Jump to content

New αρχάριος


Giannis stam

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για το φόρουμ.. Νέος και εγώ στο χόμπι, ούτε ενυδρείο δεν έχω πάρει ακόμα.. Παράγγειλα από Θεσσαλονίκη από γνωστό μαγαζί ελληνικής κατασκευής τύπου juwel 75l με Led φωτισμό... Ευελπιστώ στη βοήθεια σας και στης γνώσεις σας... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.... 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά... Να κάνω και την πρώτη ερώτηση: μήπως ξέρετε πόσο χαλίκι θα χρειαστώ σε 60χ30χ40 75l...θα χρειαστώ και υπόστρωμα για φυτά..;... Θέλω κάτι απλό στην αρχή και εύκολο... Από ψάρια σκέφτομαι για μονομάχο για αρχή και θα ψάξω και για άλλα ένα μπορεί να συγκατοικηση βέβαια... Αυτά για την ώρα.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες!! Καλό είναι να ψάξεις λίγο στις ενότητες του φόρουμ να δεις το στρώσιμο του καινουργιου ενυδρείου και πολλά άλλα φυσικά, για ό,τι απορίες είμαστε εδώ για να στις λύσουμε!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Giannis stam έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ παιδιά... Να κάνω και την πρώτη ερώτηση: μήπως ξέρετε πόσο χαλίκι θα χρειαστώ σε 60χ30χ40 75l...θα χρειαστώ και υπόστρωμα για φυτά..;... Θέλω κάτι απλό στην αρχή και εύκολο... Από ψάρια σκέφτομαι για μονομάχο για αρχή και θα ψάξω και για άλλα ένα μπορεί να συγκατοικηση βέβαια... Αυτά για την ώρα.. 

Καλώς όρισες.

:welcome:

Περίπου 8-10 λίτρα χαλικάκι θα χρειαστείς.

Αν θέλεις απλά και εύκολα φυτά δεν χρειάζεσαι απαραίτητα υπόστρωμα. Μία χαλαζιακή άμμος είναι ότι πρέπει για αυτή τη περίπτωση.

Αν όμως το μικρόβιο με τα φυτά προχωρήσει τότε..... ξεκίνα από τώρα με υπόστρωμα.:D

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Καλώς όρισες.

:welcome:

Περίπου 8-10 λίτρα χαλικάκι θα χρειαστείς.

Αν θέλεις απλά και εύκολα φυτά δεν χρειάζεσαι απαραίτητα υπόστρωμα. Μία χαλαζιακή άμμος είναι ότι πρέπει για αυτή τη περίπτωση.

Αν όμως το μικρόβιο με τα φυτά προχωρήσει τότε..... ξεκίνα από τώρα με υπόστρωμα.:D

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου... Μάλλον θα βαλω και υπόστρωμα...για κάθε ενδεχόμενο..... 

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου! :)

 

:welcomeXL:

 

Προσωπικα δεν νομιζω οτι θα χρειαστεις το υποστρωμα. Τα περισσοτερα φυτα παιρνουν τα θρεπτικα συστατικα που χρειαζονται απο τη στηλη νερου, οποτε καλυτερα να βαλεις αργοτερα καποιο υγρο λιπασμα ή καποια ταμπλετα λιπανσης. Τα ποιο πολλα υποστρωμα δεν προλαβαινουν να απορροφηθουν σωστα απο τα φυτα και απλα με την παροδο του χρονου μενουν κατω απο το χαλικι-αμμο. Επισης αν βαλεις αμμο, το υποστρωμα θα αναιβει πανω και θα γινει ενα με την αμμο. Τα θεωρω πεταμενα λεφτα. Αν θες παντως, βαλε λιγο υποστρωμα μονο στα σημεια που πιστευεις οτι θα μπουν ποιο πολλα φυτα. Μια καλη προταση που μπορεις να βαλεις χωρις να βαλεις κατι αλλο για βυθο ή υποστρωμα για φυτα ειναι το jbl manado. 

 

Ανοιξε αν θες ενα νεο θεμα για να δουμε σιγα σιγα τι θες να κανεις και τι θα χρειαστεις και για οποια αλλη απορια εχεις.

Καλη αρχη στο καινουργιο σου χομπυ!

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...