Jump to content

Ανεμώνες-clownfish Μια σχέση συμβίωσης


Skoti

Recommended Posts

Πολλά μπράβο για το ποστ, θα ήθελα να επισημάνω μία μικρή λεπτομέρεια, ελπίζω να μην παρεξηγηθώ. Το φαινόμενο που παρατηρείται ανάμεσα σε Clownfish και ανεμώνες είναι ένα φαινόμενο κοινοβίωσης και όχι συμβίωσης, για να είμαστε επιστημονικά ορθοί. Κοινοβίωση είναι η συμβίωση δύο ατόμων διαφορετικών ειδών, όπου μόνο ο ένας επωφελείται, στην προκειμένη περίπτωση το clownfish, ενώ το άλλο είδος δεν επηρεάζεται θετικά ή αρνητικά. :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, DeLk said:

Πολλά μπράβο για το ποστ, θα ήθελα να επισημάνω μία μικρή λεπτομέρεια, ελπίζω να μην παρεξηγηθώ. Το φαινόμενο που παρατηρείται ανάμεσα σε Clownfish και ανεμώνες είναι ένα φαινόμενο κοινοβίωσης και όχι συμβίωσης, για να είμαστε επιστημονικά ορθοί. Κοινοβίωση είναι η συμβίωση δύο ατόμων διαφορετικών ειδών, όπου μόνο ο ένας επωφελείται, στην προκειμένη περίπτωση το clownfish, ενώ το άλλο είδος δεν επηρεάζεται θετικά ή αρνητικά. :) 

Για ποιον λόγο να παρεξηγηθείς? Που λες την άποψή σου? Ασε τώρα που είδα οτι παίζεις και κιθάρα δε σε παρεξηγώ με τίποτα...χαχαχα 

Κοίτα σε γενικές γραμμές και οι κλοουν μπορούν να ζήσουν μόνοι τους αλλά και η ανεμώνη αλλά θεωρώ οτι αυξάνονται οι πιθανότητες επιβίωσης και των δύο ειδών αν αναπτυχθεί μια τέτοια σχέση...ΟΙ μεν κλοουν προστατεύονται από μεγαλύτερα ψάρια (θηρευτες), οι δε ανεμώνες επηζούν κι επιβιώνουν απέναντι σε ψάρια όπως οι πεταλούδες που τις έχουν για λιχουδιά καθώς οι κλοουν προστατεύουν το 'σπίτι' τους και σε αυτήν την περίπτωση δε 'μασάνε' με κανέναν απέναντί τους..Θεωρώ οτι από αυτήν τη σχέση στην τελική επωφελούνται και οι δύο, άλλος περισσότερο και άλλος ίσως λιγότερο!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και ενδιαφέρον φυσικά!!!! Μπράβο σου!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έκανα απολύτως τίποτα παιδιά απλά έψαξα και βρήκα τα στοιχεία αυτά και επειδή μου φάνηκαν ενδιαφέροντα είπα οτι είναι καλό να τα μοιραστώ μαζί σας!! Τα μπράβο πρέπει να πάνε σε αυτούς που τα γράφουν ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Skoti πολλά μπράβο σου για το άρθρο που ανέβασες.Θα ήθελα να προσθέσω η συγκατοίκηση μεταξύ τους αποφέρει και στους δύο οφέλη. Για την ανεμώνη τις παρέχει μεγαλύτερη ασφάλεια από διάφορους θηρευτές,επισείς μόνιμη τροφή ότι και να γίνει είτε πηγαίνοντας τις οι νερό το ότι πιάσουν είτε κάνοντας εμμετο την τροφή τους για να τροφή και η ανεμώνη,επισείς καθαριότητα που στη φύση όλοι και όλα τα ζωντανά τη χρειάζονται.Οι νεμο από την άλλη ωφελούνται από έξτρα ασφάλεια που εκτός τις δεν έχουν. Επισείς συνήθως γίνουν πολύ κοντά οι κάτω από αυτήν έτσι ώστε να μπορούν να τα φυλάνε-προσέχουν και τα μωρά να μπορέσουν με την βοήθεια της τύχης να εισέλθουν σε αυτήν.Βεβαια το ποσοστό που το πετυχαίνει είναι ελάχιστο. 

