Jump to content

Γκάπυ-Ενυδρείο αναπαραγωγής


Skoti

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

φιλαράκι μου ενδιαφέρεται να φτιάξει ένα ενυδρείο περίπου στα 200 λίτρα που έχει ,ενυδρείο αναπαραγωγής με γκάπυ..Ήμουν χρόνια στο γλυκό και σε γενικές γραμμές γνωρίζω αρκετά πράγματα και μπορώ να τον βοηθήσω σε αρκετά θέματα..Απλά επειδή δεν εχω ασχοληθεί με ενυδρείο αναπαραγωγής θα ήθελα να μου πείτε όσοι έχετε εμπειρία από αυτό, ποιες είναι οι ελάχιστες απαιτήσεις απο εξοπλισμό και φύτευση που θα χρειαστεί ένα ενυδρείο γώρω στα 200 λίτρα.

Σας ευχαρισώ πολύ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τίποτα ιδιαίτερο που χρειάζεται για το συγκεκριμένο project.

Ένα καλό φίλτρο που να γυρνάει το νερό του ενυδρείου περίπου 3-4 φορές τα λίτρα του είναι το κυριότερο μιας και συνήθως με αυτά τα ψάρια και με τις εύκολες γέννες δημιουργείται στο τέλος μεγάλο φορτίο. Ένας θερμαντήρας για τα ανάλογα λίτρα και τέλος.

Φυτά επιφανείας που να δίνουν πολλές κρυψώνες για το γόνο είναι άκρως απαραίτητα.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, SOTIRIS said:

Δεν υπάρχει τίποτα ιδιαίτερο που χρειάζεται για το συγκεκριμένο project.

Ένα καλό φίλτρο που να γυρνάει το νερό του ενυδρείου περίπου 3-4 φορές τα λίτρα του είναι το κυριότερο μιας και συνήθως με αυτά τα ψάρια και με τις εύκολες γέννες δημιουργείται στο τέλος μεγάλο φορτίο. Ένας θερμαντήρας για τα ανάλογα λίτρα και τέλος.

Φυτά επιφανείας που να δίνουν πολλές κρυψώνες για το γόνο είναι άκρως απαραίτητα.:)

Σε ευχαριστώ πολύ.. Σε γενικές γραμμές ότι του χω πει και γω απότι καταλαβαίνω..Θέλει να δει την διαδικασία αναπαραγωγής για να δει αν τον τραβάει να πάει σε κάτι πιο πολύπλοκο σε spiece tank απότι κατάλαβα..Για πες μου κάτι που δεν ξέρω.. Από κυκλοφορία χρειάζεται αρκετή σε όλο το ενυδρείο ή μέτρια και σε κάποια κομμάτια να είναι νεκρή η κυκλοφορία για να μπορούνε να ηρεμούν και επίσης εκτός από τα φυτά επιφανείας θα πρέπει να βάλει και στο υπόστρωμα αρκετά για κρυψώνες και αν όντως χρειάζεται είναι εφικτό τα φυτά υποστρώματος να είναι ψεύτικα ή θέλει καθαρά αληθινά? Ευχαριστώ παιδιά!!  :jig:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ ευκολα ψαρακια τα γκαμπυ..

Ακομα και σε κουβα να τα περαξει που λεει ο λογος θα ζευγαρωσουν..

Τα πολλα και "ψιλα" φυτα (οπως μοςς ή ακομα και κερατοφυλλο) χρειαζονται για να βρισκει προστασια ο γοννος και να μην γινεται γευμα..

Κυκλοφορια δεν χρειαζεται καμμια τρελη καλο ομως θα ηταν να μην υπαρχουν νεκρα σημεια για να μην εχει πιο μετα θεμα με κυανο..

Περιπου 3-4 φορες τα λιτρα του συνηθως ειναι πολυ καλα αφου θα υπαρχουν και φυτα αληθινα..

Εννοειται οχι κυκλοφορητες και οτι μονο το φιλτρο αρκει..

Φυτα μην βαλει ψευτικα για αρκετους λογους..

