Jump to content

τωρα που καλοκαιριαζει


Recommended Posts

καλησπερα και χρονια πολλα!!ειχα ενα ενυδρειο 250 λιτρα χωρις σαμπ και ειχα βαλει 6 ανεμηστηρια 9αρια απο υπολογιστη.δουλευαν μια χαρα και κρατουσα το ενυδρειο στους 27.τωρα αλλαξα ενυδρειο και ειμαι 450 επανω και 150 κατω.αν παρω ανεμηστηρια ετοιμα απο ebay αυτα τα 6 στη σειρα θα κανουν τιποτα???αν παρω δυο τετοια???καποια αλλη λυση???εκτος του chiller.καποιος μου ειχε πει για αυτο εδω. boyu cooling fan fs 120.οτι με δυο τετοια θα ημουν μια χαρα.το ξερει κανεις???και μια ερωτηση για το chiller.αυτα τα ανεμηστηρια δουλευαν σχεδον καθε 5 με 10 λεπτα.ποσο λιγοτερο ρευμα καινε απο ενα chiller?????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 8 απλά ανεμηστηρακια 80χ80 12volta υπολογιστή έχω βγαλει 2 καλοκαίρια άνετα στα 700 λίτρα 2,20 μήκος ενυδρείου 27,5 βαθμούς .

Τζάμπα λεφτά και μπελάς το chiller. 

Γνώμη μου βέβαια αφού προσωπικά δεν έχω ούτε σαμπ! 

Το μόνο αρνητικό η εξάτμιση αλλά καλοκαίρι τις μισες ωρεςτης μέρας το σπιτι αεριζεται

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι και την αναπληρωση.... τωρα χανω σχεδον 20 λιτρα την βδομαδα.φανταζομαι το καλοκαιρι θα ειναι 30λιτρα  στις 3 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Αναπληρωση επρεπε να εχεις ηδη, απαραιτητη στο θαλασσινο

Τα ανεμιστηρακια βγαζουν πολυ εξατμιση αλλα ειναι η πιο οικονομικη λυση

 

Η καλυτερη βεβαια ειναι το ψυκτικο

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέψου σοβαρά την λύση του chiller για να ησυχάσεις μια για πάντα, το καλοκαίρι τα ανεμιστηράκια δεν θα σβήνουν σχεδόν καθόλου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι και εγω ετοιμάζομαι για το 1ο καλοκαίρι....προς το παρών περιμένω να μου ρθουν 6 ανεμιστήρια για να δοκιμάσω την τύχη μου...και όταν λέω να δοκιμάσω την τυχη μου εννοώ να δω πόση εξάτμιση θα παίζει με το μισο καπάκι του ενυδρείου ανοιχτό, τι θόρυβο θα κάνουν, και τι απόδοση στην πτώση της θερμοκρασίας θα εχουν.

Force μιας και οι συμβουλές σου εως τώρα εχουν αποδειχτεί σωτήριες, ποιο chiller χρησιμοποιείς?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Arctica Chiller, το έχω 3 χρόνια σχεδόν τώρα και δεν το μετάνιωσα ποτέ, και εγώ με ανεμιστηράκια ξεκίνησα και δεν τα κράτησα ούτε ένα καλοκαίρι, εκτός από την τρελή εξάτμιση που είχα και θα έχεις, δεν έσβηναν σχεδόν ποτέ, το chiller έπαιρνε 3 φορές την ημέρα μπροστά και αυτό ήταν από εξάτμιση ελάχιστη, όμως είναι θέμα κόστους και σε αυτό δεν μπορώ να σου τίποτα. Εάν μπορείς πήγαινε σε chiller εφόσον μιλάμε για μεγάλα ενυδρεία πάντα, και εσύ έχεις μεγάλο ενυδρείο πλέον.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για αρχη και λόγω μεγαλου κόστους δεν το σκέφτομαι ακόμα αλλά  το μεθεπόμενο καλοκαίρι θα ειναι σίγουρη η αγορά του.

