Jump to content

Νεκρός βράχος σε ενυδρείο γλυκού νερού


Nefeli

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Έχω αγοράσει 2 μικρά κομμάτια νεκρού βράχου reef, επειδή μου άρεσαν εμφανισιακά, με σκοπό να τα βάλω στο νέο ενυδρείο 487 λίτρα που ετοιμάζω για 3 μόνο χρυσόψαρα. Ως διακοσμητικά. Αναρωτιέμαι αν κάνει. Κάποιοι μου είπαν πως θα ανεβασουν τη σκληρότητα του νερού και κάποιοι άλλοι πως σε τόσα λίτρα δεν θα γίνει τίποτε και πως μπορώ να τους βάλω άφοβα. Τους έχω βράσει 45 λεπτά για απολύμανση. Ποια είναι η γνώμη σας για το θέμα; Ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου γνώμη δεν θα επιρρεασουν αρνητικά σε κάτι σε αυτά τα λίτρα.

Και είναι σίγουρα καλύτερη επιλογή από τα ψευτικα βαμμένα διακοσμητικά.

Αλλά να ξέρεις ότι με τον καιρό ο βράχος θα πιάσει αλγες που δύσκολα φεύγουν,  δηλαδή θα αλλάξει χρώμα οπτικά και δεν  θα είναι άσπρο και όμορφο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω νομιζω οτι θα επηρεασουν σε αυτα τα λιτρα εκτος αν τα κομματια ειναι παρα πολυ μεγαλα...

Επισης και να ανεβει λιγο η σκληροτητα δεν εχουν θεμα τα χρυσοψαρα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οτι ακριβως ειπαν και τα παιδια.

Εγω θα το εβαζα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρίχτους μέσα δεν θα έχεις πρόβλημα εκτός αν ζωντανέψουν και αρχίσουν και περπατάνε... :P  :P  Πέρα από την πλάκα και γω είμαι της άποψης οτι δεν θα έχεις κάποιο θέμα..Είναι μια νεκρή φυσική πέτρα χωρίς χρώματα και διάφορα άλλα..Αλλά όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω θα πρασινοκαφετιάσουνε αλλά αυτό πιστεύω είναι και αυτό που κάνει το ενυδρείο σου να δείχνει πιο φυσικό... ;) Όσο για την σκληρότητα έχω την εντύπωση οτι δεν θα επηρεαστεί καν αλλά και να τσιμπήσει λίγο προς τα πάνω τα χρυσόψαρα είναι μεγάλοι μάγκες για να πάθουν κάτι..Απλά θα σου πρότεινα να μετρήσεις σκληρότητα πριν τις βάλεις μέσα και να μετράς ανα περιόδους και αφού τις βάλεις μέσα για να αποκτήσεις την εγκυκλοπεδική γνώση και να την μοιραστείς μαζί μας..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας, Skoti, Argy, Stathi και Antoni!!! Να είστε καλά παιδιά!!  Βεβαίως να μετρήσω σκληρότητα νερού και να σας ενημερώσω για τις τιμές!! Με μεγάλη μου χαρά!! Καλή συνέχεια σε όλους!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Επειδή υποσχέθηκα πως θα σας ενημερώσω για τιμές σκληρότητας στο χρυσοψαράδικο,  τελικά τους ζωντανούς βράχους τους πούλησα σε χομπίστα με θαλασσινό. Θα βάλω μόνο ρίζες, ξύλα και πέτρες λάβας.

Link to comment
Share on other sites

Τους νεκρούς βράχους, συγγνώμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...