Τα αληθινα θα βοηθησουν στην απονιτροποιηση και στην γενικοτερη ισορροπια του ενυδρειου και θα προσφερουν και κρυψωνες και μερικες φορες τροφη για τον γοννο..

Υποστρωμα δεν χρειαζεται και φυτα επιφανειας αν του αρεσουν μπορει να βαλει τοσα ωστε να μην κρυβουν το φως απο τα υπολοιπα του βυθου...

Τα ψευτικα αργα ή γρηγορα θα αρχισουν να αποβαλλουν ουσιες που θα επιβαρυνουν το νερο του ενυδρειου και θα χανει ψαρια χωρις να μπορει να βρει τον λογο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, stathis spithas said:

Ειναι πολυ ευκολα ψαρακια τα γκαμπυ..

Ακομα και σε κουβα να τα περαξει που λεει ο λογος θα ζευγαρωσουν..

Τα πολλα και "ψιλα" φυτα (οπως μοςς ή ακομα και κερατοφυλλο) χρειαζονται για να βρισκει προστασια ο γοννος και να μην γινεται γευμα..

Κυκλοφορια δεν χρειαζεται καμμια τρελη καλο ομως θα ηταν να μην υπαρχουν νεκρα σημεια για να μην εχει πιο μετα θεμα με κυανο..

Περιπου 3-4 φορες τα λιτρα του συνηθως ειναι πολυ καλα αφου θα υπαρχουν και φυτα αληθινα..

Εννοειται οχι κυκλοφορητες και οτι μονο το φιλτρο αρκει..

Φυτα μην βαλει ψευτικα για αρκετους λογους..

Τα αληθινα θα βοηθησουν στην απονιτροποιηση και στην γενικοτερη ισορροπια του ενυδρειου και θα προσφερουν και κρυψωνες και μερικες φορες τροφη για τον γοννο..

Υποστρωμα δεν χρειαζεται και φυτα επιφανειας αν του αρεσουν μπορει να βαλει τοσα ωστε να μην κρυβουν το φως απο τα υπολοιπα του βυθου...

Τα ψευτικα αργα ή γρηγορα θα αρχισουν να αποβαλλουν ουσιες που θα επιβαρυνουν το νερο του ενυδρειου και θα χανει ψαρια χωρις να μπορει να βρει τον λογο..

Σε ευχαριστώ πολύ!!Απολύτως κατανοητά όλα!! Ότι άλλο προκύψει σας ρωτάω!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη.. Ισχύει η πρόταση του χαρεμιού? Δηλαδη αναλογιά 1:3?  Ένα αρσινικό ανα τρία θυληκά? Και αφου βγούνε οι γέννες χρειάζεταια να απομακρυνθουν τα αρσενικά σέ άλλο ενυδρείο στρωμένο που ήδη τρέχει ή δεν χρειάζεται? Ή πρεπει να απομακρυνθούν όλα αρσενικά και θυληκά?

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει το 1:2 και καλυτερα το 1:3 αρσενικα-θυληκα...

Συνηθως αν υπαρχει χωρος δεν χρειαζεται να απομακρυνθει κανενα ψαρι γιατι η φυση φτιαχνει τις αναλογιες...

Βεβαια αναλογα και τα λιτρα..

Οταν βγουν γεννες θα πρεπει να υπαρχουν αρκετα φυτα για να μπορεσει ο γοννος να κρυφτει ή μια μικρη καραντινα(που ειναι πιο δυσκολο) για να κρατηθουν οσα μωρακια επιζησουν τις πρωτες ωρες...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, stathis spithas said:

Ισχυει το 1:2 και καλυτερα το 1:3 αρσενικα-θυληκα...

Συνηθως αν υπαρχει χωρος δεν χρειαζεται να απομακρυνθει κανενα ψαρι γιατι η φυση φτιαχνει τις αναλογιες...

Βεβαια αναλογα και τα λιτρα..