 

Για ενα 300αρι ενυδρειο πως υπολογίζουμε τη δύναμη του chiller που χρειαζόμαστε? Και απο θέμα συντήρησης που αναφέρθηκε τι σοϊ βλάβες μπορει να σου βγάλει?

 

Ps.  Ελπίζω να μη χαλάω το θέμα του φίλου που άνοιξε αρχικα το topic.

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Corbil said:

για αρχη και λόγω μεγαλου κόστους δεν το σκέφτομαι ακόμα αλλά  το μεθεπόμενο καλοκαίρι θα ειναι σίγουρη η αγορά του.

 

Για ενα 300αρι ενυδρειο πως υπολογίζουμε τη δύναμη του chiller που χρειαζόμαστε? Και απο θέμα συντήρησης που αναφέρθηκε τι σοϊ βλάβες μπορει να σου βγάλει?

και θα χρειάζονται extra κυκολοφορητές και αναροφήσεις ή θα μπορείς να το συνδέσεις απ'ευθειας στο εξωτερικό φίλτρο?

 

Ps.  Ελπίζω να μη χαλάω το θέμα του φίλου που άνοιξε αρχικα το topic.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ανέβεις σε ένα πιο μεγάλο μοντέλο από αυτό που καλύπτει το ενυδρείο σου, πρώτον για να δουλεύει πιο ξεκούραστα το μηχάνημα και δεύτερον ποτέ δεν ξέρεις εάν κάποια στιγμή θα ανέβεις σε λίτρα οπότε να σε καλύψει και για αργότερα, από συντήρηση δεν θέλει κάτι, ένα καλό καθάρισμα μετά το καλοκαίρι και αποθήκευση, εμένα 3 χρόνια τώρα δουλεύει μια χαρά,

Το chiller έχει και μία ακόμα διαφορά, κατεβάζει την θερμοκρασία 1 βαθμό Κελσίου και όχι 0.5 που είναι το όριο στον controller, με αποτέλεσμα να καθυστερεί ακόμα περισσότερο να ανέβει η θερμοκρασία μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

βάσει ιππων αγοράζεις το μηχάνημα? ή βάσει κυκλοφορίας νερού που βγάζει το chiller?

Και χρειάζονται επιπλέον κυκλοφορητές για τη λειτουργία του??

Οπως καταλαβαίνεις τα λ7 που κοστίζουν τα μηχανήματα αυτά είναι σαν να αγοράζεις καινούργιο ψυγείο για το σπίτι. Οπότε η οποιαδήποτε κίνηση θα πρεπει να μελετηθεί καλά

 

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.tecous.com/chillers/seachill-tr10/

Ρίξε μια ματιά κι εδώ..Σίγουρα ακριβά εργαλεία αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..Το χω  12 χρόνια ακριβώς χωρίς να μου χει παρουσιάσει το παρα μικρό!!

Τ ανεμιστηράκια είναι μια προσωρινή λύση που σίγουρα θα βοηθήσει το καλοκαίρι αλλά αν είσαι ψiλά σε πολυκατοικία που οι θερμοκρασίες δωματίων είναι αρκετά υψηλές τότε σε 600αρι ενυδρείο δεν θα μπορούν να κάνουν και πολλά..άποψή μου αν είναι Reef το ενυδρείο σου και δεν υπάρχει η οικονόμικη δυνατότητα για άμμεση προμήθεια ψυκτικού(πολύ λογικό) θα σου πρότεινα να μην τιγκάρεις πολύ το ενυδρείο σου(για να μην έχεις κανένα ατύχημα και ψάχνεσαι που σου εύχομαι να μην έχεις), να βγάλεις το καλοκαίρι με τα ανεμιστηράκια ανέμακτα και μετά κάνε τα κουμάντα σου σιγά σιγά για του χρόνου πρώτα ο Θεός να προμηθευτείς ένα ;) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Corbil έγραψε:

βάσει ιππων αγοράζεις το μηχάνημα? ή βάσει κυκλοφορίας νερού που βγάζει το chiller?