Τώρα ο νεμο για να μπορέσει να συγκατοίκηση με την ανεμώνη χρειάζεστε να βρει λύση στο δηλητήριο της.Ετσι η φύση πρόβλεψε και έκανε το συγκεκριμένο ψάρι να παράγει το αντίδοτο στο δηλητήριο της.Υπαρχουν αναφορές Πως μετά από καιρό συγκατοικησης ο ένας έγινε τροφή για αυτήν.Δεν μιλώ ότι ψήφισε από Φυσικά αιτία μιλώ ότι το σώμα του σταμάτησε να παράγει το αντίδοτο και φυσικά καταναλώθηκε σαν ένα απλό ψάρι.Οι ανεμωνες εκτός ότι είναι λατρεμένος και ένας από τους λόγους που ξεκίνησα το χόμπι,εγω και φυσικά πολλά παιδια είναι και.ενα τεράστιο κεφάλαιο από μόνο του.Ξανα μπράβο @Skoti.Ελπιζω να βοήθησα με τις προσθηκες μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αρθρο @scoti! Εγώ λόγω μεγέθους ενυδρείου δεν έχω άνεμωνη  αλλά οι 2 νέμο μου έχουν αναπτυξει κοινο-συμβιωτική σχέση με μια euphylia που μου είχε προτείνει ο @Niknik και το θέαμα είναι αρκετα καλό! Τι να κάνω την βγάζω με ημίμετρα. ..

20170310_223958.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@niknik Δεν έκανα τίποτα εγώ παιδιά όπως είπα μάζεψα κάποια στοιχεία και κάποιες προσωπικές εμπειρίες και θεώρησα οτι θα είναι ένα ενδιαφέρον θεματάκι καθώς είναι δύο αγαπημένα είδη για τους περισσότερους χομπίστες αν όχι για όλους και είναι πάρα πολλά τα στοιχεία που μπορούν να προστεθούν και  έκανες πολύ καλά και πρόσθεσες και συ δυο πραγματάκια που γνωρίζεις..Άλλωστε γιαυτό το λόγο δημιουργήθηκε το θεματάκι, για να πούμε και όλοι τις δικές μας εμπειρίες ή γνώσεις για να χουμε όσο το δυνατό πιο αολκληρωμένη γνώμη γιαυτήν τη σχέση..

@Karlos Και αυτή η σχέση φίλε μου είναι άλλο ένα μεγάλο θέμα που θέλει και αυτό συζήτηση..Πολύ ωραίο θέαμα και η φωτο πολύ δυνατή. Αυτό που γνωρίζω μόνο γιαυτήν τη σχέση είναι οτι κατα περιόδους θα βρίσκεις μαύρα στίγματα στο σώμα των κλοουν λόγω χτυπημάτων και τσιμπημάτων από την εφύλια αν δεν έχεις δει ήδη αλλά δεν τους προκαλεί κανενα πρόβλημα..

@dimtsok Κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για να βοηθάμε τους συγχομπίστες να προσφέρουν καλύτερες συνθήκες στα αγαπημένα τους ζωντανά!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να προστεθεί ότι τα ψάρια κλοουν που έχουν αναπαραχθεί σε ενυδρεία και είναι δεύτερης και τρίτης γεννιάς(εννοώ οτί τουλάχιστον ΚΑΙ οι γονείς έχουν αναπαραχθεί σε ενυδρεία) είναι πιο δύσκολο(θα πάρει χρόνο) να συμβιώσουν με μια ανεμώνη καθώς δεν έχουν ζήσει στη φύση και δεν γνωρίζουν τι μπορεί να τους προσφέρει μια ανεμώνη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Skoti said:

@niknik Δεν έκανα τίποτα εγώ παιδιά όπως είπα μάζεψα κάποια στοιχεία και κάποιες προσωπικές εμπειρίες και θεώρησα οτι θα είναι ένα ενδιαφέρον θεματάκι καθώς είναι δύο αγαπημένα είδη για τους περισσότερους χομπίστες αν όχι για όλους και είναι πάρα πολλά τα στοιχεία που μπορούν να προστεθούν και  έκανες πολύ καλά και πρόσθεσες και συ δυο πραγματάκια που γνωρίζεις..Άλλωστε γιαυτό το λόγο δημιουργήθηκε το θεματάκι, για να πούμε και όλοι τις δικές μας εμπειρίες ή γνώσεις για να χουμε όσο το δυνατό πιο αολκληρωμένη γνώμη γιαυτήν τη σχέση..

@Karlos Και αυτή η σχέση φίλε μου είναι άλλο ένα μεγάλο θέμα που θέλει και αυτό συζήτηση..Πολύ ωραίο θέαμα και η φωτο πολύ δυνατή. Αυτό που γνωρίζω μόνο γιαυτήν τη σχέση είναι οτι κατα περιόδους θα βρίσκεις μαύρα στίγματα στο σώμα των κλοουν λόγω χτυπημάτων και τσιμπημάτων από την εφύλια αν δεν έχεις δει ήδη αλλά δεν τους προκαλεί κανενα πρόβλημα..

@dimtsok Κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για να βοηθάμε τους συγχομπίστες να προσφέρουν καλύτερες συνθήκες στα αγαπημένα τους ζωντανά!! :)

@Skoti φίλε είχα δει κατά περιόδους κάτι μαύρα στίγματα και δεν ήξερα από τι ηταν!τα ψάρια ήταν βέβαια μια χαρά και δεν το έψαξα παραπάνω. Thanks for the info!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Karlos said:

@Skoti φίλε είχα δει κατά περιόδους κάτι μαύρα στίγματα και δεν ήξερα από τι ηταν!τα ψάρια ήταν βέβαια μια χαρά και δεν το έψαξα παραπάνω. Thanks for the info!

:)  :) 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτος ο Νεμο εφερε πολυ κοσμο στο αλμυρο ενυδρειο...

Αν δεν ηταν αυτος σιγα μην ηξερα την ανεμωνα....

Ωραιος Σκοτι! Να μαθαινουμε και εμεις του γλυκου 5 πραγματα απο το απεραντο γαλαζιο. Παντα τετοια!

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Για μένα ένας Νέμο ειναι υποχρεωτικός σε κάθε ενυδρείο !

Οπως εχω πει , ειναι φόρος τιμής για την ανάπτυξη και αναγνώριση του χόμπι μας !

Clowns Rules:bow::bow::bow:!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, fishbone! said:

Για μένα ένας Νέμο ειναι υποχρεωτικός σε κάθε ενυδρείο !

Οπως εχω πει , ειναι φόρος τιμής για την ανάπτυξη και αναγνώριση του χόμπι μας !

Clowns Rules:bow::bow::bow:!!!

Κάντους δύο Διονύση!! :D  :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Rik said:

Τελικα αυτος ο Νεμο εφερε πολυ κοσμο στο αλμυρο ενυδρειο...

Αν δεν ηταν αυτος σιγα μην ηξερα την ανεμωνα....

Ωραιος Σκοτι! Να μαθαινουμε και εμεις του γλυκου 5 πραγματα απο το απεραντο γαλαζιο. Παντα τετοια!

Έτσι είναι αυτά!! Σε βάζει ο νέμο στο κόλπο και σαφήνει μετά να κάνεις τις βουτιές μόνος σου!!!χαχαχα 

Δεν έκανα κάτι φιλαράκι...Απλά μάζεψα κάποια στοιχεία και τα έβαλα εδώ να μαθαίνουμε όλοι δυο πραγματάκια παραπάνω!! :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ψαρια με εκπληκτικό χαρακτήρα που βγάζουν γέλιο με τις "κολυμβητικές" τους ικανότητες :P 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...