Οταν βγουν γεννες θα πρεπει να υπαρχουν αρκετα φυτα για να μπορεσει ο γοννος να κρυφτει ή μια μικρη καραντινα(που ειναι πιο δυσκολο) για να κρατηθουν οσα μωρακια επιζησουν τις πρωτες ωρες...

Περίπου στα 200 λίτρα θα είναι το ενυδρείο..Μου φαίνεται αρκετός ο χώρος..Οκ ευχαριστώ πολύ, οπότε βλέποντας και κάνοντας!! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε τόσα λίτρα ακόμα και με σχετικά λίγες κρυψώνες θα επιζεί μέρος του γόνου. Θέλω να πω πως ας σχεδιάσετε το ενυδρείο , με φυτά προφανώς, όπως θέλετε και η δουλειά σίγουρα θα γίνει. Στο τέλος θα έχεις τόσα πολλά που δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις. Η αναλογία 1/3 είναι η ιδανικότερη. Προτείνω να μην ξεκινήσει με πολλά χαρέμια. Αν έχει υπομονή μέσα σε λίγους μήνες θα έχει δεκάδες δικά του ψάρια.

 

Βασίλης

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λενε τα παιδια.

Εχω μονο να προσθεσω οτι θα ηταν καλο,εφοσον πατε για αναπαραγωγη,τα ψαρια να διαλεχτουν απο διαφορετικα καταστηματα και μετα απο καποιους μηνες συνεχους αναπαραγωγης να προστεθουν ενα δυο νεα ψαρια/χαρεμι ωστε να εχετε οσο το δυνατον διαφορετικα αιματα.

Δεν εχει σημασια ποσο "ευκολα" ειναι τα ψαρια,αρκει αυτο που κανουμε να το κανουμε σωστα!

 

Καλη επιτυχια και καλη συνεχεια!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, argy1 said:

 

Δεν εχει σημασια ποσο "ευκολα" ειναι τα ψαρια,αρκει αυτο που κανουμε να το κανουμε σωστα!

 

 

Γιαυτό αγαπάμε αυτό το χόμπυ..Αυτό ακριβώς είναι το νόημα και επειδή θέλω να τον βοηθήσω να το στήσει όσο πιο σωστά γίνετε αν και έχω χρόνια εμπειρία με γλυκό ήθελα να ανοίξω το θέμα αυτό να ρωτήσω ποιο είναι το πιο σωστό να κάνουμε για να μου πείτε ακριβώς!! Και πάλι σας ευχαριστώ όλους πολύ αν και ξέρω οτι δεν χρειάζεται γιατί όλοι εδώ μέσα είμαστε για κάποιο λόγο και ο τελευταίος από αυτούς είναι το να ακούμε το ευχαριστώ!! Όπως και να χει όμως πρέπει να το λέμε αφού το νιώθουμε!! Οτιδήποτε θέλω ξέρω που θα σας βρω!! ;)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παίδες,

ένα  καλό φίλτρο με δύο stages(ορόφους), ένα για βιολογικό υλικό(siporax) και ένα για σφουγγαράκι-ανθρακα είναι αρκετό?

Link to comment
Share on other sites

@Skoti συνήθως τα φίλτρα με δύο διαμερίσματα είναι μικρά. Έχουν λίγο χώρο και χαμηλή ροή. Έχεις στο μυαλό σου κάτι συγκεκριμένο;

Υ.Γ. Ο άνθρακας δε χρειάζεται σε μόνιμη βάση. Ίσως στην αρχή της λειτουργίας του ενυδρείου.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, kadmos said:

@Skoti συνήθως τα φίλτρα με δύο διαμερίσματα είναι μικρά. Έχουν λίγο χώρο και χαμηλή ροή. Έχεις στο μυαλό σου κάτι συγκεκριμένο;

υγ Ο άνθρακας δε χρειάζεται σε μόνιμη βάση. Ίσως στην αρχή της λειτουργίας του ενυδρείου.

