όπως φαίνονται πρόχειρα στην παρακάτω φωτογραφία νομίζω πως θα έδενε ακόμα καλύτερα.:)

17555358_1126135847532096_1485472404_n.jpg.fe4576fdaaf32c611697a2be5411d64a.jpg.8a6d4b271a84476ed6332818014734df.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω δεν χρειαζετε εχει δεσει ειδη θα βαλω και τα ντουλαπακια να τελειωνο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...