Και χρειάζονται επιπλέον κυκλοφορητές για τη λειτουργία του??

Οπως καταλαβαίνεις τα λ7 που κοστίζουν τα μηχανήματα αυτά είναι σαν να αγοράζεις καινούργιο ψυγείο για το σπίτι. Οπότε η οποιαδήποτε κίνηση θα πρεπει να μελετηθεί καλά

 

 

 

Βάση ίππων το αγοράζεις και η εταιρεία αναφέρει μέχρι πόσα λίτρα μπορεί να σε καλύψει, και παραπάνω να έχεις θα δουλέψει μια χαρά, αλλά θα δουλεύει περισσότερη ώρα το μηχάνημα, όχι πως θα έχει πρόβλημα,

Μπορείς να το δουλέψεις με 2 τρόπους και με δικιά του αντλία αλλά και με εξωτερικό φίλτρο, ότι σε βολεύει καλύτερα με το ενυδρείο που έχεις και το στήσιμο που έχεις, 

Εγώ το έχω δουλέψει και με τους 2 τρόπους, δεν αλλάζει κάτι στην απόδοσή του, τις 2 τελευταίες φορές πάντως το δουλεύω με το φίλτρο, το συνδέω στο ένα φίλτρο από τα 2 και δουλεύει άψογα εγώ το είχα πάρει 400€ τώρα δεν ξέρω πόσο έχει πάει,

Κοστίζει αυτό είναι αλήθεια, όμως πολλά παίζουν ρόλο πριν προχωρήσεις σε μια τέτοια αγορά, από το τι ψάρια έχεις, μέχρι πόσο κόπο και χρόνο έχεις καταναλώσει για να κάνεις ένα ωραίο ενυδρείο, τα βάζεις όλα κάτω τα κοστολογείς και προχωράς.

Link to comment
Share on other sites

400 που το πήρες είναι πολύ καλή τιμή. Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στο ebay για τα Arctica και τα Teco, το μικρότερο να πάρεις κανει κανα 500αρικο. Πιο Arctica εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάρει από τον Ωκεανό που είναι στην Βουλιαγμένης, εγώ έχω το JBJ Arctica Titanium Chiller DBA-150 1/5HP

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Force έγραψε:

Το είχα πάρει από τον Ωκεανό που είναι στην Βουλιαγμένης, εγώ έχω το JBJ Arctica Titanium Chiller DBA-150 1/5HP

Το καλυτερο μακραν.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι σε value for money τα jbj ειναι καλύτερα σε σχεση με τα teco απ ότι βλέπω......Το να το αγοράσεις απο εξωτερικό δεν παίζει μιας και τα δικά μας μαγαζιά τα δίνουν σε πολύ καλύτερες τιμές.

Υπάρχουν βεβαια και τα κινέζικα αλλά who knows σε τι περιπέτειες μπορεί να μπλέξεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε το ψυκτικό αν η θερμοκρασίες δωματίου ειναι υψηλές ειναι μονόδρομος !

Το ενυδρείο μου ειναι ταράτσα !

Εχω ανεμιστήρια στο σαμπ .

Τσιλερ , αιρ-κοντίσιον και έκανα και μόνωση στην ταράτσα :) !

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Φίλε το ψυκτικό αν η θερμοκρασίες δωματίου ειναι υψηλές ειναι μονόδρομος !

Το ενυδρείο μου ειναι ταράτσα !

Εχω ανεμιστήρια στο σαμπ .

Τσιλερ , αιρ-κοντίσιον και έκανα και μόνωση στην ταράτσα :) !

 

Εσύ τα έχεις όλα :D

Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο βήμα θα είναι να μετακομίσεις στη Ρωσία για να δουλεύεις θερμοστάτη μόνο. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος antonis t83 έγραψε:

Το επόμενο βήμα θα είναι να μετακομίσεις στη Ρωσία για να δουλεύεις θερμοστάτη μόνο. 

:hehe:hehe:hehe

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...