Jump to content

Σπόροι Φυτών


gifil

Recommended Posts

Επειδη με έχει πιασει μια τρελα για τα φυτα στο ενυδρειο αν και νωρις, βρηκα κατι σπορους και αγορασα, ειναι περα απο το κλασσικο γλωσσοστιγμα, κερατοφυλλο, μοςς και ενα με διαφορα φυτα. 

 πως θα τα φυτεψω; εκτος απο το γλωσσοστιγμα. σε πλαστικο μικρο γλαστρακι - ποτηρακι και ολα μαζι σε μπολ; η μεσα στο ενυδρειο (οχι emersed)

 

Έγινε επεξεργασία - gifil
Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2017 at 11:52 ΠΜ, το μέλος gifil έγραψε:

Επειδη με έχει πιασει μια τρελα για τα φυτα στο ενυδρειο αν και νωρις, βρηκα κατι σπορους και αγορασα, ειναι περα απο το κλασσικο γλωσσοστιγμα, κερατοφυλλο, μοςς και ενα με διαφορα φυτα. 

 πως θα τα φυτεψω; εκτος απο το γλωσσοστιγμα. σε πλαστικο μικρο γλαστρακι - ποτηρακι και ολα μαζι σε μπολ; η μεσα στο ενυδρειο (οχι emersed)

 

Νομιζω οτι πιο ευκολο αρχικα θα ειναι αφου δεν θελεις να ξεκινησεις emersed να τα φυτεψεις σε ενα μικρο γλαστρακι-μπολακι με τον αναλογο φωτισμο..

Βεβαια απο οτι εχω ακουσει και παλιοτερα οι πιθανοτητες να γινουν φυτα ειναι μικρες...

Για το γλοσοστιγμα ακουσα πριν μερικους μηνες απο τον @Husky_Jim μεχρι τοτε γνωριζα μονο για καποιους βολβους που κανουν φυτο οπως ο λωτος της Αιγυπτου και προσφατα διαβασα ενα θεμα του @Χρήστος που εγραφε για το με ποιον τροπο μπορεις να μεγαλωσεις ανουμπια απο τα σπορια της...

Θα ειναι ενα πολυ ομορφο θεμα αν κρατησεις αρχειο με την εξελιξη που θα υπαρχει απο σπορο σε φυτο!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στον τελευταιο καφε ειχα μιλησει με το Δημήτρη @Husky_Jim και μου ειχε πει πρωτη φορα το ακουει για την moss και το κερατοφυλλο. λεω να το δοκιμασω και σαν εμπειρία. τα λεφτα ουτως η αλλως ηταν μηδαμινα. η θα βγει πατατα η θα ανοιξω μποστανι :hehe

Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2017 at 1:15 ΠΜ, το μέλος gifil έγραψε:

Στον τελευταιο καφε ειχα μιλησει με το Δημήτρη @Husky_Jim και μου ειχε πει πρωτη φορα το ακουει για την moss και το κερατοφυλλο. λεω να το δοκιμασω και σαν εμπειρία. τα λεφτα ουτως η αλλως ηταν μηδαμινα. η θα βγει πατατα η θα ανοιξω μποστανι :hehe

γιαννη , κοιταξε επειδη πριν μερικους μηνες το δοκιμασα  στην αρχη τα αποτελεσματα ηταν θεαματικα αλλα μετα τα παντα αλλαξαν στο λεω με 100% ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΛΟΣΣΟΣΤΙΓΜΑ ειναι ενα αλλο φυτο που μεγαλωνει ακανονιστα και πνιγει τα αλλα φυτα , θα δεις θα το μετανιωσεις εαν μιλαμε για το τυπου γλοσοστιγμα που πουλανε απο Κινα. Για να γινω πιο κατατοπιστικος μιλαω για αυτους http://www.ebay.com/itm/Plant-Seed-Glossostigma-Elatinoides-Hemianthus-Callitrichoides-Aquarium-FishTank-/311779261044?var=&hash=item48977dfa74:m:mbYKhlzgFd6EidRWzGU9YyQ παιδια μακρια.......μην τους αγοραζετε.

Link to comment
Share on other sites

δεν πηρα τοσο αυτο αν και μπηκα στον πειρασμο να σ πω την αληθεια. πηρα σπορους για μοςς και κερατοφυλλο. για αυτα ρωτουσα. γτ μ φανηκε παραξενο ρε συ πατριωτη!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που " χώνομαι " στο θέμα σου φίλε gifil αλλά αντιμετωπίζω ένα σχετικό πρόβλημα με το " άγνωστο " χορταράκι που αναφέρεται ο φίλος green machine . Μετά από 4 μέρες που έχω κάνει μια προσπάθεια να μεγαλώσω τον σπόρο δεν έχω κανένα θετικό αποτέλεσμα ( και μετά από αυτά πιυ διαβάζω μάλλον καλύτερα ). Εχθές που κάτι πήγα να πειράξω το χαλίκι στο ενυδρείο παρατήρησα ότι έχει σχηματιστεί μια στρώση γλίτσας !!!! Πάει όλο το ενυδρείο για βράσιμο ;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...