Όχι δεν έχουμε καταλήξει κάπου..Το ψάχνω λιγάκι πριν κάνω κίνηση...Οπότε να πάμε σε τρία πατώματα δηλαδή ε? Ναι για τον ανθρακα το γνωρίζω οτι χρειάζεται μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις..Επίσης για πες μου διάταξη ειδών φίλτρανσης ανα όροφο..Στα δύο κάτω βιολογικό και πάνω όποτε χρειάζεται ανθρακα και τον υπόλοιπο καιρό βιολογικό κι εκεί η να χω μόνιμα ένα σφουγγαράκι εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @Skoti. εγω σε 120 λιτρα εχω ενα εσωτερικο και εχει πολλη δυνατη ροη και χωρο για βιολογικο, απλα βγαζεις τον ανθρακα. αν θες δες μια το dophin f2000. πιστευω θα σ κανει καλη δουλεια. αποψη μου βεβαια!!

Έγινε επεξεργασία - gifil
Link to comment
Share on other sites

Just now, gifil said:

Καλημέρα @Skoti. εγω σε 120 λιτρα εχω ενα εσωτερικο και εχει πολλη δυνατη ροη. αν θες δες μια το dophin f2000. πιστευω θα σ κανει καλη δουλεια. αποψη μου βεβαια!!

Για να το τσεκάρω κι αυτό!! Ευχαριστώ!! Ναι για εσωτερικό μιλάω κι εγώ.. ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Skoti έγραψε:

Για να το τσεκάρω κι αυτό!! Ευχαριστώ!! Ναι για εσωτερικό μιλάω κι εγώ.. ;)

πιστευω θα σ κανει. ειδικα για τα γκαπακια. εγω το εχω με πλατυ. δυνατο και εχω μεινει ευχαριστημενος. δεν εχω κανενα προβλημα και οικονομικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και οσον αφορα τη διαταξη εχω κοψει στη μεση το σφουγγαρι του, εχω βαλει μακαρονι ακριβως απο πανω και τελος ενα μεγαλο κομματι ενυδρειακου βαμβακιου. 

Έγινε επεξεργασία - gifil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία, έχω επηρεαστεί από το θαλασσινό τα δέκα τελευταία χρόνια και θέλω λιγακι χρόνο και βοήθεια να τα θυμηθώ καλά!! :) Σας ευχαριστώ παίδες, απέκτησα την εικόνα που ήθελα!! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα κάποιο εξωτερικό φίλτρο. Τα 200 λίτρα είναι αρκετά και η αγορά φίλτρου είναι επένδυση. Σε φυτεμένο με guppy, ένα εσωτερικό πιθανότατα να καλύψει τις ανάγκες. Αν όμως αποφασίσει όπως είπες, να το αλλάξει σε λίγο καιρό και αν πάει σε πιο μεγάλα ψάρια, δεν θα τον καλύψει. Με το εξωτερικό επίσης, δε θα χρειάζεται να αφαιρεί το φίλτρο από το ενυδρείο κάθε φορά που θα χρειαστεί να καθαρίσει τα σφουγγάρια.

Όσο αφορά τη διάταξη των υλικών, σφουγγάρι στο πρώτο στάδιο όπου μπαίνει το νερό στο φίλτρο, και βιολογικό υλικό στα διαμερίσματα που ακολουθούν. Ενυδρειακό βαμβάκι στο τέλος της διαδρομής του νερού, αμέσως πριν βγει από το φίλτρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος @kadmos!! Του χω πει και γω τον ενδιασμό μου για το εσωτερικό αλλά μου είπε οτι αν αποφασίσει μετά από καιρό για κάτι μεγαλύτερο σε ψάρι θα κοιτάξει να αγοράσει ένα δεύτερο εσωτερικό ή ένα εξωτερικό και του είπα οτι αν το θέλεις έτσι συνέχισέ το έτσι.. :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλημέρα σας,

Για πείτε μου λιγάκι το Anchor Worm Disease είναι δυνατόν να εμφανιστεί σε γκάπυ ή είναι καθαρά ασθένεια για χρυσόψαρα?

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, bbetta said:

Μπορεί 

Ευχαριστώ